|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Алғыс ізгі ниет |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға алғыс айту, ризашылық білдірудің маңыздылығын түсіндіру. Жақсы қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру. Құрмет, ізгілік, мейірімділік сияқты адами құндылықтарды дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР»
|
|
|
Мақсаты |
балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
ІІ. Кіріспебөлім Мұғалімәңгімесі: Балалар, сендергеөмірлеріңдекімдеркөмектесті? Кімгеалғысайтқыларыңкеледі? Бүгінгісабақтабіз «Алғыс» дегенсөздіңмағынасынтүсініп, оны қалайбілдіругеболатынынүйренеміз. Қызықтыдерек: Қазақхалқында«Рақмет»сөзі парсы тіліненаударғанда «рақымету, мейірімкөрсету» дегенмағынаныбілдіреді. |
1-тапсырма: «Алғыс хат» Оқушыларғаарнайықағаздартаратылады. Оларата-аналарына, мұғалімдеріне, достарынанемесебасқажақынадамдарынаалғысхатынжазады. Кейіноқушыларөзалғысхаттарыноқиды. |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Әңгімелеу (Тақырыптық әңгіме)Мұғалім: Бір күні кішкентай бала базарға барып, сатушыдан нан сатып алады. Нанды алған соң ол «Рақмет!» деп айтып, күлімсіреп кетіп қалады. Сатушы да оған алғыс айтып, қайырымдылық жасағысы келіп кетеді. Сол күні ол бір кедей адамға нан беріп, оны қуантады. Осылайша, бір ғана алғыс сөзінен көптеген ізгі істер бастау алады. Сұрақтар: Бала неге алғысайтты? Егер бала алғысайтпағанда, сатушыныңкөңіл-күйіқалайболареді? Алғысайтуадамдарғақалайәсеретеді?
|
2-тапсырма: «Жақсы сөз - жанға қуат» Тақтаға «Алғыс сөздер» жазылған қағаздар ілінеді (рахмет, көп рақмет, сізге алғысым шексіз, рақымет, ілтипатыңызға рақмет, т.б.). Оқушылар осы сөздерді пайдаланып, әртүрлі жағдаяттарға сәйкес сөйлемдер құрайды. |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Сабақтың соңы |
«Алғыс – адамның жүрегінен шығатын ең жылы сөздердің бірі» деген қорытынды жасалады. Оқушыларғасұрақ:
V. РефлексияОқушыларбүгінгісабақтуралыөзәсерлерін«Смайлик әдісі»арқылыбілдіреді (қуанышты, бейтарап, көңілсізсмайликтердентаңдайды). Сабақты«Жүректенжүрекке»шеңберіменаяқтау: балаларшеңбергетұрып, бір-бірінежылылебіздерінбілдіреді. |
3-тапсырма: «Кімге алғыс айтар едің?» Оқушыларға келесі сұрақтар қойылады: Мұғалімге қандай алғыс білдірер едің? Анаңа қандай алғыс айтар едің? Досыңа қандай ризашылық білдірер едің? |
|
презентация |
|
Қауіпсіздік сабағы |
«МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР» Сабақтың мақсаты: балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу. Сабақбарысы Ұйымдастырукезеңі Жағымдымотивациялықкөзқарастықалыптастыру (1-2 мин). Мақсатқою. ТақырыптыңанықтамасыЖұмбақты тап. Айнымайдышыныдан, Қорқады тек жылыдан. Бұл не? -Мұз. Қыста су мұзғаайналады. Тегісмұздажүгіружәнесырғанау, коньки тебу, хоккей ойнауөтеқызықты. Бірақбұлқауіпті: мұзқаттыкөрінеді, бірақкезкелгенсәттесынуымүмкін. Балалар, бұлайболмасүшінненібілукерек? (Мұздағықауіпсіздікережелерінбілукерек). Бүгінгісабақтыңтақырыбықандайболадыдепойлайсыңдар? (Мұздағықауіптер). 3.Білімдіөзектендіру. Өткендіқайталау Ендібіз «Смешарики» анимациялықсериясынан «Жұқамұз» мультфильмінкөреміз (көру). https://www.youtube.com/watch?v=zuriFnOV45E - Неліктен мультфильм «Жұқамұз» депаталады? Неліктен Нюша мұздыңастынатүсіпкетті? Нюшаныкімқұтқарды? ЕгерҚошқарқасындаболмаса не болареді? Балалар су айдынындағымұзғажалғызшыға ала ма? 4.Бастапқыбілімдіигеружәне оны тексеруЕңқауіптіжерлер Мұзәдеттесаязжәнежұқажерлердеболады. Бұтақтар, тақталаржәнебасқазаттар, сондай-ақбұталардың, ағаштардыңжәнеқамыстыңжанындақатыпқалады. Мұззауыттар мен фабрикалардыңжанындағы су төгетінжерлергежақынжерде, сондай-ақағындарқосылғанжерлерденемесебұлақтармаңындажұқаболады. Қарбасқаннемесеқарүйінділерібасқанжерлерденаулақ болу керек, өйткеніқарастындағымұзәрқашанжұқаболады. Мұзжағағаіргелесжатқанжерлердеөтесақ болу керек. Мұзәсіресеерігенкездеқауіпті, себебіолеридіжәнеоныңүстіндежарықтарпайдаболады. Сонымен, қыстамұзүстіндемүлдемжүрмегендұрыс па? Сенбесеңіз, бармаңыз! Мұзүстіндежүруережелері. 1. Мұзғааяқбаспасбұрын, жақынжердетөселгенсоқпақнемесежаңаіздербаржоғынқараңыз. - Неге депойлайсыз? (Бұлжолдыбіреусынапкөрді) Егеріздерболмаса, мұзжұқаболуымүмкінжерлерденаулақ болу үшінмұқиятқарап, маршрутыңыздыбелгілеукерек. Сізөзіңізбенбіргекүштітаяқалып, оныңкөмегіменмұздыңберіктігінтексеруіңізкерек. Егермұзғатаяқпенсоғылғаннанкейінжарықшақнемесе су пайдаболса, сіздереужағағаөзізіңізбеноралуыңызкерек. Соныменқатартабаныңыздымұзданшығармай, аяғыңыздысырғытуғатырысыңыз. - Бұл не сияқты? Шынында да, шаңғыментоғаннанөтуқауіпсіз. Неге? (Мұзғақысым аз.) Ал қауіптіжерлердежәнешаңғыдаабай болу керек. Қажетболса, оларды тез тастауүшіншаңғыбекіткіштерінашунемесебосатукерек. Шаңғытаяқшаларынқолдарыңызғаілмектерсалмайұстаңыз. Топпенмұзүстіндеқозғалукезіндебір-біріненкемінде 4-5 метр қашықтықтысақтауқажет. Өзін-өзіқұтқаружолдары1. Сіздүрбелеңгесалынбаңыз. Мұзғашығуүшін. Бізкенеттенқозғалыстаржасамай, кеудемізбенмұзғамүмкіндігіншесырғыпкетугетырысуымызкерек, соданкейінбіраяқтымұздантартып, соданкейінекіншісіналуымызкерек. Судан мұзғашыққаннанкейін, ешқандайжағдайдасізбірденаяғыңызғатұраалмайсыз. Сізқайданкелгеніңізгеқарапжәнемұзтексерілгенжергеқарайжылжуыңызкерек. Тек жағағааяқбасып, жылыжергетезірекжетукерек. 5. Сабақтыбекіту Ал ендіойынарқылықауіпсіздікережелерінқалаймеңгергеніңдітексереміз. «Иәнемесежоқ» ойыны. Мұзбасқанкөлдер мен өзендергежалғызбаруға бола ма? Еріпжатқанмұзүстіндеойнауға бола ма? Мұзғасекіруге бола ма? Мұзбетінебірнешеадамболыпжиналуға бола ма? Аяқастынанмұзжарылып, құлапкетсеңайғайлапкөмеккешақырукерекпе? Қорытынды Бүгінсабақта не туралыәңгімелестік? Мұздыңқалыңдығынқалайанықтауғаболады? Қандаймұзбірадамныңсалмағынкөтереалады? Ал топ ше? Рефлексия «Синквейн» 1-жол – тақырып (бірзатесім); – Мұз жол – заттыңсипаттамасы (екі сын есім); – тайғақ, қатты. жол – қимылдысипаттау (үшетістік); – ериді, жарылады, қатады. жол – пәнгеқатынастыбілдіретінсөзтіркесі; – судыңқаттыкүйі. 5-жол – бірсөз – қауіпті. Пайдалысілтеме: https://youtu.be/ISV3IiXdcOU?si=M7QN8NxhtC7KXnzy |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2 сынып Алғыс ізгі ниет, МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР тәрбие сағаты
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 2 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Алғыс ізгі ниет |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушыларға алғыс айту, ризашылық білдірудің маңыздылығын түсіндіру. Жақсы қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыру. Құрмет, ізгілік, мейірімділік сияқты адами құндылықтарды дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР»
|
|
|
Мақсаты |
балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
ІІ. Кіріспебөлім Мұғалімәңгімесі: Балалар, сендергеөмірлеріңдекімдеркөмектесті? Кімгеалғысайтқыларыңкеледі? Бүгінгісабақтабіз «Алғыс» дегенсөздіңмағынасынтүсініп, оны қалайбілдіругеболатынынүйренеміз. Қызықтыдерек: Қазақхалқында«Рақмет»сөзі парсы тіліненаударғанда «рақымету, мейірімкөрсету» дегенмағынаныбілдіреді. |
1-тапсырма: «Алғыс хат» Оқушыларғаарнайықағаздартаратылады. Оларата-аналарына, мұғалімдеріне, достарынанемесебасқажақынадамдарынаалғысхатынжазады. Кейіноқушыларөзалғысхаттарыноқиды. |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
Әңгімелеу (Тақырыптық әңгіме)Мұғалім: Бір күні кішкентай бала базарға барып, сатушыдан нан сатып алады. Нанды алған соң ол «Рақмет!» деп айтып, күлімсіреп кетіп қалады. Сатушы да оған алғыс айтып, қайырымдылық жасағысы келіп кетеді. Сол күні ол бір кедей адамға нан беріп, оны қуантады. Осылайша, бір ғана алғыс сөзінен көптеген ізгі істер бастау алады. Сұрақтар: Бала неге алғысайтты? Егер бала алғысайтпағанда, сатушыныңкөңіл-күйіқалайболареді? Алғысайтуадамдарғақалайәсеретеді?
|
2-тапсырма: «Жақсы сөз - жанға қуат» Тақтаға «Алғыс сөздер» жазылған қағаздар ілінеді (рахмет, көп рақмет, сізге алғысым шексіз, рақымет, ілтипатыңызға рақмет, т.б.). Оқушылар осы сөздерді пайдаланып, әртүрлі жағдаяттарға сәйкес сөйлемдер құрайды. |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Сабақтың соңы |
«Алғыс – адамның жүрегінен шығатын ең жылы сөздердің бірі» деген қорытынды жасалады. Оқушыларғасұрақ:
V. РефлексияОқушыларбүгінгісабақтуралыөзәсерлерін«Смайлик әдісі»арқылыбілдіреді (қуанышты, бейтарап, көңілсізсмайликтердентаңдайды). Сабақты«Жүректенжүрекке»шеңберіменаяқтау: балаларшеңбергетұрып, бір-бірінежылылебіздерінбілдіреді. |
3-тапсырма: «Кімге алғыс айтар едің?» Оқушыларға келесі сұрақтар қойылады: Мұғалімге қандай алғыс білдірер едің? Анаңа қандай алғыс айтар едің? Досыңа қандай ризашылық білдірер едің? |
|
презентация |
|
Қауіпсіздік сабағы |
«МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР» Сабақтың мақсаты: балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу. Сабақбарысы Ұйымдастырукезеңі Жағымдымотивациялықкөзқарастықалыптастыру (1-2 мин). Мақсатқою. ТақырыптыңанықтамасыЖұмбақты тап. Айнымайдышыныдан, Қорқады тек жылыдан. Бұл не? -Мұз. Қыста су мұзғаайналады. Тегісмұздажүгіружәнесырғанау, коньки тебу, хоккей ойнауөтеқызықты. Бірақбұлқауіпті: мұзқаттыкөрінеді, бірақкезкелгенсәттесынуымүмкін. Балалар, бұлайболмасүшінненібілукерек? (Мұздағықауіпсіздікережелерінбілукерек). Бүгінгісабақтыңтақырыбықандайболадыдепойлайсыңдар? (Мұздағықауіптер). 3.Білімдіөзектендіру. Өткендіқайталау Ендібіз «Смешарики» анимациялықсериясынан «Жұқамұз» мультфильмінкөреміз (көру). https://www.youtube.com/watch?v=zuriFnOV45E - Неліктен мультфильм «Жұқамұз» депаталады? Неліктен Нюша мұздыңастынатүсіпкетті? Нюшаныкімқұтқарды? ЕгерҚошқарқасындаболмаса не болареді? Балалар су айдынындағымұзғажалғызшыға ала ма? 4.Бастапқыбілімдіигеружәне оны тексеруЕңқауіптіжерлер Мұзәдеттесаязжәнежұқажерлердеболады. Бұтақтар, тақталаржәнебасқазаттар, сондай-ақбұталардың, ағаштардыңжәнеқамыстыңжанындақатыпқалады. Мұззауыттар мен фабрикалардыңжанындағы су төгетінжерлергежақынжерде, сондай-ақағындарқосылғанжерлерденемесебұлақтармаңындажұқаболады. Қарбасқаннемесеқарүйінділерібасқанжерлерденаулақ болу керек, өйткеніқарастындағымұзәрқашанжұқаболады. Мұзжағағаіргелесжатқанжерлердеөтесақ болу керек. Мұзәсіресеерігенкездеқауіпті, себебіолеридіжәнеоныңүстіндежарықтарпайдаболады. Сонымен, қыстамұзүстіндемүлдемжүрмегендұрыс па? Сенбесеңіз, бармаңыз! Мұзүстіндежүруережелері. 1. Мұзғааяқбаспасбұрын, жақынжердетөселгенсоқпақнемесежаңаіздербаржоғынқараңыз. - Неге депойлайсыз? (Бұлжолдыбіреусынапкөрді) Егеріздерболмаса, мұзжұқаболуымүмкінжерлерденаулақ болу үшінмұқиятқарап, маршрутыңыздыбелгілеукерек. Сізөзіңізбенбіргекүштітаяқалып, оныңкөмегіменмұздыңберіктігінтексеруіңізкерек. Егермұзғатаяқпенсоғылғаннанкейінжарықшақнемесе су пайдаболса, сіздереужағағаөзізіңізбеноралуыңызкерек. Соныменқатартабаныңыздымұзданшығармай, аяғыңыздысырғытуғатырысыңыз. - Бұл не сияқты? Шынында да, шаңғыментоғаннанөтуқауіпсіз. Неге? (Мұзғақысым аз.) Ал қауіптіжерлердежәнешаңғыдаабай болу керек. Қажетболса, оларды тез тастауүшіншаңғыбекіткіштерінашунемесебосатукерек. Шаңғытаяқшаларынқолдарыңызғаілмектерсалмайұстаңыз. Топпенмұзүстіндеқозғалукезіндебір-біріненкемінде 4-5 метр қашықтықтысақтауқажет. Өзін-өзіқұтқаружолдары1. Сіздүрбелеңгесалынбаңыз. Мұзғашығуүшін. Бізкенеттенқозғалыстаржасамай, кеудемізбенмұзғамүмкіндігіншесырғыпкетугетырысуымызкерек, соданкейінбіраяқтымұздантартып, соданкейінекіншісіналуымызкерек. Судан мұзғашыққаннанкейін, ешқандайжағдайдасізбірденаяғыңызғатұраалмайсыз. Сізқайданкелгеніңізгеқарапжәнемұзтексерілгенжергеқарайжылжуыңызкерек. Тек жағағааяқбасып, жылыжергетезірекжетукерек. 5. Сабақтыбекіту Ал ендіойынарқылықауіпсіздікережелерінқалаймеңгергеніңдітексереміз. «Иәнемесежоқ» ойыны. Мұзбасқанкөлдер мен өзендергежалғызбаруға бола ма? Еріпжатқанмұзүстіндеойнауға бола ма? Мұзғасекіруге бола ма? Мұзбетінебірнешеадамболыпжиналуға бола ма? Аяқастынанмұзжарылып, құлапкетсеңайғайлапкөмеккешақырукерекпе? Қорытынды Бүгінсабақта не туралыәңгімелестік? Мұздыңқалыңдығынқалайанықтауғаболады? Қандаймұзбірадамныңсалмағынкөтереалады? Ал топ ше? Рефлексия «Синквейн» 1-жол – тақырып (бірзатесім); – Мұз жол – заттыңсипаттамасы (екі сын есім); – тайғақ, қатты. жол – қимылдысипаттау (үшетістік); – ериді, жарылады, қатады. жол – пәнгеқатынастыбілдіретінсөзтіркесі; – судыңқаттыкүйі. 5-жол – бірсөз – қауіпті. Пайдалысілтеме: https://youtu.be/ISV3IiXdcOU?si=M7QN8NxhtC7KXnzy |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


