Бекітемін:__________Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5-сабақ
|
Бөлім: |
4 – бөлім: Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы:қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу,сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық,сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 7 минут 8 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Бізге жақсы болған кезде...» жаттығу Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Ойтүрткі 1. Басты кейіпкердің өмірінде қандай оқиға болып өтті? Архат қайда, не үшін кетіп барады? 2. Шығармада суреттелген оқиға еліміздің қай өңірінде орын алған? 3. Автобуста отырған адамдар кімдер? Оларды автор қалай суреттейді? 4. Архат неге пропискаға отыра алмады? 5.Алтай табиғатының қатал мінезін автор қандай сөздермен берген? 6. Қалай ойлайсыңдар, Архат өз мақсатына жете ала ма? 7. Не себепті автор автобустан шығып кеткен үш жігітті әңгіменің соңында есіне алды? 8. Әңгімені басқаша қалай атауға болады? 1-тапсырма Төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, кейіпкерлерге мінездеме берейік. Архат: Не істеген? Қайда келген? Арманы не? Қақатаев: Неге күмілжіді? Неден қорқады? Неге көмектеспеді? Подполковник: Архатты қалай қарсы алды? Неден күтінеді? Не себепті көмектеспеді? 2-тапсырма Кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау үшін кестені толтыр.
3-тапсырма Жұптық жұмыс Берілген кейіпкерлерді венн диаграммасы арқылы салыстыр. Архат пен жездесін; Архат пен алаңға шыққан жастарды; Архат пен Қақатаевты: Архат пен шоферды. Үлгі: Архат ұқсастығы жездесі
Елгезек, жұмысқа мығым. Әскери борышын өтеуге өзі сұранып барады.
Архатқа еріп Желтоқсан оқиғасына қатысады. Ешкімге есе жібермей тін жан. Екеуі де желтоқ санға қатысқан өжет, қайсар жастар
ЕББҚ оқушыға тапсырма Кейіпкерлерді сипаттамасымен сәйкестендіріп, дұрысын анықта.
Үйге: 11-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Бізге жақсы болған кезде...» жаттығу Өткен жаттығудың жалғасы ретінде, қатысушыларға төмендегідей сәттер болғанда өзімізді қалай сезінетінімізді еске түсіріп, мимика және пантомимамен көрсету ұсынылады. Басқарушы көрсетуге көмектеседі. -Бізге ұрысып жатыр; -Бізді мақтап жатыр; -Бізге қорқынышты; -Бізге көңілді; -Тақтада жауап беріп тұрмыз; -«5» алдық; -«2» алдық; Жұмысты аяқтау, нәтижесін пысықтау.
«Картошка фри» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау мақсатында сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап бере отырып, кейіпкерлерге мінездеме береді. Архат: Не істеген? Өскеменнен шығып, Күршімге бет алған автобусқа отырған. Қайда келген? Күршімге, пропискаға отыру мәселесімен. Арманы не? паспортқа «пропис каға» отырып, бес жүз сом ақша тауып, Алматыға қайту. Қақатаев: Неге күмілжіді? «Ертең келерсің» -деген уәдесінде тұра алмайғ пропискаға тұрғыза алмады. Неден қорқады?РОВД-дан инструкция алады. Неге көмектеспеді? Декабристердің дүрбелеңі әсер еткен жоғарының берген бұйрығынан қорықты Подполковник: Архатты қалай қарсы алды?Дүңк-дүңк еткен дүрсіл дауыспен қарсы алған. Неден күтінеді? «Желтоқсанға қатысқан қу болар» деп өзін аулақ ұстап, күтінеді Не себепті көмектеспеді? «Сен ауылда тұрасың, әскери учетың да сонда», -деп шығарып салады.
Кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды. Кестені толтырады.
Архат – ХХ ғасырдың ІІ ширегінде қазақ жастарының болмысы мен бейнесі тортастырылған кейіпкер. Жазушы қалада жұмыс жасау үшін пропискаға отыра алмай сандалған жас жігіттердің проблемасын бір адамның бойына жиыстырған. Сондай-ақ езгі мен тепкіге көнбейтін олардың адуынды мінезін Архатты желтоқсан оқиғасына қатыстыру арқылы шебер суреттеген.
Подполковник: кеңес өкіметіне адал қызмет ететін, «шаш ал десе, бас алатын» милиция бастығы. Ұлты қазақ болса да, алдына келген қазақ азаматтарын кекетіп, мұқатып, қайырымдылық жасауды білмейтін безбүйрек кейіпкер. Тіпті Архатқа «желтоқсаншысың» деп айып тағудан тайынбай, оны кеудесінен итеріп, кабинетінен шығарып жібереді.
Ауылсовет Қақатаев – туылған баланы, жалпы кез келген адамды тіркейтін, яғни пропискаға отырғызатын шені бар кейіпкер. Әңгімеде Архатпен арасындағы диалог аз берілсе де, оның көлеңкесінен қорқатын кейіпкен екенін аңғарамыз. Атқарған істері заңды болса да, жаңсақ қадам жасап қойып, қызметімнен айырылып қалармын деген ойдың шырмауынан шыға алмайтын осындай адамдар өткен ғасырда көп болған
Николай бригадир- ағасына ерегісіп,Архатты тексеруге донос жазған, «кекшіл» адам.
Берілген кейіпкерлерді венн диаграммасы арқылы салыстырады.
Өзіңді тексер: Жеңгесі - орысша өскен, шайпау мінезді. Николай бригадир-Архатты тексеруге донос жазған. Дәрігер жездесі - желтоқсан көтерілісіне бірге еріп қатысушы. Базиев капитан- балқар, Архатқа қол ұшын берген. Шофер - сабырлы, жол тапқыш, жауапты, уайымшыл |
Ауызша мадақтау арқылы бағалауЖарайсың! Тамаша! Керемет!
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Иманкул МейрамкулШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі 6-сынып Қазақ әдебиеті ҚМЖ
Тақырып бойынша 11 материал табылды
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі 6-сынып Қазақ әдебиеті ҚМЖМатериал туралы қысқаша түсінік
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі 6-сынып Қазақ әдебиеті ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітемін:__________Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5-сабақ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















