Lesson study-каз (Чичибу)
Lesson study-каз (Чичибу)

#1 слайд
Lesson Study әдісін мектептерде
қолдану
Тошия Чичибу,
Жапонияның білім саласындағы ғылыми зерттеулер
институтының бас ғылыми қызметкері
chichibu@niechr.go.jp
•
1 слайд
Lesson Study әдісін мектептерде қолдану Тошия Чичибу, Жапонияның білім саласындағы ғылыми зерттеулер институтының бас ғылыми қызметкері chichibu@niechr.go.jp •
#2 слайд
Lesson study/зерттеу сабағы
Зертеу сабағы қарапайым идея болып
табылады. Егер сіз оқытуды
жақсартқыңыз келсе, онда басқа
мұғалімдермен бірге жұмыс істеу-
жоспарлау, бақылау және сабақ
бойынша ой жүгіртудің қаншалықты
маңызды екені анық емес пе?
(Lewis, 2002)
2 слайд
Lesson study/зерттеу сабағы Зертеу сабағы қарапайым идея болып табылады. Егер сіз оқытуды жақсартқыңыз келсе, онда басқа мұғалімдермен бірге жұмыс істеу- жоспарлау, бақылау және сабақ бойынша ой жүгіртудің қаншалықты маңызды екені анық емес пе? (Lewis, 2002)
#3 слайд
Глоссарий
•Lesson Study: сабақтың сапасын жақсарту
үдерісі - сабақты жоспарлау, сабақтың
жоспарын талқылау, өткізілген сабақты
зерттеу, сабақтан кейін талқылау
•Сабақты зерттеу: сабақты Lesson Study
аясында зерттеу
•Сабақтан соң талқылау: бақылаушылардың
бақылау нәтижесімен бір-бірімен алмасу
мақсатында талқылау жүргізу немесе
сабақты жақсарту үшін жаңа идеяларды
ойлап шығару
3
3 слайд
Глоссарий •Lesson Study: сабақтың сапасын жақсарту үдерісі - сабақты жоспарлау, сабақтың жоспарын талқылау, өткізілген сабақты зерттеу, сабақтан кейін талқылау •Сабақты зерттеу: сабақты Lesson Study аясында зерттеу •Сабақтан соң талқылау: бақылаушылардың бақылау нәтижесімен бір-бірімен алмасу мақсатында талқылау жүргізу немесе сабақты жақсарту үшін жаңа идеяларды ойлап шығару 3
#4 слайд
Оқытуды жақсарту
4 слайд
Оқытуды жақсарту
#5 слайд
Сабақты
ң
жоспар
ын
талқыла
у
Сабақтың
жоспарын
жақсарту
Зерттеу
сабағын
талқылау
Директо
рдің
Коучинг
болуы
немесе
ішкі
сарапшы
Ішкі
сарапшы
(бақылау
шылар,
зерттеуші
лер
немесе
универси
тет
мұғалімд
ері)
Lesson Study әдісі
Зерттеу
сабақтарын
өткізу
5 слайд
Сабақты ң жоспар ын талқыла у Сабақтың жоспарын жақсарту Зерттеу сабағын талқылау Директо рдің Коучинг болуы немесе ішкі сарапшы Ішкі сарапшы (бақылау шылар, зерттеуші лер немесе универси тет мұғалімд ері) Lesson Study әдісі Зерттеу сабақтарын өткізу
#6 слайд
Қандай айырмашылықтар?
Ашық сабақ Lesson study
Бақылау Өз еркімен Міндетті түрдегі әр
жылдық жоспар
Сабақтың
жоспары
Жаттығулар/
Тапсырмалар
Жаттығулар/
тапсырмалар және
жауаптар
КөзқарасМұғалімге көңіл
бөлінеді
Оқушыға көңіл
бөлінеді
Сабақтан
кейінгі
талқылау
Сабақты бағалауӨзін дамыту
6
6 слайд
Қандай айырмашылықтар? Ашық сабақ Lesson study Бақылау Өз еркімен Міндетті түрдегі әр жылдық жоспар Сабақтың жоспары Жаттығулар/ Тапсырмалар Жаттығулар/ тапсырмалар және жауаптар КөзқарасМұғалімге көңіл бөлінеді Оқушыға көңіл бөлінеді Сабақтан кейінгі талқылау Сабақты бағалауӨзін дамыту 6
#7 слайд
1 қадам: команданың құрылуы
•Біз қанша уақыт кездесуіміз қажет?
•Кездесулерімізде қалай жазба
жүргізуіміз керек?
•Біз нені басшылыққа алуымыз керек?
•Сабаққа қатысушылардың келісімі
қажет пе?
7 слайд
1 қадам: команданың құрылуы •Біз қанша уақыт кездесуіміз қажет? •Кездесулерімізде қалай жазба жүргізуіміз керек? •Біз нені басшылыққа алуымыз керек? •Сабаққа қатысушылардың келісімі қажет пе?
#8 слайд
Ұсынымдар
Өзіңізге басты сұрақтарды
қойыңыз?
•Команда 3-6 мұғалімнен тұрады.
•Команда кездеспес бұрын, сабақты зерттеу
нұскауын оның әр мүшесі қарап шығуы керек
•Бірінші жиналыста кім жазба жүргізетінін анықтап,
тағы басқа да рольдерді үлестіріп беру керек.
Сабақ басталмас бұрын 2 ден 6 кездесуге дейін
болуы керек
•Қатысушылардан алған мәліметтерді қолдану үшін
рұқсат сұраңыз.
8 слайд
Ұсынымдар Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз? •Команда 3-6 мұғалімнен тұрады. •Команда кездеспес бұрын, сабақты зерттеу нұскауын оның әр мүшесі қарап шығуы керек •Бірінші жиналыста кім жазба жүргізетінін анықтап, тағы басқа да рольдерді үлестіріп беру керек. Сабақ басталмас бұрын 2 ден 6 кездесуге дейін болуы керек •Қатысушылардан алған мәліметтерді қолдану үшін рұқсат сұраңыз.
#9 слайд
Мектеп басшыларының
дайындығы
Ашық сабақ Lesson study
Өз еркімен Міндетті, жылдық жоспарға
сай
9
9 слайд
Мектеп басшыларының дайындығы Ашық сабақ Lesson study Өз еркімен Міндетті, жылдық жоспарға сай 9
#10 слайд
Мектепті басқару жүйесі
10
10 слайд
Мектепті басқару жүйесі 10
#11 слайд
Lesson Study әдісі бойынша жүргізу
графигі
Ашық сабақты
жүргізуге жауапты
Ашық сабақты
жүргізу күні
Сабақты ң
жоспарын
талкылау күні
сент
окт
нояб
дек
янв
фев
мар
апр
май
11 слайд
Lesson Study әдісі бойынша жүргізу графигі Ашық сабақты жүргізуге жауапты Ашық сабақты жүргізу күні Сабақты ң жоспарын талкылау күні сент окт нояб дек янв фев мар апр май
#12 слайд
Дүйс Сейс Сәр Бейс Жұма
1математика
2
Жаратылыс
тану
3Химия
4
Мектептегі түскі ас
5
6
12
Сабақ кестесі
LS бойынша оқыту мектепте аптаның белгілі
бір уақытында өтеді .
LS ға байлынысты жиналыстар мен жұмыстар үшін сабақ кестесінде
бос орындар бар .
12 слайд
Дүйс Сейс Сәр Бейс Жұма 1математика 2 Жаратылыс тану 3Химия 4 Мектептегі түскі ас 5 6 12 Сабақ кестесі LS бойынша оқыту мектепте аптаның белгілі бір уақытында өтеді . LS ға байлынысты жиналыстар мен жұмыстар үшін сабақ кестесінде бос орындар бар .
#13 слайд
2 қадам:оқытудың мақсатын құру
•Оқыту мақсаты мен оқу мақсаты
бірдей ма?
•Мақсат қоя білу нәтижеге қалай әсер
етеді?
•Мақсат тек ақадемиялық білімге ғана
жұмылдырылады ма?
13 слайд
2 қадам:оқытудың мақсатын құру •Оқыту мақсаты мен оқу мақсаты бірдей ма? •Мақсат қоя білу нәтижеге қалай әсер етеді? •Мақсат тек ақадемиялық білімге ғана жұмылдырылады ма?
#14 слайд
Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз
•Сабақ қандай тақырыпқа негізделеді? Неге
сол тақырыпты таңдадыңыз?
•Сабақта қандай даму мақсаттары (дағды,
қабілеттілік, сезім) алға қойылған?
•Қандай нақты оқыту мақсатын
жоспарлайсыз? Жоспарда оқушылар
сабақтың нәтижесінде нені біліп/нені істей
алатынын жазу.
Ұсынымдар
14 слайд
Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз •Сабақ қандай тақырыпқа негізделеді? Неге сол тақырыпты таңдадыңыз? •Сабақта қандай даму мақсаттары (дағды, қабілеттілік, сезім) алға қойылған? •Қандай нақты оқыту мақсатын жоспарлайсыз? Жоспарда оқушылар сабақтың нәтижесінде нені біліп/нені істей алатынын жазу. Ұсынымдар
#15 слайд
3 қадам: Сабақты жоспарлау
•Зерттеу сабағы оқыту әдісі мен стратегияны
жазып коюы керек пе?
•Қандай стратегиялар оқушылардың ой өрісін
нақты көрсете алады?
•Болып кеткен сабақты қолдануға болады ма ?
•Сабақтың жоспары қаншалықты толық
болуы керек?
15 слайд
3 қадам: Сабақты жоспарлау •Зерттеу сабағы оқыту әдісі мен стратегияны жазып коюы керек пе? •Қандай стратегиялар оқушылардың ой өрісін нақты көрсете алады? •Болып кеткен сабақты қолдануға болады ма ? •Сабақтың жоспары қаншалықты толық болуы керек?
#16 слайд
5 класс Жапониядағы математика
сабағы
•Сабақтың тақырыбы: “Ондық сандардың
көбейтілуі”
•Сабақтың мақсаты
–Бүтін сандардың көбейтілуі мен бөлінуін түсіне
отырып, ондық сандардың көбейтілуі мен
бөлінуін меңгеру.
•Материалдар
–Сүтке арналған қағаз пакеттері
16 слайд
5 класс Жапониядағы математика сабағы •Сабақтың тақырыбы: “Ондық сандардың көбейтілуі” •Сабақтың мақсаты –Бүтін сандардың көбейтілуі мен бөлінуін түсіне отырып, ондық сандардың көбейтілуі мен бөлінуін меңгеру. •Материалдар –Сүтке арналған қағаз пакеттері
#17 слайд
Сабақтың
кезеңі/Уақыт
Оқушыларға арнылған жаттығулар мен
тапсырмалар
Кіріспе Оқушыларға 6 сүт пакетін көрсетіңіз
Тақтаға негізгі сұрақты жазып қойыңыз
“6 сүт пакеті 0.3 литрден тұрады. Жалпы
қанша сүт бар”
Негізгі
тапсырма 1
(10мин)
Сұрақ“Осы есепті қалай шешуді ойлан”
Болжамданған шешу жолдары
・біз қосуды қолдана аламыз
0.3+0.3+0.3+0.3+0.3+0.3=
・Біз көбейтуді қолдана аламыз
0.3×6
Сұрақ “Неге 0.3×6?”
Болжамданған жауап
・Бір бірлікте (бір пакеттегі сүт)× (пакеттегі)
бірлік сандар
17 слайд
Сабақтың кезеңі/Уақыт Оқушыларға арнылған жаттығулар мен тапсырмалар Кіріспе Оқушыларға 6 сүт пакетін көрсетіңіз Тақтаға негізгі сұрақты жазып қойыңыз “6 сүт пакеті 0.3 литрден тұрады. Жалпы қанша сүт бар” Негізгі тапсырма 1 (10мин) Сұрақ“Осы есепті қалай шешуді ойлан” Болжамданған шешу жолдары ・біз қосуды қолдана аламыз 0.3+0.3+0.3+0.3+0.3+0.3= ・Біз көбейтуді қолдана аламыз 0.3×6 Сұрақ “Неге 0.3×6?” Болжамданған жауап ・Бір бірлікте (бір пакеттегі сүт)× (пакеттегі) бірлік сандар
#18 слайд
Сабақтың
кезеңі/Уақыт
Оқушыларға арналған жаттығулар мен
тапсырмалар
Сұрақ “Есеп шығарудың сендер бұрын
үйренгеннен қандай айырмашылығы
бар?”
Оқушының жауабы
・ондық сандарды қодану
Негізгі
тапсырма 2
(10мин)
Сұрақ ”Сендер 0.3×6? ны қалай шығарасыңдар”
Жеке ойланыңдар
Болжамданған идея
・0.3 бұл 0.1 3 реттен
3×6 = 18
0.1 ×18=1.8
・0.3×10=3
3×6 = 18
18÷10 = 1.8
Мұғалім барлық идеяларды тексеріп шығуы
тиіс)
18 слайд
Сабақтың кезеңі/Уақыт Оқушыларға арналған жаттығулар мен тапсырмалар Сұрақ “Есеп шығарудың сендер бұрын үйренгеннен қандай айырмашылығы бар?” Оқушының жауабы ・ондық сандарды қодану Негізгі тапсырма 2 (10мин) Сұрақ ”Сендер 0.3×6? ны қалай шығарасыңдар” Жеке ойланыңдар Болжамданған идея ・0.3 бұл 0.1 3 реттен 3×6 = 18 0.1 ×18=1.8 ・0.3×10=3 3×6 = 18 18÷10 = 1.8 Мұғалім барлық идеяларды тексеріп шығуы тиіс)
#19 слайд
Сабақ
кезеңі/Уақыт
Оқушыларға арнылған жаттығулар мен
тапсырмалар
Негізгі
тапсырма 3
(15мин)
идеялармен алмасу
Өз идеясын анық жеткізе алу
Идеяларды бір бірімен талқылау
Қорытынды
(5мин)
Сабақтың қорытындысын шығарамыз:
0.3 білдіреді 0.1 3 реттен
3×6 = 18
18, білдіреді 0.1 18 реттен
Сондықтан жауап 1.8
Оқулықтан практикалық есептер
19 слайд
Сабақ кезеңі/Уақыт Оқушыларға арнылған жаттығулар мен тапсырмалар Негізгі тапсырма 3 (15мин) идеялармен алмасу Өз идеясын анық жеткізе алу Идеяларды бір бірімен талқылау Қорытынды (5мин) Сабақтың қорытындысын шығарамыз: 0.3 білдіреді 0.1 3 реттен 3×6 = 18 18, білдіреді 0.1 18 реттен Сондықтан жауап 1.8 Оқулықтан практикалық есептер
#20 слайд
•Сабақта қандай стратегиялар мен оқу
материалдарын қолданады? Нәтижесі қандай
болады?
•Оқушының жұмысын, оның ойын қалай
анықтай аламыз?
• Стратегиялар қандай жолдармен оқушыларға
оқудың мақсатына жетуге көмектеседі?
Оқушылардың сұрақтар мен тапсырмаларға
берген жауаптарын бақылаңыз.
Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз
Ұсынымдар
20 слайд
•Сабақта қандай стратегиялар мен оқу материалдарын қолданады? Нәтижесі қандай болады? •Оқушының жұмысын, оның ойын қалай анықтай аламыз? • Стратегиялар қандай жолдармен оқушыларға оқудың мақсатына жетуге көмектеседі? Оқушылардың сұрақтар мен тапсырмаларға берген жауаптарын бақылаңыз. Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз Ұсынымдар
#21 слайд
4 қадам: зерттеу жоспары
•Қандай қосымша дәлелдемелерді
жинауға болады?
•Сырттан бақылаушыларды шақыру керек
пе, олай болса олар не істеуі керек?
•Оқушылардың үлгерімін бағалау үшін
тесттер беру керек пе(алдын және кейін)?
21 слайд
4 қадам: зерттеу жоспары •Қандай қосымша дәлелдемелерді жинауға болады? •Сырттан бақылаушыларды шақыру керек пе, олай болса олар не істеуі керек? •Оқушылардың үлгерімін бағалау үшін тесттер беру керек пе(алдын және кейін)?
#22 слайд
•Оқушыларды бақылағанда сіздің жоспарыңыз
қандай?
•Бақылаудың қандай стратегияларын қолданасыз
(мысалы, жазбалар, координациялық сұрақтар,
бақылау- тексеру)?
•Қандай ой өрістегі және қандай тәртіптегі
оқушыларға көңіл бөлесіз?
•Қандай қосымша дәлелдемелерді жинайсыз
(мысалы, оқушылардың жазба жұмыстары, оқу
мақсатына сай олардың нәтижелілігі)?
Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз
Ұсынымдар
22 слайд
•Оқушыларды бақылағанда сіздің жоспарыңыз қандай? •Бақылаудың қандай стратегияларын қолданасыз (мысалы, жазбалар, координациялық сұрақтар, бақылау- тексеру)? •Қандай ой өрістегі және қандай тәртіптегі оқушыларға көңіл бөлесіз? •Қандай қосымша дәлелдемелерді жинайсыз (мысалы, оқушылардың жазба жұмыстары, оқу мақсатына сай олардың нәтижелілігі)? Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз Ұсынымдар
#23 слайд
Сабақты зерттеу барысындағы бақылауда
•Бақылау барысында неге көңіл бөлетініңізді
алдын ала келісіңіз
•Бақылаушылардың көңілін аудару үшін
бірнеше негізгі оқушыларды таңдап алуға
болады
•Әр оқушы қалай үйреніп жатқанын бақылау
керек
•Барлық оқушыларды бақылау үшін тұрып
тұрған жөн
•Бақылау нәтижелерімен пікір алмасу үшін
бақылауды өзіңіз істейтін буындағы
әріптестеріңізбен өткізген жөн
23
23 слайд
Сабақты зерттеу барысындағы бақылауда •Бақылау барысында неге көңіл бөлетініңізді алдын ала келісіңіз •Бақылаушылардың көңілін аудару үшін бірнеше негізгі оқушыларды таңдап алуға болады •Әр оқушы қалай үйреніп жатқанын бақылау керек •Барлық оқушыларды бақылау үшін тұрып тұрған жөн •Бақылау нәтижелерімен пікір алмасу үшін бақылауды өзіңіз істейтін буындағы әріптестеріңізбен өткізген жөн 23
#24 слайд
5 қадам: Оқыту және бақылау
•Мұғалімнің «терісі қалың болу керек»,
бұны қалай істеуге болады?
•Бақылаушылардың қатысуы оқушылардың
үлгеріміне теріс әсер бермеуі керек
•Команда мүшелері бірге сабақ жүргізе
алады ма?
•Мұғалім оқыту барысында сабаққа
өзгертулер енгізе алады ма?
24 слайд
5 қадам: Оқыту және бақылау •Мұғалімнің «терісі қалың болу керек», бұны қалай істеуге болады? •Бақылаушылардың қатысуы оқушылардың үлгеріміне теріс әсер бермеуі керек •Команда мүшелері бірге сабақ жүргізе алады ма? •Мұғалім оқыту барысында сабаққа өзгертулер енгізе алады ма?
#25 слайд
•Өзіңіз хабардар болған формаға қол
қойғаныңызға көз жеткізіңіз.
•Сабақтың көшірмесін, оқу материалдарын
және бақылаушыларға арналған нұсқауды
әкеліп, таратып беріңіз.
Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз
Ұсынымдар
25 слайд
•Өзіңіз хабардар болған формаға қол қойғаныңызға көз жеткізіңіз. •Сабақтың көшірмесін, оқу материалдарын және бақылаушыларға арналған нұсқауды әкеліп, таратып беріңіз. Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз Ұсынымдар
#26 слайд
Сабақтан кейінгі талқылау
Ашық сабақ Lesson study
Сабақтың бағасы Өзін өзі дамыту
26
26 слайд
Сабақтан кейінгі талқылау Ашық сабақ Lesson study Сабақтың бағасы Өзін өзі дамыту 26
#27 слайд
Дискуссия немесе диалог
Дискуссия Диалог
Мақсат: қорытындыға
келу
Мақсат: әріптестердің
ойын түсіну
Логикалық және сыни
тұрғыдан ойлау
дағдылары
Тыңдай алу және ести
алу
Өз пікірлерін жеткізбейдіӨз пікірлерін жеткізеді
Басқа қатысушылар
қарсыластар болады
Басқа қатысушылар
қарсыластар болмайды
P. Senge (П. Синдж) ұйымның дамуы туралы идея енгізген танымал адам.
(“The Fifth Discipline”(1990) «Пятая дисциплина»).
27 слайд
Дискуссия немесе диалог Дискуссия Диалог Мақсат: қорытындыға келу Мақсат: әріптестердің ойын түсіну Логикалық және сыни тұрғыдан ойлау дағдылары Тыңдай алу және ести алу Өз пікірлерін жеткізбейдіӨз пікірлерін жеткізеді Басқа қатысушылар қарсыластар болады Басқа қатысушылар қарсыластар болмайды P. Senge (П. Синдж) ұйымның дамуы туралы идея енгізген танымал адам. (“The Fifth Discipline”(1990) «Пятая дисциплина»).
#28 слайд
Сабақты талқылау қалай өтеді?
•Талқылаудың мақсаты:
–Әр мұғалімнің көрегенділігінің артуы
–Барлық қатысушылардың сабаққа
байланысты терең кері байлынысы
–Мұғалімнің сабағына немесе іс әрекеттеріне
баға қоймау
•Құралдар
–Стикерлер (шамамен 5×7мм, 10 парақ әр
қатысушыға)
–Постерлер (шамамен 80 см×100 см)
–Маркерлер (түрлі түсті)
28
28 слайд
Сабақты талқылау қалай өтеді? •Талқылаудың мақсаты: –Әр мұғалімнің көрегенділігінің артуы –Барлық қатысушылардың сабаққа байланысты терең кері байлынысы –Мұғалімнің сабағына немесе іс әрекеттеріне баға қоймау •Құралдар –Стикерлер (шамамен 5×7мм, 10 парақ әр қатысушыға) –Постерлер (шамамен 80 см×100 см) –Маркерлер (түрлі түсті) 28
#29 слайд
Талқылау кезеңі (үлгі)
2 мин 5-6 мұғалімнен тұратын топ құрыңыз
Топтың көмекшісін атаңыз
5 минОйларыңызды стикерлерге жазып алыңыз
3 минСтикерлерді постерге жабыстырып қойыңыз, жоғарыда
берілген формат бойынша (жағымды тұстары және нені
жақсарту керек – мұғалімге байланысты, содан соң –
оқушыға байланысты)
30 минСтикерлерді тақырыптар бойынша топтаңыз
Әр түрлі топтарға берілген тақырыпты талқылаңыз.
Постердегі тақырыптар сабаққа байланысты әр түрлі
пікірлерді көрсетеді
20 минСабақтың жағымсыз тұстарын қалай жақсартуға
болатынын талқылаңыз
Постерде сол туралы өзіңіз жазып отырыңыз.
30 минӘр топ өзіңіздің қорытындыңызды талқылаңыз
29 слайд
Талқылау кезеңі (үлгі) 2 мин 5-6 мұғалімнен тұратын топ құрыңыз Топтың көмекшісін атаңыз 5 минОйларыңызды стикерлерге жазып алыңыз 3 минСтикерлерді постерге жабыстырып қойыңыз, жоғарыда берілген формат бойынша (жағымды тұстары және нені жақсарту керек – мұғалімге байланысты, содан соң – оқушыға байланысты) 30 минСтикерлерді тақырыптар бойынша топтаңыз Әр түрлі топтарға берілген тақырыпты талқылаңыз. Постердегі тақырыптар сабаққа байланысты әр түрлі пікірлерді көрсетеді 20 минСабақтың жағымсыз тұстарын қалай жақсартуға болатынын талқылаңыз Постерде сол туралы өзіңіз жазып отырыңыз. 30 минӘр топ өзіңіздің қорытындыңызды талқылаңыз
#30 слайд
Мұғалім Оқушылар
Жағымды
тұстары
Нені
жақсарту
керек
Сабақты зерттеуден кейінгі талқылау формасының
үлгісі
30 слайд
Мұғалім Оқушылар Жағымды тұстары Нені жақсарту керек Сабақты зерттеуден кейінгі талқылау формасының үлгісі
#31 слайд
31
Discussion of Lesson Study
Lesson Studyды талдау
31 слайд
31 Discussion of Lesson Study Lesson Studyды талдау
#32 слайд
32
32 слайд
32
#33 слайд
33
33 слайд
33
#34 слайд
34
34 слайд
34
#35 слайд
35
35 слайд
35
#36 слайд
6 Қадам: талдау және қайта
қарастыру
•Берілгенді ұйымдастырудың немесе
түсіндіріп берудің қолайлы жолдары бар
ма?
•Оқушылардың үлгерімі туралы біз не
білуіміз қажет?
•Сабақты бер рет жоспарлап, бақылау
жеткілікті ме?
36 слайд
6 Қадам: талдау және қайта қарастыру •Берілгенді ұйымдастырудың немесе түсіндіріп берудің қолайлы жолдары бар ма? •Оқушылардың үлгерімі туралы біз не білуіміз қажет? •Сабақты бер рет жоспарлап, бақылау жеткілікті ме?
#37 слайд
•Берілген тапсырмада қандай негізгі заңдылықтар бар?
Негізгі ескертулер мен мысалдарды талқылаңыз.
•Берілген тапсырма оқушының ойы, атап айтқанда, олардың
қателесуі, қыйыншылықтары, түсініктері, таңқаларлық
ойлары туралы не айтады?
•Оқудың мақсатына оқушылар неліктен қол жеткізе алды/
жеткізе алмады?
•Өзіңіздің тадауыңыздың негізінде, сіз сабақты қалай
өзгертер едіңіз немесе сабақты қалай қайта қарастырар
едіңіз?
Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз
Ұсынымдар
37 слайд
•Берілген тапсырмада қандай негізгі заңдылықтар бар? Негізгі ескертулер мен мысалдарды талқылаңыз. •Берілген тапсырма оқушының ойы, атап айтқанда, олардың қателесуі, қыйыншылықтары, түсініктері, таңқаларлық ойлары туралы не айтады? •Оқудың мақсатына оқушылар неліктен қол жеткізе алды/ жеткізе алмады? •Өзіңіздің тадауыңыздың негізінде, сіз сабақты қалай өзгертер едіңіз немесе сабақты қалай қайта қарастырар едіңіз? Өзіңізге басты сұрақтарды қойыңыз Ұсынымдар
#38 слайд
Көзқарастар (үлгі)
(сабақтың басы)
•Сабақтың мақсаты анық
•Оқушылар партада түзу отыра алады
•Оқушылар сабаққа толық көңіл бөле алады
(негізгі бөлім)
•Мұғалім материалды ұғынықты етіп түсіндіре алады
•Мұғалім оқушылардың ықыласын аудара алады
•Мұғалім оқушыларды өз ойын білдіруге ынталандыра алады
•Мұғалім оқушыларды терең ойлауға мәжбүрлей алады
•Мұғалім топтық жұмысты дұрыс қолдана алады
•Мұғалім АҚТ құралдарын дұрыс қолдана алады
•Мұғалімнің сабаққа дайындаған жұмыс парақтары, басқа да
материалдары тиімді
•Оқушылар қалай жазба жүргізеді
•Оқушылар сабақ материалын қаншалықты түсінеді
•Оқушылар өз ойларын нақты жеткізіп бере алады
•Оқушылар бір бірін тыңдай алады
•Мұғалім сұрақтарға, репликаларға және оқушылардың
тәртібіне сәйкес жауап бере алады
(қорытынды)
•Қорытынды сабақтың мақсатына сәйкестендіріледі
38
38 слайд
Көзқарастар (үлгі) (сабақтың басы) •Сабақтың мақсаты анық •Оқушылар партада түзу отыра алады •Оқушылар сабаққа толық көңіл бөле алады (негізгі бөлім) •Мұғалім материалды ұғынықты етіп түсіндіре алады •Мұғалім оқушылардың ықыласын аудара алады •Мұғалім оқушыларды өз ойын білдіруге ынталандыра алады •Мұғалім оқушыларды терең ойлауға мәжбүрлей алады •Мұғалім топтық жұмысты дұрыс қолдана алады •Мұғалім АҚТ құралдарын дұрыс қолдана алады •Мұғалімнің сабаққа дайындаған жұмыс парақтары, басқа да материалдары тиімді •Оқушылар қалай жазба жүргізеді •Оқушылар сабақ материалын қаншалықты түсінеді •Оқушылар өз ойларын нақты жеткізіп бере алады •Оқушылар бір бірін тыңдай алады •Мұғалім сұрақтарға, репликаларға және оқушылардың тәртібіне сәйкес жауап бере алады (қорытынды) •Қорытынды сабақтың мақсатына сәйкестендіріледі 38
#39 слайд
Оқыту аспектілері
39 слайд
Оқыту аспектілері
шағым қалдыра аласыз













