|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 24 сабақ. Әл – Фараби |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.3.4.1 Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әбу Насыр әл-Фараби айналысқан ғылымдар туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Елінің тарихын құрметтейді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Топқа бөлу « Асық» әдісі 1 топ: «Физик » 2 топ: «Философ » 3 топ " Математик " Өткенді пысықтау « Ежелгі адамдар іздері» әдісі «Ежелгі адамдардың өндірістік шаруашылыққа өтуі» тақырыбын пысықтау тапсырмалары 1.Ежелгі адамдар немен айналысты ? 2.Егін шаруашылығы қалай пайда болды? 3.Еңбекшілердің еңбек құралдарын ата 4. Мал шаруашылығы қалай пайда болды ? 5.Өндірістік шаруашылық деген не ? Тақырыпты ашу « Пазл» әдісі Пазлды құрастыру арқылы Әл-Фарабидің суреттерін шығару Ол туралы мәліметтер келтіру Әбу Насыр әл - Фараби – ұлы ғалым, ұлы ақын. Аристотельден кейінгі екінші ұстаз, ойшыл. Мың жылдан артық уақыттың қатыгез сынынан мүдірмей өткен адамзат ұлдарының бірі. Әбу Насыр әл - Фараби – қазақ халқының ежелгі мәдени орталықтарының бірі – аты әйгілі Отырарда дүниеге келген. Отырарды арабтар Фараб деп атаған. Осыдан барып Әбу Насыр әл – Фараби атанып кеткен. Әбу Насыр әл – Фараби бастауыш білімді туған қаласы Отырарда алды. Одан соң Хорасанға барады. Шаш,Самарқан,Бұқара,Харан,Мысырда,Бағдад,Дамаскте оқыған. Фараби ғылымды, көбінесе, өз бетімен оқып үйренген. Ол 150 тарта еңбек жазған. Аристотельдің ой - мақсаттарын дамытып отырған. Құндылық мақсаты: Ұлы адамдарды зерттеуге деген қызығушылығын ояту. Жаңа тақырып 1-тапсырма Топтық жұмыс «Ассосация» әдісі Сызба арқылы топтастырып жазыңдар 1- топ: Әл- Фараби кім? 2-топ: Әл-Фараби қандай тілдерді меңгерді? 3- топ: Әл-Фараби қай қалаларда білім алды? 2-тапсырма Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Әл-Фарабидің еңбектерінен «Әбу Насыр әл-Фарабидің әдеби-ғылыми мұрасы» атты альбом жасаңдар. Оның еңбектері туралы айтыңдар Сергіту сәті «Біз қандаймыз?» әдісі 3-тапсырма «Мен әл-Фарабидің шәкіртімін» айдары 1 топ: «Физик » «Тәжірибе алаңы» әдісі Заттардың массасын өлше. Желім ыдыстан таразы жасап,заттардың массасын өлшейді 2 топ: «Философ » «Грамматика әлемінде» әдісі Мына сөйлемді жазып, сөз таптарына талда Мен әдемі мектепте,екінші сыныпта оқимын Зат есім етістік сан есім сын есім Мен оқимын екінші әдемі 3 топ " Математик " « Пирамида» әдісі Көбейту кестесін пысықта. ҚЖ: «Галарея» әдісі Галареяға ілінген бұрынғы ғасырларда өмір сүрген адамдарға қатысты заттарды анықтап, олар туралы түсіндір. Бұлардың барлығы Отырар қаласына тиесілі екенін, онда әл-Фараби өмір сүргенін айту Үй тапсырмасы Әбу Насыр әл-Фараби туралы қосымша мәліметтер жинақтап кел.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Асықтағы жазбаны таңдау арқылы топқа бөлінеді Үй тапсырмасын тексертеді Суретпен жұмыс жасайды Мұғаліммен бірге жаңа тақырыпты меңгереді Өз ойларын айтады Топтық жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Бір-біріне мақтау айтады Топ атаулары бойынша тапсырма орындайды Қосымша жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Ежелгі адамдардың өндірістік шаруашылыққа өтуі туралы біледі-1б
Дескриптор: Картамен жұмыс жасайды-1б
Дескриптор: Сызба арқылы топтастыру жасайды- 1б Дескриптор: «Әбу Насыр әл-Фарабидің әдеби-ғылыми мұрасы» атты альбом жасайды-1б Дескриптор: 1-топ Заттардың массасын өлшейді-1б 2-топ Сөйлемдерді сөз таптарына талдайды-1б 3-топ Көбейту кестесін пысықтайды-1б
Дескриптор: Өткен ғасырлардағы өркениет туралы біледі-1б
«Алтын көмбе» әдісі |
Додокаэдр Суреттер
Суреттер
Ежелгі қалалар картасы оқулық
Сызбаға арналған парақтар
Оқулық
Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 24 сабақ. Әл – Фараби Дүниетану 2 сынып
№ 24 сабақ. Әл – Фараби Дүниетану 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану Атамұра |
|||||
|
Бөлім: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 24 сабақ. Әл – Фараби |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.3.4.1 Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әбу Насыр әл-Фараби айналысқан ғылымдар туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Елінің тарихын құрметтейді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Топқа бөлу « Асық» әдісі 1 топ: «Физик » 2 топ: «Философ » 3 топ " Математик " Өткенді пысықтау « Ежелгі адамдар іздері» әдісі «Ежелгі адамдардың өндірістік шаруашылыққа өтуі» тақырыбын пысықтау тапсырмалары 1.Ежелгі адамдар немен айналысты ? 2.Егін шаруашылығы қалай пайда болды? 3.Еңбекшілердің еңбек құралдарын ата 4. Мал шаруашылығы қалай пайда болды ? 5.Өндірістік шаруашылық деген не ? Тақырыпты ашу « Пазл» әдісі Пазлды құрастыру арқылы Әл-Фарабидің суреттерін шығару Ол туралы мәліметтер келтіру Әбу Насыр әл - Фараби – ұлы ғалым, ұлы ақын. Аристотельден кейінгі екінші ұстаз, ойшыл. Мың жылдан артық уақыттың қатыгез сынынан мүдірмей өткен адамзат ұлдарының бірі. Әбу Насыр әл - Фараби – қазақ халқының ежелгі мәдени орталықтарының бірі – аты әйгілі Отырарда дүниеге келген. Отырарды арабтар Фараб деп атаған. Осыдан барып Әбу Насыр әл – Фараби атанып кеткен. Әбу Насыр әл – Фараби бастауыш білімді туған қаласы Отырарда алды. Одан соң Хорасанға барады. Шаш,Самарқан,Бұқара,Харан,Мысырда,Бағдад,Дамаскте оқыған. Фараби ғылымды, көбінесе, өз бетімен оқып үйренген. Ол 150 тарта еңбек жазған. Аристотельдің ой - мақсаттарын дамытып отырған. Құндылық мақсаты: Ұлы адамдарды зерттеуге деген қызығушылығын ояту. Жаңа тақырып 1-тапсырма Топтық жұмыс «Ассосация» әдісі Сызба арқылы топтастырып жазыңдар 1- топ: Әл- Фараби кім? 2-топ: Әл-Фараби қандай тілдерді меңгерді? 3- топ: Әл-Фараби қай қалаларда білім алды? 2-тапсырма Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Әл-Фарабидің еңбектерінен «Әбу Насыр әл-Фарабидің әдеби-ғылыми мұрасы» атты альбом жасаңдар. Оның еңбектері туралы айтыңдар Сергіту сәті «Біз қандаймыз?» әдісі 3-тапсырма «Мен әл-Фарабидің шәкіртімін» айдары 1 топ: «Физик » «Тәжірибе алаңы» әдісі Заттардың массасын өлше. Желім ыдыстан таразы жасап,заттардың массасын өлшейді 2 топ: «Философ » «Грамматика әлемінде» әдісі Мына сөйлемді жазып, сөз таптарына талда Мен әдемі мектепте,екінші сыныпта оқимын Зат есім етістік сан есім сын есім Мен оқимын екінші әдемі 3 топ " Математик " « Пирамида» әдісі Көбейту кестесін пысықта. ҚЖ: «Галарея» әдісі Галареяға ілінген бұрынғы ғасырларда өмір сүрген адамдарға қатысты заттарды анықтап, олар туралы түсіндір. Бұлардың барлығы Отырар қаласына тиесілі екенін, онда әл-Фараби өмір сүргенін айту Үй тапсырмасы Әбу Насыр әл-Фараби туралы қосымша мәліметтер жинақтап кел.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Асықтағы жазбаны таңдау арқылы топқа бөлінеді Үй тапсырмасын тексертеді Суретпен жұмыс жасайды Мұғаліммен бірге жаңа тақырыпты меңгереді Өз ойларын айтады Топтық жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Бір-біріне мақтау айтады Топ атаулары бойынша тапсырма орындайды Қосымша жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Ежелгі адамдардың өндірістік шаруашылыққа өтуі туралы біледі-1б
Дескриптор: Картамен жұмыс жасайды-1б
Дескриптор: Сызба арқылы топтастыру жасайды- 1б Дескриптор: «Әбу Насыр әл-Фарабидің әдеби-ғылыми мұрасы» атты альбом жасайды-1б Дескриптор: 1-топ Заттардың массасын өлшейді-1б 2-топ Сөйлемдерді сөз таптарына талдайды-1б 3-топ Көбейту кестесін пысықтайды-1б
Дескриптор: Өткен ғасырлардағы өркениет туралы біледі-1б
«Алтын көмбе» әдісі |
Додокаэдр Суреттер
Суреттер
Ежелгі қалалар картасы оқулық
Сызбаға арналған парақтар
Оқулық
Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз

















