Материалдар / А. Кемелбаеваның «Шашты» әңгімесі

А. Кемелбаеваның «Шашты» әңгімесі

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 10-сынып ЖМБ А. Кемелбаеваның «Шашты» әңгімесі
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады






Бөлім: Парасат пайымы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

А. Кемелбаеваның «Шашты» әңгімесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;

10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: А. Кемелбаеваның «Шашты» әңгімесінің мазмұнымен танысу;

Көпшілігі: «Шашты» әңгімесін сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы тақырыбы мен идеясын анықтау;

Кейбір оқушылар: әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.

Қызығушылықты ояту. «Тұлғаны таны» әдісімен автор туралы мәлімет алады.

Прямоугольник 1

Айгүл Кемелбаева

1965 жылы 21 наурызда

Шығыс Қазақстан облысы

Абай ауданы Құндызды

ауылында дүниеге келген.


Прямоугольник 2

1982 жылы қазақ орта

мектебін бітіріп,

1984-1987 жылдар

Арасында ҚазҰУ-дің

журналистика

факультетінде оқыған.


Прямоугольник 3

«Жетінші құрлыққа саяхат»

атты балаларға арналған

хикаяты, «397 нөмірлі снайпер»

және діни тақырыпқа арналған

«Тобылғы сай», «Ғибадат»,

«Қияда» атты әңгімелері мен

«Мұнара» атты романы бар.


Прямоугольник 4

1983 жылы «Жалын» баспасының республикалық жабық конкурсында балалар әдебиетіне арналған ІІ жүлдені, 1997 жылы М. Әуезовтің 100 жылдық мерейтойы құрметіне жарияланған шығармашылық конкурста ІІІ орын иеленді. Жастар одағы мен Журналистер одағының Баубек Бұлқышев атындағы сыйлығының лауреаты (1998ж.)











Айгүл өз туындыларында саналы түрде еуропалық, мифтік есімдерді де кіргізіп қояды. Онысы эксперимент болғанымен,

өте сәтті пайдаланылған амал. Өйткені дүниежүзілік әдебиетті біле отырып, сол деңгейде ойлана отырып, қазақша стильдік тәсілдерді дүниеге әкелуде.

Айгүл Ісімақова

(айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді).

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.


Оқушылар «Тұлғаны таны» әдісімен автор туралы мәлімет алады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады..






Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі



10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы






Сабақтың

ортасы




















Мағынаны тану.

  • Әңгіме не туралы болуы мүмкін? Тақырыпты болжаңыз.

  • Мына суреттен не байқауға болады?

  • Бұл қай кезеңді қамтиды?

  • Осы оқиғаларға байланысты қандай мәлімет білесіздер?

Дескрипторлар:

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Әңгіме тақырыбын болжайды;

ҚБ

Әңгіменің мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар әңгіме мазмұнымен танысады.

1-тапсырма. Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Әңгіменің басты кейіпкерлері кімдер?

2. Әңгіме арқауы болған оқиғада қай кезең суреттеледі?

3.Автор неліктен кейіпкер баланың есімін басында Кенжебек деп алып,

соңынан Шашты деп атайды? Астарлы ойды тарқатып айтыңдар .

4. Не себепті жазушы түрікмен елінде мәңгіге қалған қарт жылқышыны

баланың құтқарушысы қылып отыр?

Дескриптор:

  • Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;

  • Ойларын дәлелдейді.

ҚБ

2-тапсырма. «Оқиға картасы» әдісімен шығарманы композициялық құрылымына талдаңыз.

Шығарманың композициялық құрылысы:

Оқиғаның басталуы

Барымтамен бірге тұтқындалған Кенжебектің Тасқұл қартпен кездесуі.

Оқиғаның дамуы

Атажан байдың барымтадан алған жылқысын бағуы.

Шиеленісуі

Түркімендердің тойы. Тасқұл қарттың үміті.

Шарықтау шегі

Сын сағатта Қыпшақбозбен елге қашқан Кенжебек.

Шешімі

Ақталған үміт. Кенжебек - Шашты

Шығарманың идеясы

Туған жерге деген адалдық

Дескрипторлар:

  • Көркем шығарманың мазмұнын біледі;

  • Сюжеттік-композициялық талдау жасайды;

  • Тақырыбын, идеясын ашады.

ҚБ

3-тапсырма. Шығармада кездескен түркмендер мен қазақтардың ортақ және ерекше қасиеттерін салыстырыңдар.

Овал 1

Қазақ



Овал 2

Ортақ



Овал 3

Түрікмен








Дескрипторлар:

  • Шығармада кездескен түркмендер мен қазақтардың ортақ және ерекше қасиеттерін салыстырады;

  • Шығармадан дәлелдер келтіреді;

  • Тақырыпты қорытындылайды.

ҚБ

Оқушылар шығарма тақырыбын болжайды.











Шығарма туралы мәлімет алады.





















«Джигсо» әдісімен оқушылар әңгіме мазмұнымен танысады.


Оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.





«Оқиға картасы» әдісімен шығарманы композициялық құрылымына талдайды.
















Шығармада кездескен түркмендер мен қазақтардың ортақ және ерекше қасиеттерін салыстырады.




Қорытынды жасайды.





ҚБ







































ҚБ












ҚБ









ҚБ





А. Кемелбаева «Шашты» әңгімесі

Сабақтың соңы


Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды.















Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі