Материалдар / № 1 Қоршаған орта.docx

№ 1 Қоршаған орта.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу;
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

6-бөлім: Қоршаған орта және энергия ресурстары

МЕКТЕП:

КҮНІ:

Мұғалім:

СЫНЫП:

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қоршаған орта

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;

8.4.4.3 - сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: «Қоршаған орта» туралы тыңдалым мәтініндегі көтерілген мәселені анықтау,біріңғай мүшелердің жасалу ерекшелігін түсіну;

Көпшілігі: мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтау, сөйлем ішінде бірыңғай мүшелерді қолдана білу;

Кейбір оқушылар: мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу.

Жоспар:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы










Сабақтың ортасы









































Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады.

Жағымды психологиялық ахуал.

  • Қоршаған орта дегеніміз не?

  • Қоршаған ортаны не себепті қорғау керек?

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ. Мағжан ақын айтқандай, қазақ баласының неліктен қиялы жүйрік, өткір әрі терең? Ойларыңды ортаға салыңдар.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ.

2-тапсырма. «Жеті қазына» мәтінін (11. Мп 3) тыңдап, негізгі ойды анықтау. «Түйінді ой» стратегиясы арқылы бір сөйлем құрастыру, Бірыңғай мүшелерді жазып отыру.

Жеті қазына

Жеті қазына — қазақтың дәстүрлі дүниетанымындағы философиялық түсініктердің бірі. Қазақ халқы Жеті қазынаны ер жігіттің өмірімен байланыстырып, оның ұғымына мыналарды жатқызады:

  1. жүйрік ат;

  2. қыран бүркіт;

  3. құмай тазы;

  4. берен мылтық;

  5. қанды ауыз қақпан;

  6. майланғыш ау;

  7. өткір кездік.

Ер жігіттің жүйрік аты — қанаты. Қыран бүркіт — қуаты. Құмай тазысы — абыройын асырар сенімді серігі. Мылтығы — қахарлы оты. Қақпаны — серті, ауы — әдіс-айласы, кездігі — сұсы. Халық Жеті қазынаны өмір қажетіне негіз етіп таратқан. Қазақ халқының Жеті қазынаны — жеті ырыс деп атауының да мәні осында. “Жеті ырысқа” мыналарды жатқызады:

  • 1) адамның ақылы,ой-санасы. Өйткені, адамзат ақылы арқылы хайуанаттар дүниесінен бөлініп ерекшеленеді, әрі дүниенің қожасы болды;

  • 2) денсаулық, яғни дененің саулығы;

  • 3) ақ жаулық, яғни үйдегі әйел адам — ердің жары, балалардың анасы. Халқымыз ежелден “Бас екеу болмай, мал екеу болмайды” деп, әйелді тіршілік иесі, адам өмірін жалғастырушы деп қастерлеген;

  • 4) бала. Бала — адам өмірінің жалғасы, қуанышы;

  • 5) көңіл. Көңіл мен пейіл кең болса, ынтымақ пен береке орнайды;

  • 6) жер. “Жерсіз — ел тұл, ерсіз — жер тұл”;

  • 7) ит. Ол әуел бастан-ақ адамға сенімді серік болған.

Дескриптор

  • Мәтін мазмұнымен танысады;

  • Негізгі ойды анықтайды;

  • Бірыңғай мүшелерді анықтайды.

ҚБ


ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН

3-тапсырма. Тыңдалым мәтініндегі бірыңғай мүшелердің қызметін анықтаңдар. Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, өздерің де қоршаған ортадағы жеті қазына туралы мысалдар жазыңдар.

Дескриптор

  • Тыңдалым мәтініндегі бірыңғай мүшелердің қызметін анықтайды;

  • Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, өздерің де қоршаған ортадағы жеті қазына туралы мысалдар жазады;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ

«Еркін микрофон» әдісімен суреттерді қатыстырып, тақырып бойынша өз өз пікірлерін білдіреді.

Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді.

Мағжан ақын айтқандай, қазақ баласының неліктен қиялы жүйрік, өткір әрі терең? Ойларыңды ортаға салыңдар.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.



«Жеті қазына» мәтінін (11. Мп 3) тыңдап, негізгі ойды анықтау. «Түйінді ой» стратегиясы арқылы бір сөйлем құрастыру, Бірыңғай мүшелерді жазып отыру.
































Грамматикалық тақырыпты меңгереді.


Тыңдалым мәтініндегі бірыңғай мүшелердің қызметін анықтаңдар. Бірыңғай мүшелерді қатыстырып, өздерің де қоршаған ортадағы жеті қазына туралы мысалдар жазыңдар.






«Еркін микрофон» әдісімен өз өз пікірлерін білдіреді.










ҚБ
































ҚБ























ҚБ


8-сынып «Қазақ тілі»

Оқулығы































kk.wikipedia.org/wiki/Жеті_қазына










































ortcom.kz














Рефлексия





Кері байланыс: «Менің баспалдағым»




Үй тапсырмасы: 6-тапсырма



























ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
.
08 Қаңтар 2025
172
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі