Қонақ күту
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Атбасар қаласы
№ 7 қазақ орта мектебі»
КММ
Бөлімі:Отбасындағы дәстүр мен мерекелер
Тақырыбы:Қонақ күту
Күні:09.10.2017ж.
Сынып:5
Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Ауезова Зәмзәгүл Тұрғанқызы
1 слайд
Атбасар қаласы № 7 қазақ орта мектебі» КММ Бөлімі:Отбасындағы дәстүр мен мерекелер Тақырыбы:Қонақ күту Күні:09.10.2017ж. Сынып:5 Өткізген: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Ауезова Зәмзәгүл Тұрғанқызы
2 слайд
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
Сабақ мақсаттары:
Мәтінге салыстырмалы анализ жасау (5.О4) Сюжетті
суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме
құрастыру (5.Ж3.);
Барлық оқушылар төмендегіні меңгереді:
Оқылым мен тыңдалым материалдарының мазмұнын түсінеді
Оқушылардың көпшілігі:
Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады
Кейбір оқушылар: Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ
жасайды
2 слайд
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Сабақ мақсаттары: Мәтінге салыстырмалы анализ жасау (5.О4) Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру (5.Ж3.); Барлық оқушылар төмендегіні меңгереді: Оқылым мен тыңдалым материалдарының мазмұнын түсінеді Оқушылардың көпшілігі: Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады Кейбір оқушылар: Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды
3 слайд
Бағалау критерийлері:
-Тыңдаған ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап
береді
-Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды
-Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме
құрастырып жазады
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:мәтіннің мазмұнын түсінеді
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:сюжетті суреттерге тірек сөздерді
қолданып,әңгіме құрайды
Әңгіме құруға арналған пайдалы тіркестер: халықтық ғұрып, құдайы
қонақ,шаңыраққа сәлем,қонағасы беру.т.б.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Қонақтың қандай түрлері бар екен?
2.Қонаққа қандай сый құрмет көрсеткен?
3. Қонаққа айтылатын қандай әдеп сөздерді білесіңдер?
4. Қандай дәстүр, қандай ырым туралы айтылған?
3 слайд
Бағалау критерийлері: -Тыңдаған ақпараттар бойынша сұрақтарға жауап береді -Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды -Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырып жазады Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:мәтіннің мазмұнын түсінеді Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:сюжетті суреттерге тірек сөздерді қолданып,әңгіме құрайды Әңгіме құруға арналған пайдалы тіркестер: халықтық ғұрып, құдайы қонақ,шаңыраққа сәлем,қонағасы беру.т.б. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қонақтың қандай түрлері бар екен? 2.Қонаққа қандай сый құрмет көрсеткен? 3. Қонаққа айтылатын қандай әдеп сөздерді білесіңдер? 4. Қандай дәстүр, қандай ырым туралы айтылған?
4 слайд
Құндылықтарды дарыту
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
Ынтымақтастық;
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы
арқылы оқушылардың жеке және жұптаса,
топтаса отырып жұмыс жасаулары
негізінде жүзеге асады.
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану,әдебиет
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу,түсіну,қолдану,талдау.
4 слайд
Құндылықтарды дарыту Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; Ынтымақтастық; Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса, топтаса отырып жұмыс жасаулары негізінде жүзеге асады. Пәнаралық байланыстар Дүниетану,әдебиет Ойлау дағдыларының деңгейі Білу,түсіну,қолдану,талдау.
5 слайд
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
- оқушылармен амандасу,түгендеу;
- топқа бөлу; ( топшамалар арқылы1 -топ “Құдайы қонақ”
2- топ “Арнайы қонақ”
3 –топ “Қылқима қонақ”
- топтастыру стратегиясы.
Қонақ күту дәстүрін топтастырып
тақырыпты ашу
Қонақ күту
5 слайд
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: - оқушылармен амандасу,түгендеу; - топқа бөлу; ( топшамалар арқылы1 -топ “Құдайы қонақ” 2- топ “Арнайы қонақ” 3 –топ “Қылқима қонақ” - топтастыру стратегиясы. Қонақ күту дәстүрін топтастырып тақырыпты ашу Қонақ күту
6 слайд
Сабақтың басы:
1-тапсырма
Қонақ күту дәстүрі бейнебаян тыңдаты
п,
оқушыларға ашық сұрақтар қойылад
ы.
•
Ашық сұрақтар қойылады.
