Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар: Шығарма кейіпкерлерін шынайы өмірмен
салыстыру;
Көпшілігі: Шығарма эпизодынан салыстыра
суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу,
үзіндіден алған әсерін сипаттап, кейіпкерлерді шынайы
өмірмен салыстыру;
Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің шынайы өмірмен
байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып
нақтылау, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын
беру.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен
оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа
сәттілік тілейді.
Қызығушылықты
ояту.
«5 қадам»
әдісі. Оқушылар тақтаға жазылған
кейіпкердің атына байланысты 5 іс-әрекет, 5 қасиет атап шығу
қажет.
Майқанова
Жантас
Сұлтан
Жанар
Қожа
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
Қалыптастырушы
бағалау
ҚБ

|
5-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану.
1-тапсырма. «Үш таған» әдісі. Жантас пен Қожаға,Сұлтанға
салыстырмалы мінездеме
беріңдер.

Дескриптор:
-
-кейіпкерлерге мінездеме
береді;
-
-оқиға
желісі бойынша баяндайды;
-
-нақты
дәлелдер келтіреді.
ҚБ. Бағалау.
«Жұлдызша»
Тапсырма. 2-тапсырма. «1 тезис,3
дәлел» әдісі. Кейіпкерлердің бойындағы
қасиеттері мен әрекеттеріне талдау
жасаңдар.Неліктен?
1
тезис
|
1-дәлел
|
2-дәлел
|
3-дәлел
|
Қожа-бірде
тентек,бұзық,
бірде ақылды бала.
|
|
|
|
Жантас-Қожаны шағыстыратын мақтаншақ.
|
|
|
|
Жанар-Қожаның жанашыры.
|
|
|
|
Сұлтан-Қожаның жаман жолға түсуіне себепкер болған
жан.
|
|
|
|
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. 3-тапсырма.Жеке жұмыс
«Сиқырлы қаламсап»
әдісі. Шығарма кейіпкерлерінің бірін
таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы
әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі
өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар.
(Мысалы:Қожа,Сұлтан )
Шығармада...
|
Қазір...
|
Шығармада Сұлтанды тәртібі
үшін мектептен шығарып жіберген.Оқымаған Сұлтан не істерін білмей,
жаман жолға түскен.Әкесі «оқымасаң оқыма, тірі жүрсең болды»
дегендей баласын бетімен жіберген.
|
Қазіргі заманда Сұлтан сияқты
оқушылар жоқ емес. Ондай оқушылардың мектептен бірден шығып кетуіне
жол бермей,тәрбиелеп,адам қатарына қосылуына ата-ана мен ұстаздар
аянбай еңбек етуде.
|
Дескриптор:
ҚБ
|
Жантас пен Қожаға,Сұлтанға
салыстырмалы мінездеме береді.
Кейіпкерлердің бойындағы
қасиеттері мен әрекеттеріне талдау
жасайды.
Шығарма кейіпкерлерінің бірін
таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы
әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі
өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен
баяндаңдар.
|
«Жұлдызша»

Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі 
Оооооо! – тамаша
жауап;
Оййййй! – төмен
жауап
|
5-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
Оқулықпен
жұмыс
А3 парағы,оқулық,
маркер
стикер
|