Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралуы 7 сынып
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралуы 7 сынып

#1 слайд
Шымкент қаласы №27 “Мәртөбе” жалпы орта мектебінің
география пәні мұғалімі Мудуарова Меруерт
Султанкуловна
Тақырыбы:7.4.1.2
Дүниежүзі халқының діни
құрамы мен діндердің
таралуы
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар
дүниежүзі халқының діни
құрамын біледі. Басым
көпшілігі: Діндердің
жіктелуін ажырата алады.
Кейбір оқушылар: Таралу
заңдылықтарын саралай
талдай алады
Сабақ барысында “ Баланың өзін
еңбектендіріп бірлестіріп өзбетімен
білім тапқандай қылса”, “
жұмсайтын материалдар даяр
түрінде емес , балалар тәжірибие
қылып зерттеп өзбетімен
шешкендей, тұрмыс жұмбақ түрінде
берілсе” оқудың анағұрлым тиімді
болатынын естен шығармаған дұрыс
(Ж Аймауытов 1929ж)
1 слайд
Шымкент қаласы №27 “Мәртөбе” жалпы орта мектебінің география пәні мұғалімі Мудуарова Меруерт Султанкуловна Тақырыбы:7.4.1.2 Дүниежүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралуы Сабақтың мақсаттары: Барлық оқушылар дүниежүзі халқының діни құрамын біледі. Басым көпшілігі: Діндердің жіктелуін ажырата алады. Кейбір оқушылар: Таралу заңдылықтарын саралай талдай алады Сабақ барысында “ Баланың өзін еңбектендіріп бірлестіріп өзбетімен білім тапқандай қылса”, “ жұмсайтын материалдар даяр түрінде емес , балалар тәжірибие қылып зерттеп өзбетімен шешкендей, тұрмыс жұмбақ түрінде берілсе” оқудың анағұрлым тиімді болатынын естен шығармаған дұрыс (Ж Аймауытов 1929ж)
#2 слайд
Жоспарланған белсенді әдістер
“Джигсо”,
“ Топтық
тергеу” әдісі
“ Джигсо”, “Топтық
тергеу” әдістері көлемді
мәліметтермен
мағлұматтарды
оқушылардың өздігімен
игеруге және бірін- бірі
оқытуға ,үйретуге
бағытталған тиімді
тәсіл. Бұл ұжымдық
оқыту тәсілі;
оқушылардың бірін бірі
оқыту арқылы өзіндік
бақылау, бағалауын
дамытады, оқуға деген
жауапкершілігін
арттырады
Мақсатым
оқушылардың өз
бетінше жұмыс істеуге
сенімін арттырып,
еркін ойлауға үйрету
болып табылады. Бұл
тәсілдердің
басымдылықтары –
оқушылардың топтық
талқылауға қатысып,
сыныптастарының
пікірін тыңдай білуге
және өзінің ойын
жеткігіп, сөйлеуіне
мүмкіндік береді.
Қалыптастырылатын дағдылар: Сыни тұрғыда ойлау; жұмысты жеке,
жұппен және топта зерделеу, саралау, талдау; ойлау, шешім қабылдау
дағдылары қалыптасады; бірін- бірі оқыту арқылы өзіндік бақылау,
бағалауын дамытады, оқуға деген жауапкершілігі артады.
2 слайд
Жоспарланған белсенді әдістер “Джигсо”, “ Топтық тергеу” әдісі “ Джигсо”, “Топтық тергеу” әдістері көлемді мәліметтермен мағлұматтарды оқушылардың өздігімен игеруге және бірін- бірі оқытуға ,үйретуге бағытталған тиімді тәсіл. Бұл ұжымдық оқыту тәсілі; оқушылардың бірін бірі оқыту арқылы өзіндік бақылау, бағалауын дамытады, оқуға деген жауапкершілігін арттырады Мақсатым оқушылардың өз бетінше жұмыс істеуге сенімін арттырып, еркін ойлауға үйрету болып табылады. Бұл тәсілдердің басымдылықтары – оқушылардың топтық талқылауға қатысып, сыныптастарының пікірін тыңдай білуге және өзінің ойын жеткігіп, сөйлеуіне мүмкіндік береді. Қалыптастырылатын дағдылар: Сыни тұрғыда ойлау; жұмысты жеке, жұппен және топта зерделеу, саралау, талдау; ойлау, шешім қабылдау дағдылары қалыптасады; бірін- бірі оқыту арқылы өзіндік бақылау, бағалауын дамытады, оқуға деген жауапкершілігі артады.
#3 слайд
Сараланған әдістер
Не үшін сараланған әдіс?( МАН)
Бұл әдістерді қолданудағы
мақсатым
Оқушыларда қалыптасатын
дағдылар:
“ Сұрақтар
алаңы” әдісі
3 слайд
Сараланған әдістер Не үшін сараланған әдіс?( МАН) Бұл әдістерді қолданудағы мақсатым Оқушыларда қалыптасатын дағдылар: “ Сұрақтар алаңы” әдісі
#4 слайд
Бағалау
Критерийлер Дескрипторлар
Тапс
ырма
Критерийлер Дескрипторлар
Балл
Білім алушы
1 Әлемдік діндердің қысқаша тарихы
туралы айта алады .
Діннің қоғамдағы ықпалын біледі
Христиан, Ислам,Буддизм діндерінің
шығу тарихын біледі.
1
2 Ұғымдарды түсінеді , дерек
көздерімен жұмыс істейді,кескін
картаға дүниежүзілік діндердің таралу
аймақтарын түсіре алады.
Дін теолог, діни қызмет, діни бірлестік
түсінеді, талдайды. Картадан дүниежүзілік
діндердің таралу аймақтарын көрсетеді.
1
3 Діни ұғымдармен қағидаларға өзіндік
ой пікірін ұсына білу.
Дүниежүзілік діндерді талдап баға береді.1
4 Діндердің барлығы бірдей әлемдік
діндер бола бермейтінін анықтай білу.
Өзіндік діни ұстанымы бар ұлттардың бар
екенін біледі.
1
5 Кейбір ұлттық діндер ұстанушылар
саны бойынша дүниежүзілік діннен
басым екенін анықтай алу.
Ұлттық діндерді ұстанушылардың саны
дүниежүзілік діннен басым екенін
түсіндіреді.
1
Бар
лығ
ы
5 5
4 слайд
Бағалау Критерийлер Дескрипторлар Тапс ырма Критерийлер Дескрипторлар Балл Білім алушы 1 Әлемдік діндердің қысқаша тарихы туралы айта алады . Діннің қоғамдағы ықпалын біледі Христиан, Ислам,Буддизм діндерінің шығу тарихын біледі. 1 2 Ұғымдарды түсінеді , дерек көздерімен жұмыс істейді,кескін картаға дүниежүзілік діндердің таралу аймақтарын түсіре алады. Дін теолог, діни қызмет, діни бірлестік түсінеді, талдайды. Картадан дүниежүзілік діндердің таралу аймақтарын көрсетеді. 1 3 Діни ұғымдармен қағидаларға өзіндік ой пікірін ұсына білу. Дүниежүзілік діндерді талдап баға береді.1 4 Діндердің барлығы бірдей әлемдік діндер бола бермейтінін анықтай білу. Өзіндік діни ұстанымы бар ұлттардың бар екенін біледі. 1 5 Кейбір ұлттық діндер ұстанушылар саны бойынша дүниежүзілік діннен басым екенін анықтай алу. Ұлттық діндерді ұстанушылардың саны дүниежүзілік діннен басым екенін түсіндіреді. 1 Бар лығ ы 5 5
#5 слайд
5 слайд
#6 слайд
6 слайд
шағым қалдыра аласыз













