2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Үшбұрыштар теңдігінің екінші белгісі

Үшбұрыштар теңдігінің екінші белгісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Үшбұрыштар теңдігінің екінші белгісі
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
02 Желтоқсан 2024
132
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материалдың қысқаша түсінігі
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Үшбұрыштар теңдігінің ІІ белгісін қолданып есептер шығару

1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Үшбұрыштар теңдігінің ІІ белгісін қолданып есептер шығару

1 слайд

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Үшбұрыштар теңдігінің ІІ белгісін қолданып есептер шығару

ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22 үшбұрыштар те

2 слайд
ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану. Сабақтың мақсаты: 1)Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. 2)Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі. 3)Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін пайдаланып есептер шығарады. - Үшбұрыштар теңдігіне сипаттама береді; - Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі; - Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді.

2 слайд

ОҚУ БАҒДАРЛАМАСЫНА СӘЙКЕС ОҚЫТУ МАҚСАТТАРЫ: 7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану. Сабақтың мақсаты: 1)Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді. 2)Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі. 3)Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін пайдаланып есептер шығарады. - Үшбұрыштар теңдігіне сипаттама береді; - Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі; - Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін сипаттайтын шамалардың мағынасын түсінеді.

САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқу

3 слайд
САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: І топ ІІ топ ІІІ топ Өткен сабақты тексеру Сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз. 1. Үшбұрыштар теңдігінің ІІ белгісі қандай? 2. Үшбұрыштыр теңдігінің ІІ белгісін тұжырымдап, дәлелдеңдер? Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу. Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға абзац арқылы оқытады. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді.

3 слайд

САБАҚТЫҢ БАСЫ Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастықты қалыптастыру, оқушылардың сенімділігін арттыру. Шаттық шеңбер "Жақсы тілек- жан жылуы " Топқа бөлу: І топ ІІ топ ІІІ топ Өткен сабақты тексеру Сұрақтарға жауап беру Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз. 1. Үшбұрыштар теңдігінің ІІ белгісі қандай? 2. Үшбұрыштыр теңдігінің ІІ белгісін тұжырымдап, дәлелдеңдер? Одан кейін оқушыларды тағы да топтармен орындарын ауыстырып, яғни 1, 2 сандарға бөлу. Жаңа тақырыпты топқа бөлінген оқушыларға абзац арқылы оқытады. Мазмұнын түсіндіріп, кері байланыс береді.

І белгі Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы сәйкес екінші үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың

4 слайд
І белгі Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы сәйкес екінші үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІ белгі Егер бір үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштары сәйкес екінші үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштарына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІІ белгі Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың сәйкесінше үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. . C 1A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B Үшбұрыш теңдігінің белгілері

4 слайд

І белгі Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы сәйкес екінші үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІ белгі Егер бір үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштары сәйкес екінші үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштарына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІІ белгі Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың сәйкесінше үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. . C 1A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B Үшбұрыш теңдігінің белгілері

І белгі Егер бір үшбұрыштың ..........................................сәйкес екінші үшбұрыштың ............................

5 слайд
І белгі Егер бір үшбұрыштың ..........................................сәйкес екінші үшбұрыштың ........................................тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІ белгі Егер бір үшбұрыштың ...........................сәйкес екінші үшбұрыштың ................................тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІІ белгі Егер бір үшбұрыштың ......................екінші үшбұрыштың ...................., онда мұндай үшбұрыштар тең болады. . C 1A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B Үшбұрыш теңдігі белгілері арасындағы айырмашылықты көрсетіңдер. Бос орынды толтырыңдар Тапсырма 1

5 слайд

І белгі Егер бір үшбұрыштың ..........................................сәйкес екінші үшбұрыштың ........................................тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІ белгі Егер бір үшбұрыштың ...........................сәйкес екінші үшбұрыштың ................................тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ІІІ белгі Егер бір үшбұрыштың ......................екінші үшбұрыштың ...................., онда мұндай үшбұрыштар тең болады. . C 1A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B Үшбұрыш теңдігі белгілері арасындағы айырмашылықты көрсетіңдер. Бос орынды толтырыңдар Тапсырма 1

ІІ белгі Бір қабырғасы мен іргелес екі бұрышы ІІІ белгі Үш қабырғасы C 1 A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B

6 слайд
ІІ белгі Бір қабырғасы мен іргелес екі бұрышы ІІІ белгі Үш қабырғасы C 1 A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B Үшбұрыш теңдігі белгілері арасындағы айырмашылықты көрсетіңдер. Олардың фигуралардағы сызбалары мен атауларын сәйкестендіріп қойыңдар І белгі Екі қабырғасы мен арасындағы бұрышы Тапсырма 2

6 слайд

ІІ белгі Бір қабырғасы мен іргелес екі бұрышы ІІІ белгі Үш қабырғасы C 1 A 1 B 1 A C B C 1 B 1 A 1 B A C A 1 C 1 B 1 C A B Үшбұрыш теңдігі белгілері арасындағы айырмашылықты көрсетіңдер. Олардың фигуралардағы сызбалары мен атауларын сәйкестендіріп қойыңдар І белгі Екі қабырғасы мен арасындағы бұрышы Тапсырма 2

А О С В D Мысал 1. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер: AOB= COD (бір қабырға мен іргелес екі бұрышы)

7 слайд
А О С В D Мысал 1. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер: AOB= COD (бір қабырға мен іргелес екі бұрышы)

7 слайд

А О С В D Мысал 1. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер: AOB= COD (бір қабырға мен іргелес екі бұрышы)

D E C K S DEC= DKC (екі қабырғасы мен арасындағы бұрышы) Мысал 2. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер:

8 слайд
D E C K S DEC= DKC (екі қабырғасы мен арасындағы бұрышы) Мысал 2. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер:

8 слайд

D E C K S DEC= DKC (екі қабырғасы мен арасындағы бұрышы) Мысал 2. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер:

D E C K Мысал 4. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер: DEC = DKC (үш қабырғасы бойынша)

9 слайд
D E C K Мысал 4. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер: DEC = DKC (үш қабырғасы бойынша)

9 слайд

D E C K Мысал 4. Үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеңдер: DEC = DKC (үш қабырғасы бойынша)

Топтық жұмыс

10 слайд
Топтық жұмыс

10 слайд

Топтық жұмыс

Жер бетіндегі бірінен екіншісіне түзу бойымен баруға болмайтын А және В екі нүктенің ара қашықтығын өлшеу үшін…. А B Үшбұрышт

11 слайд
Жер бетіндегі бірінен екіншісіне түзу бойымен баруға болмайтын А және В екі нүктенің ара қашықтығын өлшеу үшін…. А B Үшбұрыштар теңдігі белгілерінің өмірде қолданулары

11 слайд

Жер бетіндегі бірінен екіншісіне түзу бойымен баруға болмайтын А және В екі нүктенің ара қашықтығын өлшеу үшін…. А B Үшбұрыштар теңдігі белгілерінің өмірде қолданулары

Практикалық мағынасы бар есептер Есеп 1 Тіктөртбұрыш пішінді еденнің үстінде жатқан кілемді диагоналы бойымен суретте көрсетіл

12 слайд
Практикалық мағынасы бар есептер Есеп 1 Тіктөртбұрыш пішінді еденнің үстінде жатқан кілемді диагоналы бойымен суретте көрсетілгендей етіп бүктеген. Суретте көрсетілгендей өлшеулер жүргізу арқылы Айдос кілемнің өлшемдерін тез таба қойды. Ол мұны қалай жасады? 4 3 5

12 слайд

Практикалық мағынасы бар есептер Есеп 1 Тіктөртбұрыш пішінді еденнің үстінде жатқан кілемді диагоналы бойымен суретте көрсетілгендей етіп бүктеген. Суретте көрсетілгендей өлшеулер жүргізу арқылы Айдос кілемнің өлшемдерін тез таба қойды. Ол мұны қалай жасады? 4 3 5

Есепті шешуге нұсқаулық ∆ AFE және ∆ CDE теңдігін дәлелдеңдер. A B C D E F A B C DE F 4 3 3 4 5 5

13 слайд
Есепті шешуге нұсқаулық ∆ AFE және ∆ CDE теңдігін дәлелдеңдер. A B C D E F A B C DE F 4 3 3 4 5 5

13 слайд

Есепті шешуге нұсқаулық ∆ AFE және ∆ CDE теңдігін дәлелдеңдер. A B C D E F A B C DE F 4 3 3 4 5 5

Есептің шешуі A B C D E F A B C DE F 4 3 3 4 5 5 1. ∆ АFЕ және ∆ СDE қарастырамыз. 1) АF=СD (тіктөртбұрыш қабырғала

14 слайд
Есептің шешуі A B C D E F A B C DE F 4 3 3 4 5 5 1. ∆ АFЕ және ∆ СDE қарастырамыз. 1) АF=СD (тіктөртбұрыш қабырғалары). 2) АFЕ = ЕDС = 90° ; 3) FАЕ= DСЕ, себебі FАЕ= 90°- х DСЕ= 90°-х (үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180°). Олай болса, ∆ АFЕ = ∆ СDE (ІІ белгібойынша). 2.АВ=CD=АF=4, ВС=AD=AЕ+ED, AD=5+3=8, Жауабы:АВ=4, ВС=8. х х

14 слайд

Есептің шешуі A B C D E F A B C DE F 4 3 3 4 5 5 1. ∆ АFЕ және ∆ СDE қарастырамыз. 1) АF=СD (тіктөртбұрыш қабырғалары). 2) АFЕ = ЕDС = 90° ; 3) FАЕ= DСЕ, себебі FАЕ= 90°- х DСЕ= 90°-х (үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180°). Олай болса, ∆ АFЕ = ∆ СDE (ІІ белгібойынша). 2.АВ=CD=АF=4, ВС=AD=AЕ+ED, AD=5+3=8, Жауабы:АВ=4, ВС=8. х х

Сабақтың соңы «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) АВ мен С D кесінділері АО=ОС, ВО=О D теңдіктері орындалатындай О нүктесінде қиылы

15 слайд
Сабақтың соңы «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) АВ мен С D кесінділері АО=ОС, ВО=О D теңдіктері орындалатындай О нүктесінде қиылысады. <АВ D =<BDC теңдігін дәлелдеңдер. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №2.12; №2.14

15 слайд

Сабақтың соңы «Ойлан, тап!» (сабақты бекіту) АВ мен С D кесінділері АО=ОС, ВО=О D теңдіктері орындалатындай О нүктесінде қиылысады. <АВ D =<BDC теңдігін дәлелдеңдер. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: №2.12; №2.14

Министірлікпен келісілген курстар тізімі