|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу ( Математика 2 бөлім 35 - 36 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.1.2 геометриялық фигуралардың классификациясы; 3.3.1.3 тіктөртбұрыш тікбұрышты үшбұрыш, S= (a·b):2, шаршы S=a , тікбұрышты үшбұрыш S=a·b ауданы формуласын қорытындылап алу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 34 бет 6 есеп Симметриялы заттарды ата. Өзің де мысал келтір. Парақты дәл ортасынан бүкте. Симметриялы сурет қиып ал.
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 6
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор Симметриялы заттарды атайды 1 балл Симметриялы суреттерді қияды 1 балл |
Оқулық 34 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу
Көркем жазу 8.800 8.800 8.900 8.900 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 35 бет 1 есеп Ертеде көшпелі халық киіз үйдің, егістік, жайылым және шабындық жерлердің ауданын жиі өлшеген. Олар мынадай өлшеу түрлерін қолданған: алақандай – алақанның ауданындай, үйдің орнындай – киіз үй орнының ауданындай. Бір парақ қағаздың ( партаның, орындықтың ) ауданын алақаныңмен өлшеп көр
Жазылым; 35 бет 2 есеп
А) Қатар бойынша сана. Шаршыда қанша қатар бар? Әрбір қатарда қанша торкөз бар? Шаршының ауданы қаншаға тең? Ә) Шаршының қабырғаларын сантиметрмен өлшеп, оның ауданын тап. Қорытынды жаса.
Шаршының ауданын табу
үшін... S = a * a =
Есіңе сақта! Ауданның өлшем бірліктері Тіктөртбұрыштың, шаршының ауданы 1
1
Жазылым; 35 бет 3 есеп Ережені толықтыр. «Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін, оның ұзындығын еніне .... « S = a * b |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1.
2 А) Төрт қатар бар. Әрбір қатарда 4 торкөз бар S
=
4
*
4
=
16
Ә) a = 3 см S
= a * a
= S = 3 см * 3 см =
9 Есіне сақтайды! 3 Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін, оның ұзындығын еніне көбейтеміз S = a * b S = a * a
= |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл Дескриптор Фигураның ауданын торкөз бойынша қалай табатынын айтады 1 балл Дескриптор Сұраққа жауап береді. 1 балл |
Оқулық 35 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 36 бет 4 есеп Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлше. Олардың ауданын әртүрлі тәсілмен тап: А) Ұзындығын еніне көбейт; Ә) Енін ұзындығына көбейт; Жауаптарын салыстыр. Қорытынды жаса Жазылым; 36 бет 5 есеп
өлшем бірліктеріне өрнекте
6
6
Жазылым; 36 бет 7 есеп
А) Жылыжайда тіктөртбұрыш және шаршы пішінді атыздар жасалды. Жылыжайдағы тіктөртбұрыш пішінді атыздың ұзындығы 6 м, ені 4 м. Ал шаршы пішінді атыздың ұзындығы 5 м. Қай атыздың ауданы үлкен және қаншаға үлкен?
Ә) Жылыжайдағы қияр егуге
арналған жердің ауданы 12
|
4 А) a = 5 см b = 2 см S =
? Ш: S = a * b = b * a Ж: S = 5 * 2 =
10 Ә) a = 5 см b = 2 см S =
? Ш: S = a * b = b * a Ж: S = b * a = 2 * 5 =
10 5
6
3
6
7 А) a = 6 м b = 4 м a = 5 м S - ? S - ? Ш: S = a * b =
6 м
* 4
м
=
24 S =
25
Ж: Шаршы пішінді атыздың ауданы
үлкен және 1 Ә) S =
12
S = 3 м b = 4 м S =
3 м * 4
м =
12
a = 6 b = 2 S =
6 м
* 2
м
=
12 a = 12 м b = 1 м S =
12 м *
1 =
12 |
Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есептерді шығарады Жауабын жазады 1 балл Дескриптор Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектейді 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл |
Оқулық 36 бет Оқулық 36 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 36 бет 8 есеп
450 – 50 * 450 – 400 1.000 – 400 * 1.000 – 6 678 – а * 786 * а 120 + 90 * 340 - 50 Үйге тапсырма: 36 бет 6 есеп |
8 450 –
50 678 –
а |
Дескриптор Өрнектерді салыстырады 1 балл |
Оқулық 36 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу Математика 3 сынып
55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу Математика 3 сынып
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 В. Аудан. Шамалар |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу ( Математика 2 бөлім 35 - 36 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.3.1.2 геометриялық фигуралардың классификациясы; 3.3.1.3 тіктөртбұрыш тікбұрышты үшбұрыш, S= (a·b):2, шаршы S=a , тікбұрышты үшбұрыш S=a·b ауданы формуласын қорытындылап алу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалңау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 4 минут |
Мтаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
54 сабақ. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар «Білімін қорытады» әдісі Жазылым: 34 бет 6 есеп Симметриялы заттарды ата. Өзің де мысал келтір. Парақты дәл ортасынан бүкте. Симметриялы сурет қиып ал.
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! 6
|
Қ.Б Керемет! Дескриптор Симметриялы заттарды атайды 1 балл Симметриялы суреттерді қияды 1 балл |
Оқулық 34 бет |
||
|
Сабаққа кіріспе 10 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 55 сабақ. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу
Көркем жазу 8.800 8.800 8.900 8.900 Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Айтылым; 35 бет 1 есеп Ертеде көшпелі халық киіз үйдің, егістік, жайылым және шабындық жерлердің ауданын жиі өлшеген. Олар мынадай өлшеу түрлерін қолданған: алақандай – алақанның ауданындай, үйдің орнындай – киіз үй орнының ауданындай. Бір парақ қағаздың ( партаның, орындықтың ) ауданын алақаныңмен өлшеп көр
Жазылым; 35 бет 2 есеп
А) Қатар бойынша сана. Шаршыда қанша қатар бар? Әрбір қатарда қанша торкөз бар? Шаршының ауданы қаншаға тең? Ә) Шаршының қабырғаларын сантиметрмен өлшеп, оның ауданын тап. Қорытынды жаса.
Шаршының ауданын табу
үшін... S = a * a =
Есіңе сақта! Ауданның өлшем бірліктері Тіктөртбұрыштың, шаршының ауданы 1
1
Жазылым; 35 бет 3 есеп Ережені толықтыр. «Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін, оның ұзындығын еніне .... « S = a * b |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1.
2 А) Төрт қатар бар. Әрбір қатарда 4 торкөз бар S
=
4
*
4
=
16
Ә) a = 3 см S
= a * a
= S = 3 см * 3 см =
9 Есіне сақтайды! 3 Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін, оның ұзындығын еніне көбейтеміз S = a * b S = a * a
= |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1 балл Дескриптор Фигураның ауданын торкөз бойынша қалай табатынын айтады 1 балл Дескриптор Сұраққа жауап береді. 1 балл |
Оқулық 35 бет |
||
|
Сабақтың ортасы 20 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 36 бет 4 есеп Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлше. Олардың ауданын әртүрлі тәсілмен тап: А) Ұзындығын еніне көбейт; Ә) Енін ұзындығына көбейт; Жауаптарын салыстыр. Қорытынды жаса Жазылым; 36 бет 5 есеп
өлшем бірліктеріне өрнекте
6
6
Жазылым; 36 бет 7 есеп
А) Жылыжайда тіктөртбұрыш және шаршы пішінді атыздар жасалды. Жылыжайдағы тіктөртбұрыш пішінді атыздың ұзындығы 6 м, ені 4 м. Ал шаршы пішінді атыздың ұзындығы 5 м. Қай атыздың ауданы үлкен және қаншаға үлкен?
Ә) Жылыжайдағы қияр егуге
арналған жердің ауданы 12
|
4 А) a = 5 см b = 2 см S =
? Ш: S = a * b = b * a Ж: S = 5 * 2 =
10 Ә) a = 5 см b = 2 см S =
? Ш: S = a * b = b * a Ж: S = b * a = 2 * 5 =
10 5
6
3
6
7 А) a = 6 м b = 4 м a = 5 м S - ? S - ? Ш: S = a * b =
6 м
* 4
м
=
24 S =
25
Ж: Шаршы пішінді атыздың ауданы
үлкен және 1 Ә) S =
12
S = 3 м b = 4 м S =
3 м * 4
м =
12
a = 6 b = 2 S =
6 м
* 2
м
=
12 a = 12 м b = 1 м S =
12 м *
1 =
12 |
Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есептерді шығарады Жауабын жазады 1 балл Дескриптор Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектейді 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл |
Оқулық 36 бет Оқулық 36 бет |
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Сабақты бекіту Зертте Жызылым; 36 бет 8 есеп
450 – 50 * 450 – 400 1.000 – 400 * 1.000 – 6 678 – а * 786 * а 120 + 90 * 340 - 50 Үйге тапсырма: 36 бет 6 есеп |
8 450 –
50 678 –
а |
Дескриптор Өрнектерді салыстырады 1 балл |
Оқулық 36 бет |
||
|
Кері байланыс 1 минут |
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


















