Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады; - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді |
|||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды Теорема:Үшбұрыштың биссектрисасы қарсы жатқан қабырғаны былайғы екі қабырғаға пропорционал кесінділерге бөледі.
Дәлелдеуі: BK∥ACжүргіземіз, АD –ны BK-мен қиылысқанша созамыз.
Тақтаға теореманың дәлелдеуі түсіріледі әр топ өз дәлелдемелеріне шолу жасайды, тексереді. Биссектрисаның ұзындығы үшбұрыш қабырғаларына байланысты мына формуламен есептелетініне түсінік беру:
1.ABC үшбұрышында АК биссектрисасы жүргізілген, егер үшбұрыш қабырғалары ВС = 18, АС = 15, АВ = 12 болса, онда АК биссектрисасын тап |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№1. АВС үшбұрышында СВ, СА, АВ қабырғалары сәйкесінше 4см, 3см, 2см-ге тең. В бұрышының биссектрисасы төбесінен бастап есептегенде қандай қатынаста бөлінетінін тап. Шешуі:
∆АВС, ВК биссектриса,
қасиеті бойынша:
∆АВК қарастырамыз, АЕ
биссектриса,
№2. АВС үшбұрышында AD биссектрисасы жүргізілген, AC=4см, DC=2см, BD=3см болса, онда АВС үшбұрышының периметрін тап. №3. АВС үшбұрышында ∠В =300, AВ=4см, ВC=6см. В бұрышының биссектрисасы АС қабырғасын D нүктесінде қияды. АВD үшбұрышының ауданын тап. №4.Қабырғалары әр түрліABC үшбұрышындаBACбұрышының биссектрисасыBC қабырғасын D нүктесінде қияды. AB – BD = a, AC + CD = b екені белгілі болса, онда AD қабырғасын тап. |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
||
|
|
№42-88бет Қазақ елі монументі Нұр-Сұлтан қаласында орналасқан мәдени-архитектуралық ескерткіш. Ақ мәрмәрдан құйылған монументтің биіктігі Қазақстан тәуелсіздігін алған жылды көрсетеді. Ал оның басындағы алтын түстес бояумен әрленген алып құс Самұрық еліміздің дамға, гүлденуге ұмтылған ынта-жігерін бейнелейді.
Монументтің биіктігін айнаның көмегімен қалай есептеуге болады? |
№43-88бет 14.25 суретте жергілікті жерде екі АВС және DEC ұқсас үшбұрыштарын салып, өзенні AD енін табу әдісі көрсетілген. Егер BC=50,EC=16,DC=17м болса, онда AD қашықтығын табыңдар
|
. Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
|
|
|
№44 Ертіс әлемдегі ең ұзын , Қазақстандағы ең ірі өзеннің бірі және Шығыс Қазақстан мен Павлодар облыстарынның негізгі су жолы. Ертістің ұзындығы 4248км құрайды. Бұл Обь өзенінің ұзындығынан асады. Павлодар қаласындағы Ертіс өзенінің көрінісі кескінделген. Жергілікті жерде АВС және ДЕС ұқсас екі үшбұршты салып, өзен арнасының АД енін табыңдар. Мұндағы BC=608м, EC=16м, DC=17м |
|
дескрипторлар бойынша бағалайды |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып геометрия 2 тоқсан 11 сабақ Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||
|
Күні: |
|
|||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады; - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді |
|||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды Теорема:Үшбұрыштың биссектрисасы қарсы жатқан қабырғаны былайғы екі қабырғаға пропорционал кесінділерге бөледі.
Дәлелдеуі: BK∥ACжүргіземіз, АD –ны BK-мен қиылысқанша созамыз.
Тақтаға теореманың дәлелдеуі түсіріледі әр топ өз дәлелдемелеріне шолу жасайды, тексереді. Биссектрисаның ұзындығы үшбұрыш қабырғаларына байланысты мына формуламен есептелетініне түсінік беру:
1.ABC үшбұрышында АК биссектрисасы жүргізілген, егер үшбұрыш қабырғалары ВС = 18, АС = 15, АВ = 12 болса, онда АК биссектрисасын тап |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№1. АВС үшбұрышында СВ, СА, АВ қабырғалары сәйкесінше 4см, 3см, 2см-ге тең. В бұрышының биссектрисасы төбесінен бастап есептегенде қандай қатынаста бөлінетінін тап. Шешуі:
∆АВС, ВК биссектриса,
қасиеті бойынша:
∆АВК қарастырамыз, АЕ
биссектриса,
№2. АВС үшбұрышында AD биссектрисасы жүргізілген, AC=4см, DC=2см, BD=3см болса, онда АВС үшбұрышының периметрін тап. №3. АВС үшбұрышында ∠В =300, AВ=4см, ВC=6см. В бұрышының биссектрисасы АС қабырғасын D нүктесінде қияды. АВD үшбұрышының ауданын тап. №4.Қабырғалары әр түрліABC үшбұрышындаBACбұрышының биссектрисасыBC қабырғасын D нүктесінде қияды. AB – BD = a, AC + CD = b екені белгілі болса, онда AD қабырғасын тап. |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
||
|
|
№42-88бет Қазақ елі монументі Нұр-Сұлтан қаласында орналасқан мәдени-архитектуралық ескерткіш. Ақ мәрмәрдан құйылған монументтің биіктігі Қазақстан тәуелсіздігін алған жылды көрсетеді. Ал оның басындағы алтын түстес бояумен әрленген алып құс Самұрық еліміздің дамға, гүлденуге ұмтылған ынта-жігерін бейнелейді.
Монументтің биіктігін айнаның көмегімен қалай есептеуге болады? |
№43-88бет 14.25 суретте жергілікті жерде екі АВС және DEC ұқсас үшбұрыштарын салып, өзенні AD енін табу әдісі көрсетілген. Егер BC=50,EC=16,DC=17м болса, онда AD қашықтығын табыңдар
|
. Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
|
|
|
№44 Ертіс әлемдегі ең ұзын , Қазақстандағы ең ірі өзеннің бірі және Шығыс Қазақстан мен Павлодар облыстарынның негізгі су жолы. Ертістің ұзындығы 4248км құрайды. Бұл Обь өзенінің ұзындығынан асады. Павлодар қаласындағы Ертіс өзенінің көрінісі кескінделген. Жергілікті жерде АВС және ДЕС ұқсас екі үшбұршты салып, өзен арнасының АД енін табыңдар. Мұндағы BC=608м, EC=16м, DC=17м |
|
дескрипторлар бойынша бағалайды |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз



















