Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гомотетия және оның қасиеттері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.11гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу; 9.1.4.12гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-гомотетия кезіндегі әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу -гомотетияның қасиеттерін пайдаланып есептер шығару |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П.13. Фигуралардың ұқсастығы. Гомотетия Нүктелердің ара-қашықтығы бірдей оң санға көбейтілетін жазықтықтағы түрлендіру ұқсастық деп аталады. Көбейткіш сан ұқсастық коэффициенті д.а. Жазықтықтың әрбір A нүктесі үшін OA түзуінің бойында жататын және OA1 = k ∙ OA шартын қанағаттандыратын A1 нүктесін алу керек. Сонда A1 нүктесі A нүктесіне гомотетиялы нүкте деп аталады. Ал жазықтықтың бұл түрлендіруін гомотетия деп атайды. O нүктесі гомотетияның центрі, ал k саны гомотетияның коэффициенті деп аталады. Гомотетияның анықталуы үшін гомотетияның центрі мен коэффициенті берілуі тиіс. Оны төмендегідей жазу керек: (O; k) гомотетиясы. Суретте центрі O нүктесінде және коэффициенті k =3 болатын A және A1 гомотетиялы нүктелері көрсетілген, өйткені OA1 = 3 ∙ OA, A және A1 нүктелері O центрінің бір жағында орналасқан.
Егер бір F1 фигурасын басқа F фигурасынан кейбір гомотетиямен алуға болатын болса, онда екі фигура гомотетиялы деп аталады. Гомотетия кесіндіні өзіне параллель кесіндіге көшіреді. Әртүрлі коэффициенттері бар гомотетияның мысалдар.
Суретте центрі O нүктесінде және коэффициенті k = 3 болатын A және A1 гомотетиялы нүктелері көрсетілген, өйткені OA1 = 3 ∙ OA, A және A1 нүктелері O центрінің әртүрлі жақтарында орналасқан.
Центрі O нүктесінде және k = 2 коэффициенті бар гомотетия.
Центрі O нүктесінде және k = –2 коэффициенті бар гомотетия. Концентрлік (шоғырлас) шеңберлер әрқашан олардың ортақ центріне қатысты гомотетиялы болады, ал гомотетия коэффициенті осы шеңберлердің радиустарының қатынасына тең. Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беру А деңгейлі тапсырмалар №1есеп,75 бет
Үшбурыштың қабырғалары 3 см, 4
см және 5 см. Осы үшбұрыш- №2, 75бет Үшбұрыштын кабыргалары 4 см. 6 см және 8 ем. Осы үшбұрышка ұқсас үшбұрыштың үлкен кабыргасы 4 см-ге тең болса, қалган кабыргаларын табыңдар. |
Тапсырмаларды орындайды В деңгейлі тапсырмалар №7
к коэффициенті бойынша
F' фигурасы F фигурасына ұқсас. F Ұксастык коэффициентінің кез келген мәнінде өз-өзіне ұқсас болатын фигураларга мысалдар көрсетіріндер. |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
|
С деңгейлі тапсырмалар №11 Кез келген екі квадрат ұқсас болатыный дәлелдендер. №12 Кез келген екі шеңбер ұқсас екенін және ұқсастық коэффициенті олардың радиустарының катынасына тең болатынын дәлелдеңдер. №13. Суреттің жиегін құрайтын тіктөртбурыштар ұқсас бола ма? (13.9-сурет)? |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
|
Жеке жұмыс. Тест. 1.Гомотетия дегеніміз не? А)ұқсас түрлендіру; В) бірдей орналасқан; С)үшбұрыштар ұқсастығы 2.Ұқсастық коэффициенті k˃0 болса, онда... А)k есе ұзарады; В)k есе қысқарады; С) k-ға артады 3.Ұқсастық түрлендіру бұрышты өзіне тең ... бейнелейді А) бұрышқа; В) үшбұрышқа; С) төртбұрышқа 4.Егер бір фигура екінші фигураға гомотетия түрлендіруі арқылы көшетін болса, онда... А) гомотетиялы фигуралар; В) үшбұрыштар ұқсастығы; С) симметриялы 5. Ұқсастық коэффициенті k˂0 болса, онда... А) k есе ұзарады; В)k есе қысқарады; С) k-ға артады |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -гомотетия кезіндегі әртүрлі фигуралардың бейнелерін салады -гомотетияның қасиеттерін пайдаланып есептер шығарады Сабақты қорытындылау «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі бойынша келтірілген сөздердің қайсысы бүгінгі тақырыпқа тиісті екенін ажыратады симметрия, қозғалыс, гомотетия, гомотетия центрі, өздер банкісі Біздің тақырып
гомотетия, гомотетия центрі Бағалау. Мадақтау арқылы ауызша бағалаймын. Саралаудың «бағалау» тәсілін қолдана отырып оқушылардың қажеттіліктеріне қарай түзетіп отырамын. Рефлексия «Бас бармақ» әдісі арқылы Үйге тапсырма:№14есеп |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып геометрия 5 сабақ Гомотетия және оның қасиеттері
9 сынып геометрия 5 сабақ Гомотетия және оның қасиеттері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гомотетия және оның қасиеттері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.11гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу; 9.1.4.12гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-гомотетия кезіндегі әртүрлі фигуралардың бейнелерін салу -гомотетияның қасиеттерін пайдаланып есептер шығару |
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П.13. Фигуралардың ұқсастығы. Гомотетия Нүктелердің ара-қашықтығы бірдей оң санға көбейтілетін жазықтықтағы түрлендіру ұқсастық деп аталады. Көбейткіш сан ұқсастық коэффициенті д.а. Жазықтықтың әрбір A нүктесі үшін OA түзуінің бойында жататын және OA1 = k ∙ OA шартын қанағаттандыратын A1 нүктесін алу керек. Сонда A1 нүктесі A нүктесіне гомотетиялы нүкте деп аталады. Ал жазықтықтың бұл түрлендіруін гомотетия деп атайды. O нүктесі гомотетияның центрі, ал k саны гомотетияның коэффициенті деп аталады. Гомотетияның анықталуы үшін гомотетияның центрі мен коэффициенті берілуі тиіс. Оны төмендегідей жазу керек: (O; k) гомотетиясы. Суретте центрі O нүктесінде және коэффициенті k =3 болатын A және A1 гомотетиялы нүктелері көрсетілген, өйткені OA1 = 3 ∙ OA, A және A1 нүктелері O центрінің бір жағында орналасқан.
Егер бір F1 фигурасын басқа F фигурасынан кейбір гомотетиямен алуға болатын болса, онда екі фигура гомотетиялы деп аталады. Гомотетия кесіндіні өзіне параллель кесіндіге көшіреді. Әртүрлі коэффициенттері бар гомотетияның мысалдар.
Суретте центрі O нүктесінде және коэффициенті k = 3 болатын A және A1 гомотетиялы нүктелері көрсетілген, өйткені OA1 = 3 ∙ OA, A және A1 нүктелері O центрінің әртүрлі жақтарында орналасқан.
Центрі O нүктесінде және k = 2 коэффициенті бар гомотетия.
Центрі O нүктесінде және k = –2 коэффициенті бар гомотетия. Концентрлік (шоғырлас) шеңберлер әрқашан олардың ортақ центріне қатысты гомотетиялы болады, ал гомотетия коэффициенті осы шеңберлердің радиустарының қатынасына тең. Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беру А деңгейлі тапсырмалар №1есеп,75 бет
Үшбурыштың қабырғалары 3 см, 4
см және 5 см. Осы үшбұрыш- №2, 75бет Үшбұрыштын кабыргалары 4 см. 6 см және 8 ем. Осы үшбұрышка ұқсас үшбұрыштың үлкен кабыргасы 4 см-ге тең болса, қалган кабыргаларын табыңдар. |
Тапсырмаларды орындайды В деңгейлі тапсырмалар №7
к коэффициенті бойынша
F' фигурасы F фигурасына ұқсас. F Ұксастык коэффициентінің кез келген мәнінде өз-өзіне ұқсас болатын фигураларга мысалдар көрсетіріндер. |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
|
С деңгейлі тапсырмалар №11 Кез келген екі квадрат ұқсас болатыный дәлелдендер. №12 Кез келген екі шеңбер ұқсас екенін және ұқсастық коэффициенті олардың радиустарының катынасына тең болатынын дәлелдеңдер. №13. Суреттің жиегін құрайтын тіктөртбурыштар ұқсас бола ма? (13.9-сурет)? |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
|
Жеке жұмыс. Тест. 1.Гомотетия дегеніміз не? А)ұқсас түрлендіру; В) бірдей орналасқан; С)үшбұрыштар ұқсастығы 2.Ұқсастық коэффициенті k˃0 болса, онда... А)k есе ұзарады; В)k есе қысқарады; С) k-ға артады 3.Ұқсастық түрлендіру бұрышты өзіне тең ... бейнелейді А) бұрышқа; В) үшбұрышқа; С) төртбұрышқа 4.Егер бір фигура екінші фигураға гомотетия түрлендіруі арқылы көшетін болса, онда... А) гомотетиялы фигуралар; В) үшбұрыштар ұқсастығы; С) симметриялы 5. Ұқсастық коэффициенті k˂0 болса, онда... А) k есе ұзарады; В)k есе қысқарады; С) k-ға артады |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -гомотетия кезіндегі әртүрлі фигуралардың бейнелерін салады -гомотетияның қасиеттерін пайдаланып есептер шығарады Сабақты қорытындылау «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі бойынша келтірілген сөздердің қайсысы бүгінгі тақырыпқа тиісті екенін ажыратады симметрия, қозғалыс, гомотетия, гомотетия центрі, өздер банкісі Біздің тақырып
гомотетия, гомотетия центрі Бағалау. Мадақтау арқылы ауызша бағалаймын. Саралаудың «бағалау» тәсілін қолдана отырып оқушылардың қажеттіліктеріне қарай түзетіп отырамын. Рефлексия «Бас бармақ» әдісі арқылы Үйге тапсырма:№14есеп |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
шағым қалдыра аласыз
















