Пәннің аты:Дене шынықтыру | Мерзімі: | Орны: Спорт залы | Мұғалім: Чажаев А. С. |
Сыныбы: | 3 сынып |
Оқушы саны: 9 | Қатысқаны: 9 | Қатыспағаны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | 30х10 м жүгіру |
Мақсаты
| Тақырыптың маңыздылығымен танысады, денелерін жаттықтыруды үйренеді, тапсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады, үштілділіктің қажеттілігінің маңыздылығынан хабардар болады. |
Күтілетін нәтиже | Топқа бөлінуді үйренеді, достық қарым-қатынас қалыптасады.30х10 метрге жүгірудің техникасын меңгереді, жылдамдық пен ептілікке үйренеді, оларды сабақ барысында көрсете алады. Жаңа сабақтан алған білімдерін қорытады. |
Әдіс-тәсілдер | Түсіндіру, топтық жұмыс, «Миға шабуыл», «Диалог», «Кім жылдам», «Сұрақтар түймедағы», «Аяқталмаған сөйлем», «Табыс баспалдағы», «Бас бармақ» бағалау әдісі. |
Көрнекіліктер | Геометриялық фигуралар қиындысы, бейнеролик, секундамер, ысқырық, шаршылар, қима қағаздар |
Дереккөздер | 3 –сыныпқа арналған «Дене шынықтыру» оқулығы, әдістемелік құрал, |
Тапсырмалар: |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Бөлімдер мен кезеңдер | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1-бөлім:Ұйымдастыру және дайындық бөлімі:- Психологиялық ахуал | 18 мин
| – «Ыстық алақан» тренингі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. | Оқушылар бір-бірімен қол алыпамандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
|
-Топқа бөлу |
|
Топқа бөлу мақсатында геометриялық фигуралар таратылады. Қосымша№1 | Геометриялық фигуралар арқылы екі топтақа бөлу. |
-Қызығушылықты ояту «Миға шабуыл»
|
| Оқушылардың жаңа сабаққа дегенқызығушылығын арттыру мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты орыс тіліндегі бейнероликті көрсетеді, сұрақтар қояы: – Балалар, сендер 3х10 метрге жүгіру дегенді қалай ұғасыңдар? Сипаттап беріңдерші. Қосымша № 2 | Сұрақтарға жауап береді, көрген бейнероликтерін сипаттайды. Мұғалім толықтырады. https://www.youtube.com/watch?v=B7Jg7_v84iEМұғаліммен бірге сабақтың мақсатын анықтайды. |
Дене қыздыру жаттығулары |
| Саптағы жаттығулар:А) ОңғаӘ) СолғаБ) Артқа айналу | Жаттығуды бір мезгілде жасауын қадағалау
|
|
| Жүру жаттығулары:А) Қол жоғарыда, аяқтың ұшыменӘ) Қол желкеде, өкшеменБ) Қол белде, табанның ішімен, сыртымен | Денені тік ұстау.Шынтақты ашып жүру
|
|
| Жүгіру жаттығулары:Спорттық жүріспен, жүгіріспен!Қарама – қарсы жүгіру!Шеңбер жасай жүгіру!А) Оң, сол қапталмен жүгіру!Ә) Оң, сол қапталмен аяқты қайшылап жүгіру!Б) Қол белде,аяқты алға, артқа сермеп жүгіру!В) Артымен, алдымен жүгіру! |
Ара– қашықтықты сақтау
|
|
| Жүгіріп бойжазбалар жасау:Қол жоғарыда, аяқтың ұшымен терең дем алып, еңкейіп дем шығару |
Терең тыныс алу
|
|
| Жалпы дамыту жаттығулары:1.Б.қ. аяқ арасы иық кеңдігінде 1-4 мойынды оңға, 1-4 солға айналдыру2.Б.қ. оң қол жоғарыда, әр санаққа қолды алмастыру3.Б.қ. аяқ иық кеңдігінде 1-2 санаққа белді солға, 3-4 санаққа оңға иілу4.Б.қ. аяқ арасы иық кеңдігінде қол белде, 1-оң аяққа иілу, 2-сол аяққа, 3-алдыға иілу, 4- б.қ.5.Б.қ аяқ арасы иық кендігінде қол белде, 1-4 оң аяққа секіру, 1-4 сол аяққа секіру, 1-3 қос аяқпен секіріп, 4- 360С айналу |
Шынтақты бүкпеу
Екі қолды белге тіреп
Дұрыс жасалуын қадағалау
|
|
| Сергіту сәті «Ұшты-ұшты ойыны»
| Көшбасшы құстарды атағанда оқушылар қолдарын көтереді, ұшпайтын заттарды атағанда көтермейді |
Негізгі бөлім: -Мағынаны тану | 20 мин
| Үйрету реттілігі:Қайталап жүгіру өте шапшаңдықты қажет етеді.Алдын –ала дайындық жаттығулар.а)Бәрі бір сызыққа тұрып,араларын ашып,алға қарай қос аяқпен секіруә)Белгіленген жерге жүгіріп барып,қайту,б)белгіленген жерде тұрған затты алып қайту,в)Белгіленген сызықтан жүгіруге дайындалу,алға қарай сәл еңкейіп тұру,мұғалімнің бұйрығы бойынша сөреден шығу.Белгіленген жердегі тұрған кубикке (басқа да затқа) жүгіріп барып алу (затты алған кезде оң қолыңмен алғанда оң аяқ қатар қойылады,егер сол қолмен алатын болсаң сол аяқ қойылады).Қайталап жүгіру кезінде өте шапшаң жүгіру қажет. |
|
|
| «Кім жылдам» ойыныҚайталап жүгіруді дамыту,дұрыс орындалуын,шапшаң қозғалысты қалыптастыру үшін эстафеталық ойындар ойнату. | Сөре сызығынан шықпай тапсырманы орындайды.
|
Қорытынды бөлімі:
| 7 мин | «Сұрақтар түймедағына» сұрақтар жазып іледі. Қосымша№3 | Екі топ сұрақтарға кезек-кезек жауап береді. |
-Рефлексия |
| «Табыс баспалдағы» арқылы оқушылардың сабақтан алған әсерлерін білу. Қосымша№4 | Ағылшын тілінде жазылған «Табыс баспалдағына» өздерінің аттары жазылған стикерлерді жапсырады. |
-Үйге тапсырма |
| Жаттығуларды қайталау | Күнделіктеріне жазып алады |
-Бағалау |
| «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалату. | Оқушылар өз- өздерін бағалайды. |
-Кері байланыс |
| «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы қима қағаздар ьаратылып, оқушылардан кері байланыс алынады. Қосымша№5Бүгін сабақта мен үшін жаңалық ..... .Бүгін сабақта маған қызықты болғаны ...... .Бүгін сабақта маған қиындық тудырған ..... . | Оқушылар қима қағаздағы «аяқталмаған сөйлемді» аяқтап, кері байланыс жасайды. |