1.Қонақтың қандай түрлері бар екен?
2.Қонаққа қандай сый құрмет көрсеткен?
3. Қонаққа айтылатын қандай әдеп сөздерді
білесіңдер?
4. Қандай дәстүр, қандай ырым туралы
айтылған?
6 слайд
Сабақтың басы: 1-тапсырма Қонақ күту дәстүрі бейнебаян тыңдаты п, оқушыларға ашық сұрақтар қойылад ы. • Ашық сұрақтар қойылады. 1.Қонақтың қандай түрлері бар екен? 2.Қонаққа қандай сый құрмет көрсеткен? 3. Қонаққа айтылатын қандай әдеп сөздерді білесіңдер? 4. Қандай дәстүр, қандай ырым туралы айтылған?
7 слайд
Сабақтың ортасы
2-тапсырма Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды
Қонақ күту
Қонақ – үйге келген мейман
Танымайтын кісі “құдайы қонақ”, әр түрлі тілеулестікке, тойға шақырылған
мейман “арнайы қонақ” болып саналған. Халықтық ғұрып бойынша,
келген адам үйге баса-көктеп кірмей, сырттан дауыстап, үйдегілерге белгі
береді. Үйге келген адам әуелі шаңыраққа сәлем беріп кіруі керек. Түсте
келген қонаққа түстік, кешке келгендерге қонақасы берілген. Үлкен ас кезінде
қонақтар төрден есікке қарай, жасының үлкендігі мен мәртебесіне байланысты
орналасады. Қонаққа үлкен сый құрмет көрсетілген. Шапан жауып, қонақ кәде
берген.Қымыздан кейін ет ұсынылады. Қонақ асқа арнайы бата берген.Құдайы
қонақ түскен үйде отағасы жоқ болса, астан дәм татып, ауыз тиген соң,
түнемеге басқа орын іздестірген. Қонақты қарсы алған отағасы есік ашып,
алдымен оны кіргізеді, шығарып саларда қонақтың өзі ашуы керек. Үй иесі
ашса, онда қонақты қуғанмен бірдей саналады.
7 слайд
Сабақтың ортасы 2-тапсырма Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасайды Қонақ күту Қонақ – үйге келген мейман Танымайтын кісі “құдайы қонақ”, әр түрлі тілеулестікке, тойға шақырылған мейман “арнайы қонақ” болып саналған. Халықтық ғұрып бойынша, келген адам үйге баса-көктеп кірмей, сырттан дауыстап, үйдегілерге белгі береді. Үйге келген адам әуелі шаңыраққа сәлем беріп кіруі керек. Түсте келген қонаққа түстік, кешке келгендерге қонақасы берілген. Үлкен ас кезінде қонақтар төрден есікке қарай, жасының үлкендігі мен мәртебесіне байланысты орналасады. Қонаққа үлкен сый құрмет көрсетілген. Шапан жауып, қонақ кәде берген.Қымыздан кейін ет ұсынылады. Қонақ асқа арнайы бата берген.Құдайы қонақ түскен үйде отағасы жоқ болса, астан дәм татып, ауыз тиген соң, түнемеге басқа орын іздестірген. Қонақты қарсы алған отағасы есік ашып, алдымен оны кіргізеді, шығарып саларда қонақтың өзі ашуы керек. Үй иесі ашса, онда қонақты қуғанмен бірдей саналады.
8 слайд
1-топ. Мәтіндегі негізгі ақпараттарға сүйене отырып
«Қос диограмма» арқылы мәтінге талдау жасау
Ертеде
гі
қонақ
күту
Бүгінгі
қонақ
күту
8 слайд
1-топ. Мәтіндегі негізгі ақпараттарға сүйене отырып «Қос диограмма» арқылы мәтінге талдау жасау Ертеде гі қонақ күту Бүгінгі қонақ күту
9 слайд
2-топ.Мәтінді егжей-тегжей оқып,негізгі
ақпаратты сақтай отырып «Екі жақты
күнделік» әдісі бойынша мәтінге талдау
жасау
9 слайд
2-топ.Мәтінді егжей-тегжей оқып,негізгі ақпаратты сақтай отырып «Екі жақты күнделік» әдісі бойынша мәтінге талдау жасау
10 слайд
3-топ.Мәтіндегі негізгі ақпаратқа сүйеніп «Балық
қанқасы» әдісі арқылы мәтінге талдау жасау
Бағалау-топтар бір-бірінің жұмыстарын екі жұлдыз,бір тілек
арқылы бағалайды.
10 слайд
3-топ.Мәтіндегі негізгі ақпаратқа сүйеніп «Балық қанқасы» әдісі арқылы мәтінге талдау жасау Бағалау-топтар бір-бірінің жұмыстарын екі жұлдыз,бір тілек арқылы бағалайды.
11 слайд
3-тапсырма
Сюжетті суреттер бойынша әңгіме
құрап жазыңдар
Тірек сөздер:
халықтық
ғұрып, құдайы
қонақ,шаңыраққ
а
сәлем,қонағасы
беру
Тірек сөздер:
апан жабу,бата
беру,есік
ашу,көрпе
төсеу,қонақ
кәде
Тірек сөздер:
арнай қонақ,
дәмханаға
тапсырыс,хабар
ласып келеді,
көңіл көтеру
11 слайд
3-тапсырма Сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрап жазыңдар Тірек сөздер: халықтық ғұрып, құдайы қонақ,шаңыраққ а сәлем,қонағасы беру Тірек сөздер: апан жабу,бата беру,есік ашу,көрпе төсеу,қонақ кәде Тірек сөздер: арнай қонақ, дәмханаға тапсырыс,хабар ласып келеді, көңіл көтеру
12 слайд
1-топ.
Берілген тірек сөздерді қолданып 1- суреттің желісі бойынша
ерте кездегі қонақ күту әдебі туралы әңгіме құрастып
жазыңдар
(Халықтық ғұрып, құдайы қонақ,шаңыраққа сәлем,қонағасы
беру)
2-топ.
Берілген тірек сөздерді қолданып 2-сурет бойынша қонаққа
көрсетілетін сый құрмет туралы әңгіме құрастып жазыңдар.
(Шапан жабу,бата беру,есік ашу,көрпе төсеу,қонақ кәде)
3-топ.
Берілген тірек сөздерді қолданып 3-суреттің желісі бойынша
бүгінгі қонақ күту әдебі туралы әңгіме құрастырып жазыңдар.
(Арнай қонақ, дәмханаға тапсырыс,хабарласып келеді, көңіл
көтеру)
(Тексеріп оқу-өзара бағалау әдісі жүргізіледі)
12 слайд
1-топ. Берілген тірек сөздерді қолданып 1- суреттің желісі бойынша ерте кездегі қонақ күту әдебі туралы әңгіме құрастып жазыңдар (Халықтық ғұрып, құдайы қонақ,шаңыраққа сәлем,қонағасы беру) 2-топ. Берілген тірек сөздерді қолданып 2-сурет бойынша қонаққа көрсетілетін сый құрмет туралы әңгіме құрастып жазыңдар. (Шапан жабу,бата беру,есік ашу,көрпе төсеу,қонақ кәде) 3-топ. Берілген тірек сөздерді қолданып 3-суреттің желісі бойынша бүгінгі қонақ күту әдебі туралы әңгіме құрастырып жазыңдар. (Арнай қонақ, дәмханаға тапсырыс,хабарласып келеді, көңіл көтеру) (Тексеріп оқу-өзара бағалау әдісі жүргізіледі)
13 слайд
Сабақтың соңы Рефлексия БББ әдісі
Не білемін? Нені білдім? Нені білгім
келеді?
Дискриптор :
1.Бейнебаян желісі бойынша ашық сұрақтарға жауап
бере алады.
2. Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасай алады.
Графикалық органайзерлерді тиімді қолдана алады.
3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме
құрастырып жаза алады.
13 слайд
Сабақтың соңы Рефлексия БББ әдісі Не білемін? Нені білдім? Нені білгім келеді? Дискриптор : 1.Бейнебаян желісі бойынша ашық сұрақтарға жауап бере алады. 2. Мәтінді оқып,салыстырмалы анализ жасай алады. Графикалық органайзерлерді тиімді қолдана алады. 3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырып жаза алады.
14 слайд
Сабақтың аяғы:
•рефлексия арқылы арқылы жұмыстану;
•оқушылар өз жұмысы мен сыныптастарының жұмысын «Бас
бармақ» тәсілі арқылы бағалайды.
Бағалау:
14 слайд
Сабақтың аяғы: •рефлексия арқылы арқылы жұмыстану; •оқушылар өз жұмысы мен сыныптастарының жұмысын «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды. Бағалау: