Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері. 5-сынып.
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері. 5-сынып.

#1 слайд
Сабақтың тақырыбыСабақтың тақырыбы
:: Қазақстанның жартастарға
салынған ежелгі суреттері
Археологиялық ескерткіштерді
сипаттау
Сабақ мақсаттарыСабақ мақсаттары Оқу мақсатыОқу мақсаты
Барлық оқушыларБарлық оқушылар
::
Қазақтандағы жартастарға салынған
ежелгі суреттерді анықтайды
Оқушылардың басым бөлігі:Оқушылардың басым бөлігі:
Жартастарға салынған суреттерді
сипаттайды
Кейбір оқушылар:Кейбір оқушылар:
Жартастардағы суреттерге
байланысты өз ойларын
тұжырымдайды.
Дайындаған: Исенова Гүлмаржан Берішбайқызы Дайындаған: Исенова Гүлмаржан Берішбайқызы
С. Мәуленов атындағы гимназия мұғаліміС. Мәуленов атындағы гимназия мұғалімі
1 слайд
Сабақтың тақырыбыСабақтың тақырыбы :: Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері Археологиялық ескерткіштерді сипаттау Сабақ мақсаттарыСабақ мақсаттары Оқу мақсатыОқу мақсаты Барлық оқушыларБарлық оқушылар :: Қазақтандағы жартастарға салынған ежелгі суреттерді анықтайды Оқушылардың басым бөлігі:Оқушылардың басым бөлігі: Жартастарға салынған суреттерді сипаттайды Кейбір оқушылар:Кейбір оқушылар: Жартастардағы суреттерге байланысты өз ойларын тұжырымдайды. Дайындаған: Исенова Гүлмаржан Берішбайқызы Дайындаған: Исенова Гүлмаржан Берішбайқызы С. Мәуленов атындағы гимназия мұғаліміС. Мәуленов атындағы гимназия мұғалімі
#2 слайд
Диалогке арналған тармақтар:
-Тасқа салынған суреттер туралы
ақпараттарды айта алады;
- жартасқа салынған суреттерді
сипаттай алады;
- жартастардағы суреттерге
байланысты өз ойларын тұжырымдай
алады;
Жазылымға арналған тіркестер:Жазылымға арналған тіркестер:
•
Тасқа салынған суреттердегі
бейнелерді ажыратып жаза алады;
ПП
әнге қатысты лексика мен әнге қатысты лексика мен
терминология:терминология:
П етроглиф,Гравюра, тері
өңдеу,пиктография, археологияБағалау критерийіБағалау критерийі
Тілдік мақсаттарТілдік мақсаттар
Осы тақырыпты
оқыта отырып,
оқушыларды алғашқы
адамдардың тұрмыс-
тіршілігі, еңбегіне,
тарихи
ескерткіштеріне
құрметпен қарауға
үйретуҚұндылықтарға Құндылықтарға
баулубаулу
Пәнаралық байланысПәнаралық байланыс Ежелгі дүние тарихы 5 сынып- «Ежелгі дәуірдегі алғашқы
адамдардың діни наным-сенімдері»
Бейнелеу өнері 5 сынып- Бейнелеу өнерінің түрлері
Тақырып бойынша Тақырып бойынша
алдыңғы білімалдыңғы білім Қазақстан территориясындағы алғашқы адамдардың
антропологиясы, тұрмысы, археологиялық
ескерткіштерімен танысты.•
Қазақстандағы
жартастарға салынған
ежелгі суреттерді
анықтап, сипаттайды;
•
Жартастардағы
суреттер бойынша ой-
тұжырым жасайды. .
2 слайд
Диалогке арналған тармақтар: -Тасқа салынған суреттер туралы ақпараттарды айта алады; - жартасқа салынған суреттерді сипаттай алады; - жартастардағы суреттерге байланысты өз ойларын тұжырымдай алады; Жазылымға арналған тіркестер:Жазылымға арналған тіркестер: • Тасқа салынған суреттердегі бейнелерді ажыратып жаза алады; ПП әнге қатысты лексика мен әнге қатысты лексика мен терминология:терминология: П етроглиф,Гравюра, тері өңдеу,пиктография, археологияБағалау критерийіБағалау критерийі Тілдік мақсаттарТілдік мақсаттар Осы тақырыпты оқыта отырып, оқушыларды алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен қарауға үйретуҚұндылықтарға Құндылықтарға баулубаулу Пәнаралық байланысПәнаралық байланыс Ежелгі дүние тарихы 5 сынып- «Ежелгі дәуірдегі алғашқы адамдардың діни наным-сенімдері» Бейнелеу өнері 5 сынып- Бейнелеу өнерінің түрлері Тақырып бойынша Тақырып бойынша алдыңғы білімалдыңғы білім Қазақстан территориясындағы алғашқы адамдардың антропологиясы, тұрмысы, археологиялық ескерткіштерімен танысты.• Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттерді анықтап, сипаттайды; • Жартастардағы суреттер бойынша ой- тұжырым жасайды. .
#3 слайд
Топқа бөлу: Топқа бөлу:
Тақырыпты анықтағаннан кейін оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру.
Оқу мақсаты: Оқу мақсаты: Неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру
Петроглифтегі суреттерде алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі көрсетілген бе?
Ежелгі адамдардың тұрмыс-тіршілігімен танысуда бұл суреттер қаншалықты маңызды?
Әдісі: «Мозайка»
Петроглиф суреттерінің мозайкаларын құрастырып, топтарға
бөлініңіз және суретке қарай отырып сұрақтарға жауап беріңіз .
3 слайд
Топқа бөлу: Топқа бөлу: Тақырыпты анықтағаннан кейін оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру. Оқу мақсаты: Оқу мақсаты: Неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру Петроглифтегі суреттерде алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі көрсетілген бе? Ежелгі адамдардың тұрмыс-тіршілігімен танысуда бұл суреттер қаншалықты маңызды? Әдісі: «Мозайка» Петроглиф суреттерінің мозайкаларын құрастырып, топтарға бөлініңіз және суретке қарай отырып сұрақтарға жауап беріңіз .
#4 слайд
Бағалау парақшасын тарату.Бағалау парақшасын тарату. Оқушының аты-жөні Тапсырма №1 Тапсырма №2
1 -жоғары
2 орта дейгей
3 төмен
ТАПСЫРМА
Әдісі: «Инсерт (түртіп алу)»
«Тамғалы тас» деректі бейнебаянды көру,
Бейнебаянды түсінгенін баяндап беріңіз;
Берілген кестені толтырыңыз
Білемін Қайшы Жаңалық Түсінбейтін
- + ?
Дәлелдемелеріңізге тұжырым жасаңыз.
“ Кім жүйрік ” сұрақ - жауап
«Петроглиф» дегеніміз не?
Алғашқы адамдар суретті салу үшін қандай тәсілдерді қолданған?
Бейнебаяннан көргендеріңді бір сөйлеммен тұжырымдаңыз.
Бағалау критерийіБағалау критерийі
ДескрипторДескриптор
-
Қазақстандағы жартастарға
салынған ежелгі суреттерді анықтап,
сипаттайды; -
Жартасқа салынған суреттерді
ажыратады;
-
Қазақстандағы жартастарға салынған
ежелгі суреттерді анықтайды;
-
Жартастағы суреттерді сипаттай алады;
4 слайд
Бағалау парақшасын тарату.Бағалау парақшасын тарату. Оқушының аты-жөні Тапсырма №1 Тапсырма №2 1 -жоғары 2 орта дейгей 3 төмен ТАПСЫРМА Әдісі: «Инсерт (түртіп алу)» «Тамғалы тас» деректі бейнебаянды көру, Бейнебаянды түсінгенін баяндап беріңіз; Берілген кестені толтырыңыз Білемін Қайшы Жаңалық Түсінбейтін - + ? Дәлелдемелеріңізге тұжырым жасаңыз. “ Кім жүйрік ” сұрақ - жауап «Петроглиф» дегеніміз не? Алғашқы адамдар суретті салу үшін қандай тәсілдерді қолданған? Бейнебаяннан көргендеріңді бір сөйлеммен тұжырымдаңыз. Бағалау критерийіБағалау критерийі ДескрипторДескриптор - Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттерді анықтап, сипаттайды; - Жартасқа салынған суреттерді ажыратады; - Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттерді анықтайды; - Жартастағы суреттерді сипаттай алады;
#5 слайд
Жартастардағы суреттер
бойынша ой-тұжырым
жасаңыз БаБа
ғалау ғалау
критерийкритерий ДескрипторДескриптор
Жартастар
дағы
суреттер
бойынша
ой-
тұжырым
жасайды 1. Жартасқа салынған
суреттерде бейнеленген
аңдардың және т.б.
тізімін жасайды;
2.Бейнеленген
көріністерді жазбаша
сипаттайды;
3.Суреттер бойынша ой-
тұжырым жасайды.Тапсырма. Тапсырма.
Әдісі: «Ойлан-жұптас-бөліс»Әдісі: «Ойлан-жұптас-бөліс»
Таңбалы, Ешкіөлмес, Қойбағар
ескерткіштері туралы шағын
мәтіндермен танысыңыз
Петроглифтердегі көп
қайталанатын бейнелерді жұпта
талқылап, тізімін жасаңыз
Негізгі дәлелдемелерді жазыңыз;
Тапсырма: Ежелгі адамдарға 20 сөзден
тұратын хат жазыңыз. Хат жазу барысында
Тамғалы, Ешкіөлмес, Қаратау, Маймақ
сөздерін пайдаланыңыз.
Тақырыпшаны оқушы қаншалықты
түсінгенін анықтау үшін
«Іші-сырты» парақшасын ұсынамын:
Таңбалы, тас, Қойбағар, алтын адам.
5 слайд
Жартастардағы суреттер бойынша ой-тұжырым жасаңыз БаБа ғалау ғалау критерийкритерий ДескрипторДескриптор Жартастар дағы суреттер бойынша ой- тұжырым жасайды 1. Жартасқа салынған суреттерде бейнеленген аңдардың және т.б. тізімін жасайды; 2.Бейнеленген көріністерді жазбаша сипаттайды; 3.Суреттер бойынша ой- тұжырым жасайды.Тапсырма. Тапсырма. Әдісі: «Ойлан-жұптас-бөліс»Әдісі: «Ойлан-жұптас-бөліс» Таңбалы, Ешкіөлмес, Қойбағар ескерткіштері туралы шағын мәтіндермен танысыңыз Петроглифтердегі көп қайталанатын бейнелерді жұпта талқылап, тізімін жасаңыз Негізгі дәлелдемелерді жазыңыз; Тапсырма: Ежелгі адамдарға 20 сөзден тұратын хат жазыңыз. Хат жазу барысында Тамғалы, Ешкіөлмес, Қаратау, Маймақ сөздерін пайдаланыңыз. Тақырыпшаны оқушы қаншалықты түсінгенін анықтау үшін «Іші-сырты» парақшасын ұсынамын: Таңбалы, тас, Қойбағар, алтын адам.
#6 слайд
Сабақты бекітуСабақты бекіту
«Синквейн» әдісі. «Синквейн» әдісі.
1. Петроглиф (зат есім)
2. Өзгеше, ерекше (сын есім 2 сөз)
3. салынды, қалды, жетті (етістік 3 сөз)
4.тасқа салынған суреттерді атады (4 сөзден тұратын 1
сөйлем)
5. Таңба суреттер (синионим)
Кері байланыс: « Ақылдың алты қалпағы»
6 слайд
Сабақты бекітуСабақты бекіту «Синквейн» әдісі. «Синквейн» әдісі. 1. Петроглиф (зат есім) 2. Өзгеше, ерекше (сын есім 2 сөз) 3. салынды, қалды, жетті (етістік 3 сөз) 4.тасқа салынған суреттерді атады (4 сөзден тұратын 1 сөйлем) 5. Таңба суреттер (синионим) Кері байланыс: « Ақылдың алты қалпағы»
#7 слайд
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырасыз?Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетесіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз? Пәнаралық байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Қабілетті оқушы:
Сабақ барысында «Ойлан-жұптас-
бөліс» тапсырмасын орындада
белсенділік танытып, ой
тұжырымдай алады.
-суреттердегі бейнелерді ажыратып
қана қоймай, сол бейнелер арқылы
ежелгі адамдардың өмірін ажырата
алады.
-Қабілеті орта оқушылар:
- Тапсырмаларды орындау барыснда
дәлелдемелер келтіре отырып, өз
ойларын білдіре алады.
- Қабілеті төмен оқушылар:
Петроглифтердің ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтайды.
Түртіп алу әдісінде оқушы баяндай
алады. Топпен жұмыс жасау
барысында белсенді оқушылард
ықпал етіп, тақырыпты түсінуге
мүмкіндік береді . «Тамғалы тас» деректі
бейнебаянды талқылау
барысында оқушылардың
тақырыпты түсінгенін анықтау
мақсатында “ Кім жүйрік ” сұрақ
– жауабын арқылы
анықтаймын.
•
Таңбалы, Ешкіөлмес, Қойбағар
ескерткіштерін туралы
тұжырым жасау тапсырмасын
Тақырыпшаны оқушы
қаншалықты түсінгенін
анықтау үшін
« Іші-сырты » парақшасы
арқылы айқындадым. Сабақты
бекіту мақсатында
«Синквейн» әдісі қолдандым Тақырыпты ашу
мақсатында ақпараттық
технологияларды
пайландым.
-Осы тақырыпты оқыта
отырып, оқушыларды
алғашқы адамдардың
тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне,
тарихи ескерткіштеріне
құрметпен қарауға үйрету
7 слайд
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Қабілетті оқушы: Сабақ барысында «Ойлан-жұптас- бөліс» тапсырмасын орындада белсенділік танытып, ой тұжырымдай алады. -суреттердегі бейнелерді ажыратып қана қоймай, сол бейнелер арқылы ежелгі адамдардың өмірін ажырата алады. -Қабілеті орта оқушылар: - Тапсырмаларды орындау барыснда дәлелдемелер келтіре отырып, өз ойларын білдіре алады. - Қабілеті төмен оқушылар: Петроглифтердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Түртіп алу әдісінде оқушы баяндай алады. Топпен жұмыс жасау барысында белсенді оқушылард ықпал етіп, тақырыпты түсінуге мүмкіндік береді . «Тамғалы тас» деректі бейнебаянды талқылау барысында оқушылардың тақырыпты түсінгенін анықтау мақсатында “ Кім жүйрік ” сұрақ – жауабын арқылы анықтаймын. • Таңбалы, Ешкіөлмес, Қойбағар ескерткіштерін туралы тұжырым жасау тапсырмасын Тақырыпшаны оқушы қаншалықты түсінгенін анықтау үшін « Іші-сырты » парақшасы арқылы айқындадым. Сабақты бекіту мақсатында «Синквейн» әдісі қолдандым Тақырыпты ашу мақсатында ақпараттық технологияларды пайландым. -Осы тақырыпты оқыта отырып, оқушыларды алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен қарауға үйрету
шағым қалдыра аласыз













