Қазақтың ұлттық ойындары.5-сынып
Қазақтың ұлттық ойындары.5-сынып

#1 слайд
Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданы
Ақсуат жалпы орта білім беретін мектебі
Сабақтың тақырыбы:
“ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛТТЫҚ
ОЙЫНДАРЫ”.
“АРҚАН ТАРТЫС” ойыны
5-сынып
БАЙДУКЕШЕВ АРМАН ЖУСЫПОВИЧ
дене шынықтыру пәні мұғалімі
1 слайд
Батыс Қазақстан облысы Теректі ауданы Ақсуат жалпы орта білім беретін мектебі Сабақтың тақырыбы: “ҚАЗАҚТЫҢ ҰЛТТЫҚ ОЙЫНДАРЫ”. “АРҚАН ТАРТЫС” ойыны 5-сынып БАЙДУКЕШЕВ АРМАН ЖУСЫПОВИЧ дене шынықтыру пәні мұғалімі
#2 слайд
Сабақ мақсаттары:
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары:
5.1.7.1. жарыс кезінде әділ
ойнау, патриотизм және
ынтымақтастыққа жататын
мінез-құлық көрсету және
түсіндіру
Барлық оқушылар орындай алады:
қимыл-қозғалыс дағдыларын, ұлттық
ойындарды, “Арқан тартыс” ойынын
біледі, патриотизм және
ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық
көрсетеді және түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: «Арқан тартыс» ойыны кезінде
ойын ережесін түсінеді, орындайды.
Кейбір оқушылар орындай алады:
ойын барысында максималды қарқында
қимылдайды және басқаларға өз
тобының ойыншыларының жеңіске
ұмтылуы үшін күш салады. Жарыс
кезінде әділ ойнайды, басқаларына
үйрете алады.
2 слайд
Сабақ мақсаттары: Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 5.1.7.1. жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсету және түсіндіру Барлық оқушылар орындай алады: қимыл-қозғалыс дағдыларын, ұлттық ойындарды, “Арқан тартыс” ойынын біледі, патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетеді және түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Арқан тартыс» ойыны кезінде ойын ережесін түсінеді, орындайды. Кейбір оқушылар орындай алады: ойын барысында максималды қарқында қимылдайды және басқаларға өз тобының ойыншыларының жеңіске ұмтылуы үшін күш салады. Жарыс кезінде әділ ойнайды, басқаларына үйрете алады.
#3 слайд
Қазақша Орысша Ағылшынша
Ұлттық
ойын
национальная
игра
national game
Арқан
тартыс
перетягивание
каната
tug-of-war
Ойыншы игрок player
Алдыңғы оқу:
5.2.5.1.Өзінің және өзгелердің
шығармашылық қабілеттерін білу
және түсіну, сондай-ақ оны
шешудің қарапайым балама
жолдарын ұсыну.
Дескрипторлар:
Білім алушы:
- берілген жаттығу техникаларын
орындайды;
- жарыс кезінде әділ ойнайды;
- “Арқан тартыс”ойынының
ережесін толық біледі және
сақтайды;
Жетістік критерийлері: Қазақтың ұлттық ойындарын біледі. Топпен жарыса
жұмыс жасайды. Жарыс кезінде әділ ойнауға, ұйымшыл болуға үйренеді.
Тілдік мақсат:
Пəнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Пәнаралық байланыс:
Математика, орыс тілі, ағылшын
тілі
3 слайд
Қазақша Орысша Ағылшынша Ұлттық ойын национальная игра national game Арқан тартыс перетягивание каната tug-of-war Ойыншы игрок player Алдыңғы оқу: 5.2.5.1.Өзінің және өзгелердің шығармашылық қабілеттерін білу және түсіну, сондай-ақ оны шешудің қарапайым балама жолдарын ұсыну. Дескрипторлар: Білім алушы: - берілген жаттығу техникаларын орындайды; - жарыс кезінде әділ ойнайды; - “Арқан тартыс”ойынының ережесін толық біледі және сақтайды; Жетістік критерийлері: Қазақтың ұлттық ойындарын біледі. Топпен жарыса жұмыс жасайды. Жарыс кезінде әділ ойнауға, ұйымшыл болуға үйренеді. Тілдік мақсат: Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Пәнаралық байланыс: Математика, орыс тілі, ағылшын тілі
#4 слайд
Сабақ барысы:
Басы:
Сәлемдесу
Оқушыларды түгелдеу
Спорттық киіміне назар аудару.
Жаңа сабақтың тақырыбымен,
мақсатымен,жетістік
критерийлерімен таныстыру.
Жалпы денені қыздыру
жаттығуларын
орындату./Жүру, жүгіру, бір
орында орындалатын
жаттығулар/
Ортасы:
Қазақ халқының ұлттық
ойындары туралы мәлімет
беру, ұлттық ойын түрлерімен
таныстыру.
4 слайд
Сабақ барысы: Басы: Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу Спорттық киіміне назар аудару. Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен,жетістік критерийлерімен таныстыру. Жалпы денені қыздыру жаттығуларын орындату./Жүру, жүгіру, бір орында орындалатын жаттығулар/ Ортасы: Қазақ халқының ұлттық ойындары туралы мәлімет беру, ұлттық ойын түрлерімен таныстыру.
#5 слайд
5 слайд
#6 слайд
«Арқан тартыс» ұлттық ойынын
оқушыларға ойнату.
Қозғалмалы ойындар.
«Арқан тартыс» ұлттық
ойынының ережесімен
таныстыру.
Арқан тартыс ойыны —
ұлттық ойын. Ойынды жазда
көгалды алаңда, спорт залында
өткізуге болады. Ойынға ұзындығы
10 метрдей арқан керек. Ол
арқанның тең ортасынан орамалмен
орап белгі жасайды, белгінің екі
жағынан бір жарым-екі метрдей
жерден тағы да жогарыдағы
тәртіппен белгілейді. Ойынға
қатынасушылар тең екі топқа
бөлінеді.
Ойыншылардың мақсаты —
тартысқа түскен екі топ бірін-бірі
тартып, жердегі орталық сызықтан
бұрын сүйретіп өткізіп әкету. Екі
топтың қай жағы орталық сызықтан
қарсы топты бұрын сүйреп өткізіп
әкетсе, сол жағы ұтқан болады,
жеңген жағы бәйгесін алады.
Ойынды осы жоғарыдағы тәртіппен
жүргізе беруге болады. Ойын
қимыл бірлігін қалыптастырып,
ынтымақтастық іс-әрекетке
тәрбиелейді.
6 слайд
«Арқан тартыс» ұлттық ойынын оқушыларға ойнату. Қозғалмалы ойындар. «Арқан тартыс» ұлттық ойынының ережесімен таныстыру. Арқан тартыс ойыны — ұлттық ойын. Ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында өткізуге болады. Ойынға ұзындығы 10 метрдей арқан керек. Ол арқанның тең ортасынан орамалмен орап белгі жасайды, белгінің екі жағынан бір жарым-екі метрдей жерден тағы да жогарыдағы тәртіппен белгілейді. Ойынға қатынасушылар тең екі топқа бөлінеді. Ойыншылардың мақсаты — тартысқа түскен екі топ бірін-бірі тартып, жердегі орталық сызықтан бұрын сүйретіп өткізіп әкету. Екі топтың қай жағы орталық сызықтан қарсы топты бұрын сүйреп өткізіп әкетсе, сол жағы ұтқан болады, жеңген жағы бәйгесін алады. Ойынды осы жоғарыдағы тәртіппен жүргізе беруге болады. Ойын қимыл бірлігін қалыптастырып, ынтымақтастық іс-әрекетке тәрбиелейді.
#7 слайд
Соңы:
Тыныс алу жаттығулары.
Екі топ бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділіктерін, жаңа сабақты меңгеруін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Дифференциалды оқыту :
Қабілеті жоғары оқушылар:
Арнайы дене жаттығуларын қатесіз
орындайды, ұлттық ойындардың түрлерін,
ойнау реттілігін біледі, «Арқан тартыс»
ойыны барысында максималды қарқында
қимылдайды және топтық ойында
көшбасшылық танытады.
Қабілеті орташа оқушылар:
Арнайы дене жаттығуларын орындайды,
ұлттық ойындардың түрлерін, «Арқан тартыс»
ойынының ережесін біледі, ойнайды.
Қабілеті төмен оқушылар:
Арнайы дене жаттығуларын орындауда және
ойын барысында қателіктер жібереді.
Бағалау:
Оқушылар “Бас бармақ” тәсілі
арқылы әр топта бір-бірін бағалайды.
7 слайд
Соңы: Тыныс алу жаттығулары. Екі топ бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділіктерін, жаңа сабақты меңгеруін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Дифференциалды оқыту : Қабілеті жоғары оқушылар: Арнайы дене жаттығуларын қатесіз орындайды, ұлттық ойындардың түрлерін, ойнау реттілігін біледі, «Арқан тартыс» ойыны барысында максималды қарқында қимылдайды және топтық ойында көшбасшылық танытады. Қабілеті орташа оқушылар: Арнайы дене жаттығуларын орындайды, ұлттық ойындардың түрлерін, «Арқан тартыс» ойынының ережесін біледі, ойнайды. Қабілеті төмен оқушылар: Арнайы дене жаттығуларын орындауда және ойын барысында қателіктер жібереді. Бағалау: Оқушылар “Бас бармақ” тәсілі арқылы әр топта бір-бірін бағалайды.
#8 слайд
Ресурстар: спорт залы, ысқырық, белгі қойылған арқан
Сабақ бойынша рефлексия:
Сабақ мақсаты/оқыту шынайы
болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сабақтағы ахуал қалай болды?
Менің жұмысқа деген саралау
тәсілім тиімді болды ма?
Мен жоспарыма қандай өзгеріс
енгізгім келеді?
Қорытынды:
Оқушыларға қойылатын
сұрақтар:
А)Ең жақсы өткен екі тапсырманы
атап көрсетіңіз (оқытуға және
үйренуге қатысты)?
1:
2:
Б)Бүгінгі сабақта үйренгеніңіздің
ішінен, ең пайдалысы не болды
(білім немесе дағдылар)
1:
2:
В). Бүгінгі сабақта сізге бəрінен
де не ұнады?
8 слайд
Ресурстар: спорт залы, ысқырық, белгі қойылған арқан Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаты/оқыту шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сабақтағы ахуал қалай болды? Менің жұмысқа деген саралау тәсілім тиімді болды ма? Мен жоспарыма қандай өзгеріс енгізгім келеді? Қорытынды: Оқушыларға қойылатын сұрақтар: А)Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Б)Бүгінгі сабақта үйренгеніңіздің ішінен, ең пайдалысы не болды (білім немесе дағдылар) 1: 2: В). Бүгінгі сабақта сізге бəрінен де не ұнады?
шағым қалдыра аласыз













