9 сынып алгебра 8 сабақ Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

9 сынып алгебра 8 сабақ Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.3.5арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Тізбектер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.3.5арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

-Арифметикалық пргрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы формуласы мен қасиеттерін білу;

-Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

П.14 Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы

1.Алғашқы елу натурал сандардың қосындысын есептеп көрейік: Ізделінді қосындыны S арқылы белгілеп, сандарды алдымен өсу ретімен,сонан соң кему ретімен орналастырып, екі рет жазып шығамыз:

S=1+2+3+…+48+49+50,

S=50+49+48+…+3+2+1.

Бірінің астына бірі жазылған сандардың қосындысы 51-ге тең, ал жұптар саны 50-ге тең.

                        2S=51*50

                        S=  =51*25=1275

2.  арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табайық: Sn123+...+аn-2n-1n

Snnn-1n-2+…+а321

2Sn=(а1n)*n     

Sn=  *n    (1)  аn-нің орына аn1+(n-1)*d

қойсақ онда : Sn=    (2)

Sn=    арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы

Теорема. Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысы прогрессияның шеткі мүшелерінің қосындысыныңң жартысы мен мүшелер санының көбейтіндісіне тең.

Егер арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданса, онда арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласы:


Sn=

Енді шыққан формулаларды қолдануға мысалдар қарастырайық.

1-мысал: 1; 3,5; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы жиырма мүшесінің қосындысын табайық:

Шешуі: а1=1, а2=3,5;  онда d=2,5,       

аn1+(n-1)*d                                                                                                   

а20 =1+(20-1)*2,5=1+19*2,5=1+47,5=48,5

 Sn= (1) формулаға а1, а20 және n-нің мәндерін қойып іздеп отырған қосындыны табамыз:

S20=

Немесе

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Тақта;

Слайд;

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019

Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын орындатамын

А деңгей

14.1

Арифметикалық прогрессияның алғашқа 99 мүшесінің қосындысын тап

1)32,35,...;

2)106;103;...;

3)-33;-29;..;

4)-23,5;-29;...

Тапсырмаларды орындайды

14.2

Егер

Болса, онда ді тап

Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды

Тақта;

Слайд;

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019


В деңгей

14.11

1)

болса, онда арифметикалық прогрессияның барлық теріс мүшелерінің қосындысының мәнін тап

2)

болса, онда арифметикалық прогрессияның барлық теріс мүшелерінің қосындысының мәнін тап

3)

болса, онда арифметикалық прогрессияның барлық оң мүшелерінің қосындысының мәнін тап

14.12

Егер:

d=3,

d=-5,

d=2,

d=-7,

болса, табыңыз

Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды

Тақта;

Слайд;

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019

Жұппен жұмыс

  • С деңгей

14.23

Егер теңдеудің сол жағындағы қосылғыштар арифметикалық прогрессия құраса, онда

2+8+14+...+х=184

5+8+11+…+x=185

теңдеуін шешіңдер

14.24

Тақ сандардан тұратын шеткі арифметикалық прогрессияның ортаңғы мүшесі 17-ге, барлық мүшелерінің қосындысының мәні мүшелерінің жалп санынан 112-ге артық. Прогрессия мүшелерінің санын табыңдар.

ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019

Қосымша есептер

Тапсырмалар.

1

103; 101; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы

а) сегіз мүшесінің; ә) жүз үш мүшесінің қосындысын табыңдар.

Шешуі: а1=103  а2=101   d=101-103= -2

а) а8=103+7*(-2)=89

    S8=

                                                      Жауабы: 89; 768.

ә) а103=103+102*(-2)= -101

    S103= 103=103

                                                      Жауабы: - 101; 103.

2 (а,б)

а) а1=7, d=4 , n=13   а13=?    S13=?

   Шешуі: а13=7+12*4=7+48=55

    S13=                                   Жауабы: 55; 403.

б) а1=56   d = -3  n=11    а11-?     S11-?

    Шешуі: а11= 56+10*(-3) = 26

    S11=                                  Жауабы: 26; 451.


3 (а)

а) а1=10, d= 4,  аn  =50,   n=?  Sn=?

    50=10+(n-1)*4

    50=10+4n-4

    4n=44

    n=11

    S11=




Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

Рефлексия.

Тіркесті толықтырыңыз:

«Бүгін мен сабақта ... білдім»

«Бүгін мен сабақта ... үйрендім»

«Бүгін мен сабақта ... таныстым»

«Бүгін мен сабақта ... қайталадым»

«Бүгін мен сабақта ... бекіттім»

Үй тапсырмасын беремін

Сабақты қорытындылау:

Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.

1.Сабақтың мақсаты қандай болды?

2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек?

3.Нені түсінбедіңдер?

Үйге тапсырма:

Ынталандыру сөздерін қолдану

1-10 баллдық жүйеде бағаланады

Бағалау парақтары;

оқулық



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.11.2024
114
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі