Ашық сабақ. Алжапқышты пішу
Ашық сабақ. Алжапқышты пішу

#1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Алжапқышты
пішу
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Оқушыларды білімділік, біліктілік іс -
тәжірибесімен ұштастыра отырып, толық
мағлұмат беру. Оқушыларға алжапқыш туралы
білімдерін кеңейту.
Дамытушылығы : Алжапқышты пішу барысында
технологияның ретін, талаптарын орындау,
оқушылар шығармашылығын дамыту.
Тәрбиелігі: жаңашылдыққа, әдемілікке, ағаш
конструкциялық материал ретінде пайдалану
туралы оқушыларды ұқыптылықпен, тазалықпен,
жауапкершілікпен қарауға, эстетикалық талғамға
баулу.
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Алжапқышты пішу Сабақтың мақсаты : Білімділік: Оқушыларды білімділік, біліктілік іс - тәжірибесімен ұштастыра отырып, толық мағлұмат беру. Оқушыларға алжапқыш туралы білімдерін кеңейту. Дамытушылығы : Алжапқышты пішу барысында технологияның ретін, талаптарын орындау, оқушылар шығармашылығын дамыту. Тәрбиелігі: жаңашылдыққа, әдемілікке, ағаш конструкциялық материал ретінде пайдалану туралы оқушыларды ұқыптылықпен, тазалықпен, жауапкершілікпен қарауға, эстетикалық талғамға баулу.
#2 слайд
Ұйымдастыру
кезеңі:
шаттық шеңберін құрып
«Мен қандаймын»
ойынын ойныймыз.
1,2 саналып топқа
бөлінеді
2 слайд
Ұйымдастыру кезеңі: шаттық шеңберін құрып «Мен қандаймын» ойынын ойныймыз. 1,2 саналып топқа бөлінеді
#3 слайд
Үй тапсырмасын тексеру
1.Алжапқыш дегеніміз не?
2.Өлшем дене бітімінің қай жағынан алынады?
3.Өлшем ұзындығы мен айналымы қалай жазылады?
4.Өлшем алу ережесін айтып беріңдер?
5.Дене бітіміндегі негізгі сызықтарды ата?
6.Киімді конструкциялау дегеніміз не?
7.Киімді модельдеу дегеніміз не?
8.Алжапқыш сызбасы неге дене бітімінің жартысына жасалады?
9.Алжапқыш бөлшектерін ата?
3 слайд
Үй тапсырмасын тексеру 1.Алжапқыш дегеніміз не? 2.Өлшем дене бітімінің қай жағынан алынады? 3.Өлшем ұзындығы мен айналымы қалай жазылады? 4.Өлшем алу ережесін айтып беріңдер? 5.Дене бітіміндегі негізгі сызықтарды ата? 6.Киімді конструкциялау дегеніміз не? 7.Киімді модельдеу дегеніміз не? 8.Алжапқыш сызбасы неге дене бітімінің жартысына жасалады? 9.Алжапқыш бөлшектерін ата?
#4 слайд
Топтық жұмыс
Бұйым әзірлеу барысында бірнеше мамандар жұмыс істейді: суретші -
сәнгер, суретші - құрастырушы, технолог және тігінші.
Киімді модельдеу - пішімнің негізгі сызбасын таңдалған қалыпқа
сәйкес өзгерту процесі. Киімді модельдеуде кезінде пішім бөлшектері
өзгертіледі, әрлеу түрлері және түс үйлесімділігі таңдалады. Бір пішім
бойынша әртүрлі фасонды бұйымдар тігуге болады.
Бір модельдің екінші модельден айырмашылығы фасон деп аталады.
Модельдеудің түрлері: 1. Көркем модельдеу 2. Техникалық модельдеу
Бұйым әзірлеу кезеңдері түсіндіріледі. Модельдеу ережелерімен
таныстыру: 1. Бөлшектердің формалары әр түрлі болмауы керек 2. Түс
үйлесімділігін сақтау 3. Әрлеу түрлерін таңдау
Нені өзгертуге болады:
- Көкірекше
- Қалта
- Төменгі бөлік
«Алжапқыш сызбасын құру үшін алынатын өлшемдер»
Бжа - белдіктің ұзындығын анықтау
Мжа - төменгі бөлігінің енін анықтау
Кұ - алжапқыш көкірекшесінің ұзындығын анықтау
Тбұ - алжапқыштың төменгі бөлігінің ұзындығын анықтау
4 слайд
Топтық жұмыс Бұйым әзірлеу барысында бірнеше мамандар жұмыс істейді: суретші - сәнгер, суретші - құрастырушы, технолог және тігінші. Киімді модельдеу - пішімнің негізгі сызбасын таңдалған қалыпқа сәйкес өзгерту процесі. Киімді модельдеуде кезінде пішім бөлшектері өзгертіледі, әрлеу түрлері және түс үйлесімділігі таңдалады. Бір пішім бойынша әртүрлі фасонды бұйымдар тігуге болады. Бір модельдің екінші модельден айырмашылығы фасон деп аталады. Модельдеудің түрлері: 1. Көркем модельдеу 2. Техникалық модельдеу Бұйым әзірлеу кезеңдері түсіндіріледі. Модельдеу ережелерімен таныстыру: 1. Бөлшектердің формалары әр түрлі болмауы керек 2. Түс үйлесімділігін сақтау 3. Әрлеу түрлерін таңдау Нені өзгертуге болады: - Көкірекше - Қалта - Төменгі бөлік «Алжапқыш сызбасын құру үшін алынатын өлшемдер» Бжа - белдіктің ұзындығын анықтау Мжа - төменгі бөлігінің енін анықтау Кұ - алжапқыш көкірекшесінің ұзындығын анықтау Тбұ - алжапқыштың төменгі бөлігінің ұзындығын анықтау
#5 слайд
Қорытындылау:
2 топ жаңа өткен сабақ
бойынша сұрақ дайындайды
Бағалау: Бағалау парақшасы
арқылы топ басшысы топты
бағалайды
5 слайд
Қорытындылау: 2 топ жаңа өткен сабақ бойынша сұрақ дайындайды Бағалау: Бағалау парақшасы арқылы топ басшысы топты бағалайды
#6 слайд
6 слайд
шағым қалдыра аласыз













