Материалдар / 8 сынып Аққулар ұйықтағанда
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

8 сынып Аққулар ұйықтағанда

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Сәуір 2021
406
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Әдебиет

 Күні: Сынып: 8

Сабақ

тақырыбы

Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

8.5.2.11.Поэманың тақырыбы мен идеясын таныту. Көркемдік ерекшелігін анықтау. Бүгінгі заман тынысымен салыстыру, ой айту

8.8.3.12.Шығармадағы көріктеу құралдарының қолданысын талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Поэмаға талдау жасайды. Өз ойларын анық жеткізе алады

Көптеген оқушылар: Өлеңнің тақырыбы мен идеясын талдап, өз ойларын  топта және көпшілік ортада жеткізе алады.

Кейбір оқушылар: Өлеңді оқу барысында күрделі мәселелерді шешу жолдарын өз бетінше қарастыра алады. Алған білімдерін  өмірде қолдана алуға үйренеді.

Тілдік

мақсаттар

 Сызат-жарық түсу,қомағай-ашқарақ,шарасыздан-амалсыздан,қатыгез-қатал, мейірімсіз,аракідік-арасында,адуынды-долы,қаныпезер-қанішер

 бұзық,тәуіп-бақсы,балгер сөздерін мұғалім көмегімен түсінеді.


Бағалау критерийі


поэманың мазмұнын түсінед

і-поэманың үзінділерін өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады

-өз көзқарасын шығарма үзінділерімен мысалдар келтіру арқылы дәлелдейді

-топта өз ойларын, көзқарастарын қорғай алады

Құндылықтарды дарыту

Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығының білім стандартына негізделген азаматтық жауапкершілік, құрмет құндылықтарын саралау тапсырмалары арқылы оқушы бойына дарытады.Мәңгілік ел-өнер құшағында. Ұлттық мұра ретінде танылған үздік шығармаларды дәріптеу.

Пәнаралық байланыстар

Экологиямен,музыкамен байланысады.Себебі, табиғат ананы сақтай отырып,туған жерді қадірлеуге, қоршаған ортаны қорғай білуге тәрбиелейді.Сүгірдің «Аққу» күйін тыңдату арқылы музыка пәнімен байланыстырамын.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылық

ты ояту

2 мин


5 минут












Тақырыпты ашу


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар шаңырақтағы лента түстері бойынша 3 топқа бөлінеді.

(Ана, аққу, табиғат)

Топпен жұмыс жасау әдістері айтылады.

Үй тапсырмасын тексеру

«Стоп-кадр» әдісі бойынша

І. … Жетімкөл жетімсіреп қала берді… Ақынның суреттеуінде  Жетімкөл жетімсірегенге дейін  қандай еді? (Экспозициясынан нақты дәйектемелер келтіру )

ІІ.Бала-ана-аққу (Үшеуінің поэмадағы байланысы) (Оқушының өз дәлелі)

ІІІ. Қасиетке оқ атқан ана қасіреті ( Поэма соңында ана қасіретін ақын қалай суреттейді? Поэмадан тауып оқу )

Сурет арқылы бүгінгі күн тақырыбы ашылады.

Шаңырақ,

Түрлі-түсті ленталар




Сабақтың ортасы

Мағынаны тану


2 минут























«Сәлемдеме» әдісі

Топтық жұмыс

10 минут


























Жеке жұмыс

Дәптермен жұмыс

3 минут




Рөлдік ойын

Мұғалім сөзі: Біз Мұқағали ақынды – поэзия патшасы десек, ендеше, поэзия патшалығына сапар шегіп көрейік. Міне, патшалықтың алтын қақпасы ашылды. «Аққулар ұйықтағанда» сарайының кілті өз қолдарыңда. Қазіргі сәттен бастап осы сарайдың сырына үңіліп көрейікші.
ІІ. Проблемаға шығу. - Ақынның поэмасына арқау болған тақырып?
Тақырып: Сұлулық, Махаббат, Зұлымдық.. Енді балалар Мұқағали Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының басты кейіпкерлерін атайық /Ана, Аққу, бала/ Олай болса бүгінгі.
Сабақ қазақтың ақиық ақыны, үлкен ақыны, поэзия әлемінің асқар шыңы, сонымен қатар қазақтың қара өлеңіне шекпен жауып қайтарған абыз, жанына жақын сырлас дос таппай дүниеден өткен Мұқағали Мақатаевқа арналады.

М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасымен танысқан болатынбыз. Енді соны өрбітейік .

(Мақсаты оқушылардан сұралады, өзім толықтырып кетемін )

Дәптерлерін ашқызып, күн жадын сабақ тақырыбын жазғызамын.

Тапсырма конве

«Оқиға тауы» әдісі бойынша шығарманы сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды

Оқиғаның басталуы------------------

Оқиғаның дамуы -----------------------------

Оқиғанының шарықтау шегі ---------------

Оқиғаның шешімі -------------------------------

Дескриптор: Шығарманы композициялық құрылымына талдайды. Сюжеттік дамуын анықтайды.

Әңгімеге сатылай кешенді талдау

Шығарманың аты-------

Авторы ----------

Жанр түрі ----------

Тақырыбы -----------

Идеясы ----------------

Оқиға орын алған жер ---------

Кейіпкерлер-----------------

Тәрбиелік мәні---------

Дескриптор: Шығарманың тақырыбын анықтайды.

Шығарманың идеясын көрсетеді.

Мәтіннен көркемдегіш құралдарды табу

Оқушылар тапсырманы орындап отырған кезде (Н.Тілендиевтің «Аққу»күйі қойылып тұрады)

Мәтінмен жұмыс:

Шығарма кейіпкерлеріне  үш сөйлеммен өз сөзіңмен мінездеме бер


7 минут
«Аққу» тобы көлде жүзіп жүрген және жаралы аққудың суреттеу
Аққуды атқан ана, одан кейінгі ананың зарын сомдайды.
«Автор орындығы».
Егер мен втор болсам....Поэманы өз ойыңмен аяқтап көр.




Суреттер












Оқулық, мәтін,











Смайликтер арқылы





























«Қолпаштау» әдісі

Сабақтың соңы


6 минут












Рефлексия

















Кері байланыс

2 минут








Үйге тапсырма

Қорытынды

2 минут

  Кейіпкерлер бейнелерін ашу. 

(Кейіпкерлердің жасаған іс әрекетіне қарап, несімен жағымды, несімен жағымсыз екендігін оқиғаның желісімен дәлелдеу)

1 шығармашылық (жаңа заманда жаңаша көзқарас, жаңашыл идеялар, болжамдар айту).

2. Аналитикалық (Неге?, Не үшін?, Кім кінәлі? Деген сұрақтарға жауап іздейді )

3. – Сәттілік .(Поэмадағы сәтті кезеңдер, махаббат монологы.)

4. – Сезімтал. (Поэмадан алған сезімдерін өлеңмен өру )

5– Сәтсіздік

6. – Балаға деген ананың отқа да, суғада түсетіндігін байқайтын тұсынан монологы
  «Жетімкөл» әдісі бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісу


  1. «Жетімкөл аққулары» - эссе жазу.

  2. Балалар, адам – табиғат перзенті. Дүниеде екі ана бар: бірі – тіршіліктің анасы табиғат анасы, екіншісі адам анасы. Екеуі де мейірімді. Осы екі анаға да қаталдық көрсетуге, жанын жаралауға болмайды.
    - Балалар ақын Фариза Оңғарсынова «Мұқағалидай ақыны бар халық – бақытты халық» деген екен. Сыршыл ақынның өміршең шығармасымен танысқан сендер сол бақытты халықтың ұрпағысыңдар.































Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

«Жетімкөл» әдісі бүгінгі сабақтан алған әсерлерін алдын-ала таратылған аққудың түстері бойынша көлге орналастыру.

Ақ аққу бәрін білдім

Сұр аққу әлі де көп білгім келеді

Қара аққу көмекті қажет етемін



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!