|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар ( Математика 2 бөлім 33 – 34 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелек, және олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір-бірінен ажырату және атау/симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 32 бет 8 есеп Барлық дөңгелектің өлшемі бірдей. Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын тап.
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 8 4 см : 4 = 1 см r = 1 см d = 2 r = 2 – 1 см = 2 см
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын табады 1 балл |
Оқулық 32 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар
Көркем жазу 8.600 8.600 8.700 8.700 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 33 бет 1 есеп Ежелден қазақ халқы өзінің үйі мен киімін әртүрлі ою – өрнектермен сәндеген. Суреттерді қарап шық. Ою – өрнектерден қандай геометриялық пішіндерді көріп тұрсың? Егер әр суретті тең екіге бөлсек, онда әр бөлігі туралы не айтуға болады?
Қағаздан қиып алынған дөңгелек, шаршы және тіктөртбұрышты тең екі бөлікке бүкте. Жарты бөліктері туралы не айтуға болады?
Есіңе сақта! Егер түзу сызық фигураны тең екі бөлікке бөлсе, бұл фигура түзуге қатысты симметриялы деп аталады. Фигураны тең бөліктерге бөлетін түзу - симметрия осі деп аталады.
|
Сабақ мақсатын хабарлайды
1. Шаршы, тіктөртбұрыш Фигураның дәл екінші фигурасы. Екі фигурада дәл тең болып тұр
Фигураның дәл екінші фигурасы. Екі фигурада дәл тең болып тұр Есіне сақтайды! |
Дескриптор Сұрақтарға жауап 1 балл |
Оқулық 33 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 33 бет 2 есеп Симметриялы фигураларды және ою - өрнектерді ата. Кез келген фигураны ал. Бүктеу арқылы олардың симметрия осін тап
Жазылым; 34 бет 3 есеп
Жазылым; 34 бет 4 есеп
А) Ою – өрнек жасау үшін 9 метрлік 5 бума тоқымабау және тағы 20 метр тоқымабау сатып алынды. Балрығы қанша метр тоқымабау сатып алынды?
Ә) Бір бумада 186 ою – өрнек, ал екіншісінде одан 75 – і артық ою – өрнек бар. Екі бумада барлығы қанша ою – өрнек бар?
Б) Бір шеберханада 12 тігінші бар, бұл екінші шеберханадағы тігіншілер санынан 9 – ы кем. Екі шеберханада барлығы қанша тігінші бар. |
4
3
4 А) Тоқыма – 9 м, 5 б Сатып алд – 20 м Ш: 9 * 5 = 45 м 45 + 20 = 65 м Ж: 65 м Ә) 1 бумада – 186 ою - өрнек 2 бумада - ?, 175 – і артық Барлығы - ? Ш: 186 + 75 = 261 186 + 261 = 447 Ж: 447 ою - өрнек Б) 1 ш – 12 т, 9 – ы кем 2 ш - ? Ш: 12 + 9 = 21 12 + 21 = 33 Ж: Екі шеберханада барлығы 33 тігінші бар |
Дескриптор Симметрия осін табады 1 балл Дескриптор Симметриялы фигураларды аяқтап салады 1 балл Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есептерді шығарады 1 балл Жауабын жазады 1 балл |
Оқулық 33 бет Оқулық 34 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 34 бет 5 есеп
32 : b = 64 : 8 380 – b = 330 – 175 y : 4 = 49 : 7 m + 32 = 185 - 143 Үйге тапсырма: 34 бет 6 есеп |
5 32 : b = 64 : 8 380 – b = 330 – 175 32 : b = 8 380 – b = 155 b = 32 : 8 b = 380 – 155 b = 4 b = 225 32 : 4 = 64 : 8 380 – 225 = 330 – 175 8 = 8 155 = 155 y : 4 = 49 : 7 m + 32 = 185 - 143 y : 4 = 7 m + 32 = 42 y = 7 * 4 m = 42 – 32 y = 28 m = 10 28 : 4 = 49 : 7 10 + 32 = 185 – 143 7 = 7 42 = 42 |
Дескриптор Жай теңдеуге айналдырады 1 балл Түбірін табады 1 балл Теңдігін жазады 1 балл |
Оқулық 34 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар Математика 3 сынып
54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар Математика 3 сынып
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар ( Математика 2 бөлім 33 – 34 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелек, және олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір-бірінен ажырату және атау/симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
53 сабақ. Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 32 бет 8 есеп Барлық дөңгелектің өлшемі бірдей. Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын тап.
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 8 4 см : 4 = 1 см r = 1 см d = 2 r = 2 – 1 см = 2 см
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор Дөңгелектердің диаметрі мен радиусын табады 1 балл |
Оқулық 32 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар
Көркем жазу 8.600 8.600 8.700 8.700 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 33 бет 1 есеп Ежелден қазақ халқы өзінің үйі мен киімін әртүрлі ою – өрнектермен сәндеген. Суреттерді қарап шық. Ою – өрнектерден қандай геометриялық пішіндерді көріп тұрсың? Егер әр суретті тең екіге бөлсек, онда әр бөлігі туралы не айтуға болады?
Қағаздан қиып алынған дөңгелек, шаршы және тіктөртбұрышты тең екі бөлікке бүкте. Жарты бөліктері туралы не айтуға болады?
Есіңе сақта! Егер түзу сызық фигураны тең екі бөлікке бөлсе, бұл фигура түзуге қатысты симметриялы деп аталады. Фигураны тең бөліктерге бөлетін түзу - симметрия осі деп аталады.
|
Сабақ мақсатын хабарлайды
1. Шаршы, тіктөртбұрыш Фигураның дәл екінші фигурасы. Екі фигурада дәл тең болып тұр
Фигураның дәл екінші фигурасы. Екі фигурада дәл тең болып тұр Есіне сақтайды! |
Дескриптор Сұрақтарға жауап 1 балл |
Оқулық 33 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 33 бет 2 есеп Симметриялы фигураларды және ою - өрнектерді ата. Кез келген фигураны ал. Бүктеу арқылы олардың симметрия осін тап
Жазылым; 34 бет 3 есеп
Жазылым; 34 бет 4 есеп
А) Ою – өрнек жасау үшін 9 метрлік 5 бума тоқымабау және тағы 20 метр тоқымабау сатып алынды. Балрығы қанша метр тоқымабау сатып алынды?
Ә) Бір бумада 186 ою – өрнек, ал екіншісінде одан 75 – і артық ою – өрнек бар. Екі бумада барлығы қанша ою – өрнек бар?
Б) Бір шеберханада 12 тігінші бар, бұл екінші шеберханадағы тігіншілер санынан 9 – ы кем. Екі шеберханада барлығы қанша тігінші бар. |
4
3
4 А) Тоқыма – 9 м, 5 б Сатып алд – 20 м Ш: 9 * 5 = 45 м 45 + 20 = 65 м Ж: 65 м Ә) 1 бумада – 186 ою - өрнек 2 бумада - ?, 175 – і артық Барлығы - ? Ш: 186 + 75 = 261 186 + 261 = 447 Ж: 447 ою - өрнек Б) 1 ш – 12 т, 9 – ы кем 2 ш - ? Ш: 12 + 9 = 21 12 + 21 = 33 Ж: Екі шеберханада барлығы 33 тігінші бар |
Дескриптор Симметрия осін табады 1 балл Дескриптор Симметриялы фигураларды аяқтап салады 1 балл Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есептерді шығарады 1 балл Жауабын жазады 1 балл |
Оқулық 33 бет Оқулық 34 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 34 бет 5 есеп
32 : b = 64 : 8 380 – b = 330 – 175 y : 4 = 49 : 7 m + 32 = 185 - 143 Үйге тапсырма: 34 бет 6 есеп |
5 32 : b = 64 : 8 380 – b = 330 – 175 32 : b = 8 380 – b = 155 b = 32 : 8 b = 380 – 155 b = 4 b = 225 32 : 4 = 64 : 8 380 – 225 = 330 – 175 8 = 8 155 = 155 y : 4 = 49 : 7 m + 32 = 185 - 143 y : 4 = 7 m + 32 = 42 y = 7 * 4 m = 42 – 32 y = 28 m = 10 28 : 4 = 49 : 7 10 + 32 = 185 – 143 7 = 7 42 = 42 |
Дескриптор Жай теңдеуге айналдырады 1 балл Түбірін табады 1 балл Теңдігін жазады 1 балл |
Оқулық 34 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз





















