Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні:математика Күні: 22.05.2018 |
||||
|
Ортақ тақырып «Өзім туралы », «Менің мектебім»тақырыптары аясында |
Бөлім Сандар мен цифрлар |
Бөлімше Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер |
Сабақ тақырыбы 5 саны және цифры |
|
|
Құрастырған Курманбекова Баян Жунисканкызы |
||||
|
Сынып 1 |
Қатысқандар саны 20 |
Қатыспағандар саны |
||
|
Осы мақсата қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.3 Бір таңбалы сандарды құрамын анықтау |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар : бір таңбалы сандарды оқу, жазу, тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау Көптеген оқушылар : бір таңбалы сандарды салыстыру, құрамын анықтау; Кейбір оқушылар: натурал сандардан өрнек құрастыру. |
|||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
-бір таңбалы сандарды оқиды, жазады, тура санайды, кері санайды, натурал сандар қатарындғы орнын анықтайды; -бір таңбалы сандарды салыстырады, құрамын анықтайды; -натурал сандардан өрнек құрастырады; |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: «5» санының құрамын анықтайды,талқылайды Пәнге тән лексика мен терминология :5саны,5-пять-five, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 5 саны, қосу, артық, кем, алдыңғы сан, кейінгі сан Талқылауға арналған сұрақтар: - 5 тен кіші сандарды ата - 5 қандай сандардың қосындысы? - ең кіші бір таңбалы санды ата |
|||
|
Құрдылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық , ашықтық |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу - өлеңді мәнерлеп айтады Көркем еңбекте- суретті салады,бояйды, мүсіндейді |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|||
|
Бастапқы бөлім |
Натурал сандар қатарын біледі, оқиды, жазады, санайды салыстырады, құрамын анықтайды |
|||
|
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут
3 минут
4 минут
5 минут
4минут
6 минут
6 минут
4 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: ( бәрі бірге айтады) Психологиялық ахуал Әрбір сабақ- үйрену, ұғыну Әрбір ісім- тірлік,еңбек Әрбір сөзім- шындық, адалдық «Балмұздақ таяқшалары » әдісі. Белсенді оқудың «Сұрақ және жауап» тәсілін қолданамын. Бұл әдісті оқушылардың өткен сабақты меңгеруін анықтау мақсатында қолдандым. Ортада тұрған балмұздақ таяқшаларынан кез келген таяқша алып,ол таяқшада кімнің аты жазылса сол оқушыға сұрақ қоямын. 4 санына дейінгі сандарды кім атап береді? 4 санынан кері кім санап береді? 4 санының құрамын кім анықтайды? 4 саны қандай сандардан артық? 4 саны қандай сандардан кем? Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында «Жарайсың», «Өте дұрыс» сияқты мадақтау сөздер арқылы бағалаймын. «Миға шабуыл» әдісі Белсенді оқудың «Сұрақ қою және талқылау» тәсілін қолданамын. Мен сендерге жұмбақ жасырамын,сендер осы жұмбақтың шешуін ойланып табыңдар. Жұмбақ Туысқан кісі, Бірінен бірі кіші. Бәрінің аты бір, Ең кішісі шеткісі. (5саусақ) Жұмбақтың шешуін кім тапты? Жұмбақтың шешуі қандай санға байланысты екен? Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында «Жарайсың», «Өте дұрыс» сияқты мадақтау сөздер арқылы бағалаймын. 5 саны туралы не білгілерің келеді? 5 санын оқуды, жазуды, тура және кері санауды, құрамын анықтауды, өрнек құрауды білгіміз келеді. Бұл бүгінгі сабақтағы мақсаттарың, осы мақсатқа жету үшін сендерге түрлі тапсырмалар беремін. Тапсырмаларды орындауда қанқызы қанатына жасыл, қызыл, көк түсті дөңгелекті өздеріңнің білім деңгейлеріңе қарай жапсырасыңдар. Мысалы: толық түсінсең немесе орындасаң – жасыл түсті, орта деңгейде түсінсең немесе орындасаң – қызыл түсті, мүлде түсінбесең және орындай алмасаң – көк түсті жапсырасыңдар. 1-тапсырма. (Ұ) Сандық сәуледен 5 санының орнын анықта. /Айтылым, тыңдалым, жазылым/ Белсенді оқыту әдісінің «Нұсқау беру және айту», «Сұрақ қою және талқылау» әдісін қолданамын. Саралау жұмысының «Диалог пен қолдау» тәсілі іске асады. Сандық сәуледен 5 санының орнын анықта. Сандық сәуледен 5 санының артқы санының орнын анықта. Сандық сәуледен 5 санынан кейінгі сандардың орнын анықта. 5 санынан кері кім санайды? 5 санына дейін тура кім санайды? Ең кіші бір таңбалы санды кім атап береді?
1 2 3 4 5 6 7 8
5 санын ауада жаздырамын, тақтада жазып көрсетемін. 5 цифрының таңбасын оқушылар дәптерге жазады. 5 санын үш тілде айтайық: 5саны, 5-пять-five
Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағалап отырамын. Қалыптастырушы бағалауды қанқыз қанатының бірінші бөлігіне оқушы өз білімін бағалай отырып түсті дөңгелекті жапсырады.
Бейнефильм көрсету. «Бұл қызық». Бейнефильмді көр, тыңда. (Ұжымдық жұмыс) Айтылым,тыңдалым, жазылым Белсенді оқыту әдісінің «Нұсқау беру және айту», «Сұрақ қою және талқылау» әдісін қолданамын. Саралау жұмысының «Диалог пен қолдау» тәсілі іске асады. Бейнефильмнен не көрдіңдер? Сандар туралы қандай ұғымдарды білдің? 3,5,7 сандары туралы не білесіңдер?
Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында «Жарайсың», «Өте дұрыс» сияқты мадақтау сөздер арқылы бағалаймын.
2-тапсырма. «Фигуралар сөйлейді» /Т/ Айтылым,тыңдалым Саралау жұмысының «Жіктеу» тәсілін қолдана отырып, оқушыларды деңгейлеріне қарай төртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек беру арқылы 3 топқа бөлдім. I-топ. 5 түрлі заттан тұратын заттарды сал, боя. /Бұл тапсырманы жоғарғы деңгейлі оқушыларға бердім./ II- топ. 5 түрлі затты мүсінде. /Бұл тапсырманы орта деңгейлі оқушыларға бердім/ III-топ. Геметриялық фигураларды пайдаланып балапанды жапсыр. /Бұл тапсырманы үлгермейотырған оқушыларға бердім/ III топ. Балапанның аяғын құрау үшін қандай фигура қажат? Тұмсығын құрау үшін қандай фигура қажет?
Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағалалапотырамын. Қалыптастырушы бағалауды қанқыз қанатының екінші бөлігіне оқушы өз білімін бағалай отырып түсті дөңгелекті жапсырады.
Ширату тапсырмалары. Оқушылардың логикалық ойын дамыту мақсатында қолданамын. Бес саусақ біріксе не болады? Бес саусақ бірдей ме? Сыныптағы оқушылар бәрі бірдей ме? Сыныптың алдыңғы қатарда болуы неге байланысты деп ойлайсыңдар? Бірлік түбі- береке екенін түсіндірдім.
Белсенді оқудың «Сұрақ қою және талқылау» тәсілін қолданамын.
3 - тапсырма. «Санмен сәйкестендір» (Т). / айтылым,тыңдалым, жазылым/
Белсенді оқу әдісі: «Нұсқау беру және айту», «Көрсету және модельдеу». Саралау жұмысы: «Диалог және қолдау, «Қарқын саралау».
1
Заттарды салыстыр. Артық, кем таңбаларын қой.
I
5
5 саны қандай сандардың қосындысына тең болады? I
1 3 4 5 сандарын пайдаланып өрнек құрастыр.
+ =
+ =
1 3 4 5 сандарын пайдаланып өрнек құрастыр.
+ + =
+ =
Ынталандырушы бағалауды: оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағалап отырамын. Қалыптастырушы бағалауды шардың екінші бөлігіне оқушы өз білімін бағалай отырып түсті дөңгелекті жапсырады.
4-тапсырма. «Жабық конверт » әдісі. Өрнектердің мәнін тауып, тиісті сандар қатарына жаз. (Ж) / айтылым, жазылым, тыңдалым/ Саралау әдісі: «Қорытынды арқылы саралау»
Өрнектердің мәнін тауып, тиісті сандар қатарына жазады. Кестедегі тапсырмаларды орындаған соң жұптар бір-бірін өздері тексереді. Өрнекті оқимын, мәнін оқушылар санмен көрсетеді.
Ынталандырушы бағалауды: оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағаланды. Қалыптастырушы бағалауда қанқыздың қанатының төртінші бөлігіне түсті дөңгелекті жапсырады. 5 дегенім –бақыт. Білінбей өткен уақыт. Біз бүгін қандай сан туралы білдік? Сабақта уақыт қалай өтті? «Бес саусақ» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймын. Оқушылар бес саусақтарын көрсетіп, атайды. Бас бармақ- басты мәселе. Бүгінгі сабақта танысқан санымыз қандай сан болды? Балалы үйрек -бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектесім? Ортан терек-ойлау. Мен бүгін қандай білім алдым? Шылдыр шүмек- шынайылық.Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек- көңі-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндің? Кері байланыс Жоғарыда әр тапсырмада қолданылып отырған ҚБ бойынша кері байланыс жүргіземін: - кімнің шарға тек қана жасыл дөңгелекше жапсырылған? (қолдарыңды көтеріңдер) - кімнің шарға жасылмен қатар басқа түсті дөңгелекше жапсырылған? (қолдарыңды көтеріңдер) Оқушылардан не себепті осы түстерді жапсырғанын сұрап, кері байланыс алдым.
Рефлексия. «Білім қоржыны » әдісі. БББ стратегиясы |
Балмұздақ таяқшалары
сандық сәуле
Интербелсенді тақта Tansholpan kaztv.kz
суреттер кесте құстар суреті балапандар суреті
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –оқушылардың деңгейіне қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
2-тапсырмада оқушыларды «Жіктеу саралау» арқылы топқа бөлдім. Жіктеу арқылы саралау тәсілін пайдаланып топқа бөлудегі мақсатым сыныптағы төмен деңгейлі оқушыларға көбірек қолдау көрсету арқылы ,орта деңгейлі оқушылардың өз мүмкіндіктерін дұрыс пайдалана алуларына жағдай жасап, қабілеті жоғары оқушыларға көбірек тапсырма бере отырып білімдерін тереңдеттім. 3-тапсырма. «Қарқынды саралауда» қабілеті жоғары оқушыларға арналған қосымша тапсырмалар орындаттым,қосымша сұрақтар қойдым.Ал үлгерімі төмен оқушыларға тапсырманы орындауда қосымша уақыт бердім. 3-тапсырма. «Диалог пен қолдау көрсету » саралауда кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан- жақты,әрі нақты көмек бердім,сөзбен қолдау көрсеттім. 4-тапсырма. «Қорытынды саралауда» соңғы төртінші тапсырмада орындаттым. Оқушылардың берілген дескрипторға қаншалықты жеткенкендігін анықтау мақсатында қолдандым. Бағалау арқылы саралауда оқушылардың алға жылжуына көмектестім. |
Оқу мақсатына сәйкес сабақ мақсатын құрастырдым. Оқушылардың білімдерін бағалау мақсатында бағалау критерийлерін және оны орындауға сәйкес тапсырмалар алдым.Критериалды бағалауды жүргізудегі мақсатым-оқушының нақты алған білімінен күтілетін нәтижені сәйкестендіру үдерісі болып табылады. Әр тапсырмаға сәйкес дискрипторлар құрдым. Қанқыз қанатындағы дөңгелектерді әртүрлі түске бояу арқылы қалыптастырушы бағалау тәсілін қолдандым. Қанқыз қанатындағы дөңгелектерді бояу арқылы бағалау тәсілін қолданудағы мақсатым сабақ барысында оқушының әр тапсырманы орындауда әр дескрипторға жетуін қадағалау. Сол тапсырмаларды орындауда қанқыз қанатына жасыл, қызыл, көк түсті дөңгелекті өздеріңнің білім деңгейіне қарай жапсырды. Мысалы: толық түсінсе немесе орындаса – жасыл түсті, орта деңгейде түсінсе немесе орындаса – қызыл түсті, мүлде түсінбесе және орындай алмаса – көк түсті жапсырды. Сабақ барысында «Жарайсың!», «Өте тамаша!» деген ынталандырушы сөздерін қолдану арқылы оқушының сабаққа деген ынтасын, ішкі уәжін арттырдым. Ширату жаттығуын қолдана отырып оқушылардың тез,жылдам ойлануын, ептілігін дамыттым. Жоғарыда әр тапсырмада қолданылып отырған ҚБ бойынша кері байланыс жүргіземін: - кімнің қанқызының қанатында тек қана жасыл дөңгелекше жапсырылған? (қолдарыңды көтеріңдер)
|
Партада дұрыс отыру, партамен оқушы арасындағы алшақтықты сақтау -ширату жаттығуларын жиі жүргізіп отыру |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 саны және цифры
5 саны және цифры
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні:математика Күні: 22.05.2018 |
||||
|
Ортақ тақырып «Өзім туралы », «Менің мектебім»тақырыптары аясында |
Бөлім Сандар мен цифрлар |
Бөлімше Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер |
Сабақ тақырыбы 5 саны және цифры |
|
|
Құрастырған Курманбекова Баян Жунисканкызы |
||||
|
Сынып 1 |
Қатысқандар саны 20 |
Қатыспағандар саны |
||
|
Осы мақсата қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.3 Бір таңбалы сандарды құрамын анықтау |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар : бір таңбалы сандарды оқу, жазу, тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау Көптеген оқушылар : бір таңбалы сандарды салыстыру, құрамын анықтау; Кейбір оқушылар: натурал сандардан өрнек құрастыру. |
|||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
-бір таңбалы сандарды оқиды, жазады, тура санайды, кері санайды, натурал сандар қатарындғы орнын анықтайды; -бір таңбалы сандарды салыстырады, құрамын анықтайды; -натурал сандардан өрнек құрастырады; |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: «5» санының құрамын анықтайды,талқылайды Пәнге тән лексика мен терминология :5саны,5-пять-five, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 5 саны, қосу, артық, кем, алдыңғы сан, кейінгі сан Талқылауға арналған сұрақтар: - 5 тен кіші сандарды ата - 5 қандай сандардың қосындысы? - ең кіші бір таңбалы санды ата |
|||
|
Құрдылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық , ашықтық |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу - өлеңді мәнерлеп айтады Көркем еңбекте- суретті салады,бояйды, мүсіндейді |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
|||
|
Бастапқы бөлім |
Натурал сандар қатарын біледі, оқиды, жазады, санайды салыстырады, құрамын анықтайды |
|||
|
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут
3 минут
4 минут
5 минут
4минут
6 минут
6 минут
4 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: ( бәрі бірге айтады) Психологиялық ахуал Әрбір сабақ- үйрену, ұғыну Әрбір ісім- тірлік,еңбек Әрбір сөзім- шындық, адалдық «Балмұздақ таяқшалары » әдісі. Белсенді оқудың «Сұрақ және жауап» тәсілін қолданамын. Бұл әдісті оқушылардың өткен сабақты меңгеруін анықтау мақсатында қолдандым. Ортада тұрған балмұздақ таяқшаларынан кез келген таяқша алып,ол таяқшада кімнің аты жазылса сол оқушыға сұрақ қоямын. 4 санына дейінгі сандарды кім атап береді? 4 санынан кері кім санап береді? 4 санының құрамын кім анықтайды? 4 саны қандай сандардан артық? 4 саны қандай сандардан кем? Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында «Жарайсың», «Өте дұрыс» сияқты мадақтау сөздер арқылы бағалаймын. «Миға шабуыл» әдісі Белсенді оқудың «Сұрақ қою және талқылау» тәсілін қолданамын. Мен сендерге жұмбақ жасырамын,сендер осы жұмбақтың шешуін ойланып табыңдар. Жұмбақ Туысқан кісі, Бірінен бірі кіші. Бәрінің аты бір, Ең кішісі шеткісі. (5саусақ) Жұмбақтың шешуін кім тапты? Жұмбақтың шешуі қандай санға байланысты екен? Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында «Жарайсың», «Өте дұрыс» сияқты мадақтау сөздер арқылы бағалаймын. 5 саны туралы не білгілерің келеді? 5 санын оқуды, жазуды, тура және кері санауды, құрамын анықтауды, өрнек құрауды білгіміз келеді. Бұл бүгінгі сабақтағы мақсаттарың, осы мақсатқа жету үшін сендерге түрлі тапсырмалар беремін. Тапсырмаларды орындауда қанқызы қанатына жасыл, қызыл, көк түсті дөңгелекті өздеріңнің білім деңгейлеріңе қарай жапсырасыңдар. Мысалы: толық түсінсең немесе орындасаң – жасыл түсті, орта деңгейде түсінсең немесе орындасаң – қызыл түсті, мүлде түсінбесең және орындай алмасаң – көк түсті жапсырасыңдар. 1-тапсырма. (Ұ) Сандық сәуледен 5 санының орнын анықта. /Айтылым, тыңдалым, жазылым/ Белсенді оқыту әдісінің «Нұсқау беру және айту», «Сұрақ қою және талқылау» әдісін қолданамын. Саралау жұмысының «Диалог пен қолдау» тәсілі іске асады. Сандық сәуледен 5 санының орнын анықта. Сандық сәуледен 5 санының артқы санының орнын анықта. Сандық сәуледен 5 санынан кейінгі сандардың орнын анықта. 5 санынан кері кім санайды? 5 санына дейін тура кім санайды? Ең кіші бір таңбалы санды кім атап береді?
1 2 3 4 5 6 7 8
5 санын ауада жаздырамын, тақтада жазып көрсетемін. 5 цифрының таңбасын оқушылар дәптерге жазады. 5 санын үш тілде айтайық: 5саны, 5-пять-five
Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағалап отырамын. Қалыптастырушы бағалауды қанқыз қанатының бірінші бөлігіне оқушы өз білімін бағалай отырып түсті дөңгелекті жапсырады.
Бейнефильм көрсету. «Бұл қызық». Бейнефильмді көр, тыңда. (Ұжымдық жұмыс) Айтылым,тыңдалым, жазылым Белсенді оқыту әдісінің «Нұсқау беру және айту», «Сұрақ қою және талқылау» әдісін қолданамын. Саралау жұмысының «Диалог пен қолдау» тәсілі іске асады. Бейнефильмнен не көрдіңдер? Сандар туралы қандай ұғымдарды білдің? 3,5,7 сандары туралы не білесіңдер?
Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында «Жарайсың», «Өте дұрыс» сияқты мадақтау сөздер арқылы бағалаймын.
2-тапсырма. «Фигуралар сөйлейді» /Т/ Айтылым,тыңдалым Саралау жұмысының «Жіктеу» тәсілін қолдана отырып, оқушыларды деңгейлеріне қарай төртбұрыш, үшбұрыш, дөңгелек беру арқылы 3 топқа бөлдім. I-топ. 5 түрлі заттан тұратын заттарды сал, боя. /Бұл тапсырманы жоғарғы деңгейлі оқушыларға бердім./ II- топ. 5 түрлі затты мүсінде. /Бұл тапсырманы орта деңгейлі оқушыларға бердім/ III-топ. Геметриялық фигураларды пайдаланып балапанды жапсыр. /Бұл тапсырманы үлгермейотырған оқушыларға бердім/ III топ. Балапанның аяғын құрау үшін қандай фигура қажат? Тұмсығын құрау үшін қандай фигура қажет?
Ынталандырушы бағалауда оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағалалапотырамын. Қалыптастырушы бағалауды қанқыз қанатының екінші бөлігіне оқушы өз білімін бағалай отырып түсті дөңгелекті жапсырады.
Ширату тапсырмалары. Оқушылардың логикалық ойын дамыту мақсатында қолданамын. Бес саусақ біріксе не болады? Бес саусақ бірдей ме? Сыныптағы оқушылар бәрі бірдей ме? Сыныптың алдыңғы қатарда болуы неге байланысты деп ойлайсыңдар? Бірлік түбі- береке екенін түсіндірдім.
Белсенді оқудың «Сұрақ қою және талқылау» тәсілін қолданамын.
3 - тапсырма. «Санмен сәйкестендір» (Т). / айтылым,тыңдалым, жазылым/
Белсенді оқу әдісі: «Нұсқау беру және айту», «Көрсету және модельдеу». Саралау жұмысы: «Диалог және қолдау, «Қарқын саралау».
1
Заттарды салыстыр. Артық, кем таңбаларын қой.
I
5
5 саны қандай сандардың қосындысына тең болады? I
1 3 4 5 сандарын пайдаланып өрнек құрастыр.
+ =
+ =
1 3 4 5 сандарын пайдаланып өрнек құрастыр.
+ + =
+ =
Ынталандырушы бағалауды: оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағалап отырамын. Қалыптастырушы бағалауды шардың екінші бөлігіне оқушы өз білімін бағалай отырып түсті дөңгелекті жапсырады.
4-тапсырма. «Жабық конверт » әдісі. Өрнектердің мәнін тауып, тиісті сандар қатарына жаз. (Ж) / айтылым, жазылым, тыңдалым/ Саралау әдісі: «Қорытынды арқылы саралау»
Өрнектердің мәнін тауып, тиісті сандар қатарына жазады. Кестедегі тапсырмаларды орындаған соң жұптар бір-бірін өздері тексереді. Өрнекті оқимын, мәнін оқушылар санмен көрсетеді.
Ынталандырушы бағалауды: оқушыларды ынталандыру мақсатында « От шашу» арқылы бағаланды. Қалыптастырушы бағалауда қанқыздың қанатының төртінші бөлігіне түсті дөңгелекті жапсырады. 5 дегенім –бақыт. Білінбей өткен уақыт. Біз бүгін қандай сан туралы білдік? Сабақта уақыт қалай өтті? «Бес саусақ» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймын. Оқушылар бес саусақтарын көрсетіп, атайды. Бас бармақ- басты мәселе. Бүгінгі сабақта танысқан санымыз қандай сан болды? Балалы үйрек -бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектесім? Ортан терек-ойлау. Мен бүгін қандай білім алдым? Шылдыр шүмек- шынайылық.Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек- көңі-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндің? Кері байланыс Жоғарыда әр тапсырмада қолданылып отырған ҚБ бойынша кері байланыс жүргіземін: - кімнің шарға тек қана жасыл дөңгелекше жапсырылған? (қолдарыңды көтеріңдер) - кімнің шарға жасылмен қатар басқа түсті дөңгелекше жапсырылған? (қолдарыңды көтеріңдер) Оқушылардан не себепті осы түстерді жапсырғанын сұрап, кері байланыс алдым.
Рефлексия. «Білім қоржыны » әдісі. БББ стратегиясы |
Балмұздақ таяқшалары
сандық сәуле
Интербелсенді тақта Tansholpan kaztv.kz
суреттер кесте құстар суреті балапандар суреті
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау– оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –оқушылардың деңгейіне қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
2-тапсырмада оқушыларды «Жіктеу саралау» арқылы топқа бөлдім. Жіктеу арқылы саралау тәсілін пайдаланып топқа бөлудегі мақсатым сыныптағы төмен деңгейлі оқушыларға көбірек қолдау көрсету арқылы ,орта деңгейлі оқушылардың өз мүмкіндіктерін дұрыс пайдалана алуларына жағдай жасап, қабілеті жоғары оқушыларға көбірек тапсырма бере отырып білімдерін тереңдеттім. 3-тапсырма. «Қарқынды саралауда» қабілеті жоғары оқушыларға арналған қосымша тапсырмалар орындаттым,қосымша сұрақтар қойдым.Ал үлгерімі төмен оқушыларға тапсырманы орындауда қосымша уақыт бердім. 3-тапсырма. «Диалог пен қолдау көрсету » саралауда кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан- жақты,әрі нақты көмек бердім,сөзбен қолдау көрсеттім. 4-тапсырма. «Қорытынды саралауда» соңғы төртінші тапсырмада орындаттым. Оқушылардың берілген дескрипторға қаншалықты жеткенкендігін анықтау мақсатында қолдандым. Бағалау арқылы саралауда оқушылардың алға жылжуына көмектестім. |
Оқу мақсатына сәйкес сабақ мақсатын құрастырдым. Оқушылардың білімдерін бағалау мақсатында бағалау критерийлерін және оны орындауға сәйкес тапсырмалар алдым.Критериалды бағалауды жүргізудегі мақсатым-оқушының нақты алған білімінен күтілетін нәтижені сәйкестендіру үдерісі болып табылады. Әр тапсырмаға сәйкес дискрипторлар құрдым. Қанқыз қанатындағы дөңгелектерді әртүрлі түске бояу арқылы қалыптастырушы бағалау тәсілін қолдандым. Қанқыз қанатындағы дөңгелектерді бояу арқылы бағалау тәсілін қолданудағы мақсатым сабақ барысында оқушының әр тапсырманы орындауда әр дескрипторға жетуін қадағалау. Сол тапсырмаларды орындауда қанқыз қанатына жасыл, қызыл, көк түсті дөңгелекті өздеріңнің білім деңгейіне қарай жапсырды. Мысалы: толық түсінсе немесе орындаса – жасыл түсті, орта деңгейде түсінсе немесе орындаса – қызыл түсті, мүлде түсінбесе және орындай алмаса – көк түсті жапсырды. Сабақ барысында «Жарайсың!», «Өте тамаша!» деген ынталандырушы сөздерін қолдану арқылы оқушының сабаққа деген ынтасын, ішкі уәжін арттырдым. Ширату жаттығуын қолдана отырып оқушылардың тез,жылдам ойлануын, ептілігін дамыттым. Жоғарыда әр тапсырмада қолданылып отырған ҚБ бойынша кері байланыс жүргіземін: - кімнің қанқызының қанатында тек қана жасыл дөңгелекше жапсырылған? (қолдарыңды көтеріңдер)
|
Партада дұрыс отыру, партамен оқушы арасындағы алшақтықты сақтау -ширату жаттығуларын жиі жүргізіп отыру |
шағым қалдыра аласыз


















