|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 46 сабақ. Жай есептерді құрама есепке айналдыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.5.1.7.**Екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару. 2.5.1.8.**Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жай есептерді құрама есептерге айналдыруды және құрама есептерді шығаруды үйренеді,жалғастырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Апта дәйексөзі: Өз өміріңізге жауапкершілікті алу — діттеген мақсатқа қол жеткізу үшін бәріне де дайын болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Музыка кабинетінде 21 домбыра және одан 14-і кем қобыз бар. Музыка кабинетінде барлығы неше аспап бар? Ш: 21 + (21 – 14) = 28 Ж: Барлығы 28 аспап. Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы Құрама есеп құрастыр Мысалы, біздің сыныпта 14 ұл және 15 қыз бала бар. Олардың 11-і оқу үздігі, ал қалғаны оқу екпіндісі. Оқу екпіндісі нешеу? (14+15)-11=18 Жауабы: 18 оқу екпіндісі бар Жаңа тақырып 1-тапсырма Жай есепті салыстыр және шығар
2-тапсырма 1-тапсырмадағы екі жай есептен екі амалмен шығатын құрама есеп құрастыр Аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүр. Олардың 19-ы үйлеріне кетті. Аулада неше бала қалды? Есептің сұрағы: «Аулада неше бала қалды?». Есептің сұрағына жауап беру үшін барлық бала санын білуі керек. Есептің шартынан аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүргенін белгілі, бірақ барлығы нешеу екені белгісіз. Барлық бала санын 17 мен 18 сандарын қосу арқылы табуға болады. (17 + 18) – 19 = 16
Топтық жұмыс 3-тапсырма Есептерді салыстыр.Осы есептерден құрама есеп құрастыр және шығар
Құрама есеп: Көркем еңбек сабағында қыздар 34 оюдың және 42 гүлдің суретін бояды. Оның 55-ін сынып бөлмесін безендіруге жұмсады. Неше сурет қалды? 1) 34 + 42 = 76 – боялған сурет саны. 2) 76 – 55 = 21 – қалған сурет саны. Жауабы: 21 сурет қалды
ЕБҚ Есепті шығарып көр Қарындаш-10 тг Дәптер қабы- ?, 2тг арзан Ш:10-2=8тг Жауабы: Дәптердің қабы 8тг тұрады
Жұптық жұмыс 4-тапсырма а) Қосынды мен айырманың мәндерін табады, оларды салыстырады. Қосындының мәні айырманың мәнінен қанша артық екенін табады. Ж:30-ға артық ә) тапсырмасында, керісінше, айырманың мәні қосындының мәнінен қанша кем екенін біледі. Ж:49-ға артық
5-тапсырма Жасырын сандарды тап 32+24- 15 =41 91-(13+21)=57 56+8+11=75 26-13-9=4
Ойлан,тап! 7-тапсырма а) Жауап:Айдос пен Мағжанның алдынды 3 жұп- 6 оқушы, соңында 9жұп – 18 оқушы, өздері 2оқушы болса, 6+18+2=26 оқушы бар. ә) Апта күндерінің атын және санын атамай-ақ, 5 күнді атай аласың ба? Жауап: Өткен күн Кеше Бүгін Ертең Арғы күні
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Есепті шығар Қыз-8 Ұл-9 Аяқтады-12 Жалғастырды-? (8+9)-12=5 Жауабы: 5 бала жұмысын жалғастырды.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын оқып береді
Талдай отырып, ауызша шығарады.
Тапсырмалар ды орындайды
Тапсырмалар ды орындайды
Оқулықта көрсетілген қадамдар бойынша оны түсіндіре отырып шығарады
Тапсырманы орындайды
Құрама есеп құрастырады
Жеке жұмыс жасайды
Тапсырманы жұппен бірігіп орындайды
Жаттығу жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Ойланып жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Құрама есепті шығарады-1б
ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Жай есептерді салыстырады және шығарады-1б
Дескриптор: Екі жай есептен екі амалмен шығатын құрама есеп құрастырады-1б
Дескриптор: Есептерді салыстырады-1б Осы есептерден құрама есеп құрастырады және шығарады-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Қосындының мәні айырманың мәнінен қанша артық екенін табады -1б Айырманың мәні қосындының мәнінен қанша кем екенін біледі-1б
Дескриптор: Жасырын сандарды табады-1б
Дескриптор: Сынып оқушыларының санын атайды-1б Апта күндерін айтады-1б
Дескриптор: Құрама есепті шығарады-1б
«Ноутбок» әдісі |
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
оқулық
Кесте
Тақта, жұмыс дәптері
оқулық
Кесте
Оқулық
КЕсте
Таратпа парақша
Оқулық
Қимылдар
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Шарты |
Аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүр. |
Аулада 35 бала ойнап жүрді. Олардың 19-ы үйлеріне кетті. |
|
|
Сұрағы |
Аулада барлығы неше бала ойнап |
Аулада неше бала қалды? |
|
Шешуі |
17 + 18 = 35 |
35 – 19 = 16 |
|
|
Жауаб ы |
Аулада 35 бала ойнап жүр. |
Аулада 16 бала қалды. |
|

|
Шешуі |
34 + 42 = 76 |
76 – 55 = 21 |
|
Жауабы |
Қыздар 76 суреті бояды. |
21 сурет қалды. |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 46 сабақ. Жай есептерді құрама есепке айналдыру Математика 2 сынып
№ 46 сабақ. Жай есептерді құрама есепке айналдыру Математика 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 46 сабақ. Жай есептерді құрама есепке айналдыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.5.1.7.**Екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару. 2.5.1.8.**Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жай есептерді құрама есептерге айналдыруды және құрама есептерді шығаруды үйренеді,жалғастырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Апта дәйексөзі: Өз өміріңізге жауапкершілікті алу — діттеген мақсатқа қол жеткізу үшін бәріне де дайын болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Музыка кабинетінде 21 домбыра және одан 14-і кем қобыз бар. Музыка кабинетінде барлығы неше аспап бар? Ш: 21 + (21 – 14) = 28 Ж: Барлығы 28 аспап. Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы Құрама есеп құрастыр Мысалы, біздің сыныпта 14 ұл және 15 қыз бала бар. Олардың 11-і оқу үздігі, ал қалғаны оқу екпіндісі. Оқу екпіндісі нешеу? (14+15)-11=18 Жауабы: 18 оқу екпіндісі бар Жаңа тақырып 1-тапсырма Жай есепті салыстыр және шығар
2-тапсырма 1-тапсырмадағы екі жай есептен екі амалмен шығатын құрама есеп құрастыр Аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүр. Олардың 19-ы үйлеріне кетті. Аулада неше бала қалды? Есептің сұрағы: «Аулада неше бала қалды?». Есептің сұрағына жауап беру үшін барлық бала санын білуі керек. Есептің шартынан аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүргенін белгілі, бірақ барлығы нешеу екені белгісіз. Барлық бала санын 17 мен 18 сандарын қосу арқылы табуға болады. (17 + 18) – 19 = 16
Топтық жұмыс 3-тапсырма Есептерді салыстыр.Осы есептерден құрама есеп құрастыр және шығар
Құрама есеп: Көркем еңбек сабағында қыздар 34 оюдың және 42 гүлдің суретін бояды. Оның 55-ін сынып бөлмесін безендіруге жұмсады. Неше сурет қалды? 1) 34 + 42 = 76 – боялған сурет саны. 2) 76 – 55 = 21 – қалған сурет саны. Жауабы: 21 сурет қалды
ЕБҚ Есепті шығарып көр Қарындаш-10 тг Дәптер қабы- ?, 2тг арзан Ш:10-2=8тг Жауабы: Дәптердің қабы 8тг тұрады
Жұптық жұмыс 4-тапсырма а) Қосынды мен айырманың мәндерін табады, оларды салыстырады. Қосындының мәні айырманың мәнінен қанша артық екенін табады. Ж:30-ға артық ә) тапсырмасында, керісінше, айырманың мәні қосындының мәнінен қанша кем екенін біледі. Ж:49-ға артық
5-тапсырма Жасырын сандарды тап 32+24- 15 =41 91-(13+21)=57 56+8+11=75 26-13-9=4
Ойлан,тап! 7-тапсырма а) Жауап:Айдос пен Мағжанның алдынды 3 жұп- 6 оқушы, соңында 9жұп – 18 оқушы, өздері 2оқушы болса, 6+18+2=26 оқушы бар. ә) Апта күндерінің атын және санын атамай-ақ, 5 күнді атай аласың ба? Жауап: Өткен күн Кеше Бүгін Ертең Арғы күні
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Есепті шығар Қыз-8 Ұл-9 Аяқтады-12 Жалғастырды-? (8+9)-12=5 Жауабы: 5 бала жұмысын жалғастырды.
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын оқып береді
Талдай отырып, ауызша шығарады.
Тапсырмалар ды орындайды
Тапсырмалар ды орындайды
Оқулықта көрсетілген қадамдар бойынша оны түсіндіре отырып шығарады
Тапсырманы орындайды
Құрама есеп құрастырады
Жеке жұмыс жасайды
Тапсырманы жұппен бірігіп орындайды
Жаттығу жасайды
Тапсырмалар ды орындайды
Ойланып жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Құрама есепті шығарады-1б
ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Жай есептерді салыстырады және шығарады-1б
Дескриптор: Екі жай есептен екі амалмен шығатын құрама есеп құрастырады-1б
Дескриптор: Есептерді салыстырады-1б Осы есептерден құрама есеп құрастырады және шығарады-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Қосындының мәні айырманың мәнінен қанша артық екенін табады -1б Айырманың мәні қосындының мәнінен қанша кем екенін біледі-1б
Дескриптор: Жасырын сандарды табады-1б
Дескриптор: Сынып оқушыларының санын атайды-1б Апта күндерін айтады-1б
Дескриптор: Құрама есепті шығарады-1б
«Ноутбок» әдісі |
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
оқулық
Кесте
Тақта, жұмыс дәптері
оқулық
Кесте
Оқулық
КЕсте
Таратпа парақша
Оқулық
Қимылдар
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Шарты |
Аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүр. |
Аулада 35 бала ойнап жүрді. Олардың 19-ы үйлеріне кетті. |
|
|
Сұрағы |
Аулада барлығы неше бала ойнап |
Аулада неше бала қалды? |
|
Шешуі |
17 + 18 = 35 |
35 – 19 = 16 |
|
|
Жауаб ы |
Аулада 35 бала ойнап жүр. |
Аулада 16 бала қалды. |
|

|
Шешуі |
34 + 42 = 76 |
76 – 55 = 21 |
|
Жауабы |
Қыздар 76 суреті бояды. |
21 сурет қалды. |

шағым қалдыра аласыз




















