Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: қазақ әдебиеті Тақырыбы: Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным» |
Мектеп: Айыртау ауданы, лобанов орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 7.03.2018 |
Мұғалімнің есімі: Искакова Гульнур Баймухановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.Т\Ж.4. Көркем шығармадан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6. Б\С.3 Шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
үзіндіні мәнерлеп оқиды, жатқа айтады, отбасылық құндылықтарды талдайды, эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
авар, тіл, қынап, тұңғиық,асау өзен, сыбырынан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақ: Неліктен суретшіні анасы өлдіге санады?- Қалай ойлайсың? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Туған жерге байланысты өлеңдерді біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
1.Психологиялық ахуал туғызу. Өз қалауынша тіл туралы өлең жатқа айту 2.Топқа бөлу.Дағыстан картасынан ең көп ұлт мекендеген аумақты атау:11. Ноғайлар, 2.Аварлар, 13.Орыстар А Аварлар Дарғындар Лезгиндер Лактар Табасарлар Агульдар Рутулдар Цахурлар Құмықтар Ноғайлар Азербайжанда Орыстар
|
Өлеңдер жинағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 минут
10 минут
7 минут
10 минут
|
Ой қозғау: Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным» шығармасын аудиокітаптан тыңдау. Диктор: Бүркіт Бекмағамбетов. 1-тапсырма: Тыңдалған аудиокітаптан жеңіл , терең сұрақтар дайындау.«Сұрақ-жауап» әдісі. (жеке жұмыс) Барлығы: 1.Оқиға қай жерде, қашан өткен? 2.Әңгіменің басты кейіпкері кім, ол немен айналысады? Көпшілігі: 1.Дағыстанда «сөз» дегенге қандай мағына береді? 2.Суретші не себепті тұманды салды? Кейбірі: 1.Ол туған жеріне деген сағынышын қалай білдіреді? 2.Суретшіні анасы неге өлдіге санады?
Қ\Б: «Сөз ілмегі» әдісі. (өзін-өзі бағалау) 2-тапсырма: «Блум шеңбері» әдісі арқылы саралау тапсырмасы беріледі. «Менің Дағыстаным шығармасынан үзінді оқып, сұрақтарға жауап беру (топтық жұмыс) Ал тілім менің! Сен маған ризасың ба, білмеймін, бірақ менің тірлігім – сенсің, мен сені мақтан етем. Сонау тұңғиық терең жер түбінен жарыққа, күнге,жасыл шөпке асыққан бұлақ суындай ана тілімнің сөздері жүрегімнен қайнап шығып, алқымыма тіреледі. Ернім күбірлейді. Өз күбіріме өзім құлақ тігем, ана тілім, саған құлақ тігем, сонда маған бейне тұңғиықтан шымырлап шыққан таудың асау өзені елестейді. Мен судың бүкіл қаққан дыбысын сүйем. Мен болаттың сыңғырын ұнатам, қынабынан суырылған екі қанжардың бір-біріне соғылған дыбысын сүйем. Осының бәрі менің тілімде бар. Сондай-ақ, махаббат сыбырын да жақсы көреді. Уа, менің ана тілім, сені де жұртқа білгізу маған өте қиын, сенің алуан түрлі үнің неткен әсем еді, авар боп тумаған кісіге үйрену де қиын, оларды біле қалсаң, оларды айту дүниенің рақаты емес пе, шіркін!
Қ\Б: «Шаршылар» әдісі (топ басшысы бағалайды)
3-тапсырма: «Менің Дағыстаным» мәтіннен үзінді келтіріп, өз пікіріңді жаз «Қос жазба күнделігі» әдісі (жұптық жұмысы)
Қ/Б: «Қиын. Құнды. Қызық» әдісі (өзара бағалау) 4-тапсырма: «Ана тілін тек өгей ұлдары ғана менсінбейді» тақырыбына эссе жазу. «Дербес пікір» әдісі (жеке жұмыс) Б: шығарма мазмұнынан түйгендерін қорытындылап эссе жазу К: тіл туралы мақал-мәтелдерді қатыстырып эссе жазу К: шығармадан ұлттық құндылықтарды ескере отырып эссе жазу Қ\Б: «Не жақсы?» әдісі (өзара бағалау) |
Дағыстан картасы, Дағыстан туралы қосымша мәліметтер
Электронды кітапхана, http:kitap.kz
Суреттер: «Құмыра ұстаған Дағыстан қызы», «Бостандық аңсаған құс», «Дағыстандық қыз бен жігіт»
Мәтіннен үзінді. Түсіндірмелі сөздік: http//lugat.kz Үзінді: хрестоматия оқулығы 145-146 бет
Сөздік, оқулық
Энциклопедия,газет-журналдар
Эссе жазуға арналған талапатар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Кері байланыс: «Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін «Өрмекші торға» жинақтайды.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: газет-журнал мақалалары, энциклопедия, мақал-мәтелдер жинағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Төмен деңгей оқушыларына:
Орта деңгей оқушыларына:
Жоғары деңгей оқушыларына:
|
«Сұрақ жауап» әдісі (өзара бағалау) – жетек сұрақтарын қоя отырып, сұрақтар дайындау «Сөз ілмегі» -оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыруына бағытталған әдіс «Қиын. Құнды. Қызық» әдісі (топтық бағалау) - оқу барысында оқушы үшін қызық, қиын, құнды болған тұстарды жазып, ой қорыту. «Шаршылар» әдісі-жұмыстың аяқталғаннан кейін оқушы дәптерге шаршының суретін салу.түсініксіз болған жерлерді қызылға, аздап түсінсе сарымен,жүз пайызға түсінсе жасылмен бояу. (топтық жұмыс) «Не жақсы?» әдісі (өзара бағалау) «Өрмекші торы» әдісі- Жаңа материялды пысықтауда, түйінді ойларды бекіту кезінде қолданылады. Қос жазба күнделігі» әдісі (жұптық жұмысы)-мазмұнына зейін аударып, қабылдаумен түсінігін келтіруге арналған әдіс «Дербес пікір» әдісі (жеке жұмыс)-жасырылған суретті табуда, ой пікір айтуда, ой шоғырландыру да және жинақтау да қолданылады.
|
География Шығарманы талдау барысында оқушылар Дағыстан елін, жер көлемін таниды; «Мәңгілік Ел» идеясы негізінде «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығын біледі, патриоттық сезімдерін нығайтады. Қазақ тілі- сөздікті пйдаланып жаңа сөздердің мағынасын ашып үйренеді |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысбы болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6 сынып әдебиет, Расул Ғамзатов
6 сынып әдебиет, Расул Ғамзатов
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ: қазақ әдебиеті Тақырыбы: Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным» |
Мектеп: Айыртау ауданы, лобанов орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 7.03.2018 |
Мұғалімнің есімі: Искакова Гульнур Баймухановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.Т\Ж.4. Көркем шығармадан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6. Б\С.3 Шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
үзіндіні мәнерлеп оқиды, жатқа айтады, отбасылық құндылықтарды талдайды, эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
авар, тіл, қынап, тұңғиық,асау өзен, сыбырынан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақ: Неліктен суретшіні анасы өлдіге санады?- Қалай ойлайсың? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Туған жерге байланысты өлеңдерді біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 минут |
1.Психологиялық ахуал туғызу. Өз қалауынша тіл туралы өлең жатқа айту 2.Топқа бөлу.Дағыстан картасынан ең көп ұлт мекендеген аумақты атау:11. Ноғайлар, 2.Аварлар, 13.Орыстар А Аварлар Дарғындар Лезгиндер Лактар Табасарлар Агульдар Рутулдар Цахурлар Құмықтар Ноғайлар Азербайжанда Орыстар
|
Өлеңдер жинағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6 минут
10 минут
7 минут
10 минут
|
Ой қозғау: Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным» шығармасын аудиокітаптан тыңдау. Диктор: Бүркіт Бекмағамбетов. 1-тапсырма: Тыңдалған аудиокітаптан жеңіл , терең сұрақтар дайындау.«Сұрақ-жауап» әдісі. (жеке жұмыс) Барлығы: 1.Оқиға қай жерде, қашан өткен? 2.Әңгіменің басты кейіпкері кім, ол немен айналысады? Көпшілігі: 1.Дағыстанда «сөз» дегенге қандай мағына береді? 2.Суретші не себепті тұманды салды? Кейбірі: 1.Ол туған жеріне деген сағынышын қалай білдіреді? 2.Суретшіні анасы неге өлдіге санады?
Қ\Б: «Сөз ілмегі» әдісі. (өзін-өзі бағалау) 2-тапсырма: «Блум шеңбері» әдісі арқылы саралау тапсырмасы беріледі. «Менің Дағыстаным шығармасынан үзінді оқып, сұрақтарға жауап беру (топтық жұмыс) Ал тілім менің! Сен маған ризасың ба, білмеймін, бірақ менің тірлігім – сенсің, мен сені мақтан етем. Сонау тұңғиық терең жер түбінен жарыққа, күнге,жасыл шөпке асыққан бұлақ суындай ана тілімнің сөздері жүрегімнен қайнап шығып, алқымыма тіреледі. Ернім күбірлейді. Өз күбіріме өзім құлақ тігем, ана тілім, саған құлақ тігем, сонда маған бейне тұңғиықтан шымырлап шыққан таудың асау өзені елестейді. Мен судың бүкіл қаққан дыбысын сүйем. Мен болаттың сыңғырын ұнатам, қынабынан суырылған екі қанжардың бір-біріне соғылған дыбысын сүйем. Осының бәрі менің тілімде бар. Сондай-ақ, махаббат сыбырын да жақсы көреді. Уа, менің ана тілім, сені де жұртқа білгізу маған өте қиын, сенің алуан түрлі үнің неткен әсем еді, авар боп тумаған кісіге үйрену де қиын, оларды біле қалсаң, оларды айту дүниенің рақаты емес пе, шіркін!
Қ\Б: «Шаршылар» әдісі (топ басшысы бағалайды)
3-тапсырма: «Менің Дағыстаным» мәтіннен үзінді келтіріп, өз пікіріңді жаз «Қос жазба күнделігі» әдісі (жұптық жұмысы)
Қ/Б: «Қиын. Құнды. Қызық» әдісі (өзара бағалау) 4-тапсырма: «Ана тілін тек өгей ұлдары ғана менсінбейді» тақырыбына эссе жазу. «Дербес пікір» әдісі (жеке жұмыс) Б: шығарма мазмұнынан түйгендерін қорытындылап эссе жазу К: тіл туралы мақал-мәтелдерді қатыстырып эссе жазу К: шығармадан ұлттық құндылықтарды ескере отырып эссе жазу Қ\Б: «Не жақсы?» әдісі (өзара бағалау) |
Дағыстан картасы, Дағыстан туралы қосымша мәліметтер
Электронды кітапхана, http:kitap.kz
Суреттер: «Құмыра ұстаған Дағыстан қызы», «Бостандық аңсаған құс», «Дағыстандық қыз бен жігіт»
Мәтіннен үзінді. Түсіндірмелі сөздік: http//lugat.kz Үзінді: хрестоматия оқулығы 145-146 бет
Сөздік, оқулық
Энциклопедия,газет-журналдар
Эссе жазуға арналған талапатар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Кері байланыс: «Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін «Өрмекші торға» жинақтайды.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: газет-журнал мақалалары, энциклопедия, мақал-мәтелдер жинағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Төмен деңгей оқушыларына:
Орта деңгей оқушыларына:
Жоғары деңгей оқушыларына:
|
«Сұрақ жауап» әдісі (өзара бағалау) – жетек сұрақтарын қоя отырып, сұрақтар дайындау «Сөз ілмегі» -оқушының ойын ашық білдіруіне дағдыландыруына бағытталған әдіс «Қиын. Құнды. Қызық» әдісі (топтық бағалау) - оқу барысында оқушы үшін қызық, қиын, құнды болған тұстарды жазып, ой қорыту. «Шаршылар» әдісі-жұмыстың аяқталғаннан кейін оқушы дәптерге шаршының суретін салу.түсініксіз болған жерлерді қызылға, аздап түсінсе сарымен,жүз пайызға түсінсе жасылмен бояу. (топтық жұмыс) «Не жақсы?» әдісі (өзара бағалау) «Өрмекші торы» әдісі- Жаңа материялды пысықтауда, түйінді ойларды бекіту кезінде қолданылады. Қос жазба күнделігі» әдісі (жұптық жұмысы)-мазмұнына зейін аударып, қабылдаумен түсінігін келтіруге арналған әдіс «Дербес пікір» әдісі (жеке жұмыс)-жасырылған суретті табуда, ой пікір айтуда, ой шоғырландыру да және жинақтау да қолданылады.
|
География Шығарманы талдау барысында оқушылар Дағыстан елін, жер көлемін таниды; «Мәңгілік Ел» идеясы негізінде «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығын біледі, патриоттық сезімдерін нығайтады. Қазақ тілі- сөздікті пйдаланып жаңа сөздердің мағынасын ашып үйренеді |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысбы болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз
р















