Әдебиеттік оқу 29 -сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
|
|
Бөлім |
Менің мектебім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
14. 11.2023ж |
|
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
№29 Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу 2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау,үзіндісін мазмұндау, сахналау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндайды Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады |
|
|
Құндылықты дарыту |
Ұлттық мүдде: қоршаған ортаны қорғау.Оқушылар арасындағы достық сыйластық қарым –қатынасы сақтай білуге тәрбилелеу. Жақсы мен жаманды ажырата білуге тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. 8-минут |
Психологиялық ахуал «5» болсын алар бағамыз, Білімнен бақыт табамыз. Өнер білім көп оқып, Өсе берсін санамыз. Үй жұмысы «СМС» әдісі арқылы өтеді. «Қулық» түсініп оқып, мазмұндау Жаңа тақырып Квест арқылы тақырыпты іздеп табу. 1-қатардағы 2- партада отыратын оқушының әдебиеттік оқулығының арасында. К 2-қатардағы 3-партаның асты І -Терезе Т -Тақта А -Мұғалімнің орындығының асты П Әр тапқан әріпті тақтаға жабыстырады. -Дұрыс таптыңдар ,балалар! -Ондай болса,бүгінгі сабағымыз кітапқа байланысты болады. -Бүгін біз кітаптың шығу тарихымен танысамыз. |
Психологиялық тренингкке қатысады.
СМСтегі сұрақтарға жауап береді. Ұжыммен нұсқаулық бойынша жасырынған әріптерді тауып,тақырыпты ашады. |
ҚБ Бағалау
|
Психологиялық ахуал.
Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. Презентация |
|
10-мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. ҚБ 1- тапсырма.Топтық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну,қолдану Айтылым Нұсқау: Оқушыларға сурет бойынша ашық сұрақтар ұсынады.
Сұрақтарға сурет бойынша жауап беру арқылы әңгімелеуге жетелейді. Кітап
– арабтың «жазу» деген сөзі. Кітап – рухани
қазына, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі, оқу - тәрбие
құралы. Алғашқы кітап жазу құпиясын тек дінбасылар мен монахтар
ғана білген. Сондықтан дүние жүзіндегі тұңғыш кітаптар – еврей
еліндегі «Таурат», қытай тіліндегі «Конфуций», парсы тіліндегі
«Авеста», грек тіліндегі «Інжу», араб тіліндегі
«Құран». |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен кітаптың қалай пайда болғаны туралы болжам жасайды. Қосымша ақпарат: Кітаптың алғашқы түрлері ежелгі Шығыс елдерінде, Грекияда, Римде қыш текшелерге, тақтатастарға сына жазуымен жазылды. Мысырда жазу үшін қамыс (папирус) қолданылды. |
ҚБ Бағалау
|
Оқулық |
|
10-минут |
ҚБ 2 -тапсырма. ТЖ «Күбірлеп оқу» әдісімен іске асады Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Нұсқау: Ежелгі халықтар кітапты неден жасады? «Ол кім? Бұл не?» жинағынан алынған «Ең керемет кітап» үзіндісін оқу.мәтінде кездескен «сазбалшық тақтаны күйдіру» деген сөз тіркесі мен «бамбук» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мәтінді мәнерлеп оқиды |
«Ең керемет кітап» үзіндісін оқушылар іштей оқиды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады.
|
Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарға белгі қояды.5 балл
|
Оқулық, дәптер |
|
2 мин |
Сергіту сәті: Абайдың әні «Ғылым таппай мақтанба» Караоке |
|
Жарайсыңдар! |
Колонка ноутбук |
|
10 мин |
ҚБ 3 тапсырма. Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Нұқау: QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз ойын білдіріп, дәлелдер келтіруіне бағыт береді. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Жырттық кітапты сипаттап,айтады. |
ОқушыларЕжелгіАлександрия кітапханасы мен заманауи кітапхананы салыстыраотырып,өзойын ортаға салады. |
Бағалау критерийі: Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады Дескрипторы: кітапхана туралы өз ойын ортаға салады. 5 балл |
Оқулық
дәптер |
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
«Соңғы оқыған кітабым» жұмыс парағын толтырады.
Рефлексия: «Балауыз» әдісі Бүгінгі сабақта өткенді қорытындылау. -Балалар, мен сендерді бүгін шырақпен бағаладым. -Не үшін деп ойлайсыңдар? -Шыраққа байланысты қандай мақал бар? -Ондай болса,балалар, өмір шырақтарың жарқырап жана берсін, білімді азамат болыңдар -деген тілекпен сабағымызды аяқтаймыз. |
«Кітап-білім бұлағы, Білім-өмір шырағы» деген мақалды болжап айтады.
Ә
|
Дескрипторы: білімдерін тиянақтайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№29 Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап. Әдебиеттік оқу 2 сынып
№29 Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап. Әдебиеттік оқу 2 сынып
Әдебиеттік оқу 29 -сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
|
|
Бөлім |
Менің мектебім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
14. 11.2023ж |
|
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
№29 Кітаптың тарихы. Ең керемет кітап. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу 2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау,үзіндісін мазмұндау, сахналау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндайды Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады |
|
|
Құндылықты дарыту |
Ұлттық мүдде: қоршаған ортаны қорғау.Оқушылар арасындағы достық сыйластық қарым –қатынасы сақтай білуге тәрбилелеу. Жақсы мен жаманды ажырата білуге тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы. 8-минут |
Психологиялық ахуал «5» болсын алар бағамыз, Білімнен бақыт табамыз. Өнер білім көп оқып, Өсе берсін санамыз. Үй жұмысы «СМС» әдісі арқылы өтеді. «Қулық» түсініп оқып, мазмұндау Жаңа тақырып Квест арқылы тақырыпты іздеп табу. 1-қатардағы 2- партада отыратын оқушының әдебиеттік оқулығының арасында. К 2-қатардағы 3-партаның асты І -Терезе Т -Тақта А -Мұғалімнің орындығының асты П Әр тапқан әріпті тақтаға жабыстырады. -Дұрыс таптыңдар ,балалар! -Ондай болса,бүгінгі сабағымыз кітапқа байланысты болады. -Бүгін біз кітаптың шығу тарихымен танысамыз. |
Психологиялық тренингкке қатысады.
СМСтегі сұрақтарға жауап береді. Ұжыммен нұсқаулық бойынша жасырынған әріптерді тауып,тақырыпты ашады. |
ҚБ Бағалау
|
Психологиялық ахуал.
Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. Презентация |
|
10-мин |
Оқу мақсатын таныстырамын. ҚБ 1- тапсырма.Топтық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну,қолдану Айтылым Нұсқау: Оқушыларға сурет бойынша ашық сұрақтар ұсынады.
Сұрақтарға сурет бойынша жауап беру арқылы әңгімелеуге жетелейді. Кітап
– арабтың «жазу» деген сөзі. Кітап – рухани
қазына, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі, оқу - тәрбие
құралы. Алғашқы кітап жазу құпиясын тек дінбасылар мен монахтар
ғана білген. Сондықтан дүние жүзіндегі тұңғыш кітаптар – еврей
еліндегі «Таурат», қытай тіліндегі «Конфуций», парсы тіліндегі
«Авеста», грек тіліндегі «Інжу», араб тіліндегі
«Құран». |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен кітаптың қалай пайда болғаны туралы болжам жасайды. Қосымша ақпарат: Кітаптың алғашқы түрлері ежелгі Шығыс елдерінде, Грекияда, Римде қыш текшелерге, тақтатастарға сына жазуымен жазылды. Мысырда жазу үшін қамыс (папирус) қолданылды. |
ҚБ Бағалау
|
Оқулық |
|
10-минут |
ҚБ 2 -тапсырма. ТЖ «Күбірлеп оқу» әдісімен іске асады Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Нұсқау: Ежелгі халықтар кітапты неден жасады? «Ол кім? Бұл не?» жинағынан алынған «Ең керемет кітап» үзіндісін оқу.мәтінде кездескен «сазбалшық тақтаны күйдіру» деген сөз тіркесі мен «бамбук» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Мәтінді мәнерлеп оқиды |
«Ең керемет кітап» үзіндісін оқушылар іштей оқиды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады.
|
Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарға белгі қояды.5 балл
|
Оқулық, дәптер |
|
2 мин |
Сергіту сәті: Абайдың әні «Ғылым таппай мақтанба» Караоке |
|
Жарайсыңдар! |
Колонка ноутбук |
|
10 мин |
ҚБ 3 тапсырма. Жұптық жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Ойлау дағдыларының деңгейі:білу,түсіну, қолдану Нұқау: QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз ойын білдіріп, дәлелдер келтіруіне бағыт береді. ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Жырттық кітапты сипаттап,айтады. |
ОқушыларЕжелгіАлександрия кітапханасы мен заманауи кітапхананы салыстыраотырып,өзойын ортаға салады. |
Бағалау критерийі: Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салады Дескрипторы: кітапхана туралы өз ойын ортаға салады. 5 балл |
Оқулық
дәптер |
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
«Соңғы оқыған кітабым» жұмыс парағын толтырады.
Рефлексия: «Балауыз» әдісі Бүгінгі сабақта өткенді қорытындылау. -Балалар, мен сендерді бүгін шырақпен бағаладым. -Не үшін деп ойлайсыңдар? -Шыраққа байланысты қандай мақал бар? -Ондай болса,балалар, өмір шырақтарың жарқырап жана берсін, білімді азамат болыңдар -деген тілекпен сабағымызды аяқтаймыз. |
«Кітап-білім бұлағы, Білім-өмір шырағы» деген мақалды болжап айтады.
Ә
|
Дескрипторы: білімдерін тиянақтайды. |
|
шағым қалдыра аласыз



р тапсырма сайын жинаған
шырақтарын санайды. Стикерге есімдері мен жинаған балдарының санын
жазып бағалау шырақтарына жабыстырады.














