Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.5арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу; 2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу; 3) Арифметикалық.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шеше білу іскерлігін қалыптастыру |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Кім жылдам ?» сұраққа жауап
Кім жылдам ?» сұраққа жауап 1) 2; 5; 8; 11;14; 17;… Келесі мүше 2) 3; 9; 27; 81; 243;… Келесі мүше 3) 1; 6; 11; 20; 25;… 7-мүшесін тап 4) –4; –8; –16; –32; … Тізбектің берілу тәсілін айт 5)1 5; 25; 35; 45; 55;… 8 мүшесін тап |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
«Тапқыр болсаң тауып көр» әдісі. Слайдта көрсетілген тапсырмаларды орындайды. а1=-3; d=0,7 a11-?
Ж:
a11=4
Ж:
a20=8.5
Ж:
a5=32 Ж: а21=-24.2 . |
Тапсырмалар. №1 1). 218;212;206;200;194…..арифметикалық прогрессиясының 122 мүшесін есептеңдер. а1=218 а2=212 d= а2— а1=212-218= -6 аn= а1+(n-1)•d а122= 218+(122-1)•(-6)=218-726=-508 Жауабы: -508 |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
оқулықпенжұмыс |
№13.14 Арифметикалық прогрессияның
a7=-1.6 және
а13 1)теріс мүшесі мен айырымын; 2)теріс мүшелер санын 3)алғашқы он мүшесін табыңдар |
№13.15 Арифметикалық прогрессияның
а5=-2,4 және
а11 1)теріс мүшесі мен айырымын; 2)теріс мүшелер санын 3)алғашқы он мүшесін табыңдар |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
|
№13.16 Арифметикалық прогрессияның
а6=3,6 және
а12 1)бірінші мүшесі мен айырымын; 2)оң мүшелер санын 3)алғашқытеріс мүшесін табыңдар |
№13.17 Арифметикалық прогрессияның
а9=-2,2 және
а14 1)бірінші мүшесі мен айырымын; 2)оң мүшелер санын 3)алғашқытеріс мүшесін табыңдар |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
|
4;9;14;19;24;29;…….арифметикалық прогрессиясы берілген. Прогрессияның 304 ке тең мүшесінің реттік нөмерін анықтаңдар
|
Шешімі: а1=4 d= 5 аn =304 аn= а1+(n-1)•d 304= 4+ (n-1)*5 5*(n-1)=304-4
5*(n-1)=300 (n-1)=60 n=60+1 n=61 Жауабы: 61 |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмасы: 1. a1 = - 2, d = 3, а6 = ? А) 13; В) 14; С) 16; Д) – 16 2. – 3; - 6; ... Арифметикалық прогрессияның 25-ші мүшесін табыңдар. А) 69; В) - 69; С) - 75; Д) –72 3. a1 = 10, d = - 0,1, а4 = ? А) 9,7; В) 69; С) - 97; Д) –10,3 4. 3; 7; ... – арифметикалық прогрессия. а10 – ды есептеңдер. А) 36; В) - 39; С) 33; Д) 39 5. a1 = 5, d = 2, а3 = ? а5 = ? А) 9; 13 В) 14;9 С) 16; 13 Д) – 9; - 13 6) 1) 2+4+6+...+2п; 2)1+3+5+...+(2п-1)қосындысын табыңдар. 1) 2+4+6+...+2п; қосындысын есептеу үшін
Шешуі:
7)1+3+5+...+(2п-1) қосындысын есептеу үшін
Шешуі: |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып алгебра Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
9 сынып алгебра Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.5арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу; 2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу; 3) Арифметикалық.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шеше білу іскерлігін қалыптастыру |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Кім жылдам ?» сұраққа жауап
Кім жылдам ?» сұраққа жауап 1) 2; 5; 8; 11;14; 17;… Келесі мүше 2) 3; 9; 27; 81; 243;… Келесі мүше 3) 1; 6; 11; 20; 25;… 7-мүшесін тап 4) –4; –8; –16; –32; … Тізбектің берілу тәсілін айт 5)1 5; 25; 35; 45; 55;… 8 мүшесін тап |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
«Тапқыр болсаң тауып көр» әдісі. Слайдта көрсетілген тапсырмаларды орындайды. а1=-3; d=0,7 a11-?
Ж:
a11=4
Ж:
a20=8.5
Ж:
a5=32 Ж: а21=-24.2 . |
Тапсырмалар. №1 1). 218;212;206;200;194…..арифметикалық прогрессиясының 122 мүшесін есептеңдер. а1=218 а2=212 d= а2— а1=212-218= -6 аn= а1+(n-1)•d а122= 218+(122-1)•(-6)=218-726=-508 Жауабы: -508 |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
оқулықпенжұмыс |
№13.14 Арифметикалық прогрессияның
a7=-1.6 және
а13 1)теріс мүшесі мен айырымын; 2)теріс мүшелер санын 3)алғашқы он мүшесін табыңдар |
№13.15 Арифметикалық прогрессияның
а5=-2,4 және
а11 1)теріс мүшесі мен айырымын; 2)теріс мүшелер санын 3)алғашқы он мүшесін табыңдар |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
|
№13.16 Арифметикалық прогрессияның
а6=3,6 және
а12 1)бірінші мүшесі мен айырымын; 2)оң мүшелер санын 3)алғашқытеріс мүшесін табыңдар |
№13.17 Арифметикалық прогрессияның
а9=-2,2 және
а14 1)бірінші мүшесі мен айырымын; 2)оң мүшелер санын 3)алғашқытеріс мүшесін табыңдар |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
|
4;9;14;19;24;29;…….арифметикалық прогрессиясы берілген. Прогрессияның 304 ке тең мүшесінің реттік нөмерін анықтаңдар
|
Шешімі: а1=4 d= 5 аn =304 аn= а1+(n-1)•d 304= 4+ (n-1)*5 5*(n-1)=304-4
5*(n-1)=300 (n-1)=60 n=60+1 n=61 Жауабы: 61 |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмасы: 1. a1 = - 2, d = 3, а6 = ? А) 13; В) 14; С) 16; Д) – 16 2. – 3; - 6; ... Арифметикалық прогрессияның 25-ші мүшесін табыңдар. А) 69; В) - 69; С) - 75; Д) –72 3. a1 = 10, d = - 0,1, а4 = ? А) 9,7; В) 69; С) - 97; Д) –10,3 4. 3; 7; ... – арифметикалық прогрессия. а10 – ды есептеңдер. А) 36; В) - 39; С) 33; Д) 39 5. a1 = 5, d = 2, а3 = ? а5 = ? А) 9; 13 В) 14;9 С) 16; 13 Д) – 9; - 13 6) 1) 2+4+6+...+2п; 2)1+3+5+...+(2п-1)қосындысын табыңдар. 1) 2+4+6+...+2п; қосындысын есептеу үшін
Шешуі:
7)1+3+5+...+(2п-1) қосындысын есептеу үшін
Шешуі: |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық |
|
шағым қалдыра аласыз













