Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика 6 - сынып Екі айнымалысы бар теңдеу және оның графигі тақырыбында Екі айнымалысы бар теңдеу және оның графигін салу баяндалған. Сабақ жоспары презентациялар арқылы безендірілген. Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі . Сабақтың мақсаты: Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және оның графигін сала білу дағдыларын бекіту. Дамытушылық: Логикалық ой - өрісін дамыту, шығармашылыққа баулу. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянақты орындай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Түрі:қайталау және бекіту сабағы Типі: білімділік пен дағдыны қалыптастыру. Әдістері: ой қозғау, сұрақ-жауап, есептер шығару. Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, плакат.
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық теңдеу және оның графигіжә

#1 слайд
Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық теңдеу және оның графигіжәне оның графигі

1 слайд

Сабақтың тақырыбы:Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу сызықтық теңдеу және оның графигіжәне оның графигі

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және оның графи

#2 слайд
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және оның графигін сала білу дағдыларын бекіту. Дамытушылық: Логикалық ой - өрісін дамыту, шығармашылыққа баулу. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянақты орындай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

2 слайд

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және оның графигін сала білу дағдыларын бекіту. Дамытушылық: Логикалық ой - өрісін дамыту, шығармашылыққа баулу. Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянақты орындай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Түрі:Түрі:қайталау және бекіту қайталау және бекіту сабағысабағы Типі:Типі: білімділік пен дағдыны білімділік пен дағдыны қал

#3 слайд
Түрі:Түрі:қайталау және бекіту қайталау және бекіту сабағысабағы Типі:Типі: білімділік пен дағдыны білімділік пен дағдыны қалыптастыру.қалыптастыру. Әдістері:Әдістері: ой қозғау, сұрақ- ой қозғау, сұрақ- жауап, есептер шығару.жауап, есептер шығару. Көрнекілігі: Көрнекілігі: интерактивті тақта, интерактивті тақта, слайдтар, плакат.слайдтар, плакат.

3 слайд

Түрі:Түрі:қайталау және бекіту қайталау және бекіту сабағысабағы Типі:Типі: білімділік пен дағдыны білімділік пен дағдыны қалыптастыру.қалыптастыру. Әдістері:Әдістері: ой қозғау, сұрақ- ой қозғау, сұрақ- жауап, есептер шығару.жауап, есептер шығару. Көрнекілігі: Көрнекілігі: интерактивті тақта, интерактивті тақта, слайдтар, плакат.слайдтар, плакат.

Сабақтың барысы:Сабақтың барысы: 11 .Ұйымдастыру..Ұйымдастыру. 2.Үй тапсырмасын тексеру.2.Үй тапсырмасын тексеру. 3.Қайталау оқ

#4 слайд
Сабақтың барысы:Сабақтың барысы: 11 .Ұйымдастыру..Ұйымдастыру. 2.Үй тапсырмасын тексеру.2.Үй тапсырмасын тексеру. 3.Қайталау оқу анасы.3.Қайталау оқу анасы. 4.Сергіту сәті.4.Сергіту сәті. 5.Тапқыр болсаң тауып көр.5.Тапқыр болсаң тауып көр. 6.Ойлан да тап.6.Ойлан да тап. 7.7.Құпия сөзді табыңдарҚұпия сөзді табыңдар 8. Жаттығу жұмыстары.8. Жаттығу жұмыстары. 9.Қортындылау,бағалау. 9.Қортындылау,бағалау. 10.Үйге тапсырма.10.Үйге тапсырма.

4 слайд

Сабақтың барысы:Сабақтың барысы: 11 .Ұйымдастыру..Ұйымдастыру. 2.Үй тапсырмасын тексеру.2.Үй тапсырмасын тексеру. 3.Қайталау оқу анасы.3.Қайталау оқу анасы. 4.Сергіту сәті.4.Сергіту сәті. 5.Тапқыр болсаң тауып көр.5.Тапқыр болсаң тауып көр. 6.Ойлан да тап.6.Ойлан да тап. 7.7.Құпия сөзді табыңдарҚұпия сөзді табыңдар 8. Жаттығу жұмыстары.8. Жаттығу жұмыстары. 9.Қортындылау,бағалау. 9.Қортындылау,бағалау. 10.Үйге тапсырма.10.Үйге тапсырма.

1.Үй тапсырмасын тексеру.1.Үй тапсырмасын тексеру. 1460 есеп 1) 3х+у=6; Оу: х=0; у=6; Ох: у=0; х=2 2) -3х+2у=4; Оу: х=0

#5 слайд
1.Үй тапсырмасын тексеру.1.Үй тапсырмасын тексеру. 1460 есеп 1) 3х+у=6; Оу: х=0; у=6; Ох: у=0; х=2 2) -3х+2у=4; Оу: х=0; у=2; Ох: у=0; х=- 3 6 х 3 3 12 1 3 6 9 2 у 5 4 3 6 х 3 3 12 1 3 6 9 2 у 5 4 3 1 1

5 слайд

1.Үй тапсырмасын тексеру.1.Үй тапсырмасын тексеру. 1460 есеп 1) 3х+у=6; Оу: х=0; у=6; Ох: у=0; х=2 2) -3х+2у=4; Оу: х=0; у=2; Ох: у=0; х=- 3 6 х 3 3 12 1 3 6 9 2 у 5 4 3 6 х 3 3 12 1 3 6 9 2 у 5 4 3 1 1

2.Қайталау оқу анасы: 1. Сызықтық теңдеудегі а, b, с әріптері нені білдіреді? 2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 1- қа

#6 слайд
2.Қайталау оқу анасы: 1. Сызықтық теңдеудегі а, b, с әріптері нені білдіреді? 2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 1- қасиетін айтыңдар. 3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 2- қасиетін айтыңдар. 4. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегеніміз не? 5. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі қандай сызық болады? 6. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі дегеніміз не? 7. х-ң коэффициенті a=0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады? 8. у-ң коэффициенті b=0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады?

6 слайд

2.Қайталау оқу анасы: 1. Сызықтық теңдеудегі а, b, с әріптері нені білдіреді? 2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 1- қасиетін айтыңдар. 3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің 2- қасиетін айтыңдар. 4. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегеніміз не? 5. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі қандай сызық болады? 6. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі дегеніміз не? 7. х-ң коэффициенті a=0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады? 8. у-ң коэффициенті b=0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады?

3.Сергіту сәті.3.Сергіту сәті. Мына теңдеулердің қайсысы Мына теңдеулердің қайсысы сызықтық теңдеу (ауызша):сызықтық теңдеу (

#7 слайд
3.Сергіту сәті.3.Сергіту сәті. Мына теңдеулердің қайсысы Мына теңдеулердің қайсысы сызықтық теңдеу (ауызша):сызықтық теңдеу (ауызша): 1. 3х-у1. 3х-у=14=14 22. 5у+ . 5у+ ==1616 3. 7ху-5у3. 7ху-5у==1212 4. 5х+2у4. 5х+2у==1616 5. + 5. + ==99 6. х+у6. х+у==11 2 х 2 х 2 у

7 слайд

3.Сергіту сәті.3.Сергіту сәті. Мына теңдеулердің қайсысы Мына теңдеулердің қайсысы сызықтық теңдеу (ауызша):сызықтық теңдеу (ауызша): 1. 3х-у1. 3х-у=14=14 22. 5у+ . 5у+ ==1616 3. 7ху-5у3. 7ху-5у==1212 4. 5х+2у4. 5х+2у==1616 5. + 5. + ==99 6. х+у6. х+у==11 2 х 2 х 2 у

4. Тапқыр болсаң тауып көр Координаталық жазықтықтағы графиктердің формуласын табыңдар 1.1.aaхх==с; с; 2.2.уу=kx=kx;; 3.3.bb

#8 слайд
4. Тапқыр болсаң тауып көр Координаталық жазықтықтағы графиктердің формуласын табыңдар 1.1.aaхх==с; с; 2.2.уу=kx=kx;; 3.3.bbуу==с;с; 44..ах+ах+bbуу==с; с; 5.5.уу=kx+l=kx+l;; уу=kx=kx--l l k-k-лары теңлары тең; ; 6.6.уу=kx+l=kx+l;; уу=kx=kx--l l k-k-лары лары тең еместең емес х х х х х х ууу у у у 1 2 3 4 5 6

8 слайд

4. Тапқыр болсаң тауып көр Координаталық жазықтықтағы графиктердің формуласын табыңдар 1.1.aaхх==с; с; 2.2.уу=kx=kx;; 3.3.bbуу==с;с; 44..ах+ах+bbуу==с; с; 5.5.уу=kx+l=kx+l;; уу=kx=kx--l l k-k-лары теңлары тең; ; 6.6.уу=kx+l=kx+l;; уу=kx=kx--l l k-k-лары лары тең еместең емес х х х х х х ууу у у у 1 2 3 4 5 6

5.Ойлан да тап:5.Ойлан да тап: а) а) уу айнымалысын айнымалысын хх арқылы арқылы өрнекте.өрнекте. б) б) хх айнымалысын айным

#9 слайд
5.Ойлан да тап:5.Ойлан да тап: а) а) уу айнымалысын айнымалысын хх арқылы арқылы өрнекте.өрнекте. б) б) хх айнымалысын айнымалысын уу арқылы арқылы өрнекте.өрнекте.у-2х=4 2х-у=5 0,5х+2у=8 7у=3х х=16-4у У=4+2х ху 25,04 У=2х-5 7 3х у 2 2 1 ух ух 2 1 5,2 ух 3 1 2)2 )1 )4 )3

9 слайд

5.Ойлан да тап:5.Ойлан да тап: а) а) уу айнымалысын айнымалысын хх арқылы арқылы өрнекте.өрнекте. б) б) хх айнымалысын айнымалысын уу арқылы арқылы өрнекте.өрнекте.у-2х=4 2х-у=5 0,5х+2у=8 7у=3х х=16-4у У=4+2х ху 25,04 У=2х-5 7 3х у 2 2 1 ух ух 2 1 5,2 ух 3 1 2)2 )1 )4 )3

6.Жаттығу жұмыстары:6.Жаттығу жұмыстары: Талаптыға нұр жауарТалаптыға нұр жауар 5х+4у=15 теңдеуінің шешімдері: (х;0); (х;5)

#10 слайд
6.Жаттығу жұмыстары:6.Жаттығу жұмыстары: Талаптыға нұр жауарТалаптыға нұр жауар 5х+4у=15 теңдеуінің шешімдері: (х;0); (х;5); (х;- 5). У-ті табыңдар 7х+2у=14 теңдеуінің шешімдері: (1;у); (2;у); (0;у). У-ті табыңдар )2 )1

10 слайд

6.Жаттығу жұмыстары:6.Жаттығу жұмыстары: Талаптыға нұр жауарТалаптыға нұр жауар 5х+4у=15 теңдеуінің шешімдері: (х;0); (х;5); (х;- 5). У-ті табыңдар 7х+2у=14 теңдеуінің шешімдері: (1;у); (2;у); (0;у). У-ті табыңдар )2 )1

5х-2у =10 х = 2; у=0 х =-2; у=-10 х =3; у=0 2х-3у=6 х = -3; у =-4 х = 6; у =-4 х = 3; у =0 3х+5у=15 х = 0; у=3 х=4; у=1

#11 слайд
5х-2у =10 х = 2; у=0 х =-2; у=-10 х =3; у=0 2х-3у=6 х = -3; у =-4 х = 6; у =-4 х = 3; у =0 3х+5у=15 х = 0; у=3 х=4; у=1 х=5; у=0 Т У Я Е А Ң Д К Е Дұрыс емес шешімдерді тауып, сөз құрастырыңдар. 11

11 слайд

5х-2у =10 х = 2; у=0 х =-2; у=-10 х =3; у=0 2х-3у=6 х = -3; у =-4 х = 6; у =-4 х = 3; у =0 3х+5у=15 х = 0; у=3 х=4; у=1 х=5; у=0 Т У Я Е А Ң Д К Е Дұрыс емес шешімдерді тауып, сөз құрастырыңдар. 11

88. . ““Еңбек түбі берекеЕңбек түбі береке ”” Теңдеудің графигін салыңдар:Теңдеудің графигін салыңдар: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3

#12 слайд
88. . ““Еңбек түбі берекеЕңбек түбі береке ”” Теңдеудің графигін салыңдар:Теңдеудің графигін салыңдар: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3

12 слайд

88. . ““Еңбек түбі берекеЕңбек түбі береке ”” Теңдеудің графигін салыңдар:Теңдеудің графигін салыңдар: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3

Координаталық жазықтықтағы Координаталық жазықтықтағы теңдеудің графигі:теңдеудің графигі: 1) 2х+у=4 2

#13 слайд
Координаталық жазықтықтағы Координаталық жазықтықтағы теңдеудің графигі:теңдеудің графигі: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3

13 слайд

Координаталық жазықтықтағы Координаталық жазықтықтағы теңдеудің графигі:теңдеудің графигі: 1) 2х+у=4 2) У-2х=3

3. 1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=- 9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (- 7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)

#14 слайд
3. 1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=- 9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (- 7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)

14 слайд

3. 1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=- 9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (- 7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)

3.1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (- 7;4,8); (-9;0); (-9;2)

#15 слайд
3.1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (- 7;4,8); (-9;0); (-9;2)

15 слайд

3.1) в=0; Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) а=0; у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (- 7;4,8); (-9;0); (-9;2)

99. Қорытындылау:. Қорытындылау: 1.1. ах+ ах+bbуу=c=c түріндегі теңдеу қалай түріндегі теңдеу қалай аталады?аталады? 2.2. Мұ

#16 слайд
99. Қорытындылау:. Қорытындылау: 1.1. ах+ ах+bbуу=c=c түріндегі теңдеу қалай түріндегі теңдеу қалай аталады?аталады? 2.2. Мұндағы х пен у - нелер? Мұндағы х пен у - нелер? 3.3. а, а, bb, с - әріптері нені білдіреді?, с - әріптері нені білдіреді? 4.4. у у==х+3 және ух+3 және у==х-3 теңдеуінің х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?графигі қалай орналасады? 5.5. 4.у 4.у==4х+5 және у4х+5 және у==7х-3 теңдеуінің 7х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?графигі қалай орналасады?

16 слайд

99. Қорытындылау:. Қорытындылау: 1.1. ах+ ах+bbуу=c=c түріндегі теңдеу қалай түріндегі теңдеу қалай аталады?аталады? 2.2. Мұндағы х пен у - нелер? Мұндағы х пен у - нелер? 3.3. а, а, bb, с - әріптері нені білдіреді?, с - әріптері нені білдіреді? 4.4. у у==х+3 және ух+3 және у==х-3 теңдеуінің х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?графигі қалай орналасады? 5.5. 4.у 4.у==4х+5 және у4х+5 және у==7х-3 теңдеуінің 7х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?графигі қалай орналасады?

1010. Бағалау:. Бағалау: 1111. Үйге тапсырма:. Үйге тапсырма: §§8.1.-8.1.-§§8.2. қайталау.8.2. қайталау.

#17 слайд
1010. Бағалау:. Бағалау: 1111. Үйге тапсырма:. Үйге тапсырма: §§8.1.-8.1.-§§8.2. қайталау.8.2. қайталау. №№ 1465; 14661465; 1466

17 слайд

1010. Бағалау:. Бағалау: 1111. Үйге тапсырма:. Үйге тапсырма: §§8.1.-8.1.-§§8.2. қайталау.8.2. қайталау. №№ 1465; 14661465; 1466

Файл форматы:
ppt
31.12.2017
957
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі