Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сыныбы: 3 |
12 сабақ. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты .( Дүниетану 32 - 33 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру 3.3.1.2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут жеке жұмыс
|
Біз ақылды баламыз, Айтқан тілді аламыз. Дүниетану ілімін, Лезде қағып аламыз
11 сабақ. Спорт – денсаулық кепілі! «Миға шабуыл» әдісі «Спорт – денсаулық кепілі!» – мәтінін мазмұнда
«Спорт – денсаулық кепілі! – мәтінін мазмұндап қорытындылайды |
«Спорт – денсаулық кепілі» – мәтінін мазмұндайды
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор Мәтінді мазмұндайды 1 балл Сұрақтарға жауап бере алады 1 балл |
Оқулық 30 – 31 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 12 сабақ. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты. Сабақтың мақсаты:
Тірек сөздер: көшпелі, егінші
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Талқыла» әдісі Айтылым; 32 бет Ерте замандардан бері адамдар көшпелі малшылар және отырықшы-егіншілер болып бөлінді. Олардың өмір салты мен тұрмысы қандай кәсіппен айналысуға негізделгенін есіңе түсір.
Отырықшы - егіншілер жер өңдеумен айналысты. Малшылар көшпелі өмір салтын ұстанды. Олар жыл бойы малын бағып, жайылымдарын ауыстырып отырды. Мал жыл бойы маусымдық жайылымдарда жайылды. Көшпелілер қой, жылқы, түйе өсірді. |
Сабақтың тақырыбымен мақсатын меңгереді
тұрмысы негізінен табиғатқа байланысты болды. Аңшылық – ерте адамдар жануарларды аулап, етін жеп терісін киім жасау үшін пайдаланды. Балық аулау – су қоймаларында балық аулап, тамақ ретінде қолданды. Өсімдіктерді жинау – жабайы жемістер мен өсімдіктерді жинап, тағамға п айдаланды. Мал шаруашылығы – кейінірек адамдар үй жануарларын бағып, сүт, ет, тері сияқты өнімдерді алды. Егіншілік – жер өңдеп, астық өсіріп, тағамдарын қамтамасыз етті. Мәтінді түсініп оқиды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл Мәтінді түсініп оқиды |
Оқулық 32 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма «Өзіндік жұмыс» әдісі Айтылым; 32 бет Сызбаға қарап, сұрақтарға жауап бер: Маусымдық жайылымдар қалай аталады? Ол қай жыл мезгілдеріне сай келеді?
да, сусыны да, киімі де малдан...», деп жазды. Ғалымның сөзін мысалдармен дәлелде. Өзен бойындағы жазықтар егіншілікке пайдаланылды. Сырдария өзенінің жағасы ежелгі замандардан бері адамдарға өмір нәрін сыйлаған құтты мекен. Оның жағалауындағы егіншілер отырықшылық өмір салтын ұстанды. Олар тары, бидай, арпа, жеміс-жидек өсірді. Сонымен қатар олар сиыр, жылқы, қой малын бақты.
|
Сұрақтарға жауап береді
Сұрақтарға жауап береді
(жазда немесе қыста) өз малдарын жайып, басқа жерлерге көшіп жүреді. Мысалы, жазда тауларға немесе жазық жерлерге көшу, ал қыста қыстауға жақын жерлерге бару сияқты. Бұл көшпелі өмір салты мал шаруашылығымен айналысқан халықтар үшін өте маңызды болды.
деп аталады. Қоңыстар – малшылар жыл мезгілдеріне қарай көшу үшін пайдаланатын жайылымдар. Әр маусымда олар өз малдарын жайып, бір жерден екінші жерге қоныс аударады.
малдарын таза ауа мен көк шалғынға жайды. Қыста малшылар малдарын төменгі жерлерге немесе өзен бойларына апарып, жылырақ жерде ұстап, азық тауып берді. Көктемде және күзде малшылар жайылымдарды маусымдық өзгерістерге байланысты ауыстырып отырды.
жайғастыратын жоғары таулы немесе аласа биіктіктегі жайылым. Ол әдетте жазда жылы, көк шалғынды жерлерде орналасады. Қыстау – қыста малшылар малдарын ұстауға арналған жайылым. Ол төменг і жерлерде , жылырақ аймақтарда немесе өзен бойында орналасады, себебі қыста малдарға азық табу оңай болады. Азығы малдан:- Көшпелі халық малдың етін жеп, күнкөрісіне пайдаланды. Ет – олардың негізгі тағамы болды. Сусыны малдан: Сиыр, бие, түйе сияқты малдардан сүт алып, одан қымыз, шұбат, айран сияқты сусындар дайындады. Киімі малдан: Малдың жүнінен киім тікті, терісінен тон, ішіктер жасады.
|
Дескриптор Сұраққа жауап береді 1 балл Дескриптор Сұраққа жауап береді 2 балл Дескриптор Сұраққа жауап береді 2 балл
|
Оқулық 32 бет Оқулық 33 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут Бекіту
жұптық жұмыс |
Сабақты бекіту «Ізден» әдісі Айтылым;33 бет 1. Сен суретшісің. «Егіншілер не өсіреді?» немесе «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет сал. 2. Малшы мен егінші кездесе қалса, не жайлы әңгімелесер еді? Малшы мен егіншінің арасындағы сұхбатты сыныптасыңмен бірге құрастыр. 3. Малшы мен егінші арасындағы тауар алмасу ойынын ойнаңдар. Өз тауарыңды мақтап, мадақтап, жетістігін айтып, саудалауға тырыс. Үй жұмысы: 32 – 33 бет «Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты» мазмұндау |
2 тапсырма Малшы: Егінші: Малшы: Егінші: 3 тапсырма Малшы: Егінші: Малшы: Егінші: Малшы: |
Дескриптор Тапсырманы орындайды 2 балл |
Оқулық 33 бет |
||
|
Кері байланысты 2 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
12 сабақ. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты 3 сынып
12 сабақ. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты 3 сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сыныбы: 3 |
12 сабақ. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты .( Дүниетану 32 - 33 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру 3.3.1.2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут жеке жұмыс
|
Біз ақылды баламыз, Айтқан тілді аламыз. Дүниетану ілімін, Лезде қағып аламыз
11 сабақ. Спорт – денсаулық кепілі! «Миға шабуыл» әдісі «Спорт – денсаулық кепілі!» – мәтінін мазмұнда
«Спорт – денсаулық кепілі! – мәтінін мазмұндап қорытындылайды |
«Спорт – денсаулық кепілі» – мәтінін мазмұндайды
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор Мәтінді мазмұндайды 1 балл Сұрақтарға жауап бере алады 1 балл |
Оқулық 30 – 31 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 12 сабақ. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты. Сабақтың мақсаты:
Тірек сөздер: көшпелі, егінші
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Талқыла» әдісі Айтылым; 32 бет Ерте замандардан бері адамдар көшпелі малшылар және отырықшы-егіншілер болып бөлінді. Олардың өмір салты мен тұрмысы қандай кәсіппен айналысуға негізделгенін есіңе түсір.
Отырықшы - егіншілер жер өңдеумен айналысты. Малшылар көшпелі өмір салтын ұстанды. Олар жыл бойы малын бағып, жайылымдарын ауыстырып отырды. Мал жыл бойы маусымдық жайылымдарда жайылды. Көшпелілер қой, жылқы, түйе өсірді. |
Сабақтың тақырыбымен мақсатын меңгереді
тұрмысы негізінен табиғатқа байланысты болды. Аңшылық – ерте адамдар жануарларды аулап, етін жеп терісін киім жасау үшін пайдаланды. Балық аулау – су қоймаларында балық аулап, тамақ ретінде қолданды. Өсімдіктерді жинау – жабайы жемістер мен өсімдіктерді жинап, тағамға п айдаланды. Мал шаруашылығы – кейінірек адамдар үй жануарларын бағып, сүт, ет, тері сияқты өнімдерді алды. Егіншілік – жер өңдеп, астық өсіріп, тағамдарын қамтамасыз етті. Мәтінді түсініп оқиды |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл Мәтінді түсініп оқиды |
Оқулық 32 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма «Өзіндік жұмыс» әдісі Айтылым; 32 бет Сызбаға қарап, сұрақтарға жауап бер: Маусымдық жайылымдар қалай аталады? Ол қай жыл мезгілдеріне сай келеді?
да, сусыны да, киімі де малдан...», деп жазды. Ғалымның сөзін мысалдармен дәлелде. Өзен бойындағы жазықтар егіншілікке пайдаланылды. Сырдария өзенінің жағасы ежелгі замандардан бері адамдарға өмір нәрін сыйлаған құтты мекен. Оның жағалауындағы егіншілер отырықшылық өмір салтын ұстанды. Олар тары, бидай, арпа, жеміс-жидек өсірді. Сонымен қатар олар сиыр, жылқы, қой малын бақты.
|
Сұрақтарға жауап береді
Сұрақтарға жауап береді
(жазда немесе қыста) өз малдарын жайып, басқа жерлерге көшіп жүреді. Мысалы, жазда тауларға немесе жазық жерлерге көшу, ал қыста қыстауға жақын жерлерге бару сияқты. Бұл көшпелі өмір салты мал шаруашылығымен айналысқан халықтар үшін өте маңызды болды.
деп аталады. Қоңыстар – малшылар жыл мезгілдеріне қарай көшу үшін пайдаланатын жайылымдар. Әр маусымда олар өз малдарын жайып, бір жерден екінші жерге қоныс аударады.
малдарын таза ауа мен көк шалғынға жайды. Қыста малшылар малдарын төменгі жерлерге немесе өзен бойларына апарып, жылырақ жерде ұстап, азық тауып берді. Көктемде және күзде малшылар жайылымдарды маусымдық өзгерістерге байланысты ауыстырып отырды.
жайғастыратын жоғары таулы немесе аласа биіктіктегі жайылым. Ол әдетте жазда жылы, көк шалғынды жерлерде орналасады. Қыстау – қыста малшылар малдарын ұстауға арналған жайылым. Ол төменг і жерлерде , жылырақ аймақтарда немесе өзен бойында орналасады, себебі қыста малдарға азық табу оңай болады. Азығы малдан:- Көшпелі халық малдың етін жеп, күнкөрісіне пайдаланды. Ет – олардың негізгі тағамы болды. Сусыны малдан: Сиыр, бие, түйе сияқты малдардан сүт алып, одан қымыз, шұбат, айран сияқты сусындар дайындады. Киімі малдан: Малдың жүнінен киім тікті, терісінен тон, ішіктер жасады.
|
Дескриптор Сұраққа жауап береді 1 балл Дескриптор Сұраққа жауап береді 2 балл Дескриптор Сұраққа жауап береді 2 балл
|
Оқулық 32 бет Оқулық 33 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут Бекіту
жұптық жұмыс |
Сабақты бекіту «Ізден» әдісі Айтылым;33 бет 1. Сен суретшісің. «Егіншілер не өсіреді?» немесе «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет сал. 2. Малшы мен егінші кездесе қалса, не жайлы әңгімелесер еді? Малшы мен егіншінің арасындағы сұхбатты сыныптасыңмен бірге құрастыр. 3. Малшы мен егінші арасындағы тауар алмасу ойынын ойнаңдар. Өз тауарыңды мақтап, мадақтап, жетістігін айтып, саудалауға тырыс. Үй жұмысы: 32 – 33 бет «Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты» мазмұндау |
2 тапсырма Малшы: Егінші: Малшы: Егінші: 3 тапсырма Малшы: Егінші: Малшы: Егінші: Малшы: |
Дескриптор Тапсырманы орындайды 2 балл |
Оқулық 33 бет |
||
|
Кері байланысты 2 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз



















