|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері ( Математика 2 бөлім 30 – 32 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Сабаққа кіріспе 14 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері
Көркем жазу 8.400 8.400 8.500 8.500
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 30 бет 1 есеп Адамдар уақытты өлшеуді өте ерте замандарда үйренді А) Суретте ертедегі су және күн сағаттары бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығын байқауға болады? Пішіні қандай?
Есіңе сақта! Щеңбер – дөңгелектің шегарасы Дөңгелек – барлық центрден бірдей қашықтықта орналасқан, сызықпен шектелген жазық фигура. О нүктесі – дөңгелектің ( шеңбердің ) центрі
Есіңе сақта! Радиус ( r ) - шеңбердің центрін оның бойында жатқан кез келген нүктемен қосатын кесінді. АВ - диаметр ( d ) - шеңбердің центрі арқылы өтетеін және шеңбердің екі нүктесін қосатын кесінді.
Жазылым; 31 бет 2 есеп
А) Қай сызбада шеңберлердің центрі ортақ? Осы шеңберлердің радиусының ұзындығы бірдей ме? Ә) Қай сызбада шеңберлердің радиусы ортақ және радиусының ұзындығы әртүрлі? Б) Екі әртүрлі шеңбердің центрлері ортақ және радиустары бірдей бола ма? В) Қай суретте шеңберлердің центрі ортақ емес және радиустарының ұзындығы бірдей? Г) Қай суретте шеңберлердің центрі отақ емес және радиустарының ұзындығы әртүрлі?
Жазылым; 31бет 3 есеп
1) Циркульдің инесін нөлге, ал циркуьдің қарындашы бар ұшын сызғыштың бөлігінге қой ( мысалы, 3 см ) 2) Осы өлшеммен циркульді дәптреге қой 3) Циркульдің қарындашы бар ұшын дәптердің бетімен мұқият айналдыр |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1. Ертедегі су және күн сағаттарының қазіргі сағаттармен ұқсастығы — олардың уақытты анықтау құралы ретіндегі негізгі мақсаты . Бұл сағаттардың пішіні әртүрлі болғанымен, олардың барлығы уақыт өлшеуге арналған белгілерімен ерекшеленді. Су сағаты: Су деңгейі уақыт өткен сайын біртіндеп өзгеріп отыратын , ал уақытты анықтау үшін арнайы белгілер қолданылған. Су сағаты көбіне цилиндр немесе ыдыс пішінінде болды. Күн сағаты: Бұл сағаттарда уақытты анықтау үшін көлеңке пайдаланылды. Күн сағаттарының пішіні көбінесе дөңгелек немесе жартылай шеңберге ұқсайтын, ал оның ортасында көлеңке түсіретін шыбық немесе белгілер орналастырылған. Ұқсастығы: Ертедегі сағаттар мен қазіргі сағаттардың басты ұқсастығы — уақыт өлшеу міндетін атқару. Екеуінде де уақыт көрсеткіштері арнайы белгілермен белгіленіп, уақыт бірліктері есепке алынған. Пішіні: Қазіргі сағаттар көбінесе дөңгелек немесе төртбұрышты болса, су және күн сағаттары да ыдыс тәрізді дөңгелек немесе цилиндр тәрізді болған.
Жаңа сабақ! 2 А) 3 сызбада радиусының ұзындығы әртүрлі Ә) 3 – сызбада Б) Болмайды В) 4, 5 - суретте Г) 1, 2 - суретте 3
|
Дескриптор Сұрақтарға жауап 1 балл Дескриптор Cызбаларға қарап, сұрақтарға жауап береді 1 балл Дескриптор Берілген радиустағы шеңберді салады 1 балл |
Оқулық 30 бет Оқулық 31 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 31бет 4 есеп А) Дәптеріңе циркульдің көмегімен радиусы 2 см, 3 см, 1 см болатын шеңбер сыз. Ә) Әр шеңбердің диаметрін өлше. Шеңбердің радиусы оның диаметрінен қанша есе кші болатындығын анықта. Қандай қорытынды шығаруға болады? Б) Радиусы бірдей немесе әртүрлі шеңберлерден өрнек сызып көр. Жазылым; 32 бет 5 есеп
А) Адам тәуліктің үштен бір бөлігінде ұйытайды, ал қалған уақыттында ояу болады. Адам қанша уақыт ұйықтайды? Қанша уақыт ояу болады?
Ә) Бөшкеден 8 литр су алынады,
ол бөшкедегі барлық судың
Жазылым; 32 бет 6 есеп
415 + 37 = 505 – 317 = 689 + 309 = 713 – 237 = 552 + 379 = 325 – 197 = 1.000 – 654 = 546 + 545 =
Жазылым; 32 бет 7 есеп
90 мин * 1 с 1 ж * 12 ай 1 сағ 30 мин * 3 сағ 2 сағ * 120 мин 2 сағ 15 мин * 150 мин 1 сағ 20 мин * 2 сағ 9 ай * 1 ж 50 мин * 1 сағ 1 сағ 1 мин * 11 мин
|
4
5 А) 1 тәул – 24 сағ Ұйықтайды
- Ояу болады - ? сағ Ш: 24 : 3 * 1 = 8 сағ 24 – 8 = 16 сағ Ж: 8 сағат ұйықтайды. 16 сағат ояу болады Ә) Алынды – 8 л су Бұл
- Болды - ? л. су Ш: 8 * 4 : 1 = 32 л Ж: 32 л су болды 6 Шығару Тексеру 415 + 37 = 452 452 – 37 = 415 552 + 379 =931 931 – 379 =552 505 – 317 = 188 188 + 317 = 505 325 – 197 = 128 128 + 197 = 325 689 + 309 =998 998 – 309 = 689 1.000– 654 =346 346 + 654 = 1.000 713 – 237 = 476 476 + 237 = 713 546 + 545 =1.000 1.000 – 454 = 546 7
90
мин
2
сағ
9
ай 1 сағ 30
мин 1 сағ 20
мин 1 сағ 1
мин |
Дескриптор Тапсырманы орындайды 1 балл Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есептерді шығарады 1 балл Жауабын жазады 1 балл Дескриптор Есептейді 1 балл Тексеруді орында 1 балл
Дескриптор Салыстырады 1 балл |
Оқулық 32 бет Оқулық 32 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Айтылым; 32 бет 9 есеп Тоғжан, Балжан, Маржан, Айша және Айжан қағаздан түрлі фигуралар қиды. Біреуі дөңгелекті торкөзді қағаздан, біреуі жолды дәптер парағынан қиды. Енді біреуі шаршыны торкөзді парақтан біреуі жолды дәптер парағынан қиып алды. Ал біреуі ақ қағаздан жалау қиды. Айша мен Балжан дөңгелек қиды. Айша мен Тоғжан торкөзді қағаздан қиды. Тоғжан мен Маржан шаршы қиды. Сонда кім не қиды? Үйге тапсырма: 32 бет 8 есеп |
9 Айша, Балжан – дөңгелек Айша, Тоғжан – торкөз. қ Тоғжан, Маржан – шаршы Тоғжан – торкөзден шаршы Айша – торкөзден шеңбер Балжан – жолды дәптерден шаршы Маржан – жолды дәптерден шаршы Айжан – ақ қағаздан жалау қиды |
Дескриптор Тапсырманы орындайды Қ.Б Тамаша! |
Оқулық 32 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері Математика 3 сынып
53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері Математика 3 сынып
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері ( Математика 2 бөлім 30 – 32 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Сабаққа кіріспе 14 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері
Көркем жазу 8.400 8.400 8.500 8.500
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 30 бет 1 есеп Адамдар уақытты өлшеуді өте ерте замандарда үйренді А) Суретте ертедегі су және күн сағаттары бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығын байқауға болады? Пішіні қандай?
Есіңе сақта! Щеңбер – дөңгелектің шегарасы Дөңгелек – барлық центрден бірдей қашықтықта орналасқан, сызықпен шектелген жазық фигура. О нүктесі – дөңгелектің ( шеңбердің ) центрі
Есіңе сақта! Радиус ( r ) - шеңбердің центрін оның бойында жатқан кез келген нүктемен қосатын кесінді. АВ - диаметр ( d ) - шеңбердің центрі арқылы өтетеін және шеңбердің екі нүктесін қосатын кесінді.
Жазылым; 31 бет 2 есеп
А) Қай сызбада шеңберлердің центрі ортақ? Осы шеңберлердің радиусының ұзындығы бірдей ме? Ә) Қай сызбада шеңберлердің радиусы ортақ және радиусының ұзындығы әртүрлі? Б) Екі әртүрлі шеңбердің центрлері ортақ және радиустары бірдей бола ма? В) Қай суретте шеңберлердің центрі ортақ емес және радиустарының ұзындығы бірдей? Г) Қай суретте шеңберлердің центрі отақ емес және радиустарының ұзындығы әртүрлі?
Жазылым; 31бет 3 есеп
1) Циркульдің инесін нөлге, ал циркуьдің қарындашы бар ұшын сызғыштың бөлігінге қой ( мысалы, 3 см ) 2) Осы өлшеммен циркульді дәптреге қой 3) Циркульдің қарындашы бар ұшын дәптердің бетімен мұқият айналдыр |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1. Ертедегі су және күн сағаттарының қазіргі сағаттармен ұқсастығы — олардың уақытты анықтау құралы ретіндегі негізгі мақсаты . Бұл сағаттардың пішіні әртүрлі болғанымен, олардың барлығы уақыт өлшеуге арналған белгілерімен ерекшеленді. Су сағаты: Су деңгейі уақыт өткен сайын біртіндеп өзгеріп отыратын , ал уақытты анықтау үшін арнайы белгілер қолданылған. Су сағаты көбіне цилиндр немесе ыдыс пішінінде болды. Күн сағаты: Бұл сағаттарда уақытты анықтау үшін көлеңке пайдаланылды. Күн сағаттарының пішіні көбінесе дөңгелек немесе жартылай шеңберге ұқсайтын, ал оның ортасында көлеңке түсіретін шыбық немесе белгілер орналастырылған. Ұқсастығы: Ертедегі сағаттар мен қазіргі сағаттардың басты ұқсастығы — уақыт өлшеу міндетін атқару. Екеуінде де уақыт көрсеткіштері арнайы белгілермен белгіленіп, уақыт бірліктері есепке алынған. Пішіні: Қазіргі сағаттар көбінесе дөңгелек немесе төртбұрышты болса, су және күн сағаттары да ыдыс тәрізді дөңгелек немесе цилиндр тәрізді болған.
Жаңа сабақ! 2 А) 3 сызбада радиусының ұзындығы әртүрлі Ә) 3 – сызбада Б) Болмайды В) 4, 5 - суретте Г) 1, 2 - суретте 3
|
Дескриптор Сұрақтарға жауап 1 балл Дескриптор Cызбаларға қарап, сұрақтарға жауап береді 1 балл Дескриптор Берілген радиустағы шеңберді салады 1 балл |
Оқулық 30 бет Оқулық 31 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 31бет 4 есеп А) Дәптеріңе циркульдің көмегімен радиусы 2 см, 3 см, 1 см болатын шеңбер сыз. Ә) Әр шеңбердің диаметрін өлше. Шеңбердің радиусы оның диаметрінен қанша есе кші болатындығын анықта. Қандай қорытынды шығаруға болады? Б) Радиусы бірдей немесе әртүрлі шеңберлерден өрнек сызып көр. Жазылым; 32 бет 5 есеп
А) Адам тәуліктің үштен бір бөлігінде ұйытайды, ал қалған уақыттында ояу болады. Адам қанша уақыт ұйықтайды? Қанша уақыт ояу болады?
Ә) Бөшкеден 8 литр су алынады,
ол бөшкедегі барлық судың
Жазылым; 32 бет 6 есеп
415 + 37 = 505 – 317 = 689 + 309 = 713 – 237 = 552 + 379 = 325 – 197 = 1.000 – 654 = 546 + 545 =
Жазылым; 32 бет 7 есеп
90 мин * 1 с 1 ж * 12 ай 1 сағ 30 мин * 3 сағ 2 сағ * 120 мин 2 сағ 15 мин * 150 мин 1 сағ 20 мин * 2 сағ 9 ай * 1 ж 50 мин * 1 сағ 1 сағ 1 мин * 11 мин
|
4
5 А) 1 тәул – 24 сағ Ұйықтайды
- Ояу болады - ? сағ Ш: 24 : 3 * 1 = 8 сағ 24 – 8 = 16 сағ Ж: 8 сағат ұйықтайды. 16 сағат ояу болады Ә) Алынды – 8 л су Бұл
- Болды - ? л. су Ш: 8 * 4 : 1 = 32 л Ж: 32 л су болды 6 Шығару Тексеру 415 + 37 = 452 452 – 37 = 415 552 + 379 =931 931 – 379 =552 505 – 317 = 188 188 + 317 = 505 325 – 197 = 128 128 + 197 = 325 689 + 309 =998 998 – 309 = 689 1.000– 654 =346 346 + 654 = 1.000 713 – 237 = 476 476 + 237 = 713 546 + 545 =1.000 1.000 – 454 = 546 7
90
мин
2
сағ
9
ай 1 сағ 30
мин 1 сағ 20
мин 1 сағ 1
мин |
Дескриптор Тапсырманы орындайды 1 балл Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есептерді шығарады 1 балл Жауабын жазады 1 балл Дескриптор Есептейді 1 балл Тексеруді орында 1 балл
Дескриптор Салыстырады 1 балл |
Оқулық 32 бет Оқулық 32 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Айтылым; 32 бет 9 есеп Тоғжан, Балжан, Маржан, Айша және Айжан қағаздан түрлі фигуралар қиды. Біреуі дөңгелекті торкөзді қағаздан, біреуі жолды дәптер парағынан қиды. Енді біреуі шаршыны торкөзді парақтан біреуі жолды дәптер парағынан қиып алды. Ал біреуі ақ қағаздан жалау қиды. Айша мен Балжан дөңгелек қиды. Айша мен Тоғжан торкөзді қағаздан қиды. Тоғжан мен Маржан шаршы қиды. Сонда кім не қиды? Үйге тапсырма: 32 бет 8 есеп |
9 Айша, Балжан – дөңгелек Айша, Тоғжан – торкөз. қ Тоғжан, Маржан – шаршы Тоғжан – торкөзден шаршы Айша – торкөзден шеңбер Балжан – жолды дәптерден шаршы Маржан – жолды дәптерден шаршы Айжан – ақ қағаздан жалау қиды |
Дескриптор Тапсырманы орындайды Қ.Б Тамаша! |
Оқулық 32 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


















