Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.1 .2.18 Жай бөлшектерге
амалдар қолдану
Мектеп: №43
ЖОББМ
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні: Неткалиева Гульмира
Бисеновна
Сынып: 5
Қатысқандары: Қатыспағандары:0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аралас сандарды
осу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.1.1.11 аралас сан
анықтамасын білу;
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас
санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру6 аралас сандарды
қосу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Аралас санның анықтамасы мен
аралас санды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру
және натурал санды аралас сан түрінде жазу ережелерін, қоса
біледі.
Оқушылардың
көпшілігі:
Бұрыс бөлшекті аралас сан
немесе аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу ережелерін қолданып,
есептер шығара алады.
Кейбір
оқушылар:
Бөліндіні аралас сан немесе
аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуды, жай бөлшектің негізгі
қасиетін аралас сандарға қолданып, есептер шығаруда түрлендіре
біледі.
|
Бағалау критерийі
|
- аралас санның анықтамасын,
бұрыс бөлшекті аралас сан, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде және
натурал санды аралас сан түрінде жазу,қосу ережелерін
біледі;
- ережелерді қолданып есептер
шығарады;
- бөліндіні аралас сан түрінде
қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
Аралас санның анықтамасын айта
алады, бұрыс бөлшекті аралас сан және аралас санды бұрыс бөлшек
түрінде жазу ережелерін түсіндіреді.
Пәнге қатысты лексика
мен терминалогия:
Аралас сан, бұрыс бөлшек,
аралас санның бүтін бөлігі, аралас санның бөлшек
бөлігі
Диалогқа қатысты
тіркестер:
-... болғандықтан, ... бөлшегі дұрыс (бұрыс)
болып табылады;
- бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету
үшін... керек;
- аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету
үшін... керек;
- натурал санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету
үшін, ... керек;
-
натурал санды аралас сан түрінде көрсету үшін ...
керек;
|
Құндылықтарға баулу
|
Жауапкершілік, ынтымақ,
шығармашылық, ашықтық
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі,
сурет
|
Алдыңғы білім
|
Жай бөлшектің негізгі қасиеті,
жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру, дұрыс және бұрыс бөлшектерді
ажыратуды біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(5)
2 мин
3
мин
|
- Ұйымдастыру бөлімі
(оқушылардың сабаққа дайындығына көңіл бөлу, жағымды психологиялық
ахуал қалыптастыру).
-
Топқа
бөлу. «Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек,
аралас сан»
Оқушылар үшбұрыш, төртбұрыш
фигураларын таңдап, сол фигураларда жазылған дұрыс, бұрыс
бөлшектер, аралас сандар болып үш топқа
бөлемін.
|
Қиынды фигуралар
|
Сабақтың ортасы
(23)
3 мин
6 мин
12
мин
2 мин
|
Топтық
жұмыс. «Өкіл»
әдісі
Топта талқыланып, бір өкіл басқа топқа барып
ақпарат жинайды, талқылайды. Өз тобына келіп қайта
талқылайды.
Кітаптан есеп шығарып баска топпен
талқылайды
«Ойлан, бірік, бөліс»
І
топқа
ҚБ: «Шапалақ» арқылы
бағалау.
ІІ
топқа бұрыс бөлшегін аралас сан
түрінде жазыңдар.
ҚБ: «Бас бармақ» арқылы
бағалау.
ІІІ
топқа
Әр топ тапсырмаларын тақтада
қорғайды.
ҚБ: «Бағдаршам» арқылы
бағалау.
Деңгейлік тапсырмалар
орындау.
Саралау тәсілі: «Қарқын»
әдісі. Оқушының білім деңгейлеріне
қарай беріледі.
Оқушылар үш деңгейлі есептерді
өз қабілеттеріне сай таңдай алады.
А
деңгейі
№1
Аралас сандарды цифрлармен
жазыңдар.
-
Алты бүтін бестен төрт
-
Сегіз бүтін жетіден үш
-
Он
бүтін сегізден бес
-
Жүз
бүтін тоқсан екіден бес.
Марапаттау арқылы
бағалау.
№2
2,4,9,10,26 сандарын бөлімі 7-ге тең аралас сан
түрінде жазыңдар.
ҚБ: «Бағдаршам» арқылы
бағалау
В
деңгейі
№1
Бұрыс бөлшектерді қысқартып,
аралас сан түрінде жазыңдар. ;
;
; ;
;
;
;
№2
Натурал санды аралас сан түрінде жазып, кестені
толтырыңдар.
Натурал сан
|
5
|
6
|
10
|
15
|
18
|
Аралас сан
|
Бөлімі 3
|
|
|
|
|
|
Бөлімі 7
|
|
|
|
|
|
ҚБ: «Бас баримақ
әдісі»
Кітаппен жұмыс
Сергіту
сәті. «Сіз қаншалықты сенесіз?»
Мұғалім оқушылар дұрыс бөлшекті айтқан кезде қолдарын жоғары
көтереді, бұрыс бөлшекте алдына созады, аралас сан болғанда бүйірін
таянады.
|
А.Е.Әбілқасы-мова
Математика
5сынып
|
Сабақтың
соңы(13)
13
мин
|
Қалыптастырушы бағалауға берілген
тапсырмалар.
Ойлау дағдыларының
деңгейлері: білу, түсіну,
қолдану
Бағалау
критерийлері: - аралас санның анықтамасын,
бұрыс бөлшекті аралас сан, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде және
натурал санды аралас сан түрінде жазу ережелерін
біледі;
-
ережелерді қолданып, есептер шығара алады;
-
бөліндіні аралас сан түрінде және жай бөлшектің негізгі қасиетін
аралас сандарға қолданып, түрлендіре білу.
1-тапсырма
Массасы 100кг жүннен бірдей 3 киіз
дайындалады.
Киізге қанша кг жүн керек?
Дескриптор: Білім
алушы
-есептің шартын талдайды;
- бұрыс бөлшекті жазады;
- бұрыс бөлшекті аралас санға
айналдырады.
2-тапсырма.
а-ның қандай натурал сан
мәндерінде
бөлшегі бұрыс бөлшек
және бөлшегі дұрыс
бөлшек
болады? (4мысал келтір)
Дескриптор: Білім
алушы
3-тапсырма: 0
1 теңсіздігі тура болатындай х
айнымалысының натурал мәндерін
табыңдар.
Дескриптор: Білім
алушы
|
|
Кері байланыс
4
мин
|
|
Саусақ қиындылары
|
Үйге тапсырма
|
№
|
|
Саралау
Белсенді оқу аясында деңгейлік
тапсырмаларды орындау «Өкіл»,
(А,В,С)
Жеке жұмыс аясында «Қарқын»,,
«Диалог және қолдау көрсету» әдісімен жүзеге
асырылады
|
Бағалау
Оқушылар тақырыпты меңгеру
барысында топтық, жеке жұмыс орындауда «Бағдаршам» арқылы өзара
қошемет, бірін-бірі мадақтау, смалйликтер, бас бармақ, екі жұлдыз,
бір ұсыныс арқылы бағалау жүргізіледі,
«Бес саусақ» әдісімен кері
байланыс өткізіледі және қалыптастырушы бағалауда өмірлік жағдаятқа
байланысты тапсырма қарастырылады (екі
тәсілмен).
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
сынып бөлмесінің тазалығына
көңіл бөлінеді, «Сіз қаншалықты сенесіз?» сергіту жаттығулары
қолданылады.
|
Натурал санды аралас сан түрінде жазып, кестені толтырыңдар.