7 сынып геометрия Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы

Тақырып бойынша 20 материал табылды

7 сынып геометрия Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы

Материал туралы қысқаша түсінік
7.1.1.15сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Үшбұрыштар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.1.1.15сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Сүйір бұрыштың биіктігінің орналасуын білу;

Доғал бұрыштың биіктігінің орналасуын білу

Тік бұрыштың биіктігінің орналасуын білу

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқүшының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқүшылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқүшыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Жаңа тақырыпты түсіндіреді

Барлық сүйір бұрыштың биіктігі ол үшбұрыштың ішкі жағынан табанына түсіеді

Тік бұрышты үшбұрыштың биіктіктері оның каттеттері болады

Доғал үшбұрыштың сүйір бұрышынан түсірілген биіктігі үшбұрыштың сыртына түседі

Доғал үшбұрыштың доғал бұрышынан түсірілген биіктігі үшбұрыш ішкі жағынан түседі


Сүйір бұрыштың ортоцентрі үшбұрыштың ішінде орналасады

Тікбұрыштыүшбұрыштың ортоцентрі тік бұрышының төбесінде болады


Доғал үшбұрыштың ортоцентрі үшбұрыштың сыртында жатады

. Доғал үшбұрыштың ортоцентрі биіктіктерінің емес, үшбұрыштың

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Тақта;

Слайд;

Оқулық

7-сынып, Геометрия, авторы Смирнов В;А.ТұяқовАлматы,Мектеп 2017

Сабақтың

ортасы


25минут

Оқулықтан бекіту тапсырмаларын орындату

78-беттегі Өзіңді тексер тест есептерін шығару

1. Қандай үшбұрыштын кез келген биіктігі берілген үшбұрышты тең екі үшбұрышка бөледі?

А) Теңбүйірлі.

В) Кез келген.

С) Теңкабыргалы.

D) Мундай үшбұрыш жоқ


Берілген тапсырмаларды орынайды

2.

Үшбұрыштңй бір кабыргасына жургізілтең медианасы кабырғаға перпендикуляр. Берілген үшбұрыштың турін аныкта.

А) Тікбұрышты.

В) Әртурлі кабыргалы.

С) Теңбүйірлі.

D) Аныктау мүмкін емес.

Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалауы;


7-сынып, Геометрия, авторы Смирнов В;А.ТұяқовАлматы,Мектеп 2017


3. 4В = ВС = СА болатын АВС үшбұрышы берілтең. CD — биссектриса, AD = 3 см. АВС үшбұрышының периметрін тап.

А) 3 см.

В) 6 см.

С) 9 см.

D) 18 см.


4. Үшбұрыштың бір кабыргасына жургізілген биктік кабырганы как бөледі. Үшбұрыштың турін аныкта.

А) Тікбұрышты.

В) Әртурлі кабыргалы.

С) Теңбүйірлі.

D) Анықтау мумкін емес.


5. АВ = ВС = СА болатын АВС үшбұрышы берілген. ВН — биіктік.

Берілген үшбұрыштың периметрі 42 см. АНұзыңдығын тап.

А) 7 см.

В) 14 см.

21 cM.

35 см.

6. Үшбұрыштың периметрі 60 см. Оның кабыргалары 3:4:5 каты-

насындай. Кабыргаларын табындар.

А) 9 см. 12 см, 15 см.

С) 10 см, 20 см. 30 см.

В) 12 см. 16 см, 20 см.

D) 15 см. 20 см. 25 см.


7. Үшбұрыштый бір кабыргасына жургізілген биссектрисасы кабырганы как бөледі. Үшбұрыштын турія аныкта.


А) Тікбұрышты.


В) Әртүрлі кабыргалы.

С) Теңбүйірлі.

D) Аныктау мумкін емес.


8. Теңбүйірлі үшбұрышты периметрі 32 см. Табанына карсы жаткан бұрыштың биссектрисасы үшбұрышты периметрлері

24 см болатын екі үшбұрышка бөледі. Осы биссектриса ұзындығын

тап.


А) 6 см. В) 8 см. С) 12 см. D) 16 см.


9.EF және GH кесінділері киылысу нүктесінде как бөлінеді. Егер ЕН = 10 см болса, онда GF кесіндісінін ұзындывын тап.

А) 5 см В) 10 см. С) 15 см. D) 20 см.


10. Теңкабырғалы үшбұрыштар теңдігін орнату үшін олардын кандай элементтерінің теңдігін тексеру жеткілікті?

А) Бір кабыргасы.

В) Бір бұрышы.

С) Бір бұрышы мен бір кабыргасы.

D) Ек кабыргасы.


11. Екі тікбұрышты үшбұрыштардын бір суйір бұрыштары тең. Осы үшбұрыштардын теңдігін орнату үшін тағы кандай элементтердін теңдігін тексеру жеткілікті?


А) Екінші суйр бұрышы.

В) Іргелес катеті.

С) Гипотеңуза және екінші суйір бұрышы.

D) Катеті және екінші суйр бұрышы.


12.

Теңбурлі үшбұрыштын табаны 8 см. Табанындагы бір тебесінін

Бұрышы аркылы жургізілген медиана үшоурышын периметрін

бірі екіншісінен 2 см-те улкен болатындай екі белікке бөледі.

У шбұрыштын буйір кабыргасын тап.

А)4см; В)10см С)15см Д)20см

Барлық жұптың тапсырмалары Бірдей болғандықтан, жұптар бірін бірі

«светофор» әдісімен бағалайды

7-сынып, Геометрия, авторы Смирнов В;А.ТұяқовАлматы,Мектеп 2017

Сабақтың

соңы

5

минут

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады.

1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ......

2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім.

3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.

4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... өйткені...


Сабақты қорытындылау:

Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.

1.Сабақтың мақсаты қандай болды?

2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек?

3.Нені түсінбедіңдер?

Сабақ соңында оқүшылардан рефлексия алу:

- тақырып бойынша не білемін?

- тағы не білгім келеді?

- не істей аламын?

Үйге тапсырма:

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»

1-10 баллдық жүйеде бағаланады.


Бағалау парақтары;

оқулық;






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.11.2024
250
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі