7 сынып биология Фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу .docx

Тақырып бойынша 11 материал табылды

7 сынып биология Фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу .docx

Материал туралы қысқаша түсінік
оқушылармен ата-аналар және мұғалімдерге қажеттеріне жарайды Фотосинтез процесінің жүру жағдайлары . ол үдеріс үшін туындайтын жағдайлары . Сонымен қатар өтілетінҚоректену, крахмал, нәруыз, қант, май, фотосинтез, хлоропласт Мезофилл, борпылдақ паренхима, Бағаналы паренхима Эпидермис, шаңдаққабат/кутикула, лептесік,флоэма және ксилема өткізгіш ұлпа, жасушааралық, тірек ұлпасы, өткізгіш шоқ (жүйке)
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:Сафуан Шаймерденов атындағы қалалық классикалық гимназия

7.2. Тірі ағзалардың қоректенуі Мұғалімнің аты-жөні: Балабекова Клара Тилабековна

Күні: Сынып 7

Сабақтың тақырыбы

Фотосинтезге қажетті жағдайлар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.2.Фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу

Сабақтың мақсаты

Фотосинтездің анықтамасын біледі,мәнін түсінеді.. Фотосинтез үдерісіндегі негізгі рөл- жапырақтың құрылысы мен қызметінің байланысын анықтай алады.

Фотосинтез үдерісіндегі күн сәулесі,хлорофилл және көмірқышқыл газының рөлін талдайды. Зерттеу нәтижелеріне қорытынды жасайды

Бағалау критерийі

- Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді (жарық, көмірқышқыл газы, температура)

- Фотосинтез үдерісіндегі негізгі рөл - жапырақтың құрылысы мен қызметінің байланысын анықтай алады

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Қоректену, крахмал, нәруыз, қант, май, фотосинтез, хлоропласт

Мезофилл, борпылдақ паренхима, Бағаналы паренхима

Эпидермис, шаңдаққабат/кутикула, лептесік,флоэма және ксилема

өткізгіш ұлпа, жасушааралық, тірек ұлпасы, өткізгіш шоқ (жүйке)

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

эпидермис бір-біріне тығыз жанасқан тірі жасушалардың ... қабатынан тұрады.

Борпылдақ паренхиманың жасушалары ... пішінді.

Бағаналы паренхима жасушаларында ... үдерісі белсенді жүреді.

Суда қалқып жүретін өсімдіктердің жапырақтарында лептесік ... орналасады.

Эпидермис жасушаларында хлоропласт болмайды. Сондықтан олар арқылы жарық ...

Шаңдаққабат балауыздың жұқа қабатымен қапталған, ол өз кезегінде ... қызмет атқарады.

Флоэма арқылы өсімдіктердің барлық ұлпалары мен мүшелеріне ... ерітінділері тасымалданады.

Ксилеманың .. арқылы су барлық ұлпалар мен мүшелерге

Пəнаралық байланыс

Физика,химия

Алдыңғы білім

Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



0-3минут



4-7минут







8-13минут

Сыныпты ұйымдастыру.Сәлемдесу.

-Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін,алдымен шеңберге жиналып, «Жүректен –жүрекке» бір-бірлеріне жылы лебіздерін айтуды ұсыну

«Ой қозғау»

Жер бетінде өсімдіктерге бей-жай қарайтын бірде-бір адам жоқ!Өсімдіктің ең қайталанбас,ең ғажайып,ең құнды тамашасы ол не?

Оқушыларға сұрақ қоя отырып болжалды жауаптарды ойлануға және жауап беруге мүмкіндік беремін,арасында «мүмкін» деген сөз орамын пайдаланамын.

«Жуан және жіңішке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне ақ параққа сұрақ жазады . әр топ көрші топқа сұрақтарын береді, алған топ сұраққа жауап береді.Осы әдіспен алдыңғы сабақты пысықтайды.

Топтық кері байланыс аламын Ой-пікірлерін білдірген оқушыларды топ мүшелері «Басбармақ» әдісімен бағалайды


Суреттер,

Дидактикалық материалдар

АКТ








Маркерлер

Қағаздар

стикерлер

Сабақтың ортасы



14-18 минут




















19-22 мин

Жаңа сабақ тақырыбы және мақсаты айтылады.

Жаңа сабақ кезеңінде «Дейін-кейін» әдісі бойынша «дейін» бөліміне фотосинтез жайлы не білетінін «кейін» бөліміне сабақтан кейінгі білімдерін толтырады

Салыстыру критериі

Тынысалу

Фотосинтез

Өсімдіктің қай мүшесі, органоидында өтеді

Жапырақ, митохондрия

Жапырақ, хлоропласт

Қандай заттар жұтылады?

Оттек

Көмір қышқыл газы, су,

минералды заттар

Қандай заттар бөлінеді?

Көмір қышқыл газы

Оттек

Жарықтың ролі

Алмасудың қай типі

Жоқ

Энергетикалық

Бар

Пластикалық

Органикалық заттар өзгерісі

Органикалық заттардың тотығуы

Органикалық заттардың

синтезі

Талқылау сурет арқылы



1.Оқушыларға сурет көрсетіледі.

Критерийі Сурет арқылы оқушылар фотосинтезге қажетті жағдайларды атаулары қажет және бұл үдерісті қалай зерттеуге болатындығын болжайды. Тиімді оқытудың жолы «Әңгіме әдісі» бойынша оқушылардан түрлі сұрақтарға жауап ала отырып ,олардың пікірін тыңдау арқылы жаңа материалды игертуге тарту




Кесте




Слаидтан

Сабақтың ортасы



22-37минут

3. Техникалық қауіпсіздік ережелерін айтып өту. (Қауіп-қатердің көзі, ықтималдылығы және төмендету шаралары)

Қауіп неден төнеді Қандай қауіп бар Сақтану шарасы

4.Жұмыс барысы. Зертханалық жұмыс жұпта келесі қадамдар бойынша жүргізіледі:

а) Зертханалық жұмысты жоспарлау

Оқушылар фотосинтез үдерісіндегі жарықтың маңыздылығын зерттеу әдістерін оқып шығып, мұғаліммен бірге әр кезеңді талқылайды. Айнымалыларды атау (тәуелді, тәуелсіз, бақыланатын айнымалылар)

б) Қажетті құрал-жабдықтарды дайындау.

Оқушылар зертханалық жұмысқа қажетті құрал-жабдықтарды

тізім бойынша тексеріп шығады.

в) зертханалық жұмысты жүргізу.

Оқушылар зертханалық жұмысты мұғалімнің қадағалауымен, техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, жүргізу қажет.

г) Деректер мен нәтижелерді өңдеу.

Жұмыс барысында барлық алынған мәліметтерді оқушылар дәптерге жазып отыру қажет.

Нәтижелерді дәптерге кесте түрінде рәсімдеу.

Деректердің графикалық түрде көрсетілуі.

д) Талдау.

Алынған нәтижелерді сипаттау, түсіндіру және талдау

е) Қорытынды / Бағалау.

Болжамның немесе зерттеу сұрағының дәлелденуі / теріске шығарылуы туралы қорытынды жасау. Жұмыс барысының кемшіліктерін атау. Жұмыс барысын қалай жақсартуға болатыны туралы ұсыныстар.


Техникалық қауіпсіздік журналы

Шыны колба,түтікше

(воронка)

электрлі лампа,өсімдік сабағы,қайшы,термометр,су

Сабақтың соңы

38-40 мин

Бекіту: сабақ мақсатына оралу

Кері байланыс: бүгінгі сабақтан өзіме не алдым

Зертханалық жұмыстың жүргізілуін қалай жақсартуға болады?

Үйге тапсырма 23 параграф ,Эссе-«Атмосферадағы көмірқышқыл газы- біздің ғаламшарымыздағы нәруыздар,көмірсулар,майлар және отын көзі»


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау













Бағалау критерийлері


Дескрипторлар


Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді)

ды

Фотосинтез үдерісіндегі негізгі рөл- жапырақтың құрылысы мен қызметінің байланысын анықтай алады

-Фотосинтездің анықтамасын біледі

-Фотосинтез үдерісін біледі

-Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді

-Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттайды

-Жапырақтың құрылысы мен қызыметінің байланысын анықтайды

-Фотосинтез үдерісіндегі жарықтың маңыздылығын зерттейді




Салыстыру критериі

Тынысалу

Фотосинтез

Өсімдіктің қай мүшесі, органоидында өтеді



Қандай заттар жұтылады?



Қандай заттар бөлінеді?



Жарықтың ролі

Алмасудың қай типі



Органикалық заттар өзгерісі







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.12.2018
1600
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі