|
Мектеп |
№ орта мектебі |
||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
||||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
44 сабақ. Түбірлес сөздер ( Қазақ тілі 1- бөлім 84 - 86 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі |
Ұйымдастыру кезеңі Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап алайық
|
Психологиялық дайындық
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! |
Қ.Б Керемет! |
|
|
||
|
Сабаққа кіріспе 20 минут ұжымдық жұмыс
|
“Ұшқыр ой?” әдісі Тапсырма 1: Мына сөздерге ортақ түбір тап
Тапсырма 2: Берілген түбір сөздерден бірнеше түбірлес сөздер жас
Тапсырма 3: Берілген түбірлес сөздерге қарап, оларды сәйкестендір
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Сынып жұмысы 44 сабақ. Түбірлес сөздер Айтылым; 83 бет 22 жаттығу
Ертеде ағашты тұрмыс пен шаруашылыққа жарамдылығына қарай отындық, кәделік* ағаш деп екі топқа бөлген. Шеберлер ағаштан әртүрлі бұйымдар жасап, кәдеге жаратқан. Ағашты кескен кезде сүрегіндегі шеңберлердің санына қарап жасын анықтайды. Олар жасына қарай мынадай түрлерге бөлінеді: балғын , жас, толық өсіп жетілмеген, толық өсіп жетілген, көп тұрып қалған ағаштар. Балғын, жас ағаштарды кесуге қазақтар «көктей соласың» деп тыйым салады. Кәрі, қураған ағаштар ғана кесіледі. Мұндай ағаштар отынға пайдаланылады. «Шаңырақ» кітабынан
Есіңе сақта! Бір түбірден тараған сөздерді түбірлес сөздер деп атайды: біл – білімді – білім – білгіш ; өнер – өнерлі - өнерпаз
|
Түбірлес сөздер
22 жаттығу
береді
Балғын – өсіп жетілмеген ағаш Отындық – отынға жағуға қолданылатын ағаш Кәделік – іске жарайтын ағаш Сүрек – сабақтың қабықтан кейінгі үлкен бөлігін алып жатқан қабық пен өзек арасындағы қалың қабаты Есіңе сақта!
|
Дескритор Сұрақтарға жауап береді 1 балл
Дескритор Мәтінді түсініп оқиды 2 балл
Дескритор Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді 2 балл
|
Оқулық 84 бет |
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма Сынып жұмысы Түбірлес сөздер Ж ж жел Жазылым; 85 бет 27 – жаттығу
Жазылым; 86 бет 29 – жаттығу
|
Сынып жұмысы Түбірлес сөздер Ж ж жел 27 – жаттығу Бала – балалық, балақай, балалы Сый – сыйлық, сыйлау, сыйлы 29 – жаттығу
|
Дескриптор Берліген сөздерден туынды сөздер жасап жазады 1 балл
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Оқулық 85 бет |
|
||
|
Сабақтың Соңы 8 минут Бекіту ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 85 бет 28 – жаттығу
Үй тапсырмасы: Ерже жаттау |
28 – жаттығу
|
Дескриптор Тапсырманы орындайды 2 балл
|
Оқулық 85 бет |
|
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
44 сабақ. Түбірлес сөздер Қазақ тілі 3сынып
44 сабақ. Түбірлес сөздер Қазақ тілі 3сынып
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
||||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
44 сабақ. Түбірлес сөздер ( Қазақ тілі 1- бөлім 84 - 86 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.) |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі |
Ұйымдастыру кезеңі Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап алайық
|
Психологиялық дайындық
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! |
Қ.Б Керемет! |
|
|
||
|
Сабаққа кіріспе 20 минут ұжымдық жұмыс
|
“Ұшқыр ой?” әдісі Тапсырма 1: Мына сөздерге ортақ түбір тап
Тапсырма 2: Берілген түбір сөздерден бірнеше түбірлес сөздер жас
Тапсырма 3: Берілген түбірлес сөздерге қарап, оларды сәйкестендір
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Сынып жұмысы 44 сабақ. Түбірлес сөздер Айтылым; 83 бет 22 жаттығу
Ертеде ағашты тұрмыс пен шаруашылыққа жарамдылығына қарай отындық, кәделік* ағаш деп екі топқа бөлген. Шеберлер ағаштан әртүрлі бұйымдар жасап, кәдеге жаратқан. Ағашты кескен кезде сүрегіндегі шеңберлердің санына қарап жасын анықтайды. Олар жасына қарай мынадай түрлерге бөлінеді: балғын , жас, толық өсіп жетілмеген, толық өсіп жетілген, көп тұрып қалған ағаштар. Балғын, жас ағаштарды кесуге қазақтар «көктей соласың» деп тыйым салады. Кәрі, қураған ағаштар ғана кесіледі. Мұндай ағаштар отынға пайдаланылады. «Шаңырақ» кітабынан
Есіңе сақта! Бір түбірден тараған сөздерді түбірлес сөздер деп атайды: біл – білімді – білім – білгіш ; өнер – өнерлі - өнерпаз
|
Түбірлес сөздер
22 жаттығу
береді
Балғын – өсіп жетілмеген ағаш Отындық – отынға жағуға қолданылатын ағаш Кәделік – іске жарайтын ағаш Сүрек – сабақтың қабықтан кейінгі үлкен бөлігін алып жатқан қабық пен өзек арасындағы қалың қабаты Есіңе сақта!
|
Дескритор Сұрақтарға жауап береді 1 балл
Дескритор Мәтінді түсініп оқиды 2 балл
Дескритор Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді 2 балл
|
Оқулық 84 бет |
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма Сынып жұмысы Түбірлес сөздер Ж ж жел Жазылым; 85 бет 27 – жаттығу
Жазылым; 86 бет 29 – жаттығу
|
Сынып жұмысы Түбірлес сөздер Ж ж жел 27 – жаттығу Бала – балалық, балақай, балалы Сый – сыйлық, сыйлау, сыйлы 29 – жаттығу
|
Дескриптор Берліген сөздерден туынды сөздер жасап жазады 1 балл
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Оқулық 85 бет |
|
||
|
Сабақтың Соңы 8 минут Бекіту ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 85 бет 28 – жаттығу
Үй тапсырмасы: Ерже жаттау |
28 – жаттығу
|
Дескриптор Тапсырманы орындайды 2 балл
|
Оқулық 85 бет |
|
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















