Қысқа мерзімді жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шиен ОМ |
|
Пәні |
биология |
|
Бөлім: |
8.3В Қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арыкбаева Жаннур Омекеевна |
|
Сынып |
8 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§35. Бұлшық ет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу. Зертханалық жұмыс№10 «Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.5 - бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау. 8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттайды, адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып таныйды, бұлшық ет ұлпасының құрлысын зерттейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сергіту сәті «Нейрожаттығу» . (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі 1.Жаттығу барысында ағзамыздың қандай бөлімдері қозғалысқа түсті? 2. Қозғалыс бізге қажет пе? Не үшін? 3. Қозғалыс қалай жүзеге асады? 3. Суреттен не байқадыңдар?
Тақырыпты хабарлау. Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта біздің мақсатымыз қандай болмақ? |
Жаттығу жасайды Назарын сабаққа аударады және мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
Өзін-өзі бағалау |
Слаид 1-5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
3 D суреттерді көріп, оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беру (5 минут) Тапсырма №1 .Жеке жұмыс. (3 минут) Нұсқаулық: Термин сөздердің анықтамасын жаз. МИОЦИТТЕР- БІРЫҢҒАЙ САЛАЛЫ БҰЛШЫҚ ЕТ- КӨЛДЕНЕҢ ЖОЛАҚТЫ ҚАҢҚА БҰЛШЫҚ ЕТІ- МИМИКАЛЫҚ БҰЛШЫҚ ЕТ - Тапсырма №2 .Жұптық жұмыс. (7 минут)
1. Суретке қарап бұлшық ет құрлысын сипаттаңдар; 2. Шандыр мен сіңір арасындағы байланысты анықтаңдар. Олардың қызметін сипаттау. 3. Бірыңғай салалы және көлденең жолақты бұлшық еттерді салыстыру. 4. Бұлшық еттер бүгуді және жазуды қамтамасыз ете ала ма? Мысалдар келтіріп, дәлелдеу.
Зертханалық жұмыс (15минут) Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. №10 з е р т х а н а л ы қ ж ұ м ы с Бұлшық ет ұлпасының құрылысын зерттеу Жұмыс мақсаты: дайын микропрепараттар арқылы бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысымен танысу. Құрал-жабдықтар: микроскоп, бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтарының дайын микропрепараттары. Жұмыс барысы 1. Бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысын қараңдар. Олардың пішіндерін анықтаңдар. 2. Олардан ядроны табыңдар (олар едәуір қара болып боялған). Ядро цитоплазмада мембранаға қатысты қалай орналасқан? 3. Бірыңғай салалы және көлденең жолақты бұлшық ет ұлпасының тип тармақтарында цитоплазмасының боялуы қалай ерекшеленеді? 4. Жүрек және қаңқа ұлпасы жасушаларының негізгі айырмашылықтарын табыңдар. Олардың жасушалары бір-біріне қалай бірігіп жатады? 5. Өздерің көрген жасушалардың суретін салыңдар. Оның негізгі бөліктерін көрсетіңдер. 6. Олардың құрылысында қандай ұқсастықтар мен айырмашылықтар бар? Қорытынды жасаңдар. Кестені толтырыңдар.
|
Жұптасып тапсырма орындайды
- Бұлшық ет ұлпасының құрылысын зерттейді;
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын жазады – 1 балл;
Дескриптор: бұлшық ет құрлысын сипаттайды – 1 балл; -шандыр мен сіңір арасындағы байланысты анықтайды және қызметін сипаттайды – 1 балл; -біріңғай салалы және көлденең жолақты бұлшық еттерді салыстырады– 1 балл; -бұлшық еттер бүгуді және жазуды қамтамасыз етуіне мысалдар келтіреді – 1 балл;
- дайын микропрепараттар арқылы бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысымен танысады – 2 балл; - бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысын зерттейді – 2 балл; -қорытындысын жазады – 1 балл;
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
Үлестірме парақтары
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут Ой толғаныс.
Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау «SPINNER» әдісі. 1.Қандай бұлшық ет жасушаларын микроскопсыз көруге болады? Анықтама беріңдер. 2.Адам ағзасында қанша бұлшық ет бар екенін атаңдар. 3.”Миоцит, бұлшық ет талшығы, бірыңғай салалы бұлшық ет, көлденең жолақты бұлшық ет ұлпасы” деген түсініктерді қалай салыстыруға болады? 4. Бұлшық еттер сүйектерге қалай бекиді? 5. Төс және құрсақ қуысын бөліп тұратын бұлшық етті ата. 6.Бұлшық еттің қызметі қандай? 7. Миоцит дегеніміз не? 8. Екібасты және үшбасты бұлшық еттер қандай қызмет атқарады? 9.Бастың бұлшық еттерін ата. 10. Бұлшық еттің қажуына қандай факторлар әсер етеді? Кері байланыс «Лайк, Репост,Комментарий» Сіздің сабақтағы әрекетіңізді бағалауды ұсынамын. Лайк – Сабақ ұнады, қызықты болды. Репост- Жаңа термин, анықтама білдім. Коментарий- сабақты түсінбедім, сұрақтарым бар. Үйге тапсырма: Ішекқуыстылардан бастап адамға дейін бұлшық ет жүйесі эволюциясына қандай факторлар себепші болғанын талдап, қысқаша баяндама дайындау. |
Сұрақтарға жауап береді.
|
Мұғалімнің қолдауы
|
Слаид SPINNER
Слаид, Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§35. Бұлшық ет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу. Зертханалық жұмыс№10 «Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу»
Қысқа мерзімді жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шиен ОМ |
|
Пәні |
биология |
|
Бөлім: |
8.3В Қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арыкбаева Жаннур Омекеевна |
|
Сынып |
8 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§35. Бұлшық ет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу. Зертханалық жұмыс№10 «Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.5 - бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау. 8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттайды, адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып таныйды, бұлшық ет ұлпасының құрлысын зерттейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сергіту сәті «Нейрожаттығу» . (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі 1.Жаттығу барысында ағзамыздың қандай бөлімдері қозғалысқа түсті? 2. Қозғалыс бізге қажет пе? Не үшін? 3. Қозғалыс қалай жүзеге асады? 3. Суреттен не байқадыңдар?
Тақырыпты хабарлау. Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта біздің мақсатымыз қандай болмақ? |
Жаттығу жасайды Назарын сабаққа аударады және мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. |
Өзін-өзі бағалау |
Слаид 1-5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
3 D суреттерді көріп, оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беру (5 минут) Тапсырма №1 .Жеке жұмыс. (3 минут) Нұсқаулық: Термин сөздердің анықтамасын жаз. МИОЦИТТЕР- БІРЫҢҒАЙ САЛАЛЫ БҰЛШЫҚ ЕТ- КӨЛДЕНЕҢ ЖОЛАҚТЫ ҚАҢҚА БҰЛШЫҚ ЕТІ- МИМИКАЛЫҚ БҰЛШЫҚ ЕТ - Тапсырма №2 .Жұптық жұмыс. (7 минут)
1. Суретке қарап бұлшық ет құрлысын сипаттаңдар; 2. Шандыр мен сіңір арасындағы байланысты анықтаңдар. Олардың қызметін сипаттау. 3. Бірыңғай салалы және көлденең жолақты бұлшық еттерді салыстыру. 4. Бұлшық еттер бүгуді және жазуды қамтамасыз ете ала ма? Мысалдар келтіріп, дәлелдеу.
Зертханалық жұмыс (15минут) Оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады. №10 з е р т х а н а л ы қ ж ұ м ы с Бұлшық ет ұлпасының құрылысын зерттеу Жұмыс мақсаты: дайын микропрепараттар арқылы бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысымен танысу. Құрал-жабдықтар: микроскоп, бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтарының дайын микропрепараттары. Жұмыс барысы 1. Бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысын қараңдар. Олардың пішіндерін анықтаңдар. 2. Олардан ядроны табыңдар (олар едәуір қара болып боялған). Ядро цитоплазмада мембранаға қатысты қалай орналасқан? 3. Бірыңғай салалы және көлденең жолақты бұлшық ет ұлпасының тип тармақтарында цитоплазмасының боялуы қалай ерекшеленеді? 4. Жүрек және қаңқа ұлпасы жасушаларының негізгі айырмашылықтарын табыңдар. Олардың жасушалары бір-біріне қалай бірігіп жатады? 5. Өздерің көрген жасушалардың суретін салыңдар. Оның негізгі бөліктерін көрсетіңдер. 6. Олардың құрылысында қандай ұқсастықтар мен айырмашылықтар бар? Қорытынды жасаңдар. Кестені толтырыңдар.
|
Жұптасып тапсырма орындайды
- Бұлшық ет ұлпасының құрылысын зерттейді;
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
Дескриптор: -термин сөздердің анықтамасын жазады – 1 балл;
Дескриптор: бұлшық ет құрлысын сипаттайды – 1 балл; -шандыр мен сіңір арасындағы байланысты анықтайды және қызметін сипаттайды – 1 балл; -біріңғай салалы және көлденең жолақты бұлшық еттерді салыстырады– 1 балл; -бұлшық еттер бүгуді және жазуды қамтамасыз етуіне мысалдар келтіреді – 1 балл;
- дайын микропрепараттар арқылы бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысымен танысады – 2 балл; - бұлшық ет ұлпасының әртүрлі тип тармақтары жасушаларының құрылысын зерттейді – 2 балл; -қорытындысын жазады – 1 балл;
|
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері
Үлестірме парақтары
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут Ой толғаныс.
Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау «SPINNER» әдісі. 1.Қандай бұлшық ет жасушаларын микроскопсыз көруге болады? Анықтама беріңдер. 2.Адам ағзасында қанша бұлшық ет бар екенін атаңдар. 3.”Миоцит, бұлшық ет талшығы, бірыңғай салалы бұлшық ет, көлденең жолақты бұлшық ет ұлпасы” деген түсініктерді қалай салыстыруға болады? 4. Бұлшық еттер сүйектерге қалай бекиді? 5. Төс және құрсақ қуысын бөліп тұратын бұлшық етті ата. 6.Бұлшық еттің қызметі қандай? 7. Миоцит дегеніміз не? 8. Екібасты және үшбасты бұлшық еттер қандай қызмет атқарады? 9.Бастың бұлшық еттерін ата. 10. Бұлшық еттің қажуына қандай факторлар әсер етеді? Кері байланыс «Лайк, Репост,Комментарий» Сіздің сабақтағы әрекетіңізді бағалауды ұсынамын. Лайк – Сабақ ұнады, қызықты болды. Репост- Жаңа термин, анықтама білдім. Коментарий- сабақты түсінбедім, сұрақтарым бар. Үйге тапсырма: Ішекқуыстылардан бастап адамға дейін бұлшық ет жүйесі эволюциясына қандай факторлар себепші болғанын талдап, қысқаша баяндама дайындау. |
Сұрақтарға жауап береді.
|
Мұғалімнің қолдауы
|
Слаид SPINNER
Слаид, Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















