Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.14үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін біледі -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алады |
|
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П. 14. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері Үшбұрыштар теңдігне ұқсас үшбұрыштардың белгілерін тұжырымдап, оларды дәлелдейік. Егер АВС А1
В1С1, онда бұл үшбұрыштардың
сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары
пропорционал. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы сәйкесінше екінші ұшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және олардың арасындағы бұрыштары тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беремін №26 АВС үшбұрышында AD жоне ВЕ бнік-тіктері жургізілтен (14.14-сурет). ACD және ВСЕ үшбұрыштары ұксас болатынын дәлелдендер. №27 Ұксас үшбұрыштардың Периметрлері сәйкесінше Кабыргаларының қаты- насындай болатынын дәлелдендер. №29 А бұрышының бір қабыргасынан АВ = 5 см және АС = 16 см кесінділері алынган. Осы бурыштын екінші кабыргасынан AD = 8 см және АЕ = 10 см кесінділері алынган. ACD және АВЕ үшбұрыштары ұқсас бола ма? |
Тапсырмаларды орындау №28 Екі үшбұрыштын барлық орта сызықтары сәйкесінше пропорционал болса, онда олар ұқсас бола ма? №30 АВС үшбұрышының АС кабыргасынан ∠ABD = ∠ACB болатындай D нуктесі алынган. Егер АВ = 8 см. ВС = 12 см. АС = 18 см болса, ABD үшбұрышының кабыргаларын табыңдар. №31 АВС үшбұрышында АВ =2 5 см ВС =20 , АС =30 см. АВ қабырғасынан ВК = 4 см кесінді ,ал ВС қабырғаснан BKLбұрышы АВС үшбұрышының С бұрышына тең болатындай L нүктесі алынған. BKL үшбұрышының периметрін табыңдар. |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
|
|
|
№32 Ұқсас үшбұрыштардың қасиеттерін пайдаланып, қол жетпейтін нысандардың (ағаш ,бааған, ғимарат, жартас, және т.б) Биіктігін қалай табуға болады? |
ҚБ: мен сені, сен мені» Дайын жауаппен Бірін-бірі бағалау |
Оқулық, оқу құралдар; Слайд тақта |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін білді -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алды
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып геометрия 9 сабақ Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.14үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін біледі -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алады |
|
||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П. 14. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері Үшбұрыштар теңдігне ұқсас үшбұрыштардың белгілерін тұжырымдап, оларды дәлелдейік. Егер АВС А1
В1С1, онда бұл үшбұрыштардың
сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары
пропорционал. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы сәйкесінше екінші ұшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және олардың арасындағы бұрыштары тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беремін №26 АВС үшбұрышында AD жоне ВЕ бнік-тіктері жургізілтен (14.14-сурет). ACD және ВСЕ үшбұрыштары ұксас болатынын дәлелдендер. №27 Ұксас үшбұрыштардың Периметрлері сәйкесінше Кабыргаларының қаты- насындай болатынын дәлелдендер. №29 А бұрышының бір қабыргасынан АВ = 5 см және АС = 16 см кесінділері алынган. Осы бурыштын екінші кабыргасынан AD = 8 см және АЕ = 10 см кесінділері алынган. ACD және АВЕ үшбұрыштары ұқсас бола ма? |
Тапсырмаларды орындау №28 Екі үшбұрыштын барлық орта сызықтары сәйкесінше пропорционал болса, онда олар ұқсас бола ма? №30 АВС үшбұрышының АС кабыргасынан ∠ABD = ∠ACB болатындай D нуктесі алынган. Егер АВ = 8 см. ВС = 12 см. АС = 18 см болса, ABD үшбұрышының кабыргаларын табыңдар. №31 АВС үшбұрышында АВ =2 5 см ВС =20 , АС =30 см. АВ қабырғасынан ВК = 4 см кесінді ,ал ВС қабырғаснан BKLбұрышы АВС үшбұрышының С бұрышына тең болатындай L нүктесі алынған. BKL үшбұрышының периметрін табыңдар. |
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
|
|
|
|
|
№32 Ұқсас үшбұрыштардың қасиеттерін пайдаланып, қол жетпейтін нысандардың (ағаш ,бааған, ғимарат, жартас, және т.б) Биіктігін қалай табуға болады? |
ҚБ: мен сені, сен мені» Дайын жауаппен Бірін-бірі бағалау |
Оқулық, оқу құралдар; Слайд тақта |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабақта: -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін білді -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін, тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алды
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||
шағым қалдыра аласыз















