|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 |
Мектеп: Майбұлақ жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Калыкулова Акмарал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 1 5 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ортаныңэкологиялықфакторлары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.1 Жергілікті жер экожүйесі. Қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар Қоршаған орта факторларынсипаттау. Оқушылардыңбасымбөлігі Тіріағзалардыңтіршілікәрекетінтүсіндіру. Оқушылырдыңкейбіреуі Орта факторларының әсерінтәжірибежүзіндедәлелдеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
- Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын анықтайды және зерттейді. - Қоршаған орта факторларынсипаттайды. - Тіріағзалардыңтіршілікәрекетін түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Экологиялықфакторлардыбіледі, температура,жылу, жарық,биотикалықфакторлар,абиотикалықфакторлардыажыратады,экожүйетерминінбіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылардықоршағанортанықорғауға ,өсімдіктердікүтіп баптауға тәрбиелеу. Ынтымақтастық, академиялық әділдік, ашықтық, өмір бойы оқу, сыйластық. (Мәңгілік ел №5) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Экология, физика, химия |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар экожүйе ұғымын түсінеді. Экологиялықфакторлардыажыратады.Экологиялықфакторлартуралыбіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-7 мин |
Оқушылармен сәлемдесу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру . Оқушыларды біріктіру. «Доп лақтыру » әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау. |
Доп, интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 8-40 мин |
Ой қозғау. «Серпілген сауал» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашып алу. Қалай ойлайсыздар экологиялық факторлар нешеге бөлінеді? Экологиялық факторлардың қандай элементтері бар? Оқушыларға тәтті 6 түрлі конфеттерді бере отырып оқушыларды 6 топқа бөлу. Ақылдың алты қалпағы әдісі . Қызыл қалпақ 1 топ-Экожүйеге сипаттама Сары қалпақ 2 топ- Биотикалық факторлар Ақ қалпақ 3 топ- Абиотикалық факторлар Жасыл қалпақ 4 топ- Тірі ағзалар Қара қалпақ 5 топ- Экологиялық фактор элементтері Көк қалпақ 6 топ- Биосфера
Зертханалық жұмыс №1 Мектеп ауласының экожүйен зерттеу Жұмыстың мақсатын және болжамын оқушылармен бірге анықтау. Мұғалім қауіпсіздік ережесімен таңыстырады:
Оқушылар зертханалық жұмыстың барысымен танысып, жұмысты орындайды. (Э)Жұмыс барысы:
3.Мектеп ауласына әсер ететін экологиялық факторларды анықтау үшін Cobra 4 құрылғысын қосып, ауа райының ылғалдылығын, температурасын анықтаңыз. Алынған мәліметтерді төменде берілген кестеге енгізіңіз:
4.Зерттеп жатқан аумағыңыздың топырақтың электр өткізгіштігі мен рН зерттеу үшін, қосыпсытқыш қасықпен аз мөлшерде топырақты стақанға салыңыз. Топырақтың үстіне су қосып, электр өткізгіштікті анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз, кейін рН – ты анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз. Алынған нәтижелерді кестеге толтырыңыз.
Жиналған ақпарат көздерін жинақтау, қорытындылау Жұмыстың болжамы расталды ма? Жоқ па? Оқушылар қалауы бойынша өздерінің жұмысының нәтижесімен бөліседі Бағалау кретерийі: 1. Уақытты тиімді пайдалану. 2. Осы аумаққа әсер ететін экологиялық факторларды анықтайды 3. Осы жердегі тірі ағзалардың тізімін жасайды. 4.Ауа райының ылғалдылығын, температурасын анықтайды
|
Конфеттер
Топтарға қалпақтарды ауыстыру арқылы бір-бірін бағалау
Қауіпсіздік ережесі, стакан, топырақ, су, өлшегіш құрал, ұлғайтқыш қол айна, қопсытқыш Кретерий арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 41-45 мин |
Сабақсоңындағы оқушылардыңрефлексиясы: 1.«Сенесіз бе,сенбейсіз бе»әдісі бойынша сабақты қорытындылау. 2. Оқушылардан кері байланыс алу. 3. Бағдаршам әдісі бойынша бағалау. 4.Үйге тапсырма беру.
|
Бес бармақ әдісі, бағдаршам |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсізд3rтехникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушылардың топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету. Бір – біріне көмек көрсетуін бақылау. Қабілеті жоғары оқушылар экологиялық факторларды біледі және мысал келтіре алады
|
Бесбармақ әдісі бойынша оқушылардың білімін анықтау, бағдаршам, креттерий бойынша бағалау, өзін-өзі бағалау |
АКТ-мен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7.3.1.1 Жергілікті жер экожүйесі. Қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
7.3.1.1 Жергілікті жер экожүйесі. Қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 |
Мектеп: Майбұлақ жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Калыкулова Акмарал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 1 5 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ортаныңэкологиялықфакторлары |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.1 Жергілікті жер экожүйесі. Қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар Қоршаған орта факторларынсипаттау. Оқушылардыңбасымбөлігі Тіріағзалардыңтіршілікәрекетінтүсіндіру. Оқушылырдыңкейбіреуі Орта факторларының әсерінтәжірибежүзіндедәлелдеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
- Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын анықтайды және зерттейді. - Қоршаған орта факторларынсипаттайды. - Тіріағзалардыңтіршілікәрекетін түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Экологиялықфакторлардыбіледі, температура,жылу, жарық,биотикалықфакторлар,абиотикалықфакторлардыажыратады,экожүйетерминінбіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушылардықоршағанортанықорғауға ,өсімдіктердікүтіп баптауға тәрбиелеу. Ынтымақтастық, академиялық әділдік, ашықтық, өмір бойы оқу, сыйластық. (Мәңгілік ел №5) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Экология, физика, химия |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар экожүйе ұғымын түсінеді. Экологиялықфакторлардыажыратады.Экологиялықфакторлартуралыбіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-7 мин |
Оқушылармен сәлемдесу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру . Оқушыларды біріктіру. «Доп лақтыру » әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау. |
Доп, интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 8-40 мин |
Ой қозғау. «Серпілген сауал» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашып алу. Қалай ойлайсыздар экологиялық факторлар нешеге бөлінеді? Экологиялық факторлардың қандай элементтері бар? Оқушыларға тәтті 6 түрлі конфеттерді бере отырып оқушыларды 6 топқа бөлу. Ақылдың алты қалпағы әдісі . Қызыл қалпақ 1 топ-Экожүйеге сипаттама Сары қалпақ 2 топ- Биотикалық факторлар Ақ қалпақ 3 топ- Абиотикалық факторлар Жасыл қалпақ 4 топ- Тірі ағзалар Қара қалпақ 5 топ- Экологиялық фактор элементтері Көк қалпақ 6 топ- Биосфера
Зертханалық жұмыс №1 Мектеп ауласының экожүйен зерттеу Жұмыстың мақсатын және болжамын оқушылармен бірге анықтау. Мұғалім қауіпсіздік ережесімен таңыстырады:
Оқушылар зертханалық жұмыстың барысымен танысып, жұмысты орындайды. (Э)Жұмыс барысы:
3.Мектеп ауласына әсер ететін экологиялық факторларды анықтау үшін Cobra 4 құрылғысын қосып, ауа райының ылғалдылығын, температурасын анықтаңыз. Алынған мәліметтерді төменде берілген кестеге енгізіңіз:
4.Зерттеп жатқан аумағыңыздың топырақтың электр өткізгіштігі мен рН зерттеу үшін, қосыпсытқыш қасықпен аз мөлшерде топырақты стақанға салыңыз. Топырақтың үстіне су қосып, электр өткізгіштікті анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз, кейін рН – ты анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз. Алынған нәтижелерді кестеге толтырыңыз.
Жиналған ақпарат көздерін жинақтау, қорытындылау Жұмыстың болжамы расталды ма? Жоқ па? Оқушылар қалауы бойынша өздерінің жұмысының нәтижесімен бөліседі Бағалау кретерийі: 1. Уақытты тиімді пайдалану. 2. Осы аумаққа әсер ететін экологиялық факторларды анықтайды 3. Осы жердегі тірі ағзалардың тізімін жасайды. 4.Ауа райының ылғалдылығын, температурасын анықтайды
|
Конфеттер
Топтарға қалпақтарды ауыстыру арқылы бір-бірін бағалау
Қауіпсіздік ережесі, стакан, топырақ, су, өлшегіш құрал, ұлғайтқыш қол айна, қопсытқыш Кретерий арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 41-45 мин |
Сабақсоңындағы оқушылардыңрефлексиясы: 1.«Сенесіз бе,сенбейсіз бе»әдісі бойынша сабақты қорытындылау. 2. Оқушылардан кері байланыс алу. 3. Бағдаршам әдісі бойынша бағалау. 4.Үйге тапсырма беру.
|
Бес бармақ әдісі, бағдаршам |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсізд3rтехникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушылардың топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету. Бір – біріне көмек көрсетуін бақылау. Қабілеті жоғары оқушылар экологиялық факторларды біледі және мысал келтіре алады
|
Бесбармақ әдісі бойынша оқушылардың білімін анықтау, бағдаршам, креттерий бойынша бағалау, өзін-өзі бағалау |
АКТ-мен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













