Цилиндр.Конус.Шар. 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Геометрия
Жүсіп Индира ҚыдырәліқызыӘ.Сағынтаев атындағы орта мектеп
9- сынып
1 слайд
Геометрия Жүсіп Индира ҚыдырәліқызыӘ.Сағынтаев атындағы орта мектеп 9- сынып
2 слайд
13.05.2017 ж
Тақырыбы:
Цилиндр.Конус.Шар.
2 слайд
13.05.2017 ж Тақырыбы: Цилиндр.Конус.Шар.
3 слайд
Сабақтың ұстанымы:
«Естігенімді ұмытып қаламын.
Көргенімді есімде сақтаймын,
Істегенімді түсінемін»
Конфукций
3 слайд
Сабақтың ұстанымы: «Естігенімді ұмытып қаламын. Көргенімді есімде сақтаймын, Істегенімді түсінемін» Конфукций
4 слайд
Мақсаты:
1.Білімділік .Кеңістік фигуралары,айналу денелері туралы
мағлұматтар беру,жазықтықта бейнесін сала білуге
үйрету.Негізгі формулалармен таныстыру.Оларды қолданып
есептер шығара білуге үйрету.
2.Дамытушылық .Оқушылардың жазықтықтағы
геометриядан алған білімдерін одан әрі дамыту.Кеңістік
фигураларын елестетіп,логикалық ойлау қабілеттерін
арттыру.
3.Тәрбиелік .Есеп шығару барысында ,сызбаларды сызуда
ұқыптылыққа ,дәлдікке тәрбиелеу.Топпен жұмыс істеу
арқылы өзара көмек,жауапкершілік сезімдерін
қалыптастыру.
4 слайд
Мақсаты: 1.Білімділік .Кеңістік фигуралары,айналу денелері туралы мағлұматтар беру,жазықтықта бейнесін сала білуге үйрету.Негізгі формулалармен таныстыру.Оларды қолданып есептер шығара білуге үйрету. 2.Дамытушылық .Оқушылардың жазықтықтағы геометриядан алған білімдерін одан әрі дамыту.Кеңістік фигураларын елестетіп,логикалық ойлау қабілеттерін арттыру. 3.Тәрбиелік .Есеп шығару барысында ,сызбаларды сызуда ұқыптылыққа ,дәлдікке тәрбиелеу.Топпен жұмыс істеу арқылы өзара көмек,жауапкершілік сезімдерін қалыптастыру.
5 слайд
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақ типі: Білім ,білік және дағдыны тексеру
сабағы
Сабақтың әдісі: Миға шабуыл. “Пазл құрастыру”
ойыны,сұрақ-жауап,”ой қозғау” әдісі,”Біліміңді
тексер”топпен жұмыс,”ой толғаныс”.
Көрнекілігі: макеттер,оқулық,сызба-
плакаттар,маркерлер, стикерлер,презентация,айналу
денелердің сызбасы,бағалау парағы.
Пәнаралық байланыс: сызу, адам және қоғам
5 слайд
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Сабақ типі: Білім ,білік және дағдыны тексеру сабағы Сабақтың әдісі: Миға шабуыл. “Пазл құрастыру” ойыны,сұрақ-жауап,”ой қозғау” әдісі,”Біліміңді тексер”топпен жұмыс,”ой толғаныс”. Көрнекілігі: макеттер,оқулық,сызба- плакаттар,маркерлер, стикерлер,презентация,айналу денелердің сызбасы,бағалау парағы. Пәнаралық байланыс: сызу, адам және қоғам
6 слайд
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй жұмысын тексеру Миға шабуыл
«Кім көп біледі, сол ұтады» (қайталау сұрақтары)
ІІІ. «Пазл құрастыру»ойыны арқылы топқа бөлу
ІV. Жаңа сабақ «Ой қозғау»әдісі
V. «Біліміңді тексер» Есептер шығару
(Оқулықпен және дәптермен жұмыс)
VІ. Бекіту. “Ой толғаныс” әдісі
(Семантикалық карта)
VІІ. Бағалау. «Білім тарланын анықтау»
VIII . Кері байланыс. Жетістік баспалдағы
Сабақтың барысы:
6 слайд
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Үй жұмысын тексеру Миға шабуыл «Кім көп біледі, сол ұтады» (қайталау сұрақтары) ІІІ. «Пазл құрастыру»ойыны арқылы топқа бөлу ІV. Жаңа сабақ «Ой қозғау»әдісі V. «Біліміңді тексер» Есептер шығару (Оқулықпен және дәптермен жұмыс) VІ. Бекіту. “Ой толғаныс” әдісі (Семантикалық карта) VІІ. Бағалау. «Білім тарланын анықтау» VIII . Кері байланыс. Жетістік баспалдағы Сабақтың барысы:
7 слайд
І. Ұйымдастыру кезеңі
1.Окушылармен сәлемдесу.
2.Түгендеу,көңіл-күйлерін сұрау.
3.Сабаққа назарын аудару,құрал-
жабдықтарын тексеру.
7 слайд
І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Окушылармен сәлемдесу. 2.Түгендеу,көңіл-күйлерін сұрау. 3.Сабаққа назарын аудару,құрал- жабдықтарын тексеру.
8 слайд
ІІ. Үй жұмысын тексеру
Миға шабуыл
«Кім көп біледі, сол ұтады»
(қайталау сұрақтары)
8 слайд
ІІ. Үй жұмысын тексеру Миға шабуыл «Кім көп біледі, сол ұтады» (қайталау сұрақтары)
9 слайд
Қайталау сұрақтарына жауап беру.
(кім неше сұраққа жауап бергені есепке алынады)
Стереометрия саласы нені зерттейді?
Көпжақ деген не?
Призма деген не?
Призма түрлерін ата
Параллелипед деген не?
Параллелепипедтің неше түрі бар?
Пирамида деген не?
Пирамиданың неше түрі бар?ІІ. «Кім көп біледі, сол ұтады?»
9 слайд
Қайталау сұрақтарына жауап беру. (кім неше сұраққа жауап бергені есепке алынады) Стереометрия саласы нені зерттейді? Көпжақ деген не? Призма деген не? Призма түрлерін ата Параллелипед деген не? Параллелепипедтің неше түрі бар? Пирамида деген не? Пирамиданың неше түрі бар?ІІ. «Кім көп біледі, сол ұтады?»
10 слайд
ІІІ. «Пазл құрастыру»ойыны
арқылы топқа бөлу.
І топ “Цилиндр”
ІІ топ “Конус”
ІІІ топ “Шар”
10 слайд
ІІІ. «Пазл құрастыру»ойыны арқылы топқа бөлу. І топ “Цилиндр” ІІ топ “Конус” ІІІ топ “Шар”
11 слайд
Цилиндр.
Конус .
Шар.
11 слайд
Цилиндр. Конус . Шар.
12 слайд
12 слайд
13 слайд
ІV. Жаңа сабақ.
«Ой қозғау»әдісі
13 слайд
ІV. Жаңа сабақ. «Ой қозғау»әдісі
14 слайд
14 слайд
15 слайд
Анықтама: Тікбұрышты үшбұрышты
катетінен айналдырғанда шығатын
фигура конус деп аталады.
Конустың түрлері
Табаны дөңгелек болып келетін және
оның биіктігінің табаны дөңгелектің
центріне дәл түсетін конусты тік
дөңгелек конус деп атаймыз.
Конустың α жазықтығымен және табан
жазықтығымен шектелген бөлігін қиық
конус деп аталады.
15 слайд
Анықтама: Тікбұрышты үшбұрышты катетінен айналдырғанда шығатын фигура конус деп аталады. Конустың түрлері Табаны дөңгелек болып келетін және оның биіктігінің табаны дөңгелектің центріне дәл түсетін конусты тік дөңгелек конус деп атаймыз. Конустың α жазықтығымен және табан жазықтығымен шектелген бөлігін қиық конус деп аталады.
16 слайд
ЦИЛИНДР
16 слайд
ЦИЛИНДР
17 слайд
Анықтама: Тіктөртбұрышты оның бір
қабырғасынан айналдырғанда алынған
геометриялық денені тік цилиндр дейміз.
Егер цилиндрдің жасаушылары
табандарына перпендикуляр, яғни
цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда
цилиндр тік дөңгелек цилиндр деп
аталады.
Егер цилиндрдің жасаушылары
табандарына қандай да бір а бұрыш жасап
көлбеген болса, онда цилиндрді көлбеу
цилиндр деп аталады.
17 слайд
Анықтама: Тіктөртбұрышты оның бір қабырғасынан айналдырғанда алынған геометриялық денені тік цилиндр дейміз. Егер цилиндрдің жасаушылары табандарына перпендикуляр, яғни цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда цилиндр тік дөңгелек цилиндр деп аталады. Егер цилиндрдің жасаушылары табандарына қандай да бір а бұрыш жасап көлбеген болса, онда цилиндрді көлбеу цилиндр деп аталады.
18 слайд
18 слайд
19 слайд
Анықтама: Жарты дөңгелекті оның
диаметрінен айналдырғанда шыққан
геометриялық дене шар деп аталады
Шарды шектеп тұрған беті сфера деп
атаймыз.Сфера» - грек сөзінің латын
формасынан «сфайра» - доп деген
мағнаны береді.
19 слайд
Анықтама: Жарты дөңгелекті оның диаметрінен айналдырғанда шыққан геометриялық дене шар деп аталады Шарды шектеп тұрған беті сфера деп атаймыз.Сфера» - грек сөзінің латын формасынан «сфайра» - доп деген мағнаны береді.
20 слайд
20 слайд
21 слайд
21 слайд
22 слайд
22 слайд
23 слайд
23 слайд
24 слайд
24 слайд
25 слайд
Пост ер жазу, қорғау.
(топпен жұмыс
жасау.)
І топ “Цилиндр”
ІІ топ “Конус”
ІІІ топ “Шар”
25 слайд
Пост ер жазу, қорғау. (топпен жұмыс жасау.) І топ “Цилиндр” ІІ топ “Конус” ІІІ топ “Шар”
26 слайд
V. «Біліміңді тексер»
Есептер шығару
(Оқулықпен және дәптермен жұмыс)
№ 750-751-753
26 слайд
V. «Біліміңді тексер» Есептер шығару (Оқулықпен және дәптермен жұмыс) № 750-751-753
27 слайд
27 слайд
28 слайд
28 слайд
29 слайд
29 слайд
30 слайд
VІ. Бекіту.
“ Ой толғаныс” әдісі
(Семантикалық карта)
30 слайд
VІ. Бекіту. “ Ой толғаныс” әдісі (Семантикалық карта)
31 слайд
Семантикалық карта
Қасиеті
3. ша р
1. цилиндр
2. конус
1. Бұл дене тіктөртбұрышты оның қабырғасы арқылы
өтетін өсь маңында айналдырса шығады
+
2.Бұл дененің қимасы үшбұрыш болуы мүмкін
+
3. Жартыдөңгелекті оның даиметрінен айналдырғанда
шығады
+
31 слайд
Семантикалық карта Қасиеті 3. ша р 1. цилиндр 2. конус 1. Бұл дене тіктөртбұрышты оның қабырғасы арқылы өтетін өсь маңында айналдырса шығады + 2.Бұл дененің қимасы үшбұрыш болуы мүмкін + 3. Жартыдөңгелекті оның даиметрінен айналдырғанда шығады +
32 слайд
Конус жыры
Клоунға бола аласың бас киім
Тіп – тік болып тұра аласың тас түйін
Бір катеттен айналғанда үшбұрыш
Конус болып қаланады басты үйің
32 слайд
Конус жыры Клоунға бола аласың бас киім Тіп – тік болып тұра аласың тас түйін Бір катеттен айналғанда үшбұрыш Конус болып қаланады басты үйің
33 слайд
Қорытындылау, бағалау.
– Сонымен, бүгін не үйрендіңдер? Бүгін
біз білгендерімізге тағы не
қостық? Оқушылар сіздер қалай
ойлайсыздар, өтіліп жатқан тақырып , яғни
айналу денелері тақырыбының адам
өміріндегі қажеттілігі қандай?
( Оқушыларды сабаққа қатысқаны бойынша
топ басшысы бағалау парағы арқылы
бағалайды)
33 слайд
Қорытындылау, бағалау. – Сонымен, бүгін не үйрендіңдер? Бүгін біз білгендерімізге тағы не қостық? Оқушылар сіздер қалай ойлайсыздар, өтіліп жатқан тақырып , яғни айналу денелері тақырыбының адам өміріндегі қажеттілігі қандай? ( Оқушыларды сабаққа қатысқаны бойынша топ басшысы бағалау парағы арқылы бағалайды)
34 слайд
Үйге тапсырма: №750, №751,
"ЭКСПО-2017" көрмесіне пирамида,
цилиндр, шардың макетін қолдана
отырып қандай жоба ұсынар едіңіз?
Суретін салып келу
34 слайд
Үйге тапсырма: №750, №751, "ЭКСПО-2017" көрмесіне пирамида, цилиндр, шардың макетін қолдана отырып қандай жоба ұсынар едіңіз? Суретін салып келу
35 слайд
VІІ. Бағалау.
«Білім тарланын анықтау»
35 слайд
VІІ. Бағалау. «Білім тарланын анықтау»
36 слайд
VIII . Кері байланыс.
Жетістік баспалдағы
36 слайд
VIII . Кері байланыс. Жетістік баспалдағы
37 слайд
Назарларыңызға
рахмет!
37 слайд
Назарларыңызға рахмет!