Пейзаж. Табиғатпен өзара үйлесімділік.Әуе перспективасы
Пейзаж. Табиғатпен өзара үйлесімділік.Әуе перспективасы

#1 слайд
С.М.Лапин атындағы №261
орта мектебінің көркем еңбек пәні
мұғалімі
Жумагалиева ГулнурСабақ тақырыбы: Пейзаж. Табиғатпен өзара
үйлесімділік.Әуе перспективасы
1. Оқушылар суретшілердің жұмыстарымен танысу
арқылы өздерінің туған өлкелерін қағаз бетіне түсіре
алады.
2. Оқушы өз бетімен табиғат көрінісін елестете
алады.
3. Перспектива заңдылығын қолдана
отырып,табиғатты қағаз бетіне түсіру.•
.
Сабақтың
мақсаты:Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың
мақсаты 5.1.1.1
Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен
визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау
(композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
5.2.1.1
Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған
ортаның визуалды элементтері мен өнердің
көркем тәсілдерін қолдану
1 слайд
С.М.Лапин атындағы №261 орта мектебінің көркем еңбек пәні мұғалімі Жумагалиева ГулнурСабақ тақырыбы: Пейзаж. Табиғатпен өзара үйлесімділік.Әуе перспективасы 1. Оқушылар суретшілердің жұмыстарымен танысу арқылы өздерінің туған өлкелерін қағаз бетіне түсіре алады. 2. Оқушы өз бетімен табиғат көрінісін елестете алады. 3. Перспектива заңдылығын қолдана отырып,табиғатты қағаз бетіне түсіру.• . Сабақтың мақсаты:Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Сабақтың мақсаты 5.1.1.1 Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік) 5.2.1.1 Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
#2 слайд
1.Суретшілердің жұмысын біледі.
2.Композициялық заңдылықтарын ұстанады.
3.Қағаз бетіне дұрыс орналастыра алады
Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм,
экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика,
мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих,
көлем, форма, кеңістік, түс, сызық.
• Сіздің ойыңызша суретші не үшін…
материалдарды қоладанады?
• Сіз сипаттап бере аласыз ба?
• Бұл техника сізге не үшін ұнады?
• Суретші жұмысы сізді не үшін қызықтырды?
• Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз?
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер:
түс-цвет-color,
пейзаж – пейзаж - landscape
перспектива- перспектива - perspective
кеңістік – пространство - kesenistБағалау
критерийлері
Тілдік
мақсаттар:
2 слайд
1.Суретшілердің жұмысын біледі. 2.Композициялық заңдылықтарын ұстанады. 3.Қағаз бетіне дұрыс орналастыра алады Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық. • Сіздің ойыңызша суретші не үшін… материалдарды қоладанады? • Сіз сипаттап бере аласыз ба? • Бұл техника сізге не үшін ұнады? • Суретші жұмысы сізді не үшін қызықтырды? • Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз? Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: түс-цвет-color, пейзаж – пейзаж - landscape перспектива- перспектива - perspective кеңістік – пространство - kesenistБағалау критерийлері Тілдік мақсаттар:
#3 слайд
Құндылықтарды дарыту Қазақ халқының мәдениетіндегі кескіндеме
өнеріндегі жетістіктерді дәріптеп қазақ
суретшілерінің туындыларын мәдени мұра
ретінде қалыптастыру.
Пәнаралық
байланыс география, геометрия, тарих
Сабақтың барысы
Сабақтың
басы 1. Слайд көрсету.Табиғат көріністері және этностильдегі музыка
тыңдау.
Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай
тақырыпты қарастырамыз?
Түстерге байланысты топқа бөлу
І – топ “Қызылдар”
ІІ – топ “Сарылар”
ІІІ –топ “Көктер”
3 слайд
Құндылықтарды дарыту Қазақ халқының мәдениетіндегі кескіндеме өнеріндегі жетістіктерді дәріптеп қазақ суретшілерінің туындыларын мәдени мұра ретінде қалыптастыру. Пәнаралық байланыс география, геометрия, тарих Сабақтың барысы Сабақтың басы 1. Слайд көрсету.Табиғат көріністері және этностильдегі музыка тыңдау. Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз? Түстерге байланысты топқа бөлу І – топ “Қызылдар” ІІ – топ “Сарылар” ІІІ –топ “Көктер”
#4 слайд
2. Әнгімелесу. Сұрақтар:Оқушыларға пейзаж жанрындағы өнер
туындыларын қарастыруды ұсынамыз.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
Бұл бейнелерді не біріктіреді?
Әр қайсысының қандай ерекшелігі бар?
Талқылауды қорытындылап, т абиғатты бейнелеуді пейзаж деп
аталатындығын естеріне түсірі ңіз .
Оқушыларға өнер туындыларының әр түрлі жанрларын көруге
ұсынамыз
1. Пейзаж – бұл не?
2.Бұл картинада жалпы не бейнеленген?
3.Бұл картинада табиғаттың қандай күйі бейнеленеген?
4.Табиғаттың күйін қалай анықтай алдыңыз?
5.Алдағы бейнелеу жоспарын қандай түстер арқылы табамыз?
6.Алдыңғы жоспардағы заттарды бейнелеудің ерекшеліктері неде?
Өз таңдауыңды түсіндір.
Сабақтың
ортасы
« Миға
шабуыл »
әдісі
Фотогалерея
«Жұптас, бөліс»
әдісі Берілген тапсырманы жұппен орындап, бір-біріне
түсіндіреді.
«2 жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бағалау
4 слайд
2. Әнгімелесу. Сұрақтар:Оқушыларға пейзаж жанрындағы өнер туындыларын қарастыруды ұсынамыз. Оқушылар сұрақтарға жауап береді: Бұл бейнелерді не біріктіреді? Әр қайсысының қандай ерекшелігі бар? Талқылауды қорытындылап, т абиғатты бейнелеуді пейзаж деп аталатындығын естеріне түсірі ңіз . Оқушыларға өнер туындыларының әр түрлі жанрларын көруге ұсынамыз 1. Пейзаж – бұл не? 2.Бұл картинада жалпы не бейнеленген? 3.Бұл картинада табиғаттың қандай күйі бейнеленеген? 4.Табиғаттың күйін қалай анықтай алдыңыз? 5.Алдағы бейнелеу жоспарын қандай түстер арқылы табамыз? 6.Алдыңғы жоспардағы заттарды бейнелеудің ерекшеліктері неде? Өз таңдауыңды түсіндір. Сабақтың ортасы « Миға шабуыл » әдісі Фотогалерея «Жұптас, бөліс» әдісі Берілген тапсырманы жұппен орындап, бір-біріне түсіндіреді. «2 жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бағалау
#5 слайд
Шығармашылық
жұмыс: топтық жұмыс «Туған жерімнің табиғаты» тақырыбында қағаз бетіне
сурет салып, постер қорғау
Дескрипторлар
-ауыл табиғатын бейнелейді
-композиция заңдылықтарын
қолданады.
- түстердің үйлесімділігін табады
- перспективаны көрсетеді
- кеңістікті бейнелейді
Сергіту сәті «Жел соқты,толқын тулады»
жаттығуы
Сабақтың
соңы 1.Бүгінгі сабақта саған не қиын болды?
2. Тапсырмалар қандай әдіспен шешілді?
3. Бүгінгі білгендеріңнің арасында сен үшін
маңызды не?
4. Өзіңнің жақсы жауаптарыңа қуанған сәттерің
болды ма?
Қай тапсырмада?
5. Өзіңе көңілің толмаған сәтің болды ма?Кері байланыс
5 слайд
Шығармашылық жұмыс: топтық жұмыс «Туған жерімнің табиғаты» тақырыбында қағаз бетіне сурет салып, постер қорғау Дескрипторлар -ауыл табиғатын бейнелейді -композиция заңдылықтарын қолданады. - түстердің үйлесімділігін табады - перспективаны көрсетеді - кеңістікті бейнелейді Сергіту сәті «Жел соқты,толқын тулады» жаттығуы Сабақтың соңы 1.Бүгінгі сабақта саған не қиын болды? 2. Тапсырмалар қандай әдіспен шешілді? 3. Бүгінгі білгендеріңнің арасында сен үшін маңызды не? 4. Өзіңнің жақсы жауаптарыңа қуанған сәттерің болды ма? Қай тапсырмада? 5. Өзіңе көңілің толмаған сәтің болды ма?Кері байланыс
#6 слайд
Тапсырма орындағанда жұпқа бөлу арқылы қабілетін ескере
отырып:
•
Сабақ мақсатын меңгерту және бекіту мақсатында әрбір
тапсырманы орындауда сұрақ-жауап әдісі және керібайланыс
жүргізуде диалог пен қолдау көрсету арқылы;
•
Мұғалім тарапынан – практикалық жұмыс жасауда,қиналып
жатқан оқушыларға көмектесу;
* Қ абілеті төмендеу немесе баяу оқушыларға қабілетті
оқушылармен жұптастыру.
* Бағалау критерийлерімен, қалыптастырушы бағалау жүргізу
арқылы саралаймын
Қабілеті жоғары оқушыларға ары қарай қабілеттеріне қарай
күрделі тапсырмалар беремінСаралау
Мұғалім тарапынан бағалау.
Практикалық жұмыс процессін бақылаймын.
Ж ұмыстарының жақсы шыққан жерлерін мақтап
мадақтаймын.
Қажет болған жағдайда көмектесемін.
Бағалау критерийлері арқылы топтар бірін -бірі екі
жұлдыз бір тілек арқылы бағалауБағалау
6 слайд
Тапсырма орындағанда жұпқа бөлу арқылы қабілетін ескере отырып: • Сабақ мақсатын меңгерту және бекіту мақсатында әрбір тапсырманы орындауда сұрақ-жауап әдісі және керібайланыс жүргізуде диалог пен қолдау көрсету арқылы; • Мұғалім тарапынан – практикалық жұмыс жасауда,қиналып жатқан оқушыларға көмектесу; * Қ абілеті төмендеу немесе баяу оқушыларға қабілетті оқушылармен жұптастыру. * Бағалау критерийлерімен, қалыптастырушы бағалау жүргізу арқылы саралаймын Қабілеті жоғары оқушыларға ары қарай қабілеттеріне қарай күрделі тапсырмалар беремінСаралау Мұғалім тарапынан бағалау. Практикалық жұмыс процессін бақылаймын. Ж ұмыстарының жақсы шыққан жерлерін мақтап мадақтаймын. Қажет болған жағдайда көмектесемін. Бағалау критерийлері арқылы топтар бірін -бірі екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалауБағалау
шағым қалдыра аласыз













