Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.5арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Арифметикалық пргрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы формуласы мен қасиеттерін білу; -Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру П.14 Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табайық: Sn=а1+а2+а3+...+аn-2+аn-1+аn Sn=аn+аn-1+аn-2+…+а3+а2+а1 2Sn=(а1+аn)*n Sn= *n (1) аn-нің орына аn=а1+(n-1)*d
қойсақ онда : Sn=
Теорема. Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысы прогрессияның шеткі мүшелерінің қосындысыныңң жартысы мен мүшелер санының көбейтіндісіне тең.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындатамын А деңгей №14.3 Егер
Болса,
онда №14.6
Болса,онда арифметикалық прогресияның 20-шы мүшесін және алғашқы 20 мүшесінің қосындысының мәнін табыңдар. |
Тапсырмаларды орындайды №14.5
Арифметикалық прогрессияның айырымын тап №14.7
болса, онда арифметикалық прогрессияның айырымын табыңдар |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||
|
|
В деңгей №14.13
1) 2)
3)
Болса, онда мүшелері
оң сандар болатын |
№14.15 Барлық екітаңбалы жұп сандардың қосындысын тап №54.16 1)3-ке 2)7-ге еселік болатын екітаңбалы сандардың қосындыларының мәнін табыңдар №14.18
|
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||
|
Жұппен жұмыс |
№14.25 Арифметикалық прогрессияда n-ші муше
бастап жиырмасыншы мушесіне дейінгі, жиырмасыншы мушесін қоса алгандағы косындысының мәнін табындар.
|
№14.26
Еркін түскен дене бірінші
секундта 5,9 м, ал әрбір келесі секундтарда алдынғысынан 9,8 м-ге
артық жол журеді. Коз- кейін: 1) бес секунд ішінде; 2) бесінші секундта 3) жетінші секундта: 4) жеті секунд ішінде дененін Журген жолынын узындығын табындар.
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||
|
Қосымша есептер |
Тапсырмалар. №1.Тізбектің бірінші мүшесі 7-ге , соңғы мүшесі 35-ке тең болатындай 8 мүшеден тұратын арифметикалық прогрессияны жазыңдар №2. Тізбектің бірінші мүшесі 2-ге , соңғы мүшесі 20-ға тең болатындай 10 мүшеден тұратын арифметикалық прогрессияны жазыңдар №3. Тізбектің бірінші мүшесі 5-ке , соңғы мүшесі 1-ге тең болатындай 6 мүшеден тұратын арифметикалық прогрессияны жазыңдар №4. Жаңаөзеннен Шымкентке мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші цистернада 10 тонна мұнай,2-ші цистернада 14 тонна, 3-ші де 18 тонна....n-ші цистернада 106 тонна мұнай бар. Цистернаның реттік нөмірін анықтаңыз. |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Карточкалар Оқу құралдары |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану 1-10 баллдық жүйеде бағаланады |
Бағалау парақтары; оқулық |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып алгебра 9 сабақ Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
9 сынып алгебра 9 сабақ Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.5арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Арифметикалық пргрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы формуласы мен қасиеттерін білу; -Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру П.14 Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табайық: Sn=а1+а2+а3+...+аn-2+аn-1+аn Sn=аn+аn-1+аn-2+…+а3+а2+а1 2Sn=(а1+аn)*n Sn= *n (1) аn-нің орына аn=а1+(n-1)*d
қойсақ онда : Sn=
Теорема. Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысы прогрессияның шеткі мүшелерінің қосындысыныңң жартысы мен мүшелер санының көбейтіндісіне тең.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бекіту тапсырмаларын орындатамын А деңгей №14.3 Егер
Болса,
онда №14.6
Болса,онда арифметикалық прогресияның 20-шы мүшесін және алғашқы 20 мүшесінің қосындысының мәнін табыңдар. |
Тапсырмаларды орындайды №14.5
Арифметикалық прогрессияның айырымын тап №14.7
болса, онда арифметикалық прогрессияның айырымын табыңдар |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||
|
|
В деңгей №14.13
1) 2)
3)
Болса, онда мүшелері
оң сандар болатын |
№14.15 Барлық екітаңбалы жұп сандардың қосындысын тап №54.16 1)3-ке 2)7-ге еселік болатын екітаңбалы сандардың қосындыларының мәнін табыңдар №14.18
|
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||
|
Жұппен жұмыс |
№14.25 Арифметикалық прогрессияда n-ші муше
бастап жиырмасыншы мушесіне дейінгі, жиырмасыншы мушесін қоса алгандағы косындысының мәнін табындар.
|
№14.26
Еркін түскен дене бірінші
секундта 5,9 м, ал әрбір келесі секундтарда алдынғысынан 9,8 м-ге
артық жол журеді. Коз- кейін: 1) бес секунд ішінде; 2) бесінші секундта 3) жетінші секундта: 4) жеті секунд ішінде дененін Журген жолынын узындығын табындар.
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||
|
Қосымша есептер |
Тапсырмалар. №1.Тізбектің бірінші мүшесі 7-ге , соңғы мүшесі 35-ке тең болатындай 8 мүшеден тұратын арифметикалық прогрессияны жазыңдар №2. Тізбектің бірінші мүшесі 2-ге , соңғы мүшесі 20-ға тең болатындай 10 мүшеден тұратын арифметикалық прогрессияны жазыңдар №3. Тізбектің бірінші мүшесі 5-ке , соңғы мүшесі 1-ге тең болатындай 6 мүшеден тұратын арифметикалық прогрессияны жазыңдар №4. Жаңаөзеннен Шымкентке мұнайы бар поезд бағытталды. 1-ші цистернада 10 тонна мұнай,2-ші цистернада 14 тонна, 3-ші де 18 тонна....n-ші цистернада 106 тонна мұнай бар. Цистернаның реттік нөмірін анықтаңыз. |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Слайд Карточкалар Оқу құралдары |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану 1-10 баллдық жүйеде бағаланады |
Бағалау парақтары; оқулық |
|||
шағым қалдыра аласыз
(2)






























