Жанпейсов Қуаныш
Сейтқұлұлы
Қызылорда
облысы
Қазалы ауданы Әйтеке
би кенті №165 мектеп
5-сынып
Сабақ жоспарының
құрылымы
1.Сабақ
тақырыбы: C.Жүнісов «Ақырғы
бәйге»
2. Сабақтың
мақсаты:
Білу: С.Жүнісов туралы білу.
«Ақырғы бәйге» әңгімесінің желісін білу.
Түсіну: Шығарманың мазмұнын
түсіну.
Қолдану: Шығармадағы сенімділік,
жігерлілік, күшті қасиеттерді өз бойында қолдану.
Талдау:
Шығарманы негізгі
бөліктерге жіктей білу, басқа шығармамен
салыстыру.
Жинақтау: Оқушылардың бойында
бүкіл қасиеттерін жинақтауды үйрету
Бағалау: Шығарманың желісінің
маңыздылығын бағалау.
Сабақтың
типі: Білімді, дағдыны,
іскерлікті қалыптастыру
Сабақтың
формасы: жеке, жұптық,
топтық
Сабақтың
әдісі: Түсіндірмелі;
топтастыру, кластерлеу; ЖИГСО-1; сұрақ қоя ой
бөлісу; бес жолды өлең; Венн
диаграммасы; семантикалық карта; РАФТ.
Құрал-жабдықтар: 1. Бейнепроектор,
дербес компьютер
2.5-сынып, әдебиет
(Ә.Дайыр,Қ.Айтқалиев, Ш.Беркімбаева, Г.Құрманбай)
3. Плакаттар, маркер,
стикер
Көрнекіліктер: 1. Таратпа жұмыс
парағы.
2.
Суреттер,видеолар
Пайдаланылған
әдебиеттер: 1. Оқулық 5-сынып,
әдебиет
2. 5-сыныпқа
арналған әдебиеттен дидактикалық материалдар
3. Интернет
материалдары; электронды оқулық.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Әдіс
тәсілдер
формасы
|
Бағалау
түрі
|
Уақыты (мин)
|
І.
К
І
Р
І
С
П
Е
|
Оқушылармен амандасып,
жағдайларын сұрау; тұгендеу
Үй тапсырмасын
сұрау: М.Мақатаев «Барлығы да
сендердікі» өлеңін сұрау.
Тренинг өткізу
«Тілек айту».
Жаңа
сабақ:
Интербелсенді тақтадан
видео көрсету арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашып
алу.
Оқушыларды топтастыру
арқылы жылқыға байланысты мақал-мәтел, сипаттама, тұқымы мен
ерекшелігі туралы топтастыруды тапсыру.
|
Жеке оқушылардан өлеңді
сұрау; М.Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы
сұрау; «Барлығы да
сендердікі» өлеңі туралы
сұрау.
Оқушы тренингке қызыға
қатысады.
Оқушылар топта отырып,
жылқы малының шабысын, жүрісін байқайды.
Оқушылар топта жұмыс
жасайды, қорғайды.
|
Түсіндірмелі;
Баяндау
Топтастыру, кластерлеу
|
Мадақтама
Критерий
ақылы бағалау.
|
10
мин
|
ІІ.
Т
Ұ
С
А
У
К
Е
С
Е
Р
|
Жеке
жұмыс: Оқулықпен
жұмыс.
Топтық
жұмыс: Шығарманың
композициялық құрылымына бөлу арқылы тапсырма
беріледі.
Қосымша: Тапсырма№1,2,3 Кестені
толтыру.
Ақанның кім екенін топтастырады. Жылқы малына байланысты
мақал-мәтелді жалғастырады.
|
Оқушылар шығармаға көз
жүгіртеді.
Оқушылар топта
талқылап, басқа топқа өз үсінгені ақылы түсіндіреді. І топ:
Оқиғаның басталуы; ІІ топ: Оқиғаның дамуы; ІІІ топ: Оқиғаның
шиеленісуі, шарықтау шегі; Шешімді барлық топ
шығарады.
Топтар
өздері қорғайтын бөлімге жоспар жасап, плакатқа жазып қояды.Қосымша
жұмыс парағын толтырады.
|
ЖИГСО-1
Сұрақ қоя, ой
бөлісу.
|
2 жұлдыз,
1 ұсыныс.
|
10мин
|
ІІІ.
Н
Е
Г
І
З
Г
І
Б
Ө
Л
І
М
|
Жеке
жұмыс: Бес жолды
өлең.
№4
тапсырма
Топтық
жұмыс: Екі шығарманы
салыстыру.
Жеке
жұмыс: Cемантикалық картаны
толтырту
Қосымша: №6 Ақан мен Батырашқа
мінездеме беру.
|
Шығармадағы сенімділік,
жігерлілік, күшті қасиеттерді өз бойында
қолданады.
Оқушылар екі шығарманы
салыстырады. Құлагер мен Керқұланы салыстыру.
Оқушыларға кейіпкер
сөзі беріледі, сол сөздің кімнің сөзі екенін тауып
белгілейді..
|
Бес жолды
өлең
Венн
диаграммасы.
Семантикалық карта
|
Бас бармақ арқылы
бағалау.
Бағдаршам арқылы
бағалау.
Өзіндік
бағалау
|
15мин
|
ІV.
Қ
О
Р
Ы
Т
Ы
Н
Д
Ы
|
Бағалау: Оқушыларға шығарма
желісінің маңыздылығын бағалату.
№7
тапсырма
Үйге тапсырма
беру: С.Жүнісов туралы
ізденіс;
«Ақырғы бәйге»
шығармасын оқу. Құлагердің суретін салу.
Рефлексия
жазу
|
Оқушылар шығарма
желісінің маңыздылығын «РАФТ» әдісі арқылы
бағалайды.
Не берілгенін
күнделікке жазып алады.
Оқушылар өздерінің не
ұққанын, нені білгісі келетінін, білетінін стикерге жазып іліп
қояды.
|
«РАФТ»
әдісі
Түсіндірмелі
|
Смайлк арқылы
бағалау
Мұғалім
рефлексия жазады.
|
10мин
|