Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы ,слайд
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы ,слайд

#1 слайд
№32 орта мектебінің география пәні мұғалімі Ахимбекова
Ляйля Курманалыевна
Сабақтың тақырыбы •Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты
•7.3.1.1. Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын
анықтайды.
Сабақ
мақсаттары
•1. Литосфеның құрылысы мен заттық құрамын
анықтай алады.
•2. Литосфеның құрылысы мен заттық құрамын
ажырата алады.
•3. Тау жыныстарын түзілуін ,қалыптасуын,өзгеріске
түсуін талдай алады.
•
1 слайд
№32 орта мектебінің география пәні мұғалімі Ахимбекова Ляйля Курманалыевна Сабақтың тақырыбы •Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты •7.3.1.1. Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды. Сабақ мақсаттары •1. Литосфеның құрылысы мен заттық құрамын анықтай алады. •2. Литосфеның құрылысы мен заттық құрамын ажырата алады. •3. Тау жыныстарын түзілуін ,қалыптасуын,өзгеріске түсуін талдай алады. •
#2 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ:
“Таза тақта ”әдісі бойынша
үй тапсырмасын тексеру.
Шаттық шеңбері арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін
тілейді.Суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді.1 топ-Литосфера,2 топ-Жердің
ішкі құрылысы,3 топ-Тау жыныстары.
2 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ: “Таза тақта ”әдісі бойынша үй тапсырмасын тексеру. Шаттық шеңбері арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін тілейді.Суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді.1 топ-Литосфера,2 топ-Жердің ішкі құрылысы,3 топ-Тау жыныстары.
#3 слайд
« Жер қыртысы» туралы бейнебаян көрсетіледі,бейнебаянды көріп,сабақтың
тақырыбын,мақсатын ашады.
1-тапсырма.
«Джигсо» әдісі б-ша :1-топқа :Литосфера ,Жер сфераларының пайда болу реті,
2- топқа: Жердің ішкі құрылысы,3-топқа:Тау жыныстары.
Дескриптор:
- Литосфера ,Жер сфераларының пайда болу
ретін анықтайды ,айтады.
- Жердің ішкі құрылысын зерттеп,жіктейді.
- Тау жыныстарын айтады және топтастырады.
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
3 слайд
« Жер қыртысы» туралы бейнебаян көрсетіледі,бейнебаянды көріп,сабақтың тақырыбын,мақсатын ашады. 1-тапсырма. «Джигсо» әдісі б-ша :1-топқа :Литосфера ,Жер сфераларының пайда болу реті, 2- топқа: Жердің ішкі құрылысы,3-топқа:Тау жыныстары. Дескриптор: - Литосфера ,Жер сфераларының пайда болу ретін анықтайды ,айтады. - Жердің ішкі құрылысын зерттеп,жіктейді. - Тау жыныстарын айтады және топтастырады. «Басбармақ» әдісімен бағалайды.
#4 слайд
2- тапсырма. Сызба нұсқа арқылы жер қыртысының
құрылысын және оның құрамын жазыңыз.
Дескриптор:
-сызбаға литосфераның құрылысын
жазады;
-әр құрылымның құрамын анықтап,
жазады.
4 слайд
2- тапсырма. Сызба нұсқа арқылы жер қыртысының құрылысын және оның құрамын жазыңыз. Дескриптор: -сызбаға литосфераның құрылысын жазады; -әр құрылымның құрамын анықтап, жазады.
#5 слайд
3-тапсырма.Тау жыныстарының ерекшеліктерін сипаттап кестені толтырыңыз ”Ойлан,жұптас,бөліс”әдісі
Сұрақтар Шөгінді
тау
жыныстар
ы
Магмалық
тау
жыныстары
Метаморфтық тау
жыныстары
Түрлері
Пайда болуы
Кездесетін
аймақтары
Дескриптор:
-кестеге шөгінді тау жыныстардың түрлерін, пайда болу
жолын, негізгі кездесетін аймақтарын жазады;
-кестеге магмалық тау жыныстардың түрлерін, пайда болу
жолын, негізгі кездесетін аймақтарын жазады;
-кестеге метаморфтық тау жыныстардың түрлерін, пайда
болу жолын, негізгі кездесетін аймақтарын жазады.
- смайликтер арқылы бағалайды
-
5 слайд
3-тапсырма.Тау жыныстарының ерекшеліктерін сипаттап кестені толтырыңыз ”Ойлан,жұптас,бөліс”әдісі Сұрақтар Шөгінді тау жыныстар ы Магмалық тау жыныстары Метаморфтық тау жыныстары Түрлері Пайда болуы Кездесетін аймақтары Дескриптор: -кестеге шөгінді тау жыныстардың түрлерін, пайда болу жолын, негізгі кездесетін аймақтарын жазады; -кестеге магмалық тау жыныстардың түрлерін, пайда болу жолын, негізгі кездесетін аймақтарын жазады; -кестеге метаморфтық тау жыныстардың түрлерін, пайда болу жолын, негізгі кездесетін аймақтарын жазады. - смайликтер арқылы бағалайды -
#6 слайд
4 тапсырма.«Сөзжұмбақ шешу»
1.Азия мен Европаны бөліп тұрған тау (Орал)
2.Магмалық тау жынысы (гранит)
3.Тигр, Ефрат өзендерінің арасындағы
жазық (Месопатия)
4.Дүние жүзіндегі ең биік тау
шыңы (Джомолунгма)
5.Кавказдағы сөнген жанартау (Эльбрус)
6.Башқұртстанның астанасы (Уфа)
7.Ыстық су шапшып тұратын бұлақ (Гейзер)
8.Солтүстік Американың батысындағы
тау (Кордильер)
9.Жер шарындағы ең биік тау (Гималай)
6 слайд
4 тапсырма.«Сөзжұмбақ шешу» 1.Азия мен Европаны бөліп тұрған тау (Орал) 2.Магмалық тау жынысы (гранит) 3.Тигр, Ефрат өзендерінің арасындағы жазық (Месопатия) 4.Дүние жүзіндегі ең биік тау шыңы (Джомолунгма) 5.Кавказдағы сөнген жанартау (Эльбрус) 6.Башқұртстанның астанасы (Уфа) 7.Ыстық су шапшып тұратын бұлақ (Гейзер) 8.Солтүстік Американың батысындағы тау (Кордильер) 9.Жер шарындағы ең биік тау (Гималай)
#7 слайд
САБАҚТЫҢ СОҢЫ:
«Серпілген доп» әдісі б-ша сабақты қорытындылаймыз.
1.Жердің ішкі құрылымы қандай?
2. Жердің ішкі құрылымын қалай зерттеген?
3.Литосфераның қабаттары неден тұрады?
4.Тау жыныстарының қай топтары тек қана эндогенді үдерістердің ықпалымен
қалыптасады.?
5.Қай тау жыныстарының қалыптасуында экзогенді үдерістердің айрықша рөл
атқарады?
6.Жердің ішкі құрылымы оның бетінің кескінін қалай қалыптастырады?
Әр толық жауапқа 3 балл.
Кері байланыс:стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады,тақтаға іледі.
7 слайд
САБАҚТЫҢ СОҢЫ: «Серпілген доп» әдісі б-ша сабақты қорытындылаймыз. 1.Жердің ішкі құрылымы қандай? 2. Жердің ішкі құрылымын қалай зерттеген? 3.Литосфераның қабаттары неден тұрады? 4.Тау жыныстарының қай топтары тек қана эндогенді үдерістердің ықпалымен қалыптасады.? 5.Қай тау жыныстарының қалыптасуында экзогенді үдерістердің айрықша рөл атқарады? 6.Жердің ішкі құрылымы оның бетінің кескінін қалай қалыптастырады? Әр толық жауапқа 3 балл. Кері байланыс:стикерге сабақтан алған әсерлерін жазады,тақтаға іледі.
#8 слайд
САРАЛАУДЫҢ ТӘСІЛДЕРІ:
Диалог
ж/е
қолдану
тәсілі:
“Таза
тақта”
әдісі
Дереккөзд
ер
тәсілінде:
“бейнебая
н”
Жіктеу
тәсілі:
“ДЖИГСО
"” әдісі
Тапсырма
тәсіліне
«Ойлан,жұ
птас,бөліс
» әдісін
Қарқын
тәсіліне -
«Серпілге
н доп»
әдісі.
8 слайд
САРАЛАУДЫҢ ТӘСІЛДЕРІ: Диалог ж/е қолдану тәсілі: “Таза тақта” әдісі Дереккөзд ер тәсілінде: “бейнебая н” Жіктеу тәсілі: “ДЖИГСО "” әдісі Тапсырма тәсіліне «Ойлан,жұ птас,бөліс » әдісін Қарқын тәсіліне - «Серпілге н доп» әдісі.
#9 слайд
Сабақта қалыптастырушы бағалау жүргізілді: басбармақ ,
смайликтер арқылы бірін-бірі бағаланды. Оқушылар бағалау
парағы,бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалады.
Стикерлер ұсынылып, кері байланыс жасалынды.
9 слайд
Сабақта қалыптастырушы бағалау жүргізілді: басбармақ , смайликтер арқылы бірін-бірі бағаланды. Оқушылар бағалау парағы,бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалады. Стикерлер ұсынылып, кері байланыс жасалынды.
#10 слайд
Бүгінгі сабақ барысында қойылған
мақсаттарым қолжетімді болды.
Сынып оқушылары топтық жұмыс
тапсырмаларын тиімді жүргізе алдым,
сабақ уақыттарын үнемді
пайдаландым.Ешқандай ауытқулар
болған жоқ.
10 слайд
Бүгінгі сабақ барысында қойылған мақсаттарым қолжетімді болды. Сынып оқушылары топтық жұмыс тапсырмаларын тиімді жүргізе алдым, сабақ уақыттарын үнемді пайдаландым.Ешқандай ауытқулар болған жоқ.
#11 слайд
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1. «Джигсо» әдісі бойынша мәтінді жақсы талқылады,
жұмыс өте жақсы жүрді.
2. «Серпілген доп» жылдамдықпен жауап беру,оқушылар
ойланып,тез жауап берді.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді
( оқыту мен оқуға қатысты )?
1.Жаңа әдіс-тәсілдердің әр аптада неше түрлерін қолданамын.
2.Қалыптастырушы бағалауды үнемі пайдаланамын.
11 слайд
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. «Джигсо» әдісі бойынша мәтінді жақсы талқылады, жұмыс өте жақсы жүрді. 2. «Серпілген доп» жылдамдықпен жауап беру,оқушылар ойланып,тез жауап берді. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )? 1.Жаңа әдіс-тәсілдердің әр аптада неше түрлерін қолданамын. 2.Қалыптастырушы бағалауды үнемі пайдаланамын.
#12 слайд
12 слайд
шағым қалдыра аласыз













