Презентация: "Оқу үдерісіндегі кері байланыс пен рефлексияның маңызы"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Презентация: "Оқу үдерісіндегі кері байланыс пен рефлексияның маңызы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл презентация деңгейлік курсты аяқтаған мұғалімдерге қажет. Себебі, сабақ барысында кей жағдайда кері байланыс пен рефлексияны ұқсас деп шатастырып жатады. екеуінің айырмашылығы жөніндегі слайд. Сол себепті түсіндіру үшін, ажырату үшін керек деп ойлаймын.
Материалдың қысқаша нұсқасы
img_page_1
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Слайдтың жеке беттері
Сіз 9 не 10 сыныпқа сабаққа ашулы күйде келіп, бір оқушыға дауыс көтеріп, бірнеше рет ұрыстыңыз. Ал сол оқушы сізге дөрекіл

#1 слайд
Сіз 9 не 10 сыныпқа сабаққа ашулы күйде келіп, бір оқушыға дауыс көтеріп, бірнеше рет ұрыстыңыз. Ал сол оқушы сізге дөрекілік танытты, дөрекі жауап берді. Ол оқушы естияр бала. Осындай жағдайда Сіз не істейсіз? “Таңда да таста” әдісі

1 слайд

Сіз 9 не 10 сыныпқа сабаққа ашулы күйде келіп, бір оқушыға дауыс көтеріп, бірнеше рет ұрыстыңыз. Ал сол оқушы сізге дөрекілік танытты, дөрекі жауап берді. Ол оқушы естияр бала. Осындай жағдайда Сіз не істейсіз? “Таңда да таста” әдісі

Оқу үдерісіндегі рефлексия мен кері байланыстың маңызы

#2 слайд
Оқу үдерісіндегі рефлексия мен кері байланыстың маңызы

2 слайд

Оқу үдерісіндегі рефлексия мен кері байланыстың маңызы

Мақсаты: Әріптестер арасында кері байланыс пен рефлексияның маңыздылығын ұғындыру, өз сабақтарына тиімді пайдалануына

#3 слайд
Мақсаты: Әріптестер арасында кері байланыс пен рефлексияның   маңыздылығын ұғындыру, өз сабақтарына тиімді пайдалануына бағыт-бағдар беру.

3 слайд

Мақсаты: Әріптестер арасында кері байланыс пен рефлексияның   маңыздылығын ұғындыру, өз сабақтарына тиімді пайдалануына бағыт-бағдар беру.

Миға шабуыл

#4 слайд
Миға шабуыл  

4 слайд

Миға шабуыл  

Рефлексия дегеніміз не? Шет тілдер сөздігінде рефлексия - ой елегінен өткізу, өзін-өзі тану, өз-өзіне есе

#5 слайд
Рефлексия дегеніміз не? Шет тілдер сөздігінде рефлексия - ой елегінен өткізу, өзін-өзі тану, өз-өзіне есеп беру деген сөз. “Рефлексия” сөзі латын тілінде - reflexio - артқа қарайлау (кейінге оралу) деген мағынаны білдіреді. Педагогикада рефлексия сабақтың бір кезеңі ретінде қарастырылады, ол кезде сабақ барысында алынған білім сыни тұрғыда талданып,меңгерілген біліммен салыстырылып, өзіндік түсінік пайда болады.

5 слайд

Рефлексия дегеніміз не? Шет тілдер сөздігінде рефлексия - ой елегінен өткізу, өзін-өзі тану, өз-өзіне есеп беру деген сөз. “Рефлексия” сөзі латын тілінде - reflexio - артқа қарайлау (кейінге оралу) деген мағынаны білдіреді. Педагогикада рефлексия сабақтың бір кезеңі ретінде қарастырылады, ол кезде сабақ барысында алынған білім сыни тұрғыда талданып,меңгерілген біліммен салыстырылып, өзіндік түсінік пайда болады.

Рефлексия не үшін керек?  Оқушы өз-өзіне есеп бере алады;  Рефлексия арқылы оқушының қажеттілігін біле аламыз;  Рефлексияның

#6 слайд
Рефлексия не үшін керек?  Оқушы өз-өзіне есеп бере алады;  Рефлексия арқылы оқушының қажеттілігін біле аламыз;  Рефлексияның нәтижесінде сыни көзқарас қалыптасады;  Оқушы өз-өзіне баға бере алады;  Оқушының білім алуға деген қызығушылығы жоғарылайды.

6 слайд

Рефлексия не үшін керек?  Оқушы өз-өзіне есеп бере алады;  Рефлексия арқылы оқушының қажеттілігін біле аламыз;  Рефлексияның нәтижесінде сыни көзқарас қалыптасады;  Оқушы өз-өзіне баға бере алады;  Оқушының білім алуға деген қызығушылығы жоғарылайды.

Кері байланыс дегеніміз не? Кері байланыс (ағылш. feedback) – адамның өзі куә болған оқиғаға немесе өзгелердің әрекетіне айтыл

#7 слайд
Кері байланыс дегеніміз не? Кері байланыс (ағылш. feedback) – адамның өзі куә болған оқиғаға немесе өзгелердің әрекетіне айтылған пікірі, реакциясы. Кері байланыс - мақсатқа жетелейтін нақты әрекет. Адамдар бір-бірімен қарым-қатынаста өзі туралы пікірді есту мен білуді кері байланыс деп атайды. Сырт пікірлер адамға өзінің қандай екендігін білуге көмектесіп, болашақ әрекеттеріне түзету енгізіп, оларды жоспарлауға мүмкіндік береді. Кері байланыстың негізгі идеясы жасалған істі бағалау емес, істің тиімді не ұтымды болғанын анықтау. Алдағы уақытта не жасалуы керектігін көрсету, ұсыныс білдіру.

7 слайд

Кері байланыс дегеніміз не? Кері байланыс (ағылш. feedback) – адамның өзі куә болған оқиғаға немесе өзгелердің әрекетіне айтылған пікірі, реакциясы. Кері байланыс - мақсатқа жетелейтін нақты әрекет. Адамдар бір-бірімен қарым-қатынаста өзі туралы пікірді есту мен білуді кері байланыс деп атайды. Сырт пікірлер адамға өзінің қандай екендігін білуге көмектесіп, болашақ әрекеттеріне түзету енгізіп, оларды жоспарлауға мүмкіндік береді. Кері байланыстың негізгі идеясы жасалған істі бағалау емес, істің тиімді не ұтымды болғанын анықтау. Алдағы уақытта не жасалуы керектігін көрсету, ұсыныс білдіру.

Кері байланыс не үшін керек? • Оқу үдерісін табысты басқаруға жағдай жасау; • Дер кезінде түзетулер жасау, кемшіліктерді

#8 слайд
Кері байланыс не үшін керек? • Оқу үдерісін табысты басқаруға жағдай жасау; • Дер кезінде түзетулер жасау, кемшіліктерді жою; • Мақсатқа жетуді қамтамасыз ету; • Дұрыс шешім қабылдауға бағыттау; • Рефлекция жасауға ықпал ету, көмектесу, т.б.

8 слайд

Кері байланыс не үшін керек? • Оқу үдерісін табысты басқаруға жағдай жасау; • Дер кезінде түзетулер жасау, кемшіліктерді жою; • Мақсатқа жетуді қамтамасыз ету; • Дұрыс шешім қабылдауға бағыттау; • Рефлекция жасауға ықпал ету, көмектесу, т.б.

Айырмашылығы Кері байланыс  40 минут сабақтың балаға қаншалықты түсінікті болғандығын, сабағыңның қай деңгейде өткенді

#9 слайд
Айырмашылығы Кері байланыс  40 минут сабақтың балаға қаншалықты түсінікті болғандығын, сабағыңның қай деңгейде өткендігін және жеткізе алғандығыңның нәтижесін қысқа түрде оқушыдан алу;  Өзгенің іс-әрекетіне беріледі. Рефлексия  Оқушыдан алған кері байланыстан сабағыңның қалай өткендігін өн бойыңнан өзің өткізіп, жіберілген кемшіліктеріңді саралап, келесі жоспарыңа түзету енгізу;  Әркім өз ісіне жасайды.

9 слайд

Айырмашылығы Кері байланыс  40 минут сабақтың балаға қаншалықты түсінікті болғандығын, сабағыңның қай деңгейде өткендігін және жеткізе алғандығыңның нәтижесін қысқа түрде оқушыдан алу;  Өзгенің іс-әрекетіне беріледі. Рефлексия  Оқушыдан алған кері байланыстан сабағыңның қалай өткендігін өн бойыңнан өзің өткізіп, жіберілген кемшіліктеріңді саралап, келесі жоспарыңа түзету енгізу;  Әркім өз ісіне жасайды.

Кері байланыс пен рефлексияның түрлері көңіл-күй және эмоционалдық жағдай сабақтағы іс-әрекет оқу материалы мазмұны

#10 слайд
Кері байланыс пен рефлексияның түрлері көңіл-күй және эмоционалдық жағдай сабақтағы іс-әрекет оқу материалы мазмұны

10 слайд

Кері байланыс пен рефлексияның түрлері көңіл-күй және эмоционалдық жағдай сабақтағы іс-әрекет оқу материалы мазмұны

Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды анықтауға арналған кері байланыстың әдіс–тәсілдері

#11 слайд
Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды анықтауға арналған кері байланыстың әдіс–тәсілдері

11 слайд

Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды анықтауға арналған кері байланыстың әдіс–тәсілдері

Оқу материалының мазмұны рефлексиясының әдіс-тәсілдері + - қызықты Оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады.

#12 слайд
Оқу материалының мазмұны рефлексиясының әдіс-тәсілдері + - қызықты Оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады. “Қолымнан келмей жатыр” немесе “түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. Өздеріне не қызықты болды , соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады. Білемін Білдім Білгім келеді Маған таныс ақпаратМен үшін жаңа ақпарат Мені қызықтырып алған ақпарат

12 слайд

Оқу материалының мазмұны рефлексиясының әдіс-тәсілдері + - қызықты Оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады. “Қолымнан келмей жатыр” немесе “түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. Өздеріне не қызықты болды , соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады. Білемін Білдім Білгім келеді Маған таныс ақпаратМен үшін жаңа ақпарат Мені қызықтырып алған ақпарат

“ТАЗАЛЫҚ” Тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салыңыздар. Сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс ж

#13 слайд
“ТАЗАЛЫҚ” Тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салыңыздар. Сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар. Бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар.

13 слайд

“ТАЗАЛЫҚ” Тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салыңыздар. Сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар. Бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар.

Сабақтағы іс-әрекет рефлексиясының әдіс-тәсілдері «ТАБЫС САТЫСЫ» Мен............ білемін. Мен .............. түсінемін. Мен .

#14 слайд
Сабақтағы іс-әрекет рефлексиясының әдіс-тәсілдері «ТАБЫС САТЫСЫ» Мен............ білемін. Мен .............. түсінемін. Мен ............... жасай аламын.

14 слайд

Сабақтағы іс-әрекет рефлексиясының әдіс-тәсілдері «ТАБЫС САТЫСЫ» Мен............ білемін. Мен .............. түсінемін. Мен ............... жасай аламын.

Ауызша және жазбаша кері байланыс Ауызша және жазбаша кері байланыс оқытудың кез келген бөлігінде қолданылады. Ауызш

#15 слайд
Ауызша және жазбаша кері байланыс Ауызша  және  жазбаша  кері  байланыс  оқытудың  кез  келген   бөлігінде  қолданылады.  Ауызша  кері  байланыс  кезінде  мұғалімдер    сыни  ойлауға  жетелейтін сұрақтарды басшылыққа алады. Мәселен, Сіз осы мәселе төңірегінде қандай ой айтар едіңіз? Сіз қозғап отырған мәселеге қатысты сіздің пікіріңіз қалай? деген сипаттағы  сұрақтар қойылады. Жазбаша кері байланыс –бұл мұғалімнің оқушыға берген пікірлердің жазбаша түрде ұсынылуы. Жазбаша кері байланыс сабақта оқушылардың жазбаша жұмыстарын, үй жұмыстарын, өздік, бақылау жұмыстарын, портфолиосын тексеруде қолданылады.

15 слайд

Ауызша және жазбаша кері байланыс Ауызша  және  жазбаша  кері  байланыс  оқытудың  кез  келген   бөлігінде  қолданылады.  Ауызша  кері  байланыс  кезінде  мұғалімдер    сыни  ойлауға  жетелейтін сұрақтарды басшылыққа алады. Мәселен, Сіз осы мәселе төңірегінде қандай ой айтар едіңіз? Сіз қозғап отырған мәселеге қатысты сіздің пікіріңіз қалай? деген сипаттағы  сұрақтар қойылады. Жазбаша кері байланыс –бұл мұғалімнің оқушыға берген пікірлердің жазбаша түрде ұсынылуы. Жазбаша кері байланыс сабақта оқушылардың жазбаша жұмыстарын, үй жұмыстарын, өздік, бақылау жұмыстарын, портфолиосын тексеруде қолданылады.

Шалқан, үлкен, шал, көлік, кемпір, немере, зымыран, ит, үйрек, мысық, тартады, тышқан, үй, оқиды, өседі. Берілген сөздердің ішін

#16 слайд
Шалқан, үлкен, шал, көлік, кемпір, немере, зымыран, ит, үйрек, мысық, тартады, тышқан, үй, оқиды, өседі. Берілген сөздердің ішінен суретке қатысты сөздерді анықтаңыз. Сөздермен сөйлем құрастырыңыз. Мәтін бойынша ой қорытып айтыңыз. Дескриптор: Білім алушы - суретке қатысты сөздерді анықтайды; - суретке қатысты сөздермен сөйлем құрастырады; - мәтіннің мазмұны бойынша ойымен бөліседі. Жарайсың! Суретке қатысты сөздерді анықтай алдың, мәтін бойынша мазмұндай алдың. Алайда сөйлем құрастыруда мұқият бол!

16 слайд

Шалқан, үлкен, шал, көлік, кемпір, немере, зымыран, ит, үйрек, мысық, тартады, тышқан, үй, оқиды, өседі. Берілген сөздердің ішінен суретке қатысты сөздерді анықтаңыз. Сөздермен сөйлем құрастырыңыз. Мәтін бойынша ой қорытып айтыңыз. Дескриптор: Білім алушы - суретке қатысты сөздерді анықтайды; - суретке қатысты сөздермен сөйлем құрастырады; - мәтіннің мазмұны бойынша ойымен бөліседі. Жарайсың! Суретке қатысты сөздерді анықтай алдың, мәтін бойынша мазмұндай алдың. Алайда сөйлем құрастыруда мұқият бол!

Топтық жұмыс І топ Кері байланыс ІІ топ Рефлексия ІІІ топ Венн диаграммасы арқылы кері байланыс пен рефлексияның ұқсас, а

#17 слайд
Топтық жұмыс І топ Кері байланыс ІІ топ Рефлексия ІІІ топ Венн диаграммасы арқылы кері байланыс пен рефлексияның ұқсас, айырмашылықтарын анықтау

17 слайд

Топтық жұмыс І топ Кері байланыс ІІ топ Рефлексия ІІІ топ Венн диаграммасы арқылы кері байланыс пен рефлексияның ұқсас, айырмашылықтарын анықтау

1)Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық болды; 2)Балан үйрек – мен үшін қиын болды; 3)Ортан терек – мен үшін ойландыра

#18 слайд
1)Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық болды; 2)Балан үйрек – мен үшін қиын болды; 3)Ортан терек – мен үшін ойландыратын мәселе; 4)Шылдыр шүмек – менің көңіл-күйім; 5)Кішкентай бөбек – менің ұсынысым.

18 слайд

1)Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық болды; 2)Балан үйрек – мен үшін қиын болды; 3)Ортан терек – мен үшін ойландыратын мәселе; 4)Шылдыр шүмек – менің көңіл-күйім; 5)Кішкентай бөбек – менің ұсынысым.

Файл форматы:
ppt
18.10.2018
2704
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі