45 Түбір мен қосымшаның жазылуы Қазақ тілі 3 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

45 Түбір мен қосымшаның жазылуы Қазақ тілі 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
45 Түбір мен қосымшаның жазылуы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп

орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Уақыт

Педагогтің аты - жөні


Күні:


Сыныбы: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

45 Түбір мен қосымшаның жазылуы

( Қазақ тілі 1- бөлім 86 - 87 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап береді;

3.4.1.2 түбір сөзге -ы, -і дауысты дыбысынан басталатын қосымша жалғанған кездегі түбірдің өзгерісін сақтап жазады.

Сабақтың мақсаты

  • Мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап бере алады;

  • Түбір сөзге -ы, -і дауысты дыбысынан басталатын қосымша жалғанған кездегі түбірдің өзгерісін сақтап жаза алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың

басы

1 минут

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?

Көңіл – күйіміз қандай?

Ендеше сабағымызды бастайық?

Оқушылар сәлемдеседі.

Кезекші оқушы сыныпты түгендейді

Сабаққа назарын аударады.

Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!

Оқушылар сабаққа зейінін салады



Қ.Б

Керемет!





Психалогия

лық ахуал

қалыпта

стыру





Тренинг ережесі




Қазақ тілі – өмірің де өлің де

Қазақ тілі – тамыр жайған тереңге

Қазақ тілі – болашаққа жетелеп

Ұрпақтарды танытады әлемге



  • Сабағымыз сәтті болсын!

  • Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттейік!

  • Сабақта бір - бірімізді

  • Сабақта уақытты:

  • Сабақта тапсырмаларға;:

  • Сабаққа қатсықанда







Психологиялық дайындық



  • Сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Үнемдейміз!

  • Нақты, дәл жауап береміз!

  • Шапшаңдықты, тапқырлықты көрсетеміз!

Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!



Қ.Б

Керемет!






















Сабаққа кіріспе

25 минут








ұжымдық жұмыс











Ұшқыр ой?” әдісі

  • Берілген сөздердің түбірін тауып, қосымшасын белгілеңіз:

Оқушылар

Қаламсаптар

Қалалар

Оқулықтар

Үйшіктер


Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

«Біліміңді қолдан» әдісі

Сынып жұмысы

45 сабақ. Түбір мен қосымшаның жазылуы

Айтылым; 86 бет 30 жаттығу

  • Мәтінді тыңда

Жоғалтып алған күн

Бірде Витяның ағасына досы келеді. Ол бір күрсініп алып, малақайын лақтырып жіберіп:

  • Бір күнімді жоғалтып алдым! - дейді.

Досы кеткеннен кейін Витя ағасынан:

  • Күнді жоғалтып алу мүмкін бе? Олар бір - бірінен аумайды ғой! – деп

таңданады.

  • Уақыт мөлшеріне қарай күндердің бәрі бірдей, бірақ олар бір - бірінен

жасалған істер және тындырылған әрекетке байланысты ерекшеленеді, деп, жауап бере отырып, ағасы ары қарай жалғастырады.

  • Адам баласының пайдалы іс жасамаған немесе көп білуге қажетті ешқандай

әрекеттенбеген күні болса, онда ол бос өткен, жоғалып, жоқ санатында есептелетін күн деп аталады.

Сол күннен бастап Витя ұйықтар алдында бұл күні жасаған істері, білген мағлұматтары жайында үнемі айтатын болды. Сол әңгіменің соңында:

  • Бұл күнім босқа кеткен жоқ па? Мен оны жоғалтып алған жоқпын ба? – деп

Сұрайтын болды.


Осеева В

Аударған А. Сейсенова


  • Мәтінің түсінігі бойынша сұраққа жауап бер

  • Мәтін неліктен «Жоғалтып алған күн» деп аталған? Өз ойыңмен бөліс.


  • «Егер бір күннің ішінде пайдалы жұмыс бітірмесең, онда бұл күніңді босқа өткіздім деп есептей бер» нақыл сөзінің мәнін топта талқыла.


  • Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге назар аудар. Түбір сөздерге қосымшалардың жуан, жіңішке болып жалғану себебі неде деп ойлайсың?


Прямоугольник: скругленные углы 1

Есіңе сақта!

Түбір сөздің соңғы буыны жуан болса, оған жалғанатын қосымшалар да жуан бола- ды: адам + дар+дың.

Түбір сөздің соңғы буыны жіңішке болса, оған жалғанатын қосымшалар да жіңішке болады: сурет + ші + лер.









Оқушылар – оқушы (түбір), -лар (қосымша)

Қаламсаптар – қаламсап (түбір), -тар (қосымша)

Қалалар – қала (түбір), -лар (қосымша)

Оқулықтар – оқулық (түбір), -тар (қосымша)

Үйшіктер – үйшік (түбір), -тер (қосымша)





Түбір мен қосымшаның жазылуы

30 жаттығу








  • Мәтінді түсініп оқиды















  • Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап

береді

  • «Жоғадтып алған күн» деп аталу себебі

ешқандай падйлы іс жасамай, пайдалы білім алмай, құр босқа уақытын кетіру

  • Ия, адам баласы күнде падйлы іспен айналысуғв

тырысу керек. Ойлаған мақсаттарына жету үшін білім алу керек

  • Ағасынан, күндердің, баласының сөздерінде, сөзде

кездесетін дауысты дыбыстарға байланысты жуан және жіңішке қосымша жалғанады



Есіңе сақта!







Дескритор

Сұрақтарға жауап береді

2 балл














Дескритор

Мәтінді түсініп оқиды 2 балл

















Дескритор

Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді 2 балл



























Оқулық

86 бет






Сабақтың ортасы

5 минут



жеке

жұмыс


Оқулықпен жұмыс

2-тапсырма

«Алғыр» әдісі

Сынып жұмысы

Түбір мен қосымшаның жазылуы

З

з

зат

Жазылым; 87 бет 31 – жаттығу

  • Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлем құрап жаз

Уақыт ..... ( жылжиды, тоқтайды ).

Сағат .. ( өтеді, жүреді )

Уақыт тез ...




Сынып жұмысы

Түбір мен қосымшаның жазылуы

З

з

зат

31 – жаттығу

Уақыт жылжиды.

Сағат жүреді.

Уақыт тез өтеді









Дескриптор

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлем құрап

жазады

2 балл














Оқулық

87 бет



Сабақтың

Соңы

10 минут

Бекіту

ұжымдық жұмыс

Сабақты бекіту

«Ой қозғау» әдісі

Айтылым; 87 бет 32 жаттығу

  • Сурет бойынша әңгіме құра.

Жұбың баянда. Оның құраған мәтініне өз пікіріңді білдір

Үй тапсырмасы: Ерже жаттау

32 – жаттығу

Арман мен Алия динозаврды көру үшін мұражайға келді. Осыған дейін олардың шығу тегін көп оқыған Арман, Алияға түсіндіре бастады.

Арман: Динозврлар – жер бетіндегі ең басым жануарлар болды. Алып динозврлар жануарлардың барлық кезеңдегі ең ірілері болды және олар көлемі жағынан пілдерден біраз асып түсетін. Ерте кездегі ұшатын бауырман жорғалаушылар ( рептилиялар ) аспанға көтерілетін ең үлкен жануарлар болды. Жер үсті алыптарынан өзге мұхитта да құбыжық

(монстр ) жорғалаушылар өмір сүрді деп сөзін аяқтады.

Балалар динозаврдың мүсініне қарап тұрып уақыттың қалай өткенін білмей қалды.



Дескриптор

Сурет бойынша әңгіме құрайды

2 балл








Оқулық

87 бет




Кері байланыс

1 минут


Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақта түсінгенім:

  • Қызықты болған сәттері:

  • Түсінбеген тұстары:


Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.11.2024
147
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі