Материалдар / 9 сынып геометрия ктж, қмж І тоқсан

9 сынып геометрия ктж, қмж І тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге аттестацияға көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2024
86
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

WhatsApp Image 2024-10-31 at 19.06.48.jpeg


Сабақ №1

Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні:

2.09


Сынып:

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сабақтың тақырыбы

Вектор ұғымы.Векторлардың теңдігі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1

вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;



Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың барлығы

Вектор ұғымы анықтау арқылы және жазықта орналасумен танысады оны пайдаланып тапсырмалаврды орындауға дағдыланады.

Вектор ұғымы,векторлардың теңдігі және оның қасиеттері мен танысады.;

Оқушылардың көпшілігі

Вектор ұғымы,векторлардың теңдігі және оның қасиеттері мен танысады;

Оқушылардың кейбірі

Вектор жайлы біледі


Құндылық

Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік: Жеке өмірлік жоспарларды, қажеттіліктерді ескере отырып, білім және кәсіби қызметті саналы түрде таңдауға дайын болу.



Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік: Жеке өмірлік жоспарларды, қажеттіліктерді

ескере отырып, білім және кәсіби қызметті саналы түрде таңдауға дайын болу.





Сабақ барысы



Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Амандасу. Пазл» әдісі.Мақсаты: топқа бөлу. Оқушылар сандықшадан кезекпен қағазды алып, онда көрсетілген суретермен сөздерді анықтайды

Тақырыптарға сәйкестендірілген суреттер жазылған қиындыларын «Пазл» әдісі арқылы құрастырып, топқа бөлінеді. Қималарда көрсетілген суреттер бойынша байланыс құралдарын ажыратып, ажырату арқылы үш топқа бөлінеді

Тапқан оқушылар байланыс фигураларды анықтайды.

Тапқан оқушылар байланыс түрлерін анықтайды

Тақырыпқа ену үшін сұрақтарға жауап береді:

«Миға шабуыл» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.-



Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.



Психологиялық ахуал.



Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Тапсырма №1

І топ. Тақырыптың идеясын ашады. 
ІІ топ. Векторлардың бағыттарын анықтайды. 
ІІІ топ.Салыстырады. 
IV топ.Ережені қолданып векторлардың мағанасын табады табады.

1-анықтама. Вектор дегеніміз бағытталған кесінді немесе қайсысы бірінші (басы), ал қайсысы екінші (ұшы) екендігі көрсетіліп берілген нүктелер жұбы.

Вектор ұзындығымен және бағытымен анықталған геометриялық объект. Егер вектор басы   нүктесі және ұшы   нүктесі арқылы берілетін болса, онда оны   немесе   деп белгілейді. Көпшілік жағдайда, вектор бір ғана әріппен белгіленеді, мысалы   , т.с.с.

2-анықтама.Вектордың модулі немесе ұзындығы деп оның басы мен ұшының ара қашықтығын айтады. Кейбір жағдайларда вектордың ұзындығы оның абсолют шамасы деп те атайды. Вектордың модулі   , немесе   деп белгіленеді.

3-анықтама. Егер екі немесе одан да көп векторлардың бастары бір нүктеде түйіскен болса, ондай векторлар үйлескен деп аталады (1.1а-сурет).

4-анықтама.Вектордың бас нүктесі мен соңғы нүктесі үйлескен болса, ол вектор нөльдік вектор деп аталады. Нөльдік вектордың бағыты анықталмаған, яғни кезкелген бағытты қабылдайды. Нөльдік векторды   түрінде белгілейміз.

Ескерту: Қарастырылатын   векторының бас нүктесі үшін кеңістіктегі немесе жазықтықтығы кезкелген нүктені (қажеттілігіне қарай) алуға болады. Сондықтан, олар да бос немесе ерікті векторлар деп атайды. Алдағы уақытта қарастырылатын векторларды ерікті векторлар деп түсіну қажет.

5-анықтама.Бір түзудің немесе параллель түзулердің бойында жатқан векторлар өзара коллинеарлы деп аталады (1.1б-сурет).

6-анықтама.Өзара коллинеарлы, ұзындықтары мен бағыттары бірдей   және   векторлары тең векторлар деп аталып,  түрінде жазылады (1.1в-сурет).

7-анықтама. Өзара коллинеарлы, ұзындықтары бірдей, ал бағыттары әр түрлі,   және   векторлары қарама-қарсы векторлар деп аталады және     түрінде жазылады.

8-анықтама.Векторлардың біреуін екіншісімен дәл келгенше бұрғандағы ең кіші айналу бұрышын (   ) сол екі вектордың арасындағы бұрыш деп атайды. Аралық бұрыш, векторды сағат тіліне қарсы бағытпен айналдырудан шыққан болса оң, ал сағат тілімен бағыттас айналдырудан шыққан болса теріс болады.

Қосымша ресурстар

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбы не болмақ?











Бағалау кртитериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді

















































































Бағалау кртитериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді







Үлестірмелі қағаздар































Үлестірмелі қағаздар

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Топтар жарысы есептер шығарту

Топтарға тапсырма мен сұрақтар беріледі, әр топқа уақыт беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын көрсетеді

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек.Қай топтың тапсырмасы мен сұрақтары дұрыс болса сол топ жеңімпаз болады



Кім біледі» тренинг арқылы қайталау сұрақтарын пайдалану

1. Вектор ұғымын білуіміз не үшін қажет?

2. Қандай векторларды өзара тең деп атайды?

3. Вектордың ұзындығы деген не?

4. Векторлық шама мен скаляр шаманың қандай айырмашылығы бар?

5.Векторлардың ұзындығын қалай табуға болады?

  1. Ашық сұрақтар, кері байланыс орнату

  1. Вектордың ұзындығы деген не?

  2. Векторлық шама мен скаляр шаманың қандай айырмашылығы бар?

  3. Қандай векторларды өзара тең деп атайды?

Векторлар ұғымын енгізу не үшін қажет



Кері байланыс.

Тыңдаған топтардың кері байланысы.



Бағалау кртитериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді





Бағалау:

«+»; «-»; «?» әдісі

Білім алушылар берілген тапсырма бойынша пікірлерін білдіреді.







Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: Сандар сыры туралы мәлімет жинау

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Құпия хат» әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға таратылады.



  1. Сабақта қандай бөлімді қарастырдық?

  2. Оқу мақсатына жету үшін біз қандай іс –әрекеттер жасадық?

  3. Жұптық жұмыс түрінен алған әсеріңізбен бөліссеңіз?

  4. Сөздік қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық?

  5. Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды?



Оқушыларға

Құпия хат» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.



Құпия хат»

Кері байланыс парағы.




Сабақ № 2

Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні:

06.09


Сынып:

Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сабақтың тақырыбы

Вектор ұғымы.Векторлардың теңдігі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1

вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;



Сабақтың мақсаты:

Вектор ұғымы, векторлардың теңдігі және оның қасиеттерімен танысу.

Векторлардың ұзындығын және теңдігін есептеуді үйрету.

Ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілеттерін арттыру.


Құндылық

Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Уақыт тақырыбына қатысты суреттердің мазмұнын ашады.

Мұғалім: «Бүгінгі сабақта керісінше жұмыс жасаймыз, мақалдың мәнін түсініп, сурет және сахналанған көрініс арқылы береміз».

Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады;

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

Тақырыпты ашып алу

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбы не болмақ?







Бүгінгі сабақтың мақсаты физикалық вектормен қатар геометриялық вектордың  бар екендігімен ерекшеленеді.

Яғни бүгін вектор ұғымымен толығырақ таныса отырып білімімізді толықтырамыз.



Біздерге әртүрлі шамалар белгілі. Мысалы, ұзындық, аудан, көлем, масса және т.с.с. шамалар өздерінің сан мәндерімен толық анықталады. Мұндай шамаларды скалярлық шамалар немесе жай ғана скаляр деп атаймыз.

Ал көптеген физикалық шамалар, мысалы,күш, материалдық дененің қозғалысы, жылдамдығы және т.с.с. шамалар тек өзінің сан мәндерімен ғана емес, кеңістіктегі бағыттарымен де сипатталады. Мұндай шамаларды векторлық шамалар немесе жай ғана вектор деп атайды.

Мысалы, қандай да бір денеге белгілі бір күшпен әсер ететін болсақ, онда физика курсында бұл күшті «бағытталған кесіндімен» белгілейді. Мұнда кесіндінің ұзындығы күштің сан мәніне сәйкес келсе, онда стрелка күштің әсерлік бағытын білдіреді.Осы сияқты, геометриялық вектор ұғымын енгізуге болады.



Бағалау кртитериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді

















Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны











Оқулықпен жұмыс

25 минут

Тапсырмалар орындалады.

1) Векторлар неге қарастырылады?

  1. Векторлар ұғымын енгізу не үшін қажет?

  2. Параллель көшіру түрлендіруі қандай мақсатпен жүргізіледі?

Ашық сұрақтар, кері байланыс орнату

  1. Вектордың ұзындығы деген не?

  2. Векторлық шама мен скаляр шаманың қандай айырмашылығы бар?

  3. Қандай векторларды өзара тең деп атайды?

  4. Векторлар ұғымын енгізу не үшін қажет?



Теориялық есептер мен топтамаға байланысты есептер шығару



А деңгейі





Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау



Бағалау кртитериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді





ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

















Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі.



image89.png

«Еркін микрофон»

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



«Еркін микрофон»



Кері байланыс




Сабақ № 3

Мектеп:Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 9.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Вектор ұғымы.Векторлардың теңдігі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1

вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;



Сабақтың мақсаты:

Вектор ұғымы, векторлардың теңдігі және оның қасиеттерімен танысу.

Векторлардың ұзындығын және теңдігін есептеуді үйрету.

Ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілеттерін арттыру.


Құндылық

Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.

Уақыт тақырыбына қатысты суреттердің мазмұнын ашады.

Мұғалім: «Бүгінгі сабақта керісінше жұмыс жасаймыз, мақалдың мәнін түсініп, сурет және сахналанған көрініс арқылы береміз».

Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады;

Жетістік критерийлерін болжайды;

Жетістік критерийлерімен танысады.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

  • Физикамен салыстырғанда геометриялық векторлардың айырмашылығы қандай?



Интернет оқыту нұсқауы стратегиясы

Әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар беріледі

А: айтушы І оқушы. Тақырыптың идеясын ашады.

В: тыңдаушы ІІ оқушы. Векторлардың бағыттарын анықтайды.

С: бақылаушы ІІІ оқушы.Салыстырады.

Айтушы сөзін «Мен қазір сіздерге...» тақырыбында сөйлейін деп жатырмын» деп бастайды. Тыңдаушы негізгі идеяларды түртіп алады. Бақылаушы процестің қалай жүзеге асып жатырғанын бақылайды.




Бағалау кртитериі

Дескриптор

Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамаларды пайдаланады

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді

















Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны











Оқулықпен жұмыс

25 минут

Тапсырмалар орындалады.

1) Векторлар неге қарастырылады?

  1. Векторлар ұғымын енгізу не үшін қажет?

  2. Параллель көшіру түрлендіруі қандай мақсатпен жүргізіледі?

Ашық сұрақтар, кері байланыс орнату

  1. Вектордың ұзындығы деген не?

  2. Векторлық шама мен скаляр шаманың қандай айырмашылығы бар?

  3. Қандай векторларды өзара тең деп атайды?

  4. Векторлар ұғымын енгізу не үшін қажет?



Теориялық есептер мен топтамаға байланысты есептер шығару







.....



Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау



Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді



ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

















Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі.



image89.png

«Еркін микрофон»

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



«Еркін микрофон»



Кері байланыс




Сабақ №4

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 13.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Векторларды қосу және азайту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;

9.3.4.2 векторларды қосу және азайту ережелерін білу және қолдану;



Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Векторларды қосу мен оның қасиеттерін түсіне отырып ойын жеткізе білу арқылы,тақырыпты дұрыс орындауға дағдыланады

.


Оқушылардың басым бөлігі:

Векторлардың қосындысы мен айырымының анықтамасын білу, координаталар берілген векторлардың қосындысы мен айырымын табуды, суретте екі вектордың қосындысы мен айырымын геометриялық тұрғыда бейнелеуді білу


Кейбір оқушылар:

Векторларды қосу және оның қасиеттері. Векторларды азайту түсінігімен және қасиеттерімен танысу,вектордың бағытын,ұзындығын түсіну.


Құндылық

Кәсіби өзін-өзі жетілдіру үшін еңбек қызметінің дағдылары жинақтау, еңбексүйгіштік, еңбекке баулу, табысты еңбектің маңыздылығын түсіну.


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.




Негізгі бөлім

10 минут

Блиц-турнир. Әр топтың атауына сай 5 сұрақ беріледі.

Миға шабуыл арқылы сұрақтар

1.Вектор деген не?

2.Коллинеар векторларды қалай түсінесің?

3.Тең векторлар.

4.Бірлік және нолдік векторлар.

«Сиқырлы сандықша»әдісі

ҚБ: Мұғалім мадақтауы «Керемет!», «Жарайсыздар!», «Өте тамаша!»,т.с.с.












Оқулықпен жұмыс

25 минут

(МК,Ұ)

a және b векторларының:1). a+b қосындысы деп координаттары

{ax+b; ay+by} болатын c векторын атаймыз.

2). a – b айырымы деп координаттары

{a– b; ay– by} болатын d векторын атаймыз.

3). a векторының k санға көбейтіндісі деп

{k · a; k · ay} векторын атаймыз және k · a деп белгілейміз.

1)a және b векторларының a – b айырымын есептеу үшін үшбұрыштар ережесі пайдалынады:

Бұл үшін бұл векторларды сызайық:

2)a+b қосындысы, басы a-нің басымен ал ұшы b-нің ұшымен сәйкес келетің вектор болады:

А(-2;0), В(3;4), С(0;-1) нүктелері берілген:

1-оқушы:1) , векторларының координаталарын табыңдар.

А) = (4;5), =(-5;-3);B) = (5;4), =(-3;-5);

C) = (-4;-5), =(3;5);D) жауабы өзге.

2-оқушы: = болатындай D нүктесінің координаталарын табыңдар.

А) D(5;3)В) D(3;5)С) D(-3;5) D) D(-5;3)

3-оқушы: , P (x;-3) болатындай P нүктесінің абсцисасын табындар.

А)P(6;-3)В)P(5;-3)С)P(4;-3) D) P(3;-3)

4-оқушы: –ны табыңдар.

А) В) 2С) D)

5-оқушы: * –ны табыңдар.

А) 6В)13С)12D) 14




Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді



ҚБ: Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа)























Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Рефлексия «Көңілді жан» әдісі.

















«Көңілді жан» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



«Көңілді жан» әдісі.



Кері байланыс




Сабақ №5

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 16.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Векторларды қосу және азайту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;

9.3.4.2 векторларды қосу және азайту ережелерін білу және қолдану;



Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Векторларды қосу мен оның қасиеттерін түсіне отырып ойын жеткізе білу арқылы,тақырыпты дұрыс орындауға дағдыланады

.


Оқушылардың басым бөлігі:

Векторлардың қосындысы мен айырымының анықтамасын білу, координаталар берілген векторлардың қосындысы мен айырымын табуды, суретте екі вектордың қосындысы мен айырымын геометриялық тұрғыда бейнелеуді білу


Кейбір оқушылар:

Векторларды қосу және оның қасиеттері. Векторларды азайту түсінігімен және қасиеттерімен танысу,вектордың бағытын,ұзындығын түсіну.


Құндылық

Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шаттық шеңбері арқылы оқушыларға бір – біріне тілек айтқыза отырып, жайлы ахуал ұйымдастыру

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.




Негізгі бөлім

10 минут

Блиц-турнир. Әр топтың атауына сай 5 сұрақ беріледі.

Миға шабуыл арқылы сұрақтар

1.Вектор деген не?

2.Коллинеар векторларды қалай түсінесің?

3.Тең векторлар.

4.Бірлік және нолдік векторлар.

(МК,Ұ)

a және b векторларының:1). a+қосындысы деп координаттары

{ax+b; ay+by} болатын c векторын атаймыз.

2).  b айырымы деп координаттары

{a b; ay by} болатын d векторын атаймыз.

3). векторының k санға көбейтіндісі деп

{k · a; k · ay} векторын атаймыз және k · a деп белгілейміз.

1)a және b векторларының  b айырымын есептеу үшін үшбұрыштар ережесі пайдалынады:

Бұл үшін бұл векторларды сызайық:

2)a+b қосындысы, басы a-нің басымен ал ұшы b-нің ұшымен сәйкес келетің вектор болады:

M(1;3), N(4;0), K(0;-1) нүктелері берілген:

1-оқушы: , векторларының координаталарын табыңдар.

А) = (-1;-4), =(-4;-1);B) =(1;4), =(4;1);

C) =(-1;2), =(4;-1);D) жауабы өзге.

2-оқушы: = болатындай P нүктесінің координаталарын табыңдар.

А) P(-4;-3); В) P (4;-3); С) P (-4;3) ; D) P (3;-4).

3-оқушы: , T (3;y) болатындай y-ті табындар.

А) 0.25;В) 0.5;С) 0.75;D) 1.

4-оқушы: –ді табыңдар.

А) 5 ;В)4 ;С) 3 ; D) 2




«Сиқырлы сандықша»әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


ҚБ: Мұғалім мадақтауы «Керемет!», «Жарайсыздар!», «Өте тамаша!»,т.с.с.




















Үлестірмелі қағаздар

Оқулықпен жұмыс

25 минут



Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді



ҚБ: Смайликтер арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа)























Топтық тапсырмалар.

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Рефлексия «Көңілді жан» әдісі.

















«Көңілді жан» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



«Көңілді жан» әдісі.



Кері байланыс




Сабақ №6

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 20.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Векторларды қосу және азайту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;

9.3.4.2 векторларды қосу және азайту ережелерін білу және қолдану


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Векторларды қосу және азайту үшін қарапайым зерттеулер жүргізу керектігі және соны сала білу білімдерін толықтыру;


Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді


Кейбір оқушылар:

Екі векторды қосу және аззайту ережелерін, суреттерін салуға үйрету


Құндылық

Еңбек қоғамның және жеке әл-ауқаттың негізі екенін түсіну


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

 «Алғашқы қадам» (Үй тапсырмасын тексеру)
«Лездік тапсырма» (Сұрақ - жауап)

Өткен тақырыпты қайталау: Вектордың координаталары Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру. 1.Бағытталған кесінді дегеніміз не? 2.Вектор дегеніміз не және вектор қалай белгіленеді? 3.Вектордың координаталары қалай анықталады? 4.Вектордың ұзындығы оның координаталары арқылы қалай жазылады?

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.




Негізгі бөлім

10 минут

Векторларды қосу

a және b векторларының a+b қосындысын параллелограмм ережесі бойынша есептеуге болады.

Бұл үшін бұл векторларды сызайық:





a+b қосындысын есептеу табу үшін a -нің ұшына b -нің басын орналастырамыз:





Бұл схеманы параллелограммға дейін толықтырамыз:





a+b қосындысы, басы a-нің басымен ал ұшы b-нің ұшымен сәйкес келетің вектор болады:





Соңғы схема бойынша a+b қосындысы сызылған параллелограммның диагоналіне тең болады, соңдықтан бұл әдісті параллелограмм ережесі деп атайды.




Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді;








Өз ойын дұрыс мағынада білдіру












Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Есептердің шығару

Тапсырма1

Диагональдарының қиылысу О нүктесі болатын АВСD параллелограмы берілген.

Мына векторларды векторлары арқылы өрнектеңдер:



Тапсырма2

АВСD параллелограмы берілген. АВ және ВС

қабырғаларының орталары M және N нүктелері.

арқылы өрнектеңдер.



рсету














Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді






Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.











Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.





«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады.

«Жетістік баспалда

ғы»

Кері байланыс парағы.




Сабақ №7

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 23.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Векторларды қосу және азайту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;

9.3.4.2 векторларды қосу және азайту ережелерін білу және қолдану


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Векторларды қосу және азайту үшін қарапайым зерттеулер жүргізу керектігі және соны сала білу білімдерін толықтыру;


Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді


Кейбір оқушылар:

Екі векторды қосу және аззайту ережелерін, суреттерін салуға үйрету


Құндылық

Қоғамдық еңбекке дайындық.


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

 «Алғашқы қадам» (Үй тапсырмасын тексеру)
«Лездік тапсырма» (Сұрақ - жауап)

Өткен тақырыпты қайталау: Вектордың координаталары Үй тапсырмасының орындалуының барын тексеру, сұрақтарына жауап беру. 1.Бағытталған кесінді дегеніміз не? 2.Вектор дегеніміз не және вектор қалай белгіленеді? 3.Вектордың координаталары қалай анықталады? 4.Вектордың ұзындығы оның координаталары арқылы қалай жазылады?

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.




Негізгі бөлім

10 минут

Векторларды алу

a және b векторларының a – b айырымын есептеу үшін үшбұрыштар ережесі пайдалынады:

Бұл үшін бұл векторларды сызайық:





a -нің және b -нің ұштарын біріктірейік:





a– b айырымы, басы a-нің басымен ал ұшы b-нің басымен сәйкес келетің вектор болады:






Оқушылар есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдардың қасиеттерін қолдана білу қажеттігін түсінеді;








Өз ойын дұрыс мағынада білдіру












Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут

Есептердің шығару

Тапсырма1

1) векторлары берілген.

векторларының қосындысы мен айырымын табыңдар.

2) Векторлардың қосындысын табыңдар:



Тапсырма2

Диагональдарының қиылысу О нүктесі болатын АВСD параллелограмы берілген.

Мына векторларды векторлары арқылы өрнектеңдер:






Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді






Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.











Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.





«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады.

«Жетістік баспалда

ғы»

Кері байланыс парағы.


Сабақ №8

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні:27.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Векторларды санға көбейту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.2векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар

Тік бұрышты координаталар жүйесіндегі векторларды қосу, азайту, санға көбейту, векторлардың ұзындықтарын есептеу амалдарын қолдану.


Оқушылардың басым бөлігі

Векторды санға көбейту мен қасиеттерін ы тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, тақырыптың идеясын ашды


Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: көпбұрыш,дөнес көпбұрыш,формулаларды қолдануға берілген тапсырмаларды орындайды.

Сурет бойынша көпбұрыштарды салыстырады, ерекшелігін анықтайды


Құндылық

Жеке мүдделерді, қажеттіліктерді ескере отырып, білім мен өмірлік жоспарларының жеке траекториясын саналы түрде таңдауға және құруға дайын болу


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

  1. «Жүректен жүрекке» тренингін өткізу.

Мақсаты: Оқушылар арасында жағымды қарым – қатынас орнату, мейірімділікке, достыққа, адамгершілікке, әдептілікке тәрбиелеу, сұлулықты сезіне білуге баулу, дүниетанымдарын кеңейту.

  • Мұғалім: Балалар, бүгінгі күн қандай тамаша! Ендеше, сіздердің көңіл- күйлеріңіз қандай екен, бір-бірімізге жылы лебізімізді білдіру арқылы көрсетейік. ( Оқушылар көңілді. Оқушылар шаттық шеңберін құрып, (жасыл, сары, қызыл) гүлдер беріп, бір – біріне тілек айтады).

  1. Қызығушылықты ояту:

арқылы жаңа тақырыпты анықтау, оқушыларды топқа бөлу. Көпбұрыштың 3түрі жазылған стикерлерді оқушылар таңдайды. Таңдаған түрлері бойынша топтастырылады. Төртбұрыш түрін таңдаған оқушылар бір топ, бесбұрыш түрін таңдаған оқушылар бір топ, алтыбұрыш түрін таңдаған оқушылар бір топ. Сынып 3 топқа бөлінеді.



Үй тапсырмасын тексеру

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім

10 минут

































Оқулықпен жұмыс

25 минут

«Стоп кадр» әдісі бейне баян көрсету

  • 1 тапсырма. (топтық жұмыс):

Постер құрастыру.

Топтың ішінен бір немесе екі оқушы шығып қорғайды.

Жаңа тақырыптың түсіндіру жолын талдау. Әр топқа жеке тақырып беріледі.

А) Орттар немесе базистік векторлар дегеніміз не?

В) Векторларды қосқанда, азайтқанда, немесе көбейткенде координаталары қалай есептеледі? С) Радиус вектор деген не?

Д) Екі нүктенің ара қашықтығы немесе модулі қалай есептеледі?

Қызыл түске тапсырма:(А тобынан түзілген тапсырмалар)

1. . Болғанда , =?

2. .

3. .

4.

Сары түске тапсырма(В тобынан алып түзілген тапсырмалар)

1. А(3;-5), В(1;7)

2. ның ұзындығын табыңыз

3.А(7;-2), В(11;1). АВ ның ұзындығын табыңыз.

4.C(6;-5) .L(2;-1) болса , А=2C+L мәнін табыңыз.

Жасыл түске тапсырма(С тобынан алынған есептер)

  1. , болғанда

  2. А(11,7) вектордың басы, В ұшы. (-2,8) В ұшының координатасын табыңыздар.

  3. АВCD параллелограмының D төбесін тап, егер А(-2;2), В(4;2), С(5;-1) болса.

  4. АВС үшбұрышының төбелері А(-2;-2), В(2;6), С(5;-3) болса АА1 медиана болса, АА1 дің координаталарын тап.


Дескриптор:

  1. Формулаларды қолдануға мысал келтіреді.

  2. Сұрақтарға жауап береді;


«Жарайсың!»



























ҚБ:«Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау.














Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.



Кері байланыс

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.




«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады.


Кері байланыс парағы.





Сабақ №9

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 30.09

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Векторларды санға көбейту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.2векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар

Тік бұрышты координаталар жүйесіндегі векторларды қосу, азайту, санға көбейту, векторлардың ұзындықтарын есептеу амалдарын қолдану.


Оқушылардың басым бөлігі

Векторды санға көбейту мен қасиеттерін ы тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты жетілдіреді, өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, тақырыптың идеясын ашды


Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: көпбұрыш,дөнес көпбұрыш,формулаларды қолдануға берілген тапсырмаларды орындайды.

Сурет бойынша көпбұрыштарды салыстырады, ерекшелігін анықтайды


Құндылық

Жеке мүдделерді, қажеттіліктерді ескере отырып, білім мен өмірлік жоспарларының жеке траекториясын саналы түрде таңдауға және құруға дайын болу


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

  1. «Миға шабуыл» әдісі

  • Балалар, стикерде жазылған әртүрлі аттар нені білдіреді? (оқушылар өз жауаптарын айтады).

  • Shape1




  • Ия, дұрыс. Бұл - көпбұрыш түрлері.

  1. Вектор дегеніміз не?

  2. Бағыттас, коллинеар, нөлдік, перпендикуляр, қарама-қарсы бағытталған, тең, параллель вектор дегеніміз не?

  3. Векторларды қосу және азайтудың қасиеттері

  4. Векторларды санға көбейту

  5. Коллинеар векторлардың критерийі

Shape2

  • Дұрыс, ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбымен танысайық.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы- « Векторларды санға көбейту ».


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім

10 минут

































Оқулықпен жұмыс

25 минут

тапсырма. «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы

  1. 1

1-есеп. [1] m векторының қандай мәнінде және векторлары перпендикуляр болады?

Шешуі: , , бұл теңдеудің шешімдері болады. Жауабы: -3; 1.

2-есеп. [1] және векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар, егер және .

Шешуі:

=(3; 1; 1), =(-1; 3; 1), , | ,



. Жауабы: .

3-есеп. және коллинеар векторлар. Осы векторлардың белгісіз координаталары

p және q –дің сан мәндерін табыңдар, егер және

Шешуі: || болса, онда теңдігі орындалады, мұнда векторлардың координаталарының ешқайсысы нөлге тең емес.

, бұдан p=-0,3; q=0,25 шығады. Жауабы: p=-0,3; q=0,25.

4-есеп. Егер және болса, онда табыңыз.

Шешуі: формуласын қолданамыз.

, бұдан , онда .

Жауабы: 18.



3 –тапсырма.

Жаңа сабақты бекіту Түсіндірілген тақырып бойынша сұрақтар қоямыз: Кеңістіктегі екі вектордың қосындысы дегеніміз не? Вектордың қосындысының негізгі қасиеттері; Қосындысы нольдік векторды беретін вектор қалай аталады? Вектордың k санына көбейтіндісі дегеніміз не?


Дескриптор:

  1. Формуланы дұрыс пайдаланады

Өз ойын жинақтап суретке түсінік береді

«Жарайсың!»



























ҚБ:«Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау.














Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.



Кері байланыс

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.




«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағы таратылады.


Кері байланыс парағы.




Сабақ №10

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні: 04.10

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Вектордың арасындағы бұрыш


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.5

екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу


Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

- Векторлардың арасындағы бұрышты табуды үйрету. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін қолданып есептер шығаруды үйрету.


Құндылық

Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағына қатыстылығын түсіну


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Белгісіз басшы» әдісі
Бір қатысушы сыртқа шығарылып, сол кезде басқалары іштерінен біреуін басшы етіп сайлайды. Басшының міндеті сырттан келген адамға білдірмей, бір қимыл көрсетуі керек, қалғандары сол қимылды бірдей қайталауы керек. Сырттан келген адам кімнің басқарып тұрғанын табу керек. Егер тапса немесе бірнеше қимыл ауысқанға дейін таба алмаса, басқа адаммен ауысады.

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім

10 минут

Векторларды қосуды және азайтуды үйрету. Векторларды қосудың және азайтудың қасиеттерін қолданып есептер шығаруды үйрену.

a×b= a1 b1 +a2 b2

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.







.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут




Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.










Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.



Кері байланыс

Рефлексия








Оқушыларға

«Тазалық» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«Тазалық» әдісі

Кері байланыс парағы.





Сабақ №11

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм


Күні:07.10

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы


Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0


Сабақтың тақырыбы

Вектордың арасындағы бұрыш


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.5

екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу


Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

- Векторлардың арасындағы бұрышты табуды үйрету. Векторлардың скалярлық көбейтіндісін қолданып есептер шығаруды үйрету.


Құндылық

Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу.


Сабақ барысы


Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Белгісіз басшы» әдісі
Бір қатысушы сыртқа шығарылып, сол кезде басқалары іштерінен біреуін басшы етіп сайлайды. Басшының міндеті сырттан келген адамға білдірмей, бір қимыл көрсетуі керек, қалғандары сол қимылды бірдей қайталауы керек. Сырттан келген адам кімнің басқарып тұрғанын табу керек. Егер тапса немесе бірнеше қимыл ауысқанға дейін таба алмаса, басқа адаммен ауысады.

Үйге тапсырмасын тексеру:


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.





Негізгі бөлім

10 минут

Векторларды қосуды және азайтуды үйрету. Векторларды қосудың және азайтудың қасиеттерін қолданып есептер шығаруды үйрену.

a×b= a1 b1 +a2 b2

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.







.


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы

ДК экраны

Оқулықпен жұмыс

25 минут



Дескриптор


Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді


Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды


Тапсырмалардың нәтижесін тексеру


Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді








Жұлдызша арқылы бір-бірін бағалау.











Үлестірмелі қағаздар

Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма: №

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.





Кері байланыс

Рефлексия









Оқушыларға

«Тазалық» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.



«Тазалық» әдісі

Кері байланыс парағы.




Сабақ № 12

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм

Күні: 11.10

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:225

Қатыспаған оқушы саны:1

Сабақтың тақырыбы

Векторлардың скалярлық көбейтіндісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;

9.3.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады.

Кейбір оқушылар:

геометрияның қолданысы туралы біледі

Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.

Құндылық

Қазақстанның мемлекеттік рәміздерін құрметтеу, мемлекеттік мерекелердің мәнін түсіну

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.



«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру Сынып оқушыларына қайталауға және талқылауға төмендегі сұрақтар қойылады

Вектор дегеніміз не?

Векторды қалай белгілейді?

Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.









«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру


Психологиялық ахуал.



Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

























































Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқушыларға тақырып төртке бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тақырып бөлігімен танысып, постерге түсіреді. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады)

I.Анықтама. векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 суретShape3

(2)Shape4 Shape5

О А

Қасиеттері:

. (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

) ( ) (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда

онда 0

Дәлелдеуі: онда , яғни

ә) Егер , ( , бұдан ;

II. координаталық вектор.

.

.

III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.

Дәлелдеуі. ), ),

*( * * * +

(3)

Дербес жағдай:

; - векторының скалярлық квадраты.

(4)



А) Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы

Ә) Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің қасиеттері

Б) Екі вектордың координаталары бойынша скаляр көбейтіндісін табу

В) Екі вектордың арасындағы бұрыштың косинусын табу


Топтар жұмыс жасап отырғанда, үш түсті сигналдық белгілер оқушыларға толық таратылады.

Оқушы: Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен танысады, өзара талқылайды және постерге түсіреді. Қажет болған жағдайда мысал келтіреді. Топтық жұмыс аяқталысымен баяндамашылар тұрып өз тақырыпшаларын өзге топ оқушыларына түсіндіреді. Өзге топ мүшелері тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп алады. Барлық топ жұмыстары аяқталғаннан кейін топ мүшелері басқа топтың баяндамашыларына баға береді.































Оқушылар жұп болып берілген тақырыпқа есеп құрастырады. Екі вектордың көбейтіндісін табу, екі вектордың арасындағы бұрыштың косинусын табу, координаталары бойынша екі вектордың көбейтіндісін табу. Оқушыларға есеп құрастыруға парақшалар таратылады. Жұптар өзара бағалауды жүргізеді.

Оқушы: Жұптасып тақырыпқа есеп құрастырып, оның шешімін өздері білулері керек. Басқа жұпқа құрастырған есебін береді. Ол жұп параққа есепті шығарады да, қайтарады.

Әрбір жұп жұмыстарын аяқтағаннан кейін, өзара бағалауды 2 жұлдыз, 1 ұсыныс арқылы жүргізеді.
















Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.




Үлестірмелі қағаздар


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.




Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«INSERT» әдісі

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?

  • N – nothing Мен нені білмедім?

  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?

  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?

  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?

  • T thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?


Оқушыларға

«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«INSERT» әдісі

Кері байланыс парағы.






Сабақ № 13

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм

Күні: 14.10

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:25

Қатыспаған оқушы саны:1

Сабақтың тақырыбы

Векторлардың скалярлық көбейтіндісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;

9.3.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады.

Кейбір оқушылар:

геометрияның қолданысы туралы біледі

Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.

Құндылық

Қазақстанның мемлекеттік рәміздерін құрметтеу, мемлекеттік мерекелердің мәнін түсіну

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.



«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру Сынып оқушыларына қайталауға және талқылауға төмендегі сұрақтар қойылады

Вектор дегеніміз не?

Векторды қалай белгілейді?

Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?

Физикалық шамалар қалай бөлінген еді?

Скаляр шама дегеніміз не?

Қандай векторларды білесіңдер?

Коллинеар вектор, нөлдік вектор дегеніміз не?

Вектордың модулі дегеніміз не?

Вектордың ұзындығын қалай табамыз?

Векторларға амалдар қолдануға болады ма?

Қандай? Нәтижесі не болады?

Векторды векторға көбейтуге болады ма? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар?

Талқылау сұрақтарынан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылады

Критерийлер:

1.Тақырыпты біледі

2.Топпен жұмыс істей алады

3.Ынтымақтастық орнайды

4.Уақытты үнемдейді

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

























«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру


Психологиялық ахуал.



Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

























































Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқушыларға тақырып төртке бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тақырып бөлігімен танысып, постерге түсіреді. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады)

I.Анықтама. векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 суретShape6

(2)Shape7 Shape8

О А

Қасиеттері:

. (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

) ( ) (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда

онда 0



Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма. (7 мин)

Мұғалім: оқушыларға жеке орындауға үш деңгейден тұратын екі нұсқада есептер беріледі.

І нұсқа.

1.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

а) (1,-3), ( -4, -2);

ә) │  │=2, │ │=3, cos<( , ) = .

2. Егер А( 0,1),В( 2,-1), С( 4,1) болса,  және перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

3.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

 =1, ( ; -1),  ( ^ ) =300.

ІІ нұсқа.

1.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

а) (-2,2), ( -3, -1);

ә) │  │=1, │ │=6, cos<( , ) = .

2. Егер А( 0,1),В( 2,3), С( -1,6) болса,  және перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

3.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

│ │= 2,   ( ; -1), ( ^ ) =600.


Топтар жұмыс жасап отырғанда, үш түсті сигналдық белгілер оқушыларға толық таратылады.

Оқушы: Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен танысады, өзара талқылайды және постерге түсіреді. Қажет болған жағдайда мысал келтіреді. Топтық жұмыс аяқталысымен баяндамашылар тұрып өз тақырыпшаларын өзге топ оқушыларына түсіндіреді. Өзге топ мүшелері тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп алады. Барлық топ жұмыстары аяқталғаннан кейін топ мүшелері басқа топтың баяндамашыларына баға береді.














































Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.




Үлестірмелі қағаздар


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.




Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«INSERT» әдісі

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?

  • N – nothing Мен нені білмедім?

  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?

  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?

  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?

  • T thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?


Оқушыларға

«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«INSERT» әдісі

Кері байланыс парағы.



Сабақ № 14

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм

Күні: 18.10

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:26

Қатыспаған оқушы саны:0

Сабақтың тақырыбы

Векторлардың скалярлық көбейтіндісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.6 векторлардың скаляр көбейтіндісін табу;

9.3.4.7 есептерді векторлық әдіспен шешу;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады.

Кейбір оқушылар:

геометрияның қолданысы туралы біледі

Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.

Құндылық

Азаматтық және ұлттық бірегейлікті білу және түсіну

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.



«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру Сынып оқушыларына қайталауға және талқылауға төмендегі сұрақтар қойылады

Вектор дегеніміз не?

Векторды қалай белгілейді?

Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?

Физикалық шамалар қалай бөлінген еді?

Скаляр шама дегеніміз не?

Қандай векторларды білесіңдер?

Коллинеар вектор, нөлдік вектор дегеніміз не?

Вектордың модулі дегеніміз не?

Вектордың ұзындығын қалай табамыз?

Векторларға амалдар қолдануға болады ма?

Қандай? Нәтижесі не болады?

Векторды векторға көбейтуге болады ма? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар?

Талқылау сұрақтарынан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылады

Критерийлер:

1.Тақырыпты біледі

2.Топпен жұмыс істей алады

3.Ынтымақтастық орнайды

4.Уақытты үнемдейді

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

























«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру


Психологиялық ахуал.



Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

























































Оқулықпен жұмыс

25 минут

Оқушыларға тақырып төртке бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тақырып бөлігімен танысып, постерге түсіреді. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады)

I.Анықтама. векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 суретShape9

(2)Shape10 Shape11

О А

Қасиеттері:

. (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

) ( ) (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда

онда 0



Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма. (7 мин)

Мұғалім: оқушыларға жеке орындауға үш деңгейден тұратын екі нұсқада есептер беріледі.

І нұсқа.

1.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

а) (1,-3), ( -4, -2);

ә) │  │=2, │ │=3, cos<( , ) = .

2. Егер А( 0,1),В( 2,-1), С( 4,1) болса,  және перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

3.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

 =1, ( ; -1),  ( ^ ) =300.

ІІ нұсқа.

1.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

а) (-2,2), ( -3, -1);

ә) │  │=1, │ │=6, cos<( , ) = .

2. Егер А( 0,1),В( 2,3), С( -1,6) болса,  және перпендикуляр екенін дәлелдеңдер.

3.  және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар

│ │= 2,   ( ; -1), ( ^ ) =600.


Топтар жұмыс жасап отырғанда, үш түсті сигналдық белгілер оқушыларға толық таратылады.

Оқушы: Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен танысады, өзара талқылайды және постерге түсіреді. Қажет болған жағдайда мысал келтіреді. Топтық жұмыс аяқталысымен баяндамашылар тұрып өз тақырыпшаларын өзге топ оқушыларына түсіндіреді. Өзге топ мүшелері тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп алады. Барлық топ жұмыстары аяқталғаннан кейін топ мүшелері басқа топтың баяндамашыларына баға береді.














































Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.




Үлестірмелі қағаздар


Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.




Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«INSERT» әдісі

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?

  • N – nothing Мен нені білмедім?

  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?

  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?

  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?

  • T thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?


Оқушыларға

«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.


«INSERT» әдісі

Кері байланыс парағы.





Сабақ № 15

Мектеп: Мектеп: Х.Досмұхамедов атындағы №4 жалпы орта мектеп мекемесі кмм

Күні: 21.10

Мұғалімнің аты-жөні: Мүталхан Гулжанат Ғаниқызы

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:25

Қатыспаған оқушы саны:1

Сабақтың тақырыбы

Есептерді шығаруда векторларды қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.4.2

векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;

9.3.4.3

векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;

9.3.4.4

векторды екі коллинеар емес векторлар бойынша жіктей білу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады

Оқушылардың басым бөлігі:

вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады.

Кейбір оқушылар:

геометрияның қолданысы туралы біледі

Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.

Құндылық

Қазақстан азаматының міндеттерін орындауға, өз елінің мүдделері мен құндылықтарын бағалау

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті

Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.



«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру Сынып оқушыларына қайталауға және талқылауға төмендегі сұрақтар қойылады

Вектор дегеніміз не?

Векторды қалай белгілейді?

Осы вектор сөзін басқа қандай пәнде пайдаландыңдар?

Физикалық шамалар қалай бөлінген еді?

Скаляр шама дегеніміз не?

Қандай векторларды білесіңдер?

Коллинеар вектор, нөлдік вектор дегеніміз не?

Вектордың модулі дегеніміз не?

Вектордың ұзындығын қалай табамыз?

Векторларға амалдар қолдануға болады ма?

Қандай? Нәтижесі не болады?

Векторды векторға көбейтуге болады ма? Нәтижесі не болады деп ойлайсыңдар?

Талқылау сұрақтарынан кейін бүгінгі сабақтың тақырыбы айтылады

Критерийлер:

1.Тақырыпты біледі

2.Топпен жұмыс істей алады

3.Ынтымақтастық орнайды

4.Уақытты үнемдейді

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.

















«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру


Психологиялық ахуал.



Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

10 минут

























































Оқулықпен жұмыс

25 минут

Жигсо» әдісі бойынша жаңа сабаққа дайындық жасау әрекеттері

І топ

1. m-нің қай мәнінде ( m; 2 ) және ( -1; 3) векторлары перпендикуляр болады? деңгейі"с"

2. (7; 2) және (-2; -3) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар. "а"-деңгейі

3. (3;-1) және (1; 2) векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар. " в" деңгейі

2-топ

1. m-нің қай мәнінде ( 2; -3 ) және ( m ; 5) векторлары перпендикуляр болады?

2. (3; -1) және (3; 2) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар.

3. (2;0) және (-1;4 ) векторларының арасындағы бұрыштың косинусын табыңдар.

3-топ1. m-нің қай мәнінде ( 4; 5 ) және ( m ; -4) векторлары перпендикуляр болады?

2. (5; 4) және (3;-4) векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар.

3. (2;-5) және (-4; 0 ) векторларының арасындағы бұрыштың косинусын Кері байланыс

«Бағдаршам» арқылы тапсырма бойынша кері байланыс жасайды.



  • Жеңіл болды



  • Ойландырды



  • Қиын болды







Сабақты бекіту үшін мына сұрақтарға жауап берейік:

  1. Векторының координаталары дегеніміз не?

  2. Коллинеар векторлар дегеніміз не?

  3. Комплонар векторлар дегенімізне?

  4. Комплонар емес векторлар дегеніміз не?

  5. Кеңістіктегі екі вектордың қосындысы дегеніміз не?

  6. Вектордың қосындысының негізгі қасиеттері;

  7. Қосындысы нольдік векторды беретін вектор қалай аталады?

  8. Вектордың k санына көбейтіндісі дегеніміз не?

Енді есептер шығарайық:

1 есеп. Бер:

Т\к

7 есеп. Бер:


Топтар жұмыс жасап отырғанда, үш түсті сигналдық белгілер оқушыларға толық таратылады.

Оқушы: Әр топ өздеріне берілген тапсырмамен танысады, өзара талқылайды және постерге түсіреді. Қажет болған жағдайда мысал келтіреді. Топтық жұмыс аяқталысымен баяндамашылар тұрып өз тақырыпшаларын өзге топ оқушыларына түсіндіреді. Өзге топ мүшелері тыңдай отырып, дәптерлеріне түсіріп алады. Барлық топ жұмыстары аяқталғаннан кейін топ мүшелері басқа топтың баяндамашыларына баға береді.

























Дескриптор

Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді

Шығарылған есептердің дұрыстығын бақылайды

Тапсырмалардың нәтижесін тексеру

Шығарылған есептердің жақсы үлгілерін көрсетеді



Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.





Үлестірмелі қағаздар



Соңы

5 минут

Сабақты бекіту Рефлексия

Үйге тапсырма:

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«INSERT» әдісі

  • I – interactive Мен нені бұрын білдім?

  • N – nothing Мен нені білмедім?

  • S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім?

  • E – effective Бұл қаншалықты тиімді?

  • R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет?

  • T thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?



Оқушыларға

«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.



«INSERT» әдісі

Кері байланыс парағы.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