Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу |
МЕКТЕП: |
|||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
|
|||
|
КҮНІ: |
Мұғалімнің аты жөні: |
|
||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||
|
Сабақ тақырыбы |
А а дыбысы мен әрпі |
|||
|
Осы сабақта қолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасы на сілтеме) |
1.1.1.1. Тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну. 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялықлық талаптарға сай жазу. |
|||
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:Суретке қарап сөйлем құрайды, сөйлемдегі сөз санын айтады. А а дыбысы мен әрпін таниды, жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады; Көптеген оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, өзі оқитын мектебімен салыстырады. Кейбір оқушылар:бір немесе екі буынды сөздерді оқиды,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады;
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Құндылықтар дыдарыту |
Мектепте, сыныпта жүру ережесін сақтау, мектеп мүліктері мен оқу құрал – жабдықтарын күтіп ұстауға тәрбиелеу |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану, жаратылыстану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио тыңдалым, слайд |
|||
|
Бастапқы білім |
Сурет бойынша сұрақтарға жауап бере алады, сөздерді буынға бөле алады |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
ресурстар
|
||
|
Сабақтың басы 2 минут 3мин |
(М.К.Ұ) Психологиялық ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында ширату іс-қимылын орындату. Біз ойнаймыз күлеміз, Жадыраймыз жүреміз. Білім алып мектептен, Өсіп-толып келеміз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезінеміз. Түрлі –түсті жапырақтар арқылы топқа бөлу. Білімдерін саралау мақсатында «Миға шабуыл» стратегиасын қолдана отырып «Мен саған, сен маған» ойынын жүргізу: Өткен тарау бойынша : -Дыбыс дегеніміз не? -Мектеп құралдарын ата? -Үй жануарларына не жатады? |
|
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
5 мин
5 мин
|
Тыңдалым: Ұжымдық жұмыс.
Оқушылар өз мектептерін суреттегі мектеппен салыстырады. Өз мектептерін оқулықтағы мектеппен салыстыруда сипаттау сөздерін пайдалануға үйретемін.Иллюстрациясы арқылы болжап, салыстыруда қандай ұқсастық пен айырма шылық бар екенін айтқызып, сөйлеулерінде «үлкен», «кішкентай», «биік», «әдемі», «биік», «кең», «аласа» сөздерін пайдалануын ескеріңіз және қимылмен қоса көрсетуін түсіндіремін: -Суреттен не көріп тұрсыңдар? -Мектеп қандай? -Өзіміздің мектеппен салыстырып көрейікші. Оқушылар мынадай сөйлемдер айтуы мүмкін: мысалы: «Суреттегі мектеп ауласынан біздің мектептің ауласы кең. Мектеп ғимараты үлкен әрі әдемі. Мектеп ауласын-дағы ағаштар аласа» т.с.с.
Тыңдалым. Оқушыларға оқулық кейіпкерлері Әли мен Мерейдің сұхбатын аудио үнтаспадан тыңдатамын. Оқушылардан: - Әли мен Мерей не жайында сөйлесті? -Мерей не деді? - Әли не деп жауап берді?, т.с.с. сұрақтарға жауап алу арқылы, Әли мен Мерейдің сұхбатынан не түсінгенін пысықтаймын. Тыңдалым. Сабақтың тақырыбын ашу барысында «Болжау» стратегиясын қолдану арқылы тыңдалым- айтылым дағдыларын дамыту. Оқулықтағы Әли мен Мерейдің сұхбатын нақышына келтіріп, мәнерлеп оқып беремін. Суретпен жұмыс. ҰЖ.
Оқушылар мәтіннің мазмұнын оның иллюстрациясы арқылы болжай алу білігін бағалауды ұйымдастырамын.Марғұланға не болғанын екі сюжетті суретпен жұмыс жасау арқылы болжатамын. ӨЖ. Әр оқушы өз топшылауы бойынша ойын ортаға салады. МК. Оқушылардың сөйлем сызбасын «оқуын» жүзеге асырамын Оқушылар сызбаларды дұрыс оқыса, «Марғұланды ара шақты. Марғұлан «А-а-а-а!» деп қашты» сөйлемдері шығады. Оқушыларға бұл екі сөйлем мәтінді құрайтынын түсіндіремін. МК. Соңғы суреттегі Марғұланның «А-а-а-а!» деген дыбысына оқушылардың назарын аударамын: -Марғұланға не болды? -Ол не деп айқайлады? -Оның аузынан қандай дыбыстар шықты? -Қане, өзіміз айтып көрейікші: А – а - а!
Оның созылып, әндетіліп айтылатындығы, дауысты дыбыс екендігі, әріппен таңбаланатындығы, баспа және жазба түрі, бас әріп және кіші әріп түрлерін көрсетіп, түсіндіремін. А әрпімен таныстырамын. (МК, Ұ) Суреттер бойынша жұмыс. Сөз құрамында А дыбысының орнын анықтау. «А» әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру. «А» бас әрпіне не ұқсайды?
Дескриптор: -Сурет арқылы өз ойын айтады. -Тыңдалым-айтылым дағдысы дамиды.
Қалыптастырушы бағалау. «Басбармақ » арқылы бағалау.
Жазылым. Аа әрпінің элементтері, А а әрпі
Жеке жұмыс. Әріпті таяқшадан өздері құрастырады және оқиды
А-бас әрпімен сөйлемнің
басында, адамның аты, қаланың аты келеді, кіші әрпімен сөйлемнің
соңында, ортасында жазамыз.
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау Ауызша кері байланыс жүргізу.
Жұптық жұмыс. Суретке қарап, а дыбысының сөздегі орнын анықтау.
Суретке қарап, а дыбысынан басталатын жемістерді тап.
.
А әрпінің дұрыс жазылған үлгісін тап.
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау. Смаликтер арқылы бағалау
Топтық жұмыс. Алған білімдерді жинақтау барысында «Кластер» әдісі арқылы суреттермен топтастырады. 1топ А дыбысынан келетін отбасы мүшелерінің суреті. 2топ А дыбысынан келетін аңдардың суреті. 3топ А дыбысынан келетін жемістердің суреті.
апа
Ана арба
Дескриптор: 1. Суреттерді тапсырмаға сай топтастыра алады. 2. Сөздерді буынға бөледі. Сөзден сөйлем құрайды.
|
суреттер Оқулық 1сынып 35-бет
Суреттер
А дыбысының баспа түрі жазба түрі
суреттер
|
||
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Оқушылардың білім деңгейін саралау мақсатында «Кезбе тілші» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
|
|
||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы
|
||
|
Оқушылардың әрбір жетістігіне қолдау көрсетіп, алға жетелеп отырамын. Түрлі деңгейлі тапсырмалармен жұмыс жасауды жоспарлаймын.
|
|
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалй өтті?Қандай кедергілер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді. Саралау дұрыс жүргізілді: оқушылардың білім деңгейіне қарай іріктеп тапсырма бердім: -сөздегі а дыбысының орнын анықтайды; -а дыбысы бар сөздерге сөйлем құрастырады. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А а дыбысы мен әрпі 1кл
А а дыбысы мен әрпі 1кл
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу |
МЕКТЕП: |
|||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
|
|||
|
КҮНІ: |
Мұғалімнің аты жөні: |
|
||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||
|
Сабақ тақырыбы |
А а дыбысы мен әрпі |
|||
|
Осы сабақта қолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасы на сілтеме) |
1.1.1.1. Тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну. 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялықлық талаптарға сай жазу. |
|||
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:Суретке қарап сөйлем құрайды, сөйлемдегі сөз санын айтады. А а дыбысы мен әрпін таниды, жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады; Көптеген оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, өзі оқитын мектебімен салыстырады. Кейбір оқушылар:бір немесе екі буынды сөздерді оқиды,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады;
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Құндылықтар дыдарыту |
Мектепте, сыныпта жүру ережесін сақтау, мектеп мүліктері мен оқу құрал – жабдықтарын күтіп ұстауға тәрбиелеу |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
дүниетану, жаратылыстану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио тыңдалым, слайд |
|||
|
Бастапқы білім |
Сурет бойынша сұрақтарға жауап бере алады, сөздерді буынға бөле алады |
|||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
ресурстар
|
||
|
Сабақтың басы 2 минут 3мин |
(М.К.Ұ) Психологиялық ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында ширату іс-қимылын орындату. Біз ойнаймыз күлеміз, Жадыраймыз жүреміз. Білім алып мектептен, Өсіп-толып келеміз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезінеміз. Түрлі –түсті жапырақтар арқылы топқа бөлу. Білімдерін саралау мақсатында «Миға шабуыл» стратегиасын қолдана отырып «Мен саған, сен маған» ойынын жүргізу: Өткен тарау бойынша : -Дыбыс дегеніміз не? -Мектеп құралдарын ата? -Үй жануарларына не жатады? |
|
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
5 мин
5 мин
|
Тыңдалым: Ұжымдық жұмыс.
Оқушылар өз мектептерін суреттегі мектеппен салыстырады. Өз мектептерін оқулықтағы мектеппен салыстыруда сипаттау сөздерін пайдалануға үйретемін.Иллюстрациясы арқылы болжап, салыстыруда қандай ұқсастық пен айырма шылық бар екенін айтқызып, сөйлеулерінде «үлкен», «кішкентай», «биік», «әдемі», «биік», «кең», «аласа» сөздерін пайдалануын ескеріңіз және қимылмен қоса көрсетуін түсіндіремін: -Суреттен не көріп тұрсыңдар? -Мектеп қандай? -Өзіміздің мектеппен салыстырып көрейікші. Оқушылар мынадай сөйлемдер айтуы мүмкін: мысалы: «Суреттегі мектеп ауласынан біздің мектептің ауласы кең. Мектеп ғимараты үлкен әрі әдемі. Мектеп ауласын-дағы ағаштар аласа» т.с.с.
Тыңдалым. Оқушыларға оқулық кейіпкерлері Әли мен Мерейдің сұхбатын аудио үнтаспадан тыңдатамын. Оқушылардан: - Әли мен Мерей не жайында сөйлесті? -Мерей не деді? - Әли не деп жауап берді?, т.с.с. сұрақтарға жауап алу арқылы, Әли мен Мерейдің сұхбатынан не түсінгенін пысықтаймын. Тыңдалым. Сабақтың тақырыбын ашу барысында «Болжау» стратегиясын қолдану арқылы тыңдалым- айтылым дағдыларын дамыту. Оқулықтағы Әли мен Мерейдің сұхбатын нақышына келтіріп, мәнерлеп оқып беремін. Суретпен жұмыс. ҰЖ.
Оқушылар мәтіннің мазмұнын оның иллюстрациясы арқылы болжай алу білігін бағалауды ұйымдастырамын.Марғұланға не болғанын екі сюжетті суретпен жұмыс жасау арқылы болжатамын. ӨЖ. Әр оқушы өз топшылауы бойынша ойын ортаға салады. МК. Оқушылардың сөйлем сызбасын «оқуын» жүзеге асырамын Оқушылар сызбаларды дұрыс оқыса, «Марғұланды ара шақты. Марғұлан «А-а-а-а!» деп қашты» сөйлемдері шығады. Оқушыларға бұл екі сөйлем мәтінді құрайтынын түсіндіремін. МК. Соңғы суреттегі Марғұланның «А-а-а-а!» деген дыбысына оқушылардың назарын аударамын: -Марғұланға не болды? -Ол не деп айқайлады? -Оның аузынан қандай дыбыстар шықты? -Қане, өзіміз айтып көрейікші: А – а - а!
Оның созылып, әндетіліп айтылатындығы, дауысты дыбыс екендігі, әріппен таңбаланатындығы, баспа және жазба түрі, бас әріп және кіші әріп түрлерін көрсетіп, түсіндіремін. А әрпімен таныстырамын. (МК, Ұ) Суреттер бойынша жұмыс. Сөз құрамында А дыбысының орнын анықтау. «А» әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру. «А» бас әрпіне не ұқсайды?
Дескриптор: -Сурет арқылы өз ойын айтады. -Тыңдалым-айтылым дағдысы дамиды.
Қалыптастырушы бағалау. «Басбармақ » арқылы бағалау.
Жазылым. Аа әрпінің элементтері, А а әрпі
Жеке жұмыс. Әріпті таяқшадан өздері құрастырады және оқиды
А-бас әрпімен сөйлемнің
басында, адамның аты, қаланың аты келеді, кіші әрпімен сөйлемнің
соңында, ортасында жазамыз.
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау Ауызша кері байланыс жүргізу.
Жұптық жұмыс. Суретке қарап, а дыбысының сөздегі орнын анықтау.
Суретке қарап, а дыбысынан басталатын жемістерді тап.
.
А әрпінің дұрыс жазылған үлгісін тап.
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау. Смаликтер арқылы бағалау
Топтық жұмыс. Алған білімдерді жинақтау барысында «Кластер» әдісі арқылы суреттермен топтастырады. 1топ А дыбысынан келетін отбасы мүшелерінің суреті. 2топ А дыбысынан келетін аңдардың суреті. 3топ А дыбысынан келетін жемістердің суреті.
апа
Ана арба
Дескриптор: 1. Суреттерді тапсырмаға сай топтастыра алады. 2. Сөздерді буынға бөледі. Сөзден сөйлем құрайды.
|
суреттер Оқулық 1сынып 35-бет
Суреттер
А дыбысының баспа түрі жазба түрі
суреттер
|
||
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Оқушылардың білім деңгейін саралау мақсатында «Кезбе тілші» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
|
|
||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы
|
||
|
Оқушылардың әрбір жетістігіне қолдау көрсетіп, алға жетелеп отырамын. Түрлі деңгейлі тапсырмалармен жұмыс жасауды жоспарлаймын.
|
|
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалй өтті?Қандай кедергілер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді. Саралау дұрыс жүргізілді: оқушылардың білім деңгейіне қарай іріктеп тапсырма бердім: -сөздегі а дыбысының орнын анықтайды; -а дыбысы бар сөздерге сөйлем құрастырады. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
|||
шағым қалдыра аласыз
























