Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеуді үйрету |
|
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. «Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған? |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық Слайд |
|
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
Тарихқа шолу Сіздер француз математигі Рене Декарт XIX ғасырда еңгізген жазықтықтағы (Декарттық) координаталар жүйесімен таныссыздар. Ал, кеңістіктегі координаталар жүйесін XVIII ғасырда неміс, орыс математигі Леонард Эйлер енгізген. 1-ші мәселелік сұрақ: Кеңістікте тікбұрышты координаттар жүйесін қалай беруге болады?
Сурет бойынша дәптермен жұмыс жүргізу ОХ – абсцисса осі ОУ – ордината осі OZ – аппликата осі i, j, k – бірлік өлшемдер (координаттық векторлар) О – координаттар басы 2-ші мәселелік сұрақ Кеңістікте нүктенің орнын қалай анықтаймыз? Жазықтықта нүктенің орнын қалай анықтағанымызды еске түсірейік. Нүктенің координаталары арқылы әрине: Мысалы : М(3;7). Олай болса «Кеңістікте нүктенің орнын қалай анықтаймыз?» сұрағына жауап бере аламыз. Нүктенің координаталары арқылы: Мысалы : М(3;7;5) |
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
|
Дескриптор: - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын біледі; - кескіндей алады «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады
Сызғыш, карандаш |
|
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Есеп шығару. №1,2 есептерді оқушылар мұғаліммен бірге талдап шығарады. А(3;-1;0), В(0;0;-7),
С(2;0;0), D(-4;0;3), Е(0;-1;0), Ғ(1;2;3), G(0;5;-7) және
H(- а) абсциссалар осінде; б) ординаталар осінде; в) аппликаталар осінде; г) Оху жазықтығында; д) Оуz жазықтығында; е) Охz жазықтығында жатады? №2. Берілген нүктелерді кеңістікте тікбұрышты координаттар жүйесінде
кескіндеңіз: Оқулықпен жұмыс. №23.4. (Кесінді ортасын табу теоремасын қолданады). Сергіту сәті. «Кеңістік» сөзжұмбағын шешу. Логикалық тапсырмаларды орындау. Қорытындылау. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесінің жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесінен айырмашылығы неде? |
Өз бетімен жұмыс. А4 форматындағы қағаздар таратылады. Ол жерде Әр нүктенің координаталарымен жазу, берілген нүктені координаталық жазықтықта кескіндеу қажет №3. А) Әр нүктенің координаталарын жазыңыз:
В) Берілген нүктелерді кеңістікте тікбұрышты координаттар жүйесінде кескіндеңіз:
|
№1. Дескриптор: - Нүктелердің координаталары бойынша қорытынды жасайды; -Әр оське тиісті нүктелерді анықтайды; -Әр жазықтыққа тиісті нүктелерді анықтайды. №2. Дескриптор: -Нүктелердің координаталары бойынша қорытынды жасайды; -Берілген нүктелерді кеңістікте
тікбұрышты №3. Дескриптор: А) Сурет бойынша нүктелердің координаталарын анықтайды; В) Берілген нүктелерді кеңістікте
тікбұрышты
|
Интернет ресурстары Оқулық А4 қағазы |
|
|
|
Жеке жұмыс |
№3. Берілген А(-4; 0; 0), B(5; -3; 0), С(0; 2; 0), D(4; -6; 0), Е(0; 0; -10), F(0; 9; -7) нүктелерінің ішінен а) Оx осінде; ә) Оy осінде; б) Оxy жазықтығында; в) Оyz жазықтығында жататын нүктелерді анықтаңдар. |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Барлық нүктелерді координаталық жазықтықта кескіндей алады. |
Парақша |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Рефлексия.Оқушылар рефлексия жасайды: Сабақта үйренген 3 нәрсе ... Сабақта орындаған 2 тапсырма … Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…? Бағалау.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №23.7.
Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Кері байланыс |
Стикер
Оқулық
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып геометрия 3 тоқсан 8 сабақ Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі
10 сынып геометрия 3 тоқсан 8 сабақ Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі
Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3В Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеуді үйрету |
|
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. «Миға шабуыл» сұрақтары. 1. Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? 2. Координат деген не? 3. Координаталық осьтер дегеніміз не, қандай осьтерді білесіңдер? 4. Қай ғалымның құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп аталған? |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық Слайд |
|
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
Тарихқа шолу Сіздер француз математигі Рене Декарт XIX ғасырда еңгізген жазықтықтағы (Декарттық) координаталар жүйесімен таныссыздар. Ал, кеңістіктегі координаталар жүйесін XVIII ғасырда неміс, орыс математигі Леонард Эйлер енгізген. 1-ші мәселелік сұрақ: Кеңістікте тікбұрышты координаттар жүйесін қалай беруге болады?
Сурет бойынша дәптермен жұмыс жүргізу ОХ – абсцисса осі ОУ – ордината осі OZ – аппликата осі i, j, k – бірлік өлшемдер (координаттық векторлар) О – координаттар басы 2-ші мәселелік сұрақ Кеңістікте нүктенің орнын қалай анықтаймыз? Жазықтықта нүктенің орнын қалай анықтағанымызды еске түсірейік. Нүктенің координаталары арқылы әрине: Мысалы : М(3;7). Олай болса «Кеңістікте нүктенің орнын қалай анықтаймыз?» сұрағына жауап бере аламыз. Нүктенің координаталары арқылы: Мысалы : М(3;7;5) |
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
|
Дескриптор: - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын біледі; - кескіндей алады «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады
Сызғыш, карандаш |
|
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Есеп шығару. №1,2 есептерді оқушылар мұғаліммен бірге талдап шығарады. А(3;-1;0), В(0;0;-7),
С(2;0;0), D(-4;0;3), Е(0;-1;0), Ғ(1;2;3), G(0;5;-7) және
H(- а) абсциссалар осінде; б) ординаталар осінде; в) аппликаталар осінде; г) Оху жазықтығында; д) Оуz жазықтығында; е) Охz жазықтығында жатады? №2. Берілген нүктелерді кеңістікте тікбұрышты координаттар жүйесінде
кескіндеңіз: Оқулықпен жұмыс. №23.4. (Кесінді ортасын табу теоремасын қолданады). Сергіту сәті. «Кеңістік» сөзжұмбағын шешу. Логикалық тапсырмаларды орындау. Қорытындылау. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесінің жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесінен айырмашылығы неде? |
Өз бетімен жұмыс. А4 форматындағы қағаздар таратылады. Ол жерде Әр нүктенің координаталарымен жазу, берілген нүктені координаталық жазықтықта кескіндеу қажет №3. А) Әр нүктенің координаталарын жазыңыз:
В) Берілген нүктелерді кеңістікте тікбұрышты координаттар жүйесінде кескіндеңіз:
|
№1. Дескриптор: - Нүктелердің координаталары бойынша қорытынды жасайды; -Әр оське тиісті нүктелерді анықтайды; -Әр жазықтыққа тиісті нүктелерді анықтайды. №2. Дескриптор: -Нүктелердің координаталары бойынша қорытынды жасайды; -Берілген нүктелерді кеңістікте
тікбұрышты №3. Дескриптор: А) Сурет бойынша нүктелердің координаталарын анықтайды; В) Берілген нүктелерді кеңістікте
тікбұрышты
|
Интернет ресурстары Оқулық А4 қағазы |
|
|
|
Жеке жұмыс |
№3. Берілген А(-4; 0; 0), B(5; -3; 0), С(0; 2; 0), D(4; -6; 0), Е(0; 0; -10), F(0; 9; -7) нүктелерінің ішінен а) Оx осінде; ә) Оy осінде; б) Оxy жазықтығында; в) Оyz жазықтығында жататын нүктелерді анықтаңдар. |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Барлық нүктелерді координаталық жазықтықта кескіндей алады. |
Парақша |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Рефлексия.Оқушылар рефлексия жасайды: Сабақта үйренген 3 нәрсе ... Сабақта орындаған 2 тапсырма … Жауабын білгім келетін 1 сұрақ…? Бағалау.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Үйге тапсырма. №23.7.
Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Кері байланыс |
Стикер
Оқулық
|
шағым қалдыра аласыз



















