Тақырып бойынша 11 материал табылды

10 сынып Алғыс ізгі ниет, КИБЕРБУЛЛИНГ ЖӘНЕ КИБЕРГРУМИНГ тәрбие сағаты

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып Алғыс ізгі ниет, КИБЕРБУЛЛИНГ ЖӘНЕ КИБЕРГРУМИНГ тәрбие сағаты
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)



Күні:


Сынып: 10 сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

Алғыс ізгі ниет

Құндылықты дарыту

Оқушыларға алғыс айту, ризашылық білдірудің маңыздылығын түсіндіру.

Жақсы қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру.

Құрмет, ізгілік, мейірімділік сияқты адами құндылықтарды дамыту.

Қауіпсіздік сабағы

«КИБЕРБУЛЛИНГ ЖӘНЕ КИБЕРГРУМИНГ»


Мақсаты

Сабақтың мақсаты: оқушыларды кибербуллинг және ақпарат беру


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

  1. Жылышеңбер

    • Мұғалімоқушылардышеңбергетұрғызып, әрқайсысыбір-бірінежылысөздерайтып, көңіл-күйсыйлайды.

    • «Мен сағаналғысайтамын, өйткені...» дегенсөйлемдіжалғастырып, өздостарынаризашылықбілдіреді.

ІІ. Кіріспебөлім

Мұғалімәңгімесі:

Балалар, сендергеөмірлеріңдекімдеркөмектесті? Кімгеалғысайтқыларыңкеледі?

Бүгінгісабақтабіз «Алғыс» дегенсөздіңмағынасынтүсініп, оны қалайбілдіругеболатынынүйренеміз.

Қызықтыдерек:

Қазақхалқында«Рақмет»сөзі парсы тіліненаударғанда «рақымету, мейірімкөрсету» дегенмағынаныбілдіреді.


1-тапсырма: «Алғыс хат»

Оқушыларғаарнайықағаздартаратылады. Оларата-аналарына, мұғалімдеріне, достарынанемесебасқажақынадамдарынаалғысхатынжазады.

Кейіноқушыларөзалғысхаттарыноқиды.



презентация

Сабақтың ортасы

Әңгімелеу (Тақырыптық әңгіме)

Мұғалім:

Бір күні кішкентай бала базарға барып, сатушыдан нан сатып алады. Нанды алған соң ол «Рақмет!» деп айтып, күлімсіреп кетіп қалады. Сатушы да оған алғыс айтып, қайырымдылық жасағысы келіп кетеді. Сол күні ол бір кедей адамға нан беріп, оны қуантады. Осылайша, бір ғана алғыс сөзінен көптеген ізгі істер бастау алады.

Сұрақтар:

Бала неге алғысайтты?

Егер бала алғысайтпағанда, сатушыныңкөңіл-күйіқалайболареді?

Алғысайтуадамдарғақалайәсеретеді?


2-тапсырма: «Жақсы сөз - жанға қуат»

Тақтаға «Алғыс сөздер» жазылған қағаздар ілінеді (рахмет, көп рақмет, сізге алғысым шексіз, рақымет, ілтипатыңызға рақмет, т.б.).

Оқушылар осы сөздерді пайдаланып, әртүрлі жағдаяттарға сәйкес сөйлемдер құрайды.



Интербелсенді тақта/ компьютер

Сабақтың соңы

«Алғыс – адамның жүрегінен шығатын ең жылы сөздердің бірі» деген қорытынды жасалады.

Оқушыларғасұрақ:

    • Бүгінгісабақтанқандай ой түйдіңдер?

V. Рефлексия

Оқушыларбүгінгісабақтуралыөзәсерлерін«Смайлик әдісі»арқылыбілдіреді (қуанышты, бейтарап, көңілсізсмайликтердентаңдайды).

Сабақты«Жүректенжүрекке»шеңберіменаяқтау: балаларшеңбергетұрып, бір-бірінежылылебіздерінбілдіреді.


3-тапсырма: «Кімге алғыс айтар едің?»

Оқушыларға келесі сұрақтар қойылады:

Мұғалімге қандай алғыс білдірер едің?

Анаңа қандай алғыс айтар едің?

Досыңа қандай ризашылық білдірер едің?



презентация

Қауіпсіздік сабағы

«КИБЕРБУЛЛИНГ ЖӘНЕ КИБЕРГРУМИНГ»


Сабақтың мақсаты: оқушыларды кибербуллинг және кибергруминг туралы хабардар ету

Негізгіміндеттер:

    1. Кибербуллингжәнекибергрумингтуралыақпаратберіңіз.

    2. Оқушылардыжекеқауіпсіздіктісақтауғаүйрету.

Материалдар мен ресурстар:

Кибербуллинг пен кибергрумингініңалдыналубойыншакеңестер.

Сабақтыңқұрылымы:

  1. Кіріспе

  2. Негізгібөлім

Педагог кибербуллингжәнекибергрумингтуралықысқашаақпаратбереді.

Кибербуллинг – цифрлықкеңістіктегізорлық-зомбылықтыңкөрінісі. Мұндайқорлауәлеуметтікжелілерде, мессенджерлерде, форумдар мен чаттарда, ойынплатформаларындаболуымүмкін. Сандыққорлаудыңміндеті – қуғын-сүргінгеұшырағандардықорқыту, ашуландырунемесеқорлау.

Кибергруминг – интернеттегібалаларғақатыстыжыныстықзорлықзомбылықтыңбіртүрі. Ересекадамсенімге бой алдырады, соданкейінбаланыинтимдікфотосуреттер мен бейнелержіберугемәжбүретеді. Алайда, қылмыскеринтимдікматериалдардыалуменшектеліпқанақоймай, жәбірленушініматериалдықнемесефизикалықпайдаүшінбопсалап, жекекездесулердіталапетуімүмкін.

Интернеттегіқудалауадамғақалайәсеретеді?

Психологиялықсалдары: адамөзінжайсызсезінеді, өзінкінәлайдыжәнеашуланады.

Эмоционалдысалдары: адамөзініңхоббиіненұялабастайдынемесеоларғадегенқызығушылығынжоғалтады.

Физиологиялықсалдары: шаршау (ұйқыныңбұзылуы) немесеіштіңауыруы, бас ауруыжәнет.б.

Кибербуллинг пен кибергрумингініңалдыналукеңестерінжаттап, естесақтау.

Өзіңізгепайдалыдепсанайтынкеңестердіжазыңыз.

Бұлтізімге не қосаредіңіз?

3. Қорытынды: педагог айтылғанпікірлердіқорытындылайды.



Пайдалысілтемелер:

https://youtu.be/T1uPlZeHCGE?si=jMirGbK0tkmRDnhwhttps://youtu.be/X_Zqhc3u_sQ?si=P6BPkEt-swfEaL5Nhttps://youtu.be/ftdqVKf_VqQ?t=3

Қосымша



Балаларғаарналғанкеңестер



Желідеболғанкездесыпайыжәнемейірімдіболыңыз. Өзқұрдастарыңызғажағымдыхабарламалар, күлімсіреунемесебестікжіберуарқылықолдаукөрсетіңіз. Параметрлеріңіздіжәнепарольдеріңіздітексеріңіз: сіздіңпароліңіз 12345 пе? Сізмұныдосыңызбенбөлістіңізбе? Желіде не орналастырғаныңыздыкімкөреалады? Құпиялылықпараметрлерінсоңғыретқашанқарадыңыз. Бұлтуралысөйлесіңіз. Егерсізөзіңіздіқорлапжатқандысезінсеңіз, сізкибербуллингініңқұрбаныекеніңіздісезсеңіз, сенімдіадамыңызғахабарласыңыз.

Қолдаукөрсету. Егербіреудіңқорлықкөргенінкөрдімдепойласаңыз, олтуралыүндемейқалмаңыз. Соладамғахабарласып, қолдауыңыздыкөрсетіңіз. Сіздіңсөздеріңізөзгертеалады.

Егерсіздіңбіреугедегенмінез-құлқыңызбұзақылықсанатынажатадыдепойласаңыз, өзгертулеренгізеаласыз. Бұзақылықтытоқтатыңыз. Тоқтатып, біреуденқолдаусұраңыз.

Достардыңөтінішінқабылдамасбұрын, олардыңпрофилінқарап, олардыңкімекенінанықтауғатырысукерек. Есіңіздеболсын, кейдеадамдарөздерінжоқадаметіпкөрсетедіжәнеолардыңшындықтыайтыпжатқанынбілуқиын.

Сіздердіңортақдостарыңыз бар ма? Сізбірқаладансыз ба? Достардыңкездейсоқөтініштерінқабылдауқажетдепсанамаңыз. Сізгезиянсызәзілболыпкөрінгеніменбасқалардықаттыренжітуімүмкін.«Жіберу» батырмасынбасаралдындаекіретойланыңыз, әсіресеегерсізренжісеңізнемесеашулансаңыз. Сізхабарламаны, фотосуреттінемесебейненібөліскенненкейін, оған не болатынынбақылауқиын. Бұләрекеттіқайтарумүмкінемес.

Сіз де басқаларсияқтыжекеөміргеқұқығыңыз бар екенінұмытпаңыз. Сізбасқалардыңесептікжазбаларынакіреалмайсызнемесеолардыңтелефондарынолардыңрұқсатынсызпайдаланаалмайсыз.


































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.02.2025
78
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11