![]()
|
Пән: |
Математика |
|
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|||||
|
Күні: |
Қатысқандар |
|
|||||
|
Сынып: 3 |
107 сабақ.Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу |
Қатыспағандар |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.1.2.11 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шешу |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтеді, бөледі. Құрылымы күрделі теңдеулерді шешеді. |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Талап, Ізденімпаз,жасампаз тұлға |
|
|||||
|
Құндылықтар |
Талап, Ізденімпаз,жасампаз тұлға |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
Педагогтің әрекеті |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Топқа бөлу:Топтың атауын сұрақтарға жауап беру арқылы белгілеу Үй тапсырмасын тексеру 4-тапсырма.Есепті шығар а 2 вагон-24 жолаушыдан Ш:1) 3*32=96 ж (3вагонда) 2) 2*24=48 ж (2вагонда) 3) 96+48=144ж (барлығы) Ж: Пойызда барлығы 144 жолаушы бар |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Жаңа сабақ: Оқулық пен жұмыс
1-Тапсырма . Топтық жұмыс Пифагор кестесінің құрылу ұстанымын түсіндіреді. Пифагор кестесі бүгінде көбейту кестесі ретінде белгілі. Онда цифрдың орнына грек әліпбиінің әріптері орналасқан. Әріптерді цифрлармен ауыстыр. Ол қалай құрылғанын сен түсіндіре аласың ба? Ғаламтордан грек әліпбиінің атауларын тап.
2- тапсырма және 5-тапсырма Жеке жұмыс. « Орамал тастамақ» әдісі Баған түрде есепте. Дұрыстығын тексер 62:2=31 68:2=34 24:2=12 88:8=11 26:2=13 96:3=32 32:2=16 64:4=16 93:3=31 63:3=21 44:2=22 99:3=33 33х2=66 66:6=11 88:4=22 75:5=15 81:3=27 55:5=11
-
4-тапсырма. 6 – тапсырма а) ә) Топтық жұмыс. Үш топқа беріледі. «Теңге алу» әдісі Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып,оны шығар. 1-топ: 4- тапсырма Қ Ауыл мект. – 11 баладан 8 топ Шешуі: 11 х 4 = 44 11 х 8 = 88 88 – 44 = 44 Ж: 44 бала артық 2- топ : 6- тапсырманың а) –сы Б Екінші күні ?, 3 есе артық ? адам Шешуі: 21 х 3 = 63 63 + 21 = 84 Ж: барлығы: 84 адам 3 – топ: 6 – тапсырманың ә) –сі Б Екінші күні - ?, 12 адамға кем 90адам Үшінші күні - ? адам Шешуі: 21- 12 = 9 90 – (21 +9) = 60 Ж: Үшінші күні -60 адам |
Шаттық шеңберін жасайды Әр топ атауын сұрақтарға жауап беру арқылы топ атауын алады. Үй тапсырмасын көрсетеді, тексертеді |
Дескриптор; Есептің шартын құрып, өрнектің мәнін табады 1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптер |
|
||
|
Сабақтың ортасы 31 мин |
Сергіту сәті: « Қара жорға» биі |
Оқушылар Жаңа тапсырмалар- мен танысады. Пифагор кестесіндегі әріптер арқылы көбейту амалдарын орындайды. Баған түрде есептейді. Бірін-бірі бағалайды. 1-топ есеп құрастырады, шешуін табады. 2-топ есеп құрастырады, шешуін табады. 3-топ есеп құрастырады, шешуін табады. |
ҚБ: « Ұшақ» әдісі Дескриптор; Пифагор кестесімен танысады, есептеу жүргізеді. 2 балл ҚБ:« Домбыра, қобыз, сылдырмақ» әдісі Дескриптор; Баған түрде есептейді, дұрыстығын тексерді -1 балл ҚБ: «Ұшақтар» әдісі Дескриптор; Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып, оны шығарады. -2 балл |
Оқулық Слайд. ЖИ:
Слайд Оқулық Жұмыс дәптер Орамалдар
Оқулық жұмыс дәптер Теңгеге жасырылған тапсырмалар, ұшақтар |
|
||
|
Сергіту сәті 2мин |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. « Ақсүйек» әдісі Есепті амалдар бойынша шығар.
Ауыл мек-нен-93б ? мектеп Әр мек-тен-3 оқушы Шешуі:
162:3=54 м 2) (69+93):3=54 м Жауабы:Олимпиадаға барлығы 54мектеп қатысты. 7-тапсырма. Теңдеуді шеш. Жұптық жұмыс. «Ақсүйек» әдісі 63:х=159-150 80*у=1000-280 63:х=9 80*у=720 Х=63:9 у=720:80 х=7 у=9 6 9=9 720=720 Үй тапсырмасы: 8-тапсырма.Көпшілікке танымал геометриялық конструкторды әлі де «Пифагор басқатырғышы» деп атайды.Осындай ойын әзірленеді.Осы және басқа да пішіндер құрастырады.
|
Би билейді |
Керемет! |
|
|
||
|
Сабақты қорытын-дылау Үйге тапсырма |
Кері байланыс:
|
Есептің шартын құрады, шешуін табады. Өзін-өзі бағалайды. Теңдеулерді шешеді. Қай жұп бірінші орындайды, сол жұп ақсүйекті алады. Пішіндер құрастырады |
ҚБ: « Домбыра, қобыз, сылдырмақ» әдісі Дескриптор; Есепті амалдар бойынша шығарып жауабын табады-3 балл ҚБ:« Домбыра, қобыз, сылдырмақ» әдісі Дескриптор; Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырып, шешімін табады-1 балл |
Оқулық Ақсүйек
Оқулық, жұмыс дәптер |
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
|
|
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
107 сабақ.Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу
107 сабақ.Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу
![]()
|
Пән: |
Математика |
|
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|||||
|
Күні: |
Қатысқандар |
|
|||||
|
Сынып: 3 |
107 сабақ.Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу |
Қатыспағандар |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.1.2.11 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану 3.2.2.2 көбейту мен бөлуге берілген құрылымы күрделі теңдеулерді шешу |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтеді, бөледі. Құрылымы күрделі теңдеулерді шешеді. |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Талап, Ізденімпаз,жасампаз тұлға |
|
|||||
|
Құндылықтар |
Талап, Ізденімпаз,жасампаз тұлға |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
Педагогтің әрекеті |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Топқа бөлу:Топтың атауын сұрақтарға жауап беру арқылы белгілеу Үй тапсырмасын тексеру 4-тапсырма.Есепті шығар а 2 вагон-24 жолаушыдан Ш:1) 3*32=96 ж (3вагонда) 2) 2*24=48 ж (2вагонда) 3) 96+48=144ж (барлығы) Ж: Пойызда барлығы 144 жолаушы бар |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Жаңа сабақ: Оқулық пен жұмыс
1-Тапсырма . Топтық жұмыс Пифагор кестесінің құрылу ұстанымын түсіндіреді. Пифагор кестесі бүгінде көбейту кестесі ретінде белгілі. Онда цифрдың орнына грек әліпбиінің әріптері орналасқан. Әріптерді цифрлармен ауыстыр. Ол қалай құрылғанын сен түсіндіре аласың ба? Ғаламтордан грек әліпбиінің атауларын тап.
2- тапсырма және 5-тапсырма Жеке жұмыс. « Орамал тастамақ» әдісі Баған түрде есепте. Дұрыстығын тексер 62:2=31 68:2=34 24:2=12 88:8=11 26:2=13 96:3=32 32:2=16 64:4=16 93:3=31 63:3=21 44:2=22 99:3=33 33х2=66 66:6=11 88:4=22 75:5=15 81:3=27 55:5=11
-
4-тапсырма. 6 – тапсырма а) ә) Топтық жұмыс. Үш топқа беріледі. «Теңге алу» әдісі Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып,оны шығар. 1-топ: 4- тапсырма Қ Ауыл мект. – 11 баладан 8 топ Шешуі: 11 х 4 = 44 11 х 8 = 88 88 – 44 = 44 Ж: 44 бала артық 2- топ : 6- тапсырманың а) –сы Б Екінші күні ?, 3 есе артық ? адам Шешуі: 21 х 3 = 63 63 + 21 = 84 Ж: барлығы: 84 адам 3 – топ: 6 – тапсырманың ә) –сі Б Екінші күні - ?, 12 адамға кем 90адам Үшінші күні - ? адам Шешуі: 21- 12 = 9 90 – (21 +9) = 60 Ж: Үшінші күні -60 адам |
Шаттық шеңберін жасайды Әр топ атауын сұрақтарға жауап беру арқылы топ атауын алады. Үй тапсырмасын көрсетеді, тексертеді |
Дескриптор; Есептің шартын құрып, өрнектің мәнін табады 1 балл |
Оқулық, жұмыс дәптер |
|
||
|
Сабақтың ортасы 31 мин |
Сергіту сәті: « Қара жорға» биі |
Оқушылар Жаңа тапсырмалар- мен танысады. Пифагор кестесіндегі әріптер арқылы көбейту амалдарын орындайды. Баған түрде есептейді. Бірін-бірі бағалайды. 1-топ есеп құрастырады, шешуін табады. 2-топ есеп құрастырады, шешуін табады. 3-топ есеп құрастырады, шешуін табады. |
ҚБ: « Ұшақ» әдісі Дескриптор; Пифагор кестесімен танысады, есептеу жүргізеді. 2 балл ҚБ:« Домбыра, қобыз, сылдырмақ» әдісі Дескриптор; Баған түрде есептейді, дұрыстығын тексерді -1 балл ҚБ: «Ұшақтар» әдісі Дескриптор; Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып, оны шығарады. -2 балл |
Оқулық Слайд. ЖИ:
Слайд Оқулық Жұмыс дәптер Орамалдар
Оқулық жұмыс дәптер Теңгеге жасырылған тапсырмалар, ұшақтар |
|
||
|
Сергіту сәті 2мин |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. « Ақсүйек» әдісі Есепті амалдар бойынша шығар.
Ауыл мек-нен-93б ? мектеп Әр мек-тен-3 оқушы Шешуі:
162:3=54 м 2) (69+93):3=54 м Жауабы:Олимпиадаға барлығы 54мектеп қатысты. 7-тапсырма. Теңдеуді шеш. Жұптық жұмыс. «Ақсүйек» әдісі 63:х=159-150 80*у=1000-280 63:х=9 80*у=720 Х=63:9 у=720:80 х=7 у=9 6 9=9 720=720 Үй тапсырмасы: 8-тапсырма.Көпшілікке танымал геометриялық конструкторды әлі де «Пифагор басқатырғышы» деп атайды.Осындай ойын әзірленеді.Осы және басқа да пішіндер құрастырады.
|
Би билейді |
Керемет! |
|
|
||
|
Сабақты қорытын-дылау Үйге тапсырма |
Кері байланыс:
|
Есептің шартын құрады, шешуін табады. Өзін-өзі бағалайды. Теңдеулерді шешеді. Қай жұп бірінші орындайды, сол жұп ақсүйекті алады. Пішіндер құрастырады |
ҚБ: « Домбыра, қобыз, сылдырмақ» әдісі Дескриптор; Есепті амалдар бойынша шығарып жауабын табады-3 балл ҚБ:« Домбыра, қобыз, сылдырмақ» әдісі Дескриптор; Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналдырып, шешімін табады-1 балл |
Оқулық Ақсүйек
Оқулық, жұмыс дәптер |
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
|
|
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз



















