Материалдар / №82 сабақ. Монеталар мен қағаз ақшалар Математика 2 сынып

№82 сабақ. Монеталар мен қағаз ақшалар Математика 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
№82 сабақ. Монеталар мен қағаз ақшалар
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Көбейту және бөлу. Есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2 сынып.


Сабақтың тақырыбы:

82 сабақ. Монеталар мен қағаз ақшалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.3.6 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 теңгелік,500теңгелік купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау.

Сабақтың мақсаты

50 тг, 100 тг, 200 теңгелік монеталарды, 500 теңгелік купюраны ажыратады, күнделікті өмірдегі есептесулерде монеталармен және қағаз ақшалармен төлемдер жасай алады

Құндылықтар:

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Жасампаздық – бәрімізге өнеге

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут





Сабақ

тың ортасы

20 минут









































Сергіту сәті

2 минут

















































Сабақты қорыту

8минут



























Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.


Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

7-тапсырма

Өрнектердің мәнін тап.

8*5=40 45:5=9 5*5=25

400:5=80 20мин*5=100мин 25кг:5=5кг


Тақырыпты ашу

Қазақстанның монеталары мен қағаз ақшаларында жазылған сандарды ата.

Тағы қай сандар жазылған монеталарды білесің?

Монеталар мен қағаз ақшалардың құнын білдіретін сандарды өсу және кему ретімен атап, жазып көрсет.

Осы 50 тг, 100 тг және 200 тг монеталарды, 500 тг купюраны ұсағырақ монеталармен әртүрлі нұсқада майдалай аласың ба?

Құндылық мақсаты:Көбейту кестесін жаттау,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу

Жаңа тақырып

1-тапсырма

Көбейту мен бөлуді орында

50*2=5 онд*2=100

100*5=1 жүзд*5=5 жүзд

200*3=2 жүзд*3=600

300:6=30 онд:6=50

400:5=40 онд:5=80

600:3=6 жүзд:3=200


2-тапсырма

Жауап:

5,10,20,50,100,200,500,1000,2000,5000,10000, 200000

20000, 10000, 5000, 2000, 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5.



Бірлескен жұмыс

ЕБҚ және ЕБҚ

3-тапсырма

50,100, 200 теңгелік монеталарды 500 теңгелік купюраны ажыратады, ұсағырақ монеталармен әртүрлі нұсқада ұсақта

100+100+100+100+100=500

50+50+50+50+50+50+50+50+50+50=500

100+100+100+200=500

50+50+100+100+200=500

50+50+50+50+100+100+100=500

50+50+50+50+50+50+200=500



ФС тапсырмасы

4-тапсырма

Есепті шығар

МПрямая соединительная линия 1 ай-500теңге

КПрямая соединительная линия 2 әмпит-200теңге ? теңге

Нан-100теңге

Ш: 500 + 200 + 100 = 800 тг

Ж: Барлығы 800 теңгеге сауда жасады




Топтық жұмыс

5-тапсырма

Есепте

20тг+50 тг=70 тг

20тг+(100 тг-80 тг)=40 тг

100 тг-50 тг=50 тг

50 тг-(50 тг-20 тг)=20 тг

50 тг*2=100 тг

10 тг:2=5 тг

6-тапсырма

Салыстыр

400 тг*400 тг 600 тг*700 тг- 200 тг

500 тг*300 тг 100 тг+900 тг*900 тг



ФС тапсырмасы

Жұптық жұмыс

7-тапсырма

Суретке қара.100теңгені:

А) бірдей монеталармен

20+20+20+20+20

50+50

10+10+10+10+10+10+10+10+10+10

Ә) әртүрлі монеталармен қалай шығарып алуға болады?

50+20+20+10

20+20+20+10+10+20

50+10+10+20+10



Шығармашылық тапсырма

9-тапсырма

Ойлан, тап!

«Рөлдік ойындар»

а)Рөлдер: сатушы мен бала. Қажетті заттар: қағаз купюралар көшірмесі.

Жауабы: 9 л судың бағасы 600 тг тұрады, сатушы Жалғасқа 400 тг ақша қайтарып береді.

ә)Бір доптың бағасы 100 тг, секіртпенің бағасы 400 тг,

с онда 100 + 100 + 400 = 600 (тг).

Жауабы: секіртпе доптан 300 теңгеге қымбат



Үй тапсырмасы

8-тапсырма

16тг,27тг,51тг,56тг,65тг және 70 теңгелік ақшаларды қандай монеталармен жинақтауға болады?

10+5+1=16

20+5+2=27

50+1=51

50+5+1=56

50+10+5=65

50+20=70



Кері байланыс







Бір-бірімен амандасады





Үй тапсырмасын орындайды





Тапсырмалар

ды орындайды











Амалдарды орындайды








Тапсырманы орындайды









Жеке жұмыс жасайды









Жаттығу орындайды









Есепті шығарады









Есептеу жүргізеді







Салыстыру жасайды








Тапсырмалар

ды топпен орындайды














Шығармашы

лық тапсырма орындайды













Үй тапсырмасын алады










Кері байланыс жасайды



Мақтау мен мадақтау арқылы бағалап отыру





Дескриптор:

Өрнектердің мәнін табады-1б


ҚБ:

«Монеталар» әдісі

Picture 1


Дескриптор:

Қазақстанның монеталары мен қағаз ақшаларында жазылған сандарды өсу және кему ретімен атайды, жазады-1б



Дескриптор.

Көбейту мен бөлуді орындайды-1б



Дескриптор:

Монеталарды өсу ретімен жазады-1б

Монеталарды кему ретімен жазады-1б




Дескриптор:

50,100, 200 теңгелік монеталарды 500 теңгелік купюраны ажыратады, ұсағырақ монеталармен әртүрлі нұсқада ұсақтайды-1б




Өте жақсы!



Picture 3



Дескриптор:

Екі амалды өрнек құрады,мәнін есептейді-1б






Дескриптор:

Толық ондықтармен қосу, азайту амалдарын орындайды-1б





Дескриптор:

Салыстыру жасайды-1б






Дескриптор:

100 теңгені әртүрлі жолмен шы5ара алады-1б


Picture 8



Дескриптор:

Рөлдік ойында ақшаны есептейді -1б





Picture 9






Дескриптор:

16тг,27тг,51тг,56тг,65тг және 70 теңгелік ақшаларды әртүрлі монеталармен жинақтай алады-1б


Picture 10





«Бас,қол,жүрек» әдісі









Заттар








Жұмыс дәптері






Группа 1


Жұмыс дәптері







Оқулық










Оқулық






Монеталар










Жұмыс дәптері









Оқулық







Жұмыс дәптері









Оқулық











Оқулық


Монеталар













Қағаз купюралар








Жұмыс дәптері






Оқулық




Монеталар








Кері байланыс тақтасы





Picture 2



ЖИ арқылы жасау
02 Ақпан 2025
239
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі