|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып:Менің туған өлкем 2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 50 сабақ. Сандарды рим цифрларымен жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.1.3.**12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
12-ге дейінгі сандарды рим цифрларымен жазуды және оларды оқуды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Қосымша жұмыс 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өз ойыңнан есеп құрастыр және оны шығар Тақырыпты ашу «Тыңда, қызық!» Рим цифрлары жазылған оқулықтар, әдеби кітаптардан үзінділер көрсету, түсіндірме жұмысын ұйымдастыру. Сандарды жазу үшін араб цифрларынан басқа рим цифрлары да қолданылады.Олар араб цифрлары тәрізді емес. Олар бар болғаны жетеу: бір, бес, он, елу, жүз, бес жүз, мың. Ежелгі Римде цифрлардың орнына әріптер қолданылды. Бірдің орнына I әрпі (и), бестің орнына V (вэ), онның орнына X (икс), елу – L (эль), жүз – C (цэ), бес жүз – D (дэ), мың – M (эм) әрпі қолданылады. Қазір бұл әріптер рим цифры деп аталады Жаңа тақырып 1-тапсырма Бір таңбалы натурал сандарды кему ретімен жаз: 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Ондықтарды өсу ретімен жаз: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90. Жүздіктерді кему ретімен жаз: 900, 800,700, 600, 500, 400, 300, 200,100. 5 және 7 цифрларын (қайталанатындай) пайдаланып, екі таңбалы сандарды жаз: 55, 57, 77, 75. Оқулықта берілген ереже таныстырылады. Рим цифрлары – сандарды белгілеу үшін латын әліпбиіндегі жеті әріптің көмегімен жазылатын таңбалар жүйесі. 1 5 10 50 100 500 1000 I V X L C D M Кез келген натурал сан осы цифрларды қайталау арқылы жазылады. 2-тапсырма Сандарды рим цифрларымен жаз: 3,7,9,11 3-III 7-VII 9-IX 11-XI ЕБҚ Сандарды рим цифрларымен жаз: 1, 2 1-I 2-II ЕҚБ Сандарды рим цифрларымен жаз: 21, 32, 55, 105, 506 21-XXI 32-XXXII 55-LV 105-CV 506-DVI «Нейрожаттығулар» әдісі 3-тапсырма Апта күндерінің реттік нөмірі кестесін толтыр
4-тапсырма Өрнектердің мәнін тауып, оларды рим цифрларымен жаз
I + IV = V IX + III = XII IV + VIII = XI XI – IV = VII XII – VII =V XI – IX = II V+V=X
5-тапсырма Теңдеулерді шеш Х+33=87 с-24=37 Х=87-33 с=37+24 Х=54 с=61 54+33=87 61-24=37 87=87 37=37
7-тапсырма Теңдік тура болатындай етіп бір таяқшаны ауыстырып қой III-II=IV VI-IV=IX III+II=V VI+IV=X
Логикалық тапсырма 8-тапсырма Шешуі: 1,2,3,4,5,6 1+2+3+4+5+6=21 Жауабы: Жанар 6 жылда 21 ойыншық алады
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Рим цифрларымен жаз: а) бір таңбалы натурал сандарды өсу ретімен I,II,III,IV,V,VI,VII,VIII,IX ә) 12-ге дейінгі екі таңбалы натурал сандарды кему ретімен XII,XI,X
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын оқып береді
Рим цифрлары туралы мәліметтер мен танысады
Тапсырманы орындайды
Рим цифрларымен танысады
Сандарды рим цифрымен жазады
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Кестені толтырады
Тапсырманы орындайды
Теңдеулерді шешеді
Таяқшаны ауыстырады
Логикалық тапсырма орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Есеп құрастырып, шартын құрады-1б Шешуін тауып,жауабын жазады-1б
ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: Оқулықта берілген ереже мен танысады -1б Рим цифрларының таңбасын біледі-1б
Дескриптор: Сандарды рим цифрларымен жазады-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Апта күндерінің реттік нөмірін рим цифрымен және араб цифрымен жазады-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін тауып, оларды рим цифрларымен жазады-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Дескриптор: Теңдік тура болатындай етіп бір таяқшаны ауыстырып қояды-1б
Дескриптор: Сандарды рим цифрымен жазады-1б Өтілген тақырыпты меңгерген-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Кеспе сандар
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Тақта, жұмыс дәптері
оқулық
Қимылдар
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Таяқшалар
Ойыншық тар
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 50 сабақ. Сандарды рим цифрларымен жазу Математика 2 сынып
№ 50 сабақ. Сандарды рим цифрларымен жазу Математика 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ортақ тақырып:Менің туған өлкем 2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 50 сабақ. Сандарды рим цифрларымен жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.1.3.**12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
12-ге дейінгі сандарды рим цифрларымен жазуды және оларды оқуды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Қосымша жұмыс 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Өз ойыңнан есеп құрастыр және оны шығар Тақырыпты ашу «Тыңда, қызық!» Рим цифрлары жазылған оқулықтар, әдеби кітаптардан үзінділер көрсету, түсіндірме жұмысын ұйымдастыру. Сандарды жазу үшін араб цифрларынан басқа рим цифрлары да қолданылады.Олар араб цифрлары тәрізді емес. Олар бар болғаны жетеу: бір, бес, он, елу, жүз, бес жүз, мың. Ежелгі Римде цифрлардың орнына әріптер қолданылды. Бірдің орнына I әрпі (и), бестің орнына V (вэ), онның орнына X (икс), елу – L (эль), жүз – C (цэ), бес жүз – D (дэ), мың – M (эм) әрпі қолданылады. Қазір бұл әріптер рим цифры деп аталады Жаңа тақырып 1-тапсырма Бір таңбалы натурал сандарды кему ретімен жаз: 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Ондықтарды өсу ретімен жаз: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90. Жүздіктерді кему ретімен жаз: 900, 800,700, 600, 500, 400, 300, 200,100. 5 және 7 цифрларын (қайталанатындай) пайдаланып, екі таңбалы сандарды жаз: 55, 57, 77, 75. Оқулықта берілген ереже таныстырылады. Рим цифрлары – сандарды белгілеу үшін латын әліпбиіндегі жеті әріптің көмегімен жазылатын таңбалар жүйесі. 1 5 10 50 100 500 1000 I V X L C D M Кез келген натурал сан осы цифрларды қайталау арқылы жазылады. 2-тапсырма Сандарды рим цифрларымен жаз: 3,7,9,11 3-III 7-VII 9-IX 11-XI ЕБҚ Сандарды рим цифрларымен жаз: 1, 2 1-I 2-II ЕҚБ Сандарды рим цифрларымен жаз: 21, 32, 55, 105, 506 21-XXI 32-XXXII 55-LV 105-CV 506-DVI «Нейрожаттығулар» әдісі 3-тапсырма Апта күндерінің реттік нөмірі кестесін толтыр
4-тапсырма Өрнектердің мәнін тауып, оларды рим цифрларымен жаз
I + IV = V IX + III = XII IV + VIII = XI XI – IV = VII XII – VII =V XI – IX = II V+V=X
5-тапсырма Теңдеулерді шеш Х+33=87 с-24=37 Х=87-33 с=37+24 Х=54 с=61 54+33=87 61-24=37 87=87 37=37
7-тапсырма Теңдік тура болатындай етіп бір таяқшаны ауыстырып қой III-II=IV VI-IV=IX III+II=V VI+IV=X
Логикалық тапсырма 8-тапсырма Шешуі: 1,2,3,4,5,6 1+2+3+4+5+6=21 Жауабы: Жанар 6 жылда 21 ойыншық алады
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Рим цифрларымен жаз: а) бір таңбалы натурал сандарды өсу ретімен I,II,III,IV,V,VI,VII,VIII,IX ә) 12-ге дейінгі екі таңбалы натурал сандарды кему ретімен XII,XI,X
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын оқып береді
Рим цифрлары туралы мәліметтер мен танысады
Тапсырманы орындайды
Рим цифрларымен танысады
Сандарды рим цифрымен жазады
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Кестені толтырады
Тапсырманы орындайды
Теңдеулерді шешеді
Таяқшаны ауыстырады
Логикалық тапсырма орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Есеп құрастырып, шартын құрады-1б Шешуін тауып,жауабын жазады-1б
ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: Оқулықта берілген ереже мен танысады -1б Рим цифрларының таңбасын біледі-1б
Дескриптор: Сандарды рим цифрларымен жазады-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Апта күндерінің реттік нөмірін рим цифрымен және араб цифрымен жазады-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін тауып, оларды рим цифрларымен жазады-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Дескриптор: Теңдік тура болатындай етіп бір таяқшаны ауыстырып қояды-1б
Дескриптор: Сандарды рим цифрымен жазады-1б Өтілген тақырыпты меңгерген-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Кеспе сандар
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Тақта, жұмыс дәптері
оқулық
Қимылдар
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Таяқшалар
Ойыншық тар
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















