|
5.1А Ежелгі адамдардың өмірі Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні : Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сынып:5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ботай мәдениеті
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақта қол Жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.1 – ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ботай мәдениетін қалдырған ежелгі адамдардың кәсібін біледі және түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі адамдардың кәсібі туралы білімін көрсетеді. Кейбір оқушылар: Еңбек бөлінісінің пайда болуына талдау жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ботай мәдениеті туралы сипаттайды. Энеолит дәуіріндегі ежелгі адамдардың кәсібін анықтайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: энеолит, ботай мәдениеті, еңбек бөлінісі, жылқы, еңбек құралдары, мыс-тас ғасыры Диалогқа /жазылымға қажетті сөз тіркестер:Ботай тұрағына қатысты суреттер, мәтін,тарихи диктант,кесте Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атады? Сіз неліктен… екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылыққа,ынтымақтастыққа,өмір бойы білім алуға баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География,қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі жайлы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу Топтарға біріктіру . Оқушылар таңдаған мәдениетке сай топтарға біріктіру.
1-топ: Ботай мәдениеті 2-топ: Ботай тіршілігі 3-топ: Ботай кезеңіндегі өмір Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Суретке шолу» М. «сіздің алдыңызда суреттер тұр. Соны алып, жауап беруіңіз қажет. Ол суреттерде мәдениет, тіршілік, баспана бейнеленген. Содан бір оқиға айтып беріңіздер. Үй тапсырмасын бекіту: Әр топқа семантикалық карта беріледі. Оқушылар кестені толтырады
Дескриптор Ежелгі адамдардың кәсіптерін біледі Еңбек құралдары мен қару түрлерін кәсібіне қарай бөліп жазады Ежелгі аңдардың түрлерін еске түсіреді Қолға үйретілген аңдарды сипаттайды КБ «Дұрыс жауабы-бұл» оқушылар өздері қатесін тауып түзетеді.
|
суреттер
Семантикалық карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Жаңа сабақ Ж.Мәтінмен жұмыс. «Жариялау» әдісі Оқушылар жұп болып мәтінді талдап, берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды? Дескриптор: 1. Мәтінді оқи отырып, ботайлықтардың жылқыны алғаш қолға үйретушілер екенін анықтайды. 2. Мал шаруашылығының дамуына сипаттама береді; 3.Мәтіннен ботайлықтарда мал шаруашылығы дамығанын көрсететін дәйектерді атайды; КБ «Бас бармақ» әдісі бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды Т.тапсырма І топ: Кестемен жұмыс
Дескриптор: 1.Тұрақтың қай жерде орналасқанын айтады; 2.Қанша үй зерттелгенін атайды; 3.Ботай тұрағының ерекшелігіне сипаттама береді; 4.Қай ғалым зерттегенін атайды;
ІІ топ: Тарихи диктант
Дескриптор: 1.”Энеолит” сөзінің мағынасын табады. 2.Бұдан 5мың жыл бұрын адамдар мыс өндіргенін анықтайды . 3.Бұл тұрақ 15га аумақты алып жатқанын растайды . 4.Ботай қонысынан 133 мыңдай жылқының сүйектері табылғанын жазады.
ІІІ топ.Эссе жазу Төмендегі сөздерді қатыстырып ,сөйлем құрастыру Берілген сөздер: еңбек бөлінісі, жылқы, еңбек құралдары, мыс-тас ғасыры Дескриптор:
КБ:”Екі жұлдыз бір тілек” әдісі арқылы бағалайды. |
Оқулық, мәтіндер.
Кесте
Тарихи диктант
оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 мин
|
Қорытындылауға арналған тапсырма. Тақтада жаңа тақырып бойынша термин сөздер беріледі.Оқушылар жауап беріп,тақтадағы сөздерді өшіреді. Берілген сөздер:энеолит,Ботай тұрағы,проф.З.Зайберт,жылқы,еңбек бөлінісі,158,15
« Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 5.1А Ежелгі адамдардың
өмірі Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні
: Күні: Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сынып:5 Сабақтың
тақырыбы: Ботай
мәдениеті
Осысабақта
қол
Жеткізілетін оқу
мақсаттары(оқу бағдарламасына
сілтеме) 5.4.1.1 – ежелгі адамдардың
кәсібін сипаттау Сабақ мақсаты: Барлық
оқушылар: Ботай мәдениетін қалдырған
ежелгі адамдардың кәсібін біледі және
түсінеді. Оқушылардың басым
бөлігі: Ежелгі адамдардың кәсібі
туралы білімін көрсетеді.
Кейбір
оқушылар: Еңбек бөлінісінің пайда
болуына талдау жасайды Бағалау
критерийі Ботай мәдениеті туралы
сипаттайды. Энеолит дәуіріндегі ежелгі
адамдардың кәсібін
анықтайды.
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты лексика мен
терминология: энеолит, ботай мәдениеті,
еңбек бөлінісі, жылқы, еңбек құралдары, мыс-тас
ғасыры Диалогқа /жазылымға қажетті
сөз тіркестер:Ботай тұрағына қатысты суреттер,
мәтін,тарихи
диктант,кесте Не себепті ботайлықтарды
жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп
атады?
Сіз неліктен… екенін айта аласыз
ба?
Құндылықтарға
баулу
Еңбек және
шығармашылыққа,ынтымақтастыққа,өмір бойы білім алуға
баулу
Пәнаралық
байланыс
География,қазақ
әдебиеті
Алдыңғы білім
Адамдардың
шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының
жетілдірілуі жайлы біледі
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар Сабақтың
басы
7мин Ұйымдастыру кезеңі:
сәлемдесу Топтарға біріктіру
. Оқушылар таңдаған мәдениетке
сай топтарға біріктіру. 1-топ: Ботай
мәдениеті 2-топ: Ботай
тіршілігі 3-топ: Ботай кезеңіндегі
өмір Психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Суретке
шолу» М. «сіздің алдыңызда суреттер
тұр. Соны алып, жауап беруіңіз қажет. Ол суреттерде мәдениет,
тіршілік, баспана бейнеленген. Содан бір оқиға айтып
беріңіздер. Үй тапсырмасын
бекіту: Әр топқа семантикалық карта
беріледі. Оқушылар кестені
толтырады
Кәсібі Еңбек
құралдары
қару
түрлері
Ежелгі
аңдар
Қолға үйретілген
аңдар
Дескриптор
Ежелгі адамдардың кәсіптерін
біледі
Еңбек құралдары мен қару түрлерін кәсібіне
қарай бөліп жазады
Ежелгі аңдардың түрлерін еске
түсіреді
Қолға үйретілген аңдарды
сипаттайды
КБ
«Дұрыс жауабы-бұл» оқушылар өздері қатесін
тауып түзетеді.
суреттер
Семантикалық
карта
Сабақтың
ортасы
25
минут
Жаңа
сабақ
Ж.Мәтінмен жұмыс.
«Жариялау» әдісі
Оқушылар жұп болып мәтінді
талдап, берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау
керек.
Зерттеу
сұрағы: Не себепті ботайлықтарды
жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп
атайды?
Дескриптор:
1. Мәтінді оқи
отырып, ботайлықтардың жылқыны алғаш қолға үйретушілер екенін
анықтайды.
2. Мал шаруашылығының дамуына сипаттама
береді;
3.Мәтіннен ботайлықтарда мал шаруашылығы дамығанын
көрсететін дәйектерді атайды;
КБ «Бас бармақ» әдісі бойынша
оқушылар бірін-бірі
бағалайды
Т.тапсырма
І топ: Кестемен
жұмыс
Тұрақ қай жерде
орналасқан?
Солтүстік
Қазақстанда
Неше үй
зерттелді?
158
үй
Ботай тұрағының
ерекшелігі неде?
133мыңдай жылқы
сүйектері табылды
Тұрақты кім
зерттеді?
Профессор З.
Зайберт
Дескриптор: 1.Тұрақтың қай жерде
орналасқанын айтады;
2.Қанша үй
зерттелгенін атайды;
3.Ботай тұрағының
ерекшелігіне сипаттама
береді;
4.Қай ғалым зерттегенін
атайды;
ІІ
топ: Тарихи
диктант
Энеолит” сөзі…… дегенді
білдіреді.
Бұдан 5 мың жыл бұрын адамдар…
өңдеуді үйренді.
Бұл тұрақ… жерді алып
жатыр.
Ботай қонысынан… жылқының
сүйектері табылды.
Дескриптор:
1.”Энеолит” сөзінің мағынасын
табады.
2.Бұдан 5мың жыл бұрын адамдар
мыс өндіргенін анықтайды
.
3.Бұл тұрақ 15га аумақты алып
жатқанын растайды .
4.Ботай қонысынан 133 мыңдай
жылқының сүйектері табылғанын
жазады.
ІІІ
топ.Эссе
жазу
Төмендегі сөздерді қатыстырып
,сөйлем құрастыру
Берілген
сөздер: еңбек бөлінісі, жылқы, еңбек
құралдары, мыс-тас ғасыры
Дескриптор:
Энеолит дәуірінде еңбек
бөлінісі болғанын
біледі
Жылқының қолға үйретілгенін
анықтайды
Еңбек құралдарының түрлерін
сипаттайды
КБ:”Екі жұлдыз бір тілек” әдісі
арқылы бағалайды.
Оқулық,
мәтіндер.
Кесте
Тарихи
диктант
оқулық
Сабақтың
соңы
8
мин
Қорытындылауға
арналған тапсырма. Тақтада жаңа тақырып бойынша
термин сөздер беріледі.Оқушылар жауап беріп,тақтадағы сөздерді
өшіреді.
Берілген
сөздер:энеолит,Ботай тұрағы,проф.З.Зайберт,жылқы,еңбек
бөлінісі,158,15
« | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




Таза та 












